Takip Edin

Siyaset

AK Parti’li Muş: Kaçak yapıların yaptırımı ağır olacak

Yayınlanma tarihi

-

Besti KARALAR- Harun ÖZALP/ANKARA, (DHA)- AK Parti, imar planlarında karşılaşılan davaların ivedi yargılama ile mahkemelerde görülmesinin önünü açan, kaçak yapılarla ilgili düzenlemeler getiren, yüksek binaların inşasının önüne geçilmesini amaçlayan kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Artık kaçak yapıların yaptırımı ağır olacak” dedi.
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, AK Parti’li milletvekillerinin imzasını taşıyan Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin Meclis Başkanlığı’na sunulması ardından basın açıklaması yaptı. Muş, 37 maddelik yasa teklifi ile kaçak yapılarla ilgili cezai yaptırımların artırılarak yeniden düzenlendiğini bildirdi. Teklifle kaçak olarak bilinen ya da ruhsatın dışında eklemeler yapılmak suretiyle, ortaya çıkan imalatlara yönelik tapuya bildirim zorunluluğunun getirildiğini aktaran Mehmet Muş, “Bir bina eğer kaçak yapılırsa ya da metrekaresinden fazla bir inşaat ortaya koyulursa bu tespit edildiğinde tapuya bildiriliyor. Bir vatandaşımız bir mesken almaya gittiği zaman, eğer binada böyle bir aykırılık söz konusuysa bunu görecektir. İmalatçı tarafından ruhsata uygun hale getirilinceye kadar ve bu idare tarafından, belediye tarafından onaylanana kadar tapuda bu kalacaktır. Düzeltildiği durumunda tapudan kalkacaktır” dedi.
‘BELEDİYE YAPMAZSA, BAKANLIK YAPACAK’
Muş, ruhsatsız yapılan ya da kaçak yapıların tespiti halinde ortaya çıkacak olan tutanağın bir kopyasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderileceğini vurgulayarak, “Bu kaçak kısımlar vatandaşlar tarafından düzeltilmesi talep edilecek. Eğer vatandaş bunu yapmazsa ilgili belediye bunu gerçekleştirecek. Eğer ilgili belediye bunu yapmazsa; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girerek, kaçak yapıyı yıkacaktır. Burada ortaya çıkacak masraflar ve tüm harcamalar yüzde yüz artırılarak oradaki belediye idaresi tarafından ödenecek. Eğer ilgili idare bunu ödemezse, merkezi hükümet kendisine gönderilen ödemelerden kesecektir” diye konuştu.
‘KAÇAK YAPILARIN YAPTIRIMI AĞIR OLACAK’
Muş, teklifle kaçak yapılarla ilgili bazı cezai müeyyidelerin getirileceğini belirterek, “Kaçak yapılar noktasında cezai yaptırımlar getiriyoruz. Para cezalarında artırıma gidiyoruz. Türkiye’de kaçak yapılarla ilgili bir metrekare belirleniyor, metrekare başına bir rakam belirleniyor. 81 vilayette de bu aynı uygulanıyor. Burada bir artışa gidiyoruz. Bir de rakam belirlenirken arsanın emlak değeri baz alınarak ceza daha da artarak uygulanacak. Eğer kaçak yapı ortaya çıkmışsa yıkılacak ve para cezası artırılacak. Artık kaçak yapıların yaptırımı ağır olacak” dedi.
‘YÜKSEKLİK KISITLANACAK’
Muş, teklif ile bina yüksekliklerine kısıtlama getirileceğini belirterek, “Yatay mimari uygulamasında da değişikliğe gidiyoruz. Bundan sonra istendiği kadar bina yüksekliğine gidilmeyecek. Artık ortalama yüksekliğine bakılarak belirlenecek. Bundan sonra yükseklik kısıtlanacak. Mevcut yapılarda ise bunların düzeltilmesini istiyoruz. 1 Temmuz 2021’e kadar belediyelerin bunları düzeltmesi istenecek. Eğer belediye bunu yapmazsa, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girecek. Kaçak yapılarda olduğu gibi ortaya çıkacak masraflar yüzde yüz artırılarak belediyelere yüklenecek” diye konuştu.
PARSEL BAZLI İMAR PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ
Parsel bazlı imar değişiklikleri ile ilgili de düzenlemeye gidildiğini kaydeden Muş, “Bundan sonra hiçbir belediye imar bazlı imar değişikliğine gidemeyecek. Ancak, talep olması halinde bütün maliklerin rızası alınarak ada bazlı bir değişikliğe gidebilecek. Burada ortaya çıkacak bir değer varsa; değer artışının tamamı kamuya geçecek. Burada ki oranlar şöyle olacaktır; büyükşehirlerde ortaya çıkacak değer artışının yüzde 25’i ilçe belediyesi, yüzde 25’i büyükşehir, yüzde 25’i Çevre Şehircilik Bakanlığı, yüzde 25’i de Maliyenin hesabına yatırılacaktır” ifadelerini kullandı.
‘KUMSAL ALANLARDA İSKELE YAPILMAYACAK’
Muş, köylerde yapılacak olan yapılarla alakalı vatandaşın Valiliklerden onay almasını getirdiklerini kaydederek, “Şehirlerdeki gibi masraflar onlardan alınmayacaktır. Sahil şeridinde yer alan kadim köylerimizde vatandaşların bakım yapma imkanına kavuşmalarını sağlıyoruz. İmar barışına müraacat edip burada ‘kayıt belgesi’ alan vatandaşlarımızın, güçlendirme yapmalarının önünü açıyoruz. Özellikle sahil kesimlerinde, kumsallarda iskeleler yapılıyor, buna son veriyoruz. Ancak burası eğer kayalıksa çıkarılacak yönetmeliğe göre kayalık alanlarda yapılmasına müsaade edeceğiz. Kumsal alanlarda oteller iskele yapıyor. Bu da kumsala zarar veriyor. Bundan sonra yenilerine müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
‘DİYARBAKIR ANNELERİNİN YANINA  DAVET EDİYORUM’
Soruları da cevaplayan Muş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın birlikte, Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran’ isimli kitabının okuma tiyatrosunu izlemesi ile ilgili, “Fotoğrafı ben de gördüm. Tabii orada bir tiyatro var. Diyarbakır’da HDP binasının önünde gerçek bir hayat var. O fotoğraf karesindekilerini ben Diyarbakır’daki annelerin yanına da davet ediyorum. Oradaki annelerin feryadını bir görsünler. İnsanlar HDP’yi sorumlu tutuyorlar. Çoğu anne baba çocuğunun dağa nasıl kaçırıldığını, hangi evden götürüldüğünü, nereden götürüldüğünü, HDP’li yöneticilerin bunu nasıl organize ettiğini anlatıyorlar bizlere. Dolayısıyla o fotoğraf karesinde olanların hepsini, Diyarbakır annelerinin yanına gidip o gerçekle yüzleşip ortak bir tepki koymaya davet ediyorum” dedi.
‘CHP’NİN BU TUTUMUNUN CİDDİ BİR TARAFI YOK’
Muş, CHP’nin, ‘FETÖ’nün siyasi ayağının bulunması’ istemiyle Meclis’e Araştırma Komisyonu kurulması isteminde bulunmasının hatırlatılması üzerine de “CHP siyasi propaganda yapmak istiyor. Darbenin üzerinden 4 yıl geçti. Böyle bir önerge veriyor. Biz FETÖ ile çetin bir mücadele veriyorken, CHP’den tek kelime duymadık. Ellerinde bu anlamda olan bilgileri ilgili birimlere ulaştırmalarını arzu ediyoruz. 17-25’ten sonra FETÖ ile işbirliği yapıp, 30 Mart 2014 seçimlerine gidiyorken, bizi devirmeye çalışan CHP’nin böyle bir tutumunun olması bizim açımızdan ciddi bir tarafı olmamaktadır.”
Muş, “Grup toplantımızda başka siyasi partilerden belediye başkanlarının katılımı olabilir. Sayı ile alakalı bir şey ifade etmek istemiyorum; ama katılımlar olabilir partimize. Bu grup toplantılarında ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI
 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Meral Akşener, Antalya’da

Yayınlanma tarihi

-

Yücel BULUT/GAZİPAŞA (Antalya), (DHA) – İYİ PARTİ Genel Başkanı Meral Akşener, bir dizi temaslar için geldiği Antalya’da ilk ziyaretini Gazipaşa ilçesine yaptı. Parti binasını ziyaret eden Akşener, daha sonra ilçe esnafı ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.
İYİ Parti lideri Meral Akşener, 2 gün sürecek Antalya ve 10 ilçesindeki programlarına saat 10.00’da Gazipaşa ilçesinde başladı. İlk olarak partisinin ilçe başkanlığını ziyaret eden Meral Akşener’i, Gazipaşa Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ali Yılmaz, Gazipaşa İlçe Başkanı Osman Nuri Yılmaz, Gazipaşa ve Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yüksel, yönetim kurulu üyeleri ve partililer çiçeklerle karşıladı. Parti yöneticileri ve milletvekillerinin eşlik ettiği Akşener’e, İYİ Parti İlçe Başkanı Osman Nuri Yılmaz plaket verdi ve ilçe hakkında bilgiler aktardı. Akşener’e, ilçede yetiştirilen zeytinlerden yapılmış zeytinyağı ile tropikal meyvelerden oluşan sepet hediye edildi. Gazipaşa Caddesi’nde esnaf ziyaretlerinde bulunan Meral Akşener, ardından Mahalle Muhtarlar Derneği’nde muhtarlarla bir araya geldi. Toplantıda muhtarları dinleyen Akşener’e Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik de çiftçilerin sıkıntılarından bahsetti. Akşener, “Ziyaretlerimiz kapsamında bu tür eksiklikleri ziyarette bulunduğumuz ilçelerde toplayıp, bu eksikliklerle ilgili kırıcı olmadan, tatlı dille yetkili mercilere ileteceğiz. Aracılık yapacağız” dedi.
Meral Akşener, esnaf ve vatandaş ziyaretlerinden sonra karayoluyla Alanya’ya geçti.
FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

İbrahim Kalın: Berlin Zirvesi siyasi çözüm için fırsat

Yayınlanma tarihi

-

Aslıhan ALTAY KARATAŞ/ANKARA, (DHA) – CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın, “Berlin Zirvesi, Libya’da çatışmaların durması ve siyasi çözüm için önemli bir fırsattır” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, vekalet savaşlarına karşı yapıcı ve barışçıl politikasını sürdüreceğini belirtti. Berlin Zirvesi ile ilgili  Kalın, “Berlin Zirvesi, Libya’da çatışmaların durması ve siyasi çözüm için önemli bir fırsattır. Cumhurbaşkanımızın etkin ve çok yönlü diplomasisi, Türkiye’yi sürecin kilit aktörlerinden biri yapmıştır. Türkiye, vekalet savaşlarına karşı yapıcı ve barışçıl politikasını sürdürecektir” dedi. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Bakan Varank’tan Kalecik’e ziyaret

Yayınlanma tarihi

-

Hasan AKYILDIZ/KIRIKKALE, (DHA)- SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Ankara’nın Kalecik ilçesini ziyaret etti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, Kalecik ilçesini ziyaret etti. Ziyaret ile ilgili bilgi veren Kalecik Belediye Başkanı Duhan Kalkan, açıklamasında “Geçtiğimiz haftalarda Sayın Bakanımızı ziyaret etmiş ve ilçemize davet etmiştik. Sayın Bakanımız bize hafta sonunda sürpriz yaptı, kendilerine Kalecik Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalardan bilgi verdik. Aynı zamanda seçim döneminde vatandaşlarımıza söz vermiş olduğumuz projeler içerisinde yer alan ‘SODES Projesi’ kapsamında Kalecik’e yapılacak olan Kurutulmuş Ürünler Tesisi ve İHA Test ve Geliştirme Merkezi için desteklerini istedik. Sayın Bakanımız olumlu karşıladı, Kalecik için güzel günler yakında inşallah” ifadelerine yer verdi.
Ziyarette günün anısına Bakan Varank’a Yerli ve Milli Otomobilin karikatürü hediye edildi.

FOTOĞRAFLI 

Devamını oku

Popüler Başlıklar