Takip Edin

Güncel

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ‘artistlik’ gerginliği

Yayınlanma tarihi

-

Haluk KARAASLAN/ANKARA, (DHA)- ANKARA Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısında, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün 350 milyon lira kredi kullanmasına ilişkin madde görüşülürken, ‘artistlik’ ifadesi tartışmalara neden oldu.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün 350 milyon lira kredi kullanmasına ilişkin madde görüşülürken tartışma çıktı. Söz alan AK Parti Meclis üyesi Bekir Yıldız, 1994’de Melih Gökçek dönemi ile kendisinin Refah Partisi dönemini hatırlatarak, “Melih Gökçek hem milletvekili hem de aday olduğu için ‘neden istifa etmedi de belediye başkanlığına devam etti’ diye tartışmalar oldu. Seçim bittikten sonra da ‘Siz meşru değilsiniz, orada oturamazsınız, hakkınız yok’ diye 7 ay Ulus’taki taş binada savaş yaptık biz” dedi. Bunun üzerine Mansur Yavaş, “İyi mi oldu başkan, Niye aynısını yapıyorsunuz” yanıtını verdi.
CHP ve İYİ Partili üyelerin Yavaş’ı alkışlaması üzerine Bekir Yıldız, “Sayın Başkan bizim işimiz artistlik değil. Siz artistlik yaptınız” dedi. Yıldız’ın ‘artist’ sözüne Başkan Mansur Yavaş tepki gösterince mecliste gerginlik yaşandı. Mansur Yavaş, Yıldız’ın sözünü geri almasını isteyerek oturuma ara verdi. Oturum arasında mecliste AK parti grubu ile CHP grubu arasında tartışmalar devam etti.
‘ALGI YÖNETMEYİN BELEDİYEYİ YÖNETİN’
Madde üzerinde AK Parti Grubu adına söz alan Mehmet Emin Ayaz, 20 gün sonra yürürlüğe girecek 2020 bütçesinde ASKİ’ye 472 milyon borç yetkisi verdiklerini söyleyerek, “Başkan bizden 350 milyon borç istedi bizde 20 gün sonra yürürlüğe girecek bütçede ASKİ’ye 472 milyon borç verdik. ASKİ 2020 yılında 1 milyar 431 milyon yatırıma pay ayırmıştır. Eğer siz bu işleri yapmak istiyorsanız 20 gün sonra yürürlüğe girecek bütçeden bunları yapabilirsiniz. Biz borçlanma yetkisi verdik 20 gün sonra yürürlüğe giriyor. Bu belediye sizin elinizi kolunuzu bağlamıyor. Algı yönetmeyin, belediyeyi yönetin” diye konuştu. Belediyenin yayınladığı 200 günlük rapora da değinen Ayaz, “200 günlük raporu yayınladı belediye, rapor ASKİ ve EGO’yu kapsamaktadır. Halka hesap verirken keşke belediye şirketlerini de getirseydiniz. Onların da 10 aylık bilançolarını burada yayınlasaydınız. Bizde onların üstünde de konuşsaydık” dedi. Oylanan madde, AK Parti ve MHP  gruplarının ‘ret’ oyu vermesi ile kabul edilmedi. 

FOTOĞRAFLI 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

‘Reisbey’ kaçak avcılara göz açtırmıyor

Yayınlanma tarihi

-

İZMİR, (DHA)- İZMİR İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube ekipleri tarafından, ‘Reisbey’ kontrol teknesiyle yasa dışı su ürünleri avcılığının önüne geçmek amacıyla yapılan denetimlerde, ruhsatsız avcılık yapan 6 şüpheliye toplam 49 bin lira idari para cezası uygulandı.
Halk arasında ‘Sarı Kuş’ olarak bilinen 2015 yılından beri aktif olarak görev yapan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğüne bağlı ‘Reisbey’ kontrol teknesi denetimlere devam ediyor. Denetimlerde içinde daha önce defalarca şebeke tabir edilen yasadışı avcılık yaparken yakalanan kişilerin bulunduğu plakasız özel bir tekne durduruldu. Ruhsatsız olduğu anlaşılan tekne ve av araçlarına el konuldu. Teknede ruhsatsız avcılık yapan 6 şüpheliye 49 bin lira idari para cezası uygulandı.
Öte yandan gerçekleştirilen kontrol ve denetimlerin denizde İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı’na bağlı Sahil Güvenlik unsurları, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Liman Şube ekipleri, karada ise il ve ilçe emniyet müdürlüklerine bağlı ekipler, il ve ilçe jandarma komutanlığına bağlı ekipler ile koordineli olarak gerçekleştirdikleri bildirildi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Karnesinde düşük not görünce ağladı

Yayınlanma tarihi

-

Ayhan ACAR/BARTIN, (DHA) – BARTIN’daki 157 okulda eğitim gören 29 bin 287 öğrenci, karne heyecanı yaşadı. Mustafa Kemal Ortaokulu’ndaki törende kız öğrenci, karnesinde düşük not görünce gözyaşı döktü. 
Bartın’da bulunan 157 okulda eğitim gören 29 bin 287 öğrenci, yarıyıl tatili öncesi karnelerini aldı. Mustafa Kemal Ortaokulu’ndaki 5/B sınıfının 24 öğrencisi de bu sabah karne heyecanı yaşadı. Karnesinde düşük not gören kız öğrenci, gözyaşı döktü. Sınıfta ağlayan öğrenciyi arkadaşları ve öğretmenleri teselli etti. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Cuma Hutbesi konusu: Teknoloji bağımlılığı, sosyal medya ahlakı ve yarıyıl tatili

Yayınlanma tarihi

-

Abdullah KÖSE/ İSTANBUL, (DHA)- DİYANET İşleri Başkanlığı bugünkü cuma hutbesinin konusunu ‘Teknoloji Bağımlılığı ve Sosyal Medya Ahlakı’ olarak belirledi. Hutbede, “Hepimizin hayatında yerini alan internet ve sosyal medya, başıboş, ilkesiz ve sorumsuz bir alan olmamalıdır. Müslümana yakışan daima sorumluluk bilinciyle hareket etmek, Rabbinin koyduğu sınırlara uymaktır. Unutmayalım ki normal hayatta olduğu gibi internet ve sosyal medyada da insanların haklarını ve özel hayatlarını ihlal etmek haramdır” denildi. Ayrıca hutbede, öğrencilerin yarıyıl tatiline de dikkat çekilerek, çocuklar ve gençler aileleri ile birlikte camilere davet edildi.
Bugünkü cuma namazında camilerde okunacak hutbede ‘Teknoloji Bağımlılığı ve Sosyal Medya Ahlakı’ konusu işlendi. Hutbede, İslam’ın ana gayesi, yeryüzünün en şerefli varlığı olarak yaratılan insanın can, mal, akıl, ırz ve inancını korumak olduğu belirtilerek, “İslam, bu beş temel değeri dokunulmaz kabul eder. Hangi sebeple olursa olsun bu değerlerin zarar görmesine rıza göstermez. Hayatın bütünü için geçerli olan bu durum teknolojiyi kullanırken de, internet ve sanal âlemde gezinirken de aynıdır. Teknolojiyi dinin güzel saydığı, ahlakın onayladığı ve akl-ı selimin doğru bulduğu şekilde kullanmak mümince bir duruşun gereğidir. Bu alanı amaçsız, verimsiz ve kontrolsüz bir mecra olarak görmek ise İslam’ın korunmasını emrettiği beş temel değeri ihlal etme anlamı taşır. Zira teknolojinin bilinçsiz kullanımı, kişinin sağlığını tehdit ederek canına, maddi kayba uğramasına neden olarak malına zarar vermektedir. Gayr-i ahlâkî yönelimlerle iffetini, aşırı ve sapkın ideolojilerle inancını zedelemektedir. Düşünme ve idrak etme kabiliyetini bozmakta, akli melekelerini zayıflatmaktadır” denildi.
‘AİLELER AYNI ÇATI ALTINDA BİRBİRİNDEN HABERSİZ’
Allah’ın verdiği aklı ve hammaddeyi kullanarak teknoloji üreten insanın bunu iyilik yolunda kullanmakla sorumlu olduğu belirtilen hutbede,  “Eğer teknolojiyi kullanarak helal kazancın yerine kumara, tasarrufun yerine israfa, iffetin yerine ahlaksızlığa, merhametin yerine şiddete yöneliyorsa, büyük bir yanlışın içerisindedir. Kendi eliyle fesadı yaygınlaştırıyor, geleceğini tehlikeye atıyor demektir. Diğer yandan telefon, televizyon ya da bilgisayar ekranının önünde vaktini heba ediyorsa, kendisine, ailesine ve Rabbine karşı vebal altına girmektedir. Maalesef aynı çatı altında ama birbirinden habersiz yaşayan ailelerin sayısı her geçen gün artıyor. İnsanoğluna zaman kazandırması gereken teknoloji, günümüzde zaman kaybetmenin ve vakit öldürmenin en aldatıcı tuzağı haline geldi. Hâlbuki Peygamber Efendimiz (s.a.s) bu hususta bizleri şöyle uyarmaktadır: İki nimet vardır ki insanların çoğu onları değerlendirme hususunda aldanmıştır: Sağlık ve boş vakit.” denildi.
‘İNTERNET VE SOSYAL MEDYADA DA ÖZEL HAYATI İHLAL HARAMDIR’
İnternet ve sosyal medyanın başıboş, ilkesiz ve sorumsuz bir alan olmaması gerektiğine yer verilen hutbede şöyle denildi:
“Müslümana yakışan daima sorumluluk bilinciyle hareket etmek, Rabbinin koyduğu sınırlara uymaktır. Her durumda gerçeğin ve doğrunun yanında yer almaktır. Unutmayalım ki normal hayatta olduğu gibi internet ve sosyal medyada da insanların haklarını ve özel hayatlarını ihlal etmek haramdır. Mahremiyete saygı göstermeyen her adım Kur’ân’ın, ‘Birbirinizin kusurlarını ve mahremini araştırmayın’ emri ile çelişir. Günlük hayatta yalan söylemek, insanları karalamak, iftira atmak nasıl günahsa, yayın dünyasında ve sosyal medyada da aynı şekilde günahtır. Âlemlerin rabbi olan Allah, sanal âlemde de bizleri görmektedir. Oradaki söz ve davranışlarımızdan da bizi hesaba çekecektir. Hutbeme başlarken okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: ‘Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.”‘
YARIYIL TATİLİNDE CAMİYE DAVET
Teknolojiden tamamen uzak bir hayat sürmenin mümkün olmadığına da yer verilen hutbede, öğrencilerin yarıyıl tatiline de dikkat çekilerek, çocuklar ve gençler aileleri ile birlikte camilere davet edilerek şöyle denildi:
“Teknolojiyi helal-haram hassasiyeti taşıyarak, ahlaki ilkeleri koruyarak, insan hak ve özgürlüklerini ihlal etmeden kullanmak öncelikli sorumluluğumuzdur. Böylece vaktimizi daha verimli ve emeğimizi daha anlamlı hale getirebiliriz. Yeryüzünü iyilikten ve huzurdan yana imar edebiliriz. Yeter ki her nimet gibi teknolojiyi de Cenâb-ı Hakk’ın koyduğu ölçü ve sınırlara riayet ederek kullanalım. Hutbemi bitirirken önemli bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Malumunuz ilk ve orta dereceli okullarımız bugün yarıyıl tatiline giriyor. Başkanlığımız, yarıyıl tatilinde yavrularımızın ibadet alışkanlığını pekiştirmek için tüm camilerimizde ‘Camiyi Seviyoruz, Namazla Buluşuyoruz’ şiarıyla bir program uygulayacaktır. Bu vesileyle çocuklarımızı ve gençlerimizi aileleriyle birlikte camilerimize bekliyoruz. Başta velilerimiz olmak üzere bütün cemaatimizin bu konuda duyarlı davranacağına inanıyoruz. Rabbim bizlere göz aydınlığımız olacak nesiller ihsan eylesin ve bizi muttakilere önder kılsın.”

FOTOĞRAF

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar