Takip Edin

Güncel

Akıma kapılan MHP’li başkan ağır yaralandı

Yayınlanma tarihi

-

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA)- ISPARTA’da yüksek gerilim hattı kurulması sırasında akıma kapılan MHP İl Başkanı Nail Bayram, ağır yaralandı.
Olay, saat 14.00 sıralarında Eğirdir ilçesine bağlı Sanayi Mahallesi’nde meydana geldi. Bir elektrik firmasının sahibi olan MHP İl Başkanı Nail Bayram, yüksek gerilim hattı kurulması işlemi sırasında henüz bilinmeyen nedenle elektrik akımına kapıldı. Ağır yaralanan Nail Bayram, çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine yönlendirilen 112 ekipleri tarafından Eğirdir Kemik Eklem Hastalıkları Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ne götürüldü.
DURAN KALBİ YENİDEN ÇALIŞTIRILDI
Eğirdir’deki hastanede Nail Bayram’ın duran kalbi yeniden çalıştırıldı. Buradaki müdahalenin ardından Nail Bayram, Isparta Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Yoğun bakıma alınan Başkan Nail Bayram’ın hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi.
Nail Bayram’ın olaydan bir süre önce çalıştığı yerin fotoğraflarını sosyal medyadan “Çalışmaya devam ediyoruz” notuyla paylaştığı görüldü.
Diğer yandan Nail Bayram’ın geçen yıl eylül ayından bu yana MHP İl Başkanı olarak görev yaptığı kaydedildi.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Kas hastası Ferhat’ın hayata tutunma çabası

Yayınlanma tarihi

-

Selma KUNAR/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA’da, 6 yaşında bir tür kas hastalığı olan DMD tanısı konulan, 11 yaşında tekerlekli sandalyeye, 3 yıldır da yatağa mahkum yaşam sürdüren, yemek yiyemediği için mamayla beslenen, solunum cihazıyla nefes alıp verebilen ve 3 ay önce engelli maaşı kesilen Ferhat Yalçın (26), tüm olumsuzluklara rağmen umudunu koruyor. Yeni yılda sesinin duyulmasını isteyen Ferhat, kendine uzanacak yardım eli bekliyor.
Antalya’da oturan DMD hastası Ferhat Yalçın, 6 yaşında hastalık tanısının ardından kendini zorlu bir mücadelenin içinde buldu. 11 yaşına kadar okula gidebilen, zorlukla da olsa yürüyebilen Ferhat, bu yaştan sonra ayakta duramamaya başladı. Yaşamını tekerlekli sandalye ile sürdürmeye çalışan Ferhat’ın yatağa mahkum hayatı 3 yıl önce yakalandığı griple başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödeme kapsamında olmayan, değeri 35 bin TL’lik öksürtme cihazı olmadığı için grip sırasında balgam atamayan Ferhat, soluk alıp veremeyince boğazı delinerek solunum cihazına bağlandı.
Halen yatağında kımıldamadan yatan, solunum cihazına bağlanan, yemek yiyemediği için mamayla beslenen, öksürtme cihazı olmadığı için annesinin boğazını aspire etmesiyle solup alıp veren, son 3 aydır da engelli maaşı kesilen Ferhat, her şeye rağmen umudunu koruyor.
2020 yılından çok şey bekleyen Ferhat’ın ilk dileği ‘iyileşmek’. Yeni yıldan öksürtme cihazı, evde fizik tedavi isteyen Ferhat, yeniden engelli maaşına kavuşmayı da istiyor. “Ben de herkes gibi dışarı çıkmak, yemek yemek istiyorum” diyen Ferhat, kendisine uzanacak yardım eli bekliyor.
Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan, odasında perdesinden nevresime kadar her eşyada Beşiktaş amblemi olan Ferhat’ın hayallerinden biri de Antalya’da kamp yapan Beşiktaş’ın oyuncularıyla tanışmak. Kendi evden çıkamadığı için Beşiktaşlı futbolcuları eve davet eden Ferhat, bu davete olumlu yanıt gelirse çok mutlu olacağını söyledi.
‘ÇOCUKLARIMIZI ÖLÜME Mİ TERK EDELİM?’
Anne Şaziye Yalçın (50), Ferhat’ın evde fizik tedaviden yararlanamadığını, çok ihtiyacı olduğu halde öksürtme cihazının SGK ödeme kapsamında bulunmadığını söyledi. Anne Yalçın, “Oğlum 3 yıl önce gribe yakalandı. Öksürtme cihazı olmadığı için balgam atamadı ve enfeksiyon akciğerlerine indi. Nefes alıp veremeyince de boğazında trakeostomi (cerrahi yollarla soluk borusuna giden delik açılması) yapıldı. Şimdi makineye bağlı nefes alıp veriyor. Tamamen yatağa mahkum oldu” dedi.
DMD hastaları için en gerekli cihazların başında öksürtme cihazının geldiğini vurgulayan anne, “Bu cihazı alacak gücümüz yok. SGK da ödemiyor” dedi.
Ferhat’ın DMD tanısı aldıktan sonra 15 yıl boyunca fizik tedavi gördüğünü, o dönemde oğlunu hastaneye götürebildiğini anlatan Yalçın, “Yatağa bağımlı olunca fizik tedaviye gidemedik. Devlet bize evde fizik tedavi imkanı veriyor ama nereye başvurduysam fizik tedavi konusunu çözemedik. Şu anda fizik tedavi alamıyor. Yatağa bağlı diye çocuklarımızı ölüme mi terk edelim? Ölümünü mü bekleyelim. Devlet büyüklerimiz ne olur yardım edin bize. Kas hastası çocuklarımıza yardım edin” diye konuştu.
ENGELLİ MAAŞI DA KESİLDİ
Ferhat’ın engelli maaşının da 3 ay önce kesildiğini, gerekçe olarak eşinin üzerinde bir tarla olmasının gösterildiğini söyleyen Şaziye Yalçın, şöyle konuştu:
“Şu anda ben sadece anne bakım ücreti alıyorum. Ferhat’a genel sağlık sigortası (GSS) yapmak zorunda kaldık, çünkü babasının sigortasından da yararlanamıyor. GSS yatırmasak muayene ettiremiyoruz. Kullandığımız medikal cihazlar çok pahalı. Tüm bunların ücretsiz olmasını istiyoruz. Bu çocukları ölüme mahkum etmeyin.”
‘BEŞİKTAŞ KULÜBÜ’NE SESLENİYORUM’
Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Ferhat’’ın odasındaki her şeyin Beşiktaş amblemli olduğunu belirten Şaziye yalçın, Beşiktaş Kulübü’ne de seslendi. Daha önce kulübe ulaşmaya çalıştığını ama başarılı olamadığını anlatan anne, “Ne olur Ferhat’ımın sesini duyun da onu ziyarete gelin. Çok istiyor Ferhat. Çok mutlu olacak” dedi.
FERHAT’IN ELİ AYAĞI ANNESİ OLDU
Yeni yıldan dileklerini, “İyileşmek istiyorum, herkes gibi dışarı çıkmak istiyorum, istediğimi yemek istiyorum, fizik tedavi istiyorum” şeklinde sıralayan Ferhat, yatağında kımıldayamasa da sosyal medyayı kullanarak yaşama tutunuyor. Annesine Facebook, Instagram kullanmayı öğreten Ferhat, onun yardımıyla hesaplarını takip ediyor.
Oğluyla birlikte sosyal medyayı kullanmaya başladığını söyleyen Şaziye Yalçın, “Bu yaştan sonra ben de sosyal medyayı kullanmayı öğrendim Ferhat ile birlikte. Onun sayfasını açıyorum. Söylediklerini yapıyorum. Beğenilere yorumlar yazıyorum. Oğlumun günü yatakta sosyal medyayı takip ederek, televizyon izleyerek geçiyor” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

İstanbul’da patenli gençlerin tehlikeli yolculukları kamerada

Yayınlanma tarihi

-

Zeki GÜNAL/İSTANBUL,(DHA) İSTANBUL’un çeşitli yerlerinde otobüslerin arkasına tutunarak hem kendilerini hem de diğer sürücüleri tehlikeye atan patenliler kameraya yansıdı. Şişli Cumhuriyet Caddesi’nde patenli bir gencin ortalama 50 kilometre hıza ulaştığı görüldü.
Görüntüler Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli ve Fatih ilçelerinde kaydedildi. Beşiktaş’tan Beyoğlu’na giden belediye otobüsünün arkasına tutunan 10-15 yaşlarındaki üç çocuğun tehlikeli yolculuğu kameraya yansıdı. Otobüsün trafikte durmasıyla kendilerini görüntüleyen kamerayı fark eden çocuklar “Hangi haber” diye sordu. Kameranın kendilerini görüntülemesine tepki gösteren çocuklar yüzlerini kapatmaya çalıştı. Uyarıya rağmen otobüse tutunmaya çalışan çocuklar kamera kaydının devam etmesi üzerine otobüsü bıraktı. Şişli’nin en işlek caddelerinden Cumhuriyet Caddesi’nde bir otobüsün arkasına tutunan patenli genç otobüsün oldukça hızlanması üzerine otobüsü bıraktı. Otobüsü bıraktıktan sonra pateniyle ortalama 50 kilometre hızla ilerleyen genç kameraya yansıdı. Aynı cadde üzerinde biraz ileride yine bir otobüsün arkasına tutunan 5 kişilik patenli gencin hem kendilerini hem de diğer sürücüleri tehlikeye attığı görüldü. Bir başka görüntü de Fatih’te kaydedildi. Atatürk Bulvarı Aksaray yönünde otobüsün arkasına tutunup tehlikeli hareketler yaparak ilerleyen patenli iki genç de kameraya yansıdı.
(FOTOĞRAF)

Devamını oku

Güncel

Ahmet Mekin, hastanedeki eşinin başında

Yayınlanma tarihi

-

Hasan DEMİRBAŞ- Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)- TÜRK sinemasının emektar oyuncularından, ‘Altın Portakal’ ödüllü Ahmet Mekin (Kurteli) (88), kanser tedavisi gören 63 yıllık hayat arkadaşı oyuncu Kumral Şükran Kurteli’nin (82) hastanedeki odasında başından ayrılmıyor. Yaklaşık 2 aydır hastaneyi mesken tutan sanatçı Mekin, “Allah’tan ümit kesilmez, bekliyoruz. Sağ olsunlar tüm hastane yönetimi, doktorlar ve sağlık çalışanları eşimle güzel ilgileniyor” dedi.
Türk sinemasının unutulmaz jönleri arasında yer alan ve bugüne kadar 200 filmde rol alan Ahmet Mekin, özellikle Yeşilçam’ın kült filmleri arasında gösterilen ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filmindeki Cemşit karakteriyle hafızalara kazındı. Yılın büyük bölümünü Balıkesir’in Erdek ilçesinde geçiren Mekin, ara ara da Antalya’da yaşayan kızlarıyla zaman geçirmek için buraya geliyor. Kızlarını iki ay önceki ziyareti sırasında 63 yıllık hayat arkadaşı Kumral Şükran Kurteli’nin kanser olduğunu öğrenen Mekin, tedavisi için Antalya’yı tercih etti. Eski oyuncu olan Kumral Şükran Kurteli, 2 aydır Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin onkoloji bölümünde tedavi görüyor. Sanatçı Mekin ise, bu sürede eşini hiç yalnız bırakmadı. Sabah erken saatlerde hastanenin yolunu tutan Mekin, doktorların izin verdiği sürece hastane odasından çıkmıyor.
DAYANMAYA ÇALIŞIYORUZ
Ahmet Mekin, eşinin bu hastalığını tesadüfen öğrendiklerini söyledi. Başka problemle ilgili doktora geldiklerini dile getiren Mekin, “Eşimin ciddi hastalığını ilk duyduğumda büyük şok yaşadım. Ancak doktorlar hastalığın seyrini çok iyi takip ediyor. Hastanenin bütün çalışanları son derece ilgililer. Bu rahatsızlık bizi çok üzdü. 65 yıldır dimdik duran kadını birden bu şekilde görmek bizi sarstı. Dayanmaya çalışıyoruz. AÜ hekimleri ve çalışanlarına bu süreçte yanımızda olduğu için çok teşekkür ediyorum” dedi.
OYUNCULUĞU BIRAKTI
Hayat arkadaşıyla ilk tanışmalarını anlatırken duygulanan Ahmet Mekin, eşinin de sinema ve tiyatro oyuncusu olduğunu aktardı. Kendinin de bu sektörde olmasıyla eşiyle tanışma fırsatı bulduğunu belirten Mekin, “1957 yılında eşim Avrupa’da Orhan Kemal’in romanından uyarlanan ‘Suçlu’ filmi ile uğraşıyordu. O tarihlerde tanıştık. Birlikte yaşamaya karar verdik ve eşim o tarihten itibaren oyunculuk yapmayacağını söyledi. Neden diye sordum, ‘Evlilikte, beraber oyunculuk olmuyor’ dedi. O tarihten sonra da sinemaya dönmedi. Bu nedenle 63 yıl süren evliliğimizi o ayakta tuttu. Hem de aslan gibi devam ettirdi. Torunlarımız evlenmeye başladı, çevremiz genişledi, ancak bu hastalık bizi çok üzdü” diye konuştu.
DOKTORU KONUŞTU
Kumral Şükran Kurteli’nin tedavisini üstlenen hekimlerden AÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hasan Şenol Coşkun ise kanserin, hastalığın genel adı olduğunu söyledi. Bu hastalığın çok çeşidi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Coşkun, hastalığın yaşlanan ülkelerde daha fazla görüldüğünü belirtti. Prof. Dr. Coşkun, “Kanser tedavi edilebilen bir hastalık. Erken tanı çok önemli, özellikle sigaranın kanserde önemli nedenler arasında yer aldığının bilinmesi lazım. Düzenli spor yapmalıyız ve kilomuzu muhafaza etmeliyiz” dedi.
Türk sineması ve tiyatrosunun emektar oyuncusu Ahmet Mekin’e, geçen ekim ayında 56’ncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ verilmişti.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar