Takip Edin

Güncel

84 yaşında atık teneke kutuları ek gelire dönüştürüyor

Yayınlanma tarihi

-

İbrahim KÖRDEMİRCİ- Haluk KARAASLAN/ANKARA, (DHA)- ANKARA’da yalnız yaşayan ve yaşlılık maaşı ile geçimini sağlayan Necdet Görükoğlu (84) çöpten atık teneke kutuları toplayıp, hurdacılara satarak ek gelir sağlıyor.
Başkent’te Hamamönü mahallesinde oturan Necdet Görükoğlu, tek başına hayata tutunmaya çalışıyor. Kirada oturan ve yaşlılık maaşı ile geçimini sağlayan Görükoğlu, hergün sokak sokak gezerek çöpten atık teneke kutu topluyor. Görükoğlu, günün sonunda bir elinde baston diğerinde kutuları doldurduğu poşetle hurdacıya gidiyor. Görükoğlu, topladığı atık kutuları miktarına göre 7 lira ile 35 lira arasında değişen fiyata satarak ek gelir elde ediyor.
‘KARDEŞLERİME YÜK OLMAK İSTEMİYORUM’
Necdet Görükoğlu, hayatta sadece kardeşlerinin olduğunu; ancak onların da durumlarının iyi olmadığın söyledi. Kardeşlerine yük olmamak için sokak sokak gezerek atık teneke kutuları topladığını anlatan Görükoğlu, şöyle konuştu:
“Onların evde hanım var, çocuklar okuyor. Onlar da kirada oturuyor. Tek başıma kimseye muhtaç olmadan yaşamaya çalışıyorum. Devletten sadece yaşlılık aylığı alıyorum. Bazen de belediyeden gıda yardımı yapılıyor.  Sadece devletten 631 lira yaşlılık maaşı alıyorum. Aldığım paranın da 200 lirası kiraya gidiyor. 100 lira elektrik ve suya gidiyor. Aylık 50 lira ekmek parası ayırıyorum. 50 liraya da traş oluyorum. Maaşımı alır almaz 400 lirası gidiyor. Geriye 231 lira kalıyor, o da yetmiyor. Onun dışında ara ara belediye çay, şeker, yağ veriyor.  Bazen sokakta insanlar iki, üç lira veriyor. Onlarla idare etmeye çalışıyorum.”

FOTOĞRAFLI 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Bakan Pakdemirli’nin sahip çıktığı köpek ‘Bobo’ katarakt ameliyatı oldu

Yayınlanma tarihi

-

 

Müge YARIMBATMAN – Mertcan ÖZTÜRK / İSTANBUL, (DHA)  TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla ameliyat edilmesi için dün Mersin’den İstanbul’a getirilen ‘Bobo’ isimli köpek, bugün Üsküdar’daki hayvanlara yönelik bir göz merkezinde katarakt ameliyatı oldu. 12 yaşındaki doberman cinsi Bobo’yu ameliyat eden veteriner Prof. Dr. Murat Şaroğlu, “Bobo bir vesileydi, bir sembol oldu. Ameliyat teknik olarak iyi geçti” dedi.

Mersin’de, yaklaşık 5 ay önce görme sorunu yaşamaya başlayan ve 1 ay önce katarak nedeniyle görme yetisini tamamen kaybeden 12 yaşındaki doberman cinsi ‘Bobo’ isimli köpeğin tekrar görmesi için ameliyat edilmesi gerekiyordu. Bobo’yu 12 yıl önce 3 aylıkken sahiplenen ev kadını Ferda Şahin, Mersin’de veterinerle yaptığı görüşmede operasyonun İstanbul ya da Ankara’daki bir hayvan kliniğinde özel olarak yapılması gerektiğini öğrendi. İstanbul’daki hayvan kliniğiyle yaptığı görüşmede ameliyatı için yaklaşık 6 bin TL gerektiği öğrenen Şahin ve İğdigül, Bobo’nun ameliyat masrafı için sosyal medyadan yardım kampanyası başlattı. Durumu öğrenen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin sahip çıktığı köpek Bobo, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile hayvan hakları savunucusu Semih İğdigül tarafından dün İstanbul’a gönderildi. Bugün, Üsküdar’daki hayvanlar için olan bir göz merkezinde Bobo’yu ameliyat eden veteriner Prof. Murat Şaroğlu, “Bobo bir vesileydi, bir sembol oldu. Ameliyat teknik olarak iyi geçti” dedi.

“AMELİYAT TEKNİK OLARAK İYİ GEÇTİ”

Bobo’nun katarakt ameliyatını yapan veteriner Prof. Murat Şaroğlu, “Birçok meslektaşım, birçok hayvansever Bobo’nun sağlığıyla ilgili haber bekliyor bizlerden. Bobo’nun iyi olmasını,  ışığa kavuşmasını istiyoruz elbette. Bobo’yu ameliyat öncesinde detaylıca muayene ettik. Bobo’nun tek sorunu katarakt değildi. Eski bir olay olarak retinasında da kanama gelişmiş. Her iki gözünde de hasar olduğu için görmemesinin bir sebebi de bu. Bobo aynı zamanda kronik bir böbrek yetmezliği yaşıyor. Muhtemelen gözlerindeki kanama bu yüzden şekillenmiş. Hem böbrek tedavisi hem de göz tedavisi devam edecek. Böyle bir problemi olmasa çok daha güzel haberler verebilirdik ama görme şansı var. Birkaç hafta sürebilir, onun ışığa kavuşup kavuşamayacağını anlamak ama teknik olarak ameliyatı iyi geçti” diye konuştu.

“AMELİYATI TEK GÖZÜNE YAPTIK”

Şaroğu, “Ameliyatı tek gözüne yaptık, çünkü daha az hasar olan tarafa öncelikli şans tanımak istedik.  Yanı sıra böbrek hastası olduğu için bu anestezi anlamında da bir risk taşıyor” ifadelerini kullandı.

“SAYIN BAKANIMIZ SÜRECİ HER AN TAKİP EDİYOR”

Bobo’yu ziyarete gelen İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca da  “Bobo’nun durumu bir sembol haline geldi. Basına yansımasıyla beraber sayın bakanımız hemen o gece bizi aradı ve ne yapabileceğimizi sordu. Biz de hocamızla görüştük, sağ olsunlar bize yardımcı oldular. Sayın bakanımızda bütün masrafları üstlendikten sonra gönderdi bizi. Dün akşam Bobo’yu aldık ve Türkiye’nin de sayılı göz merkezlerinden birinde ameliyatını yaptık. Her şey Bobo için, inşallah onu da görürken görürüz. Sayın bakanımızda süreci her an takip ediyorlar. İnşallah Bobo sağlığına kavuşur ve Bobo’yla da bir araya gelirler diyorum” diye konuştu. 

(FOTOĞRAF)

 

 

Devamını oku

Güncel

Manisalılar ‘Volkswagen’ dolandırıcılarına karşı duyarlı

Yayınlanma tarihi

-

Cemil SEVAL / MANİSA, (DHA)- MANİSA Valiliği, kentte ‘Volkswagen fabrikasında işe yerleştirme’ vaadiyle dolandırıcılık olayları yaşandığını belirterek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Vatandaşlar ise bu konuda duyarlı olduklarını belirterek, iş başvurularını İŞKUR aracılığı ile yapacaklarını söyledi.
Otomotiv devi Volkswagen’in Manisa’ya kuracağı fabrikada iş bulma vaadiyle dolandırıcılık olaylarına rastlanması üzerine, Manisa Valiliği resmi sitesinden uyarı yaptı. Valiliğin yaptığı uyarıda şu ifadelere yer verildi:
“Son günlerde Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü adı kullanılarak ‘Volkswagen fabrikasında işe yerleştirme’ adı altında vaatlerde bulunarak dolandırıcılık yapılmakta olduğu öğrenilmiştir. Bu nedenle, Manisa Valiliği, Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü adı kullanılarak yapılan talep ve vaatlere itibar edilmemesi, böyle bir durumla karşılaşılması halinde ivedilikle valilik, emniyet ve jandarmaya bildirilmesi kamuoyunun dikkatine önemle duyurulur.”
‘VATANDAŞLAR DUYARLI’
İş başvurusu yapacağını söyleyen Sercan Arslan (38), “Volkswagen, Manisa’ya gelmeden dolandırıcılar geldi. Basın aracılığıyla duydum bu durumu. ‘Maaşının yarısını bize ver seni işe yerleştireceğiz’, ‘500 lira ver, seni işe yerleştireceğiz’ diyerek, dolandırıcılık yapmaya çalışan kişiler ve arsaların fiyatını iki katına çıkararak satmaya çalışan fırsatçılar ortaya çıkmaya başladı. Şu an işsizim. Volkswagen’in Manisa’ya yapacağı yatırımı bekliyorum. Oraya iş başvurusu yapacağım. Ama doğrudan gidip İŞKUR’a başvuracağım. Böyle dolandırıcılara fırsat vermeyeceğim” dedi.
Gıda sektöründe pazarlamacı olan Ali Aydınlı (38), “Paranın kazanılması için zor şartlarda çalışılan ülkemizde, böyle kolay para kazanmak isteyen dolandırıcıları esefle kınıyoruz. Valiliğimizin ismini kullandıklarını duyduk. Bunlar yanlış şeyler. İnsanlarımızın da bu konuda biraz daha duyarlı olması gerekiyor. Fabrikaya işçi alımıyla ilgili devletimizin İş ve İşçi Bulma Kurumu var. Kurulacak olan fabrikaya girmek isteyenler doğrudan gidip orayla görüşsün. Aracılara para kaptırmasınlar. Devletimizin sunmuş olduğu olanaklar doğrultusunda iş bulsunlar” dedi.
Esnaf Bülent Özövgü (67) de “Türkiye’de İŞKUR denilen bir kurum var ve bu kurum işsizlere iş bulmakla yükümlü. Vatandaşlarımızın bunun dışında başkalarına güvenmemesi gerekiyor. İnsanların iyi niyetlerinden faydalanıp onları kandırmaya çalışanlara fırsat vermemeliyiz. Fabrika açılırsa oraya gerekli alımlar devlet tarafından zaten duyurulur” diye konuştu.

FOTOĞRAF

Devamını oku

Güncel

Fotoğraflar // Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı

Yayınlanma tarihi

-

Devamını oku

Popüler Başlıklar