Takip Edin

Spor

Avrupa biletini kapan Trabzonspor, son 8 yılın en parlak dönemini yaşıyor

Yayınlanma tarihi

-

Tolga SAĞLAM/TRABZON, (DHA)-

Spor Toto Süper Lig’in bitimine üç hafta kala 3 yıldır özlemini çektiği Avrupa Kupaları’na katılmayı garantileyen Trabzonspor, 82 puan topladığı 2010-11 sezonundan sonraki 8 yıllık süreçte en çok puan topladığı döneme ulaştı.
Süper Lig’in 31’inci haftasında sahasında konuk ettiği İstikbal Mobilya Kayserispor’u mağlup ederek 9 maçlık puan serisini sürdüren ve aynı zamanda bitime 3 hafta kala Avrupa biletini cebine koyan Trabzonspor, söz konusu haftalar itibariyle 73 puan topladığı 2010-11 sezonundan sonra 56 puanla en iyi performansını sergiledi.
7 SEZONKİ PERFORMANSINI BİTİME 3 HAFTA KALA GERİDE BIRAKTI
Ligde 56 puanla 4’üncü sıradaki yerini garantileyen bordo-mavililer, 2011-12 sezonunun 31 haftalık bölümünde 53, 2012-13 sezonunda 43, 2013-14 sezonunda 49, 2014-15 sezonunda 53, 2015-16 sezonunda 37, 2016-17 sezonunda 49 ve 2017-18 sezonunda da 31’inci hafta itibariyle 49 puanı hanesine yazdırmıştı. Trabzonspor ayrıca bu sezon topladığı 56 puanla bitime 3 hafta kala son 8 yıllık periyotta 57 puan topladığı 2014-15 sezonun haricindeki 7 sezonki performansını yakaladı ve geride bıraktı.
ABDÜLKADİR’İN GOLE EN ÇOK KATKI SAĞLADIĞI SEZON
Bu arada Trabzonspor’un altyapısından yetişen ve 2015-16 sezonunda Ziraat Türkiye Kupası’nda iki kez A takım formasını giyinen Abdülkadir Ömür, A takım seviyesinde gole en çok katkı sağladığı sezona bu yıl ulaştı. 2016-17 sezonunda lig ve kupada 5 maça çıkıp 1 gollük performans sergileyen, 2017-18 sezonunda ise lig ve kupada çıktığı 32 karşılaşmada 3 gol atıp 6 da asist yapan 19 yaşındaki genç oyuncu, 2018-19 sezonun bitimine üç hafta kala lig ve kupada forma giydiği 29 müsabakada 4 gol atıp 8 asist üreterek A takım seviyesinde gol yollarında en verimli olduğu dönemine ulaştı.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spor

Alper Pirşen: Tahkim Kurulu’nda adaletin sağlanacağını umuyoruz

Yayınlanma tarihi

-

‘’Zannedersem bizi test ediyorlar’’
‘’Hukuk Kurulu diye bir şey yok aslında resmiyette’’
‘’Vedat’ın vakasının bir disiplin sevkiyle sonuçlanması benim açımdan gülünçtür’’
‘’Vedat’ın buradan herhangi bir ceza alacağını düşünmüyorum’’
‘’Spor yargısı yavaş işletilebilecek bir yer değildir’’
‘’Bizim cuma diye bir sabrımız yok’’

Mustafa AKIN / İSTANBUL (DHA) – Fenerbahçe Kulübü Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alper Pirşen, Tahkim Kurulu’na yaptıkları itiraz başvurusunun ardından alınan karar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Alper Pirşen, ‘’Gündemin en çok meşgul olduğu konu son birkaç haftadır Tahkim Kurulu’na bugün yapmış olduğumuz başvuru, Kulüp Lisans Kurulu’nun yaptığı değerlendirmeyle ilgili yaptığımız başvuruydu. Biz bu toplantının çok iyi geçtiğini düşünüyoruz. 1,5 saat boyunca bütün hukuki olgularla bütün gerçeklerle kurulun çelişkili tespitlerini ortaya koyduk. Zaten toplantının 1,5 saat sürmesi sadece bizim bir şey anlatmamızdan kaynaklanmadı. Tahkim Kurulu bizi ciddi manada dinledi, Kulüp Lisans Kurulu’nun bize sormadığı detay soruları onlar sordular. Dolayısıyla toplantının sonunda Lisans Kurulu’na tekrar bazı sorular sormak üzere dosyanın iletilmesi bu manada sürpriz olmadı ama bu bir zaman kazanma projesi mi, yoksa gerçekten doğruyu bulmaya, adaleti sağlamaya mı çalışıyorlar, bunları önümüzdeki günlerde anlayabileceğiz. Zira başkanımızın da son günlerde ısrarla tekrar ettiği gibi Fenerbahçe’ye karşı bu sezon ortasında yaşadığımız 4 dakika 17 saniye vakası var biliyorsunuz. Fenerbahçe’nin hatasını, açığını nereden buluruz araştırması. Şu anda da federasyonumuzun, futbolumuzun her biriminde ayrı ayrı bize karşı işletiliyor. Biz ama bir yerde özellikle bu işin son mercii olan Tahkim Kurulu’nda adaletin sağlanacağını umuyoruz. Bu toplantının bizim açımızdan verimli geçtiğini söyleyebilirim ama sonuç sözü vermek bu ortamda maalesef çok kolay değil. Bir Fenerbahçe yöneticisi olarak size buradan sonucun garanti olduğunu veya çok haklılığımızın herkes tarafından anlaşıldığını söylemek isterdim ama bu konjonktürde bunu söylemek çok mümkün olmuyor. Başkanımız bunun neden olduğunu defalarca detaylı şekilde anlattı. Ben bir daha buraya girmek istemiyorum’’ dedi.
‘’ZANNEDERSEM BİZİ TEST EDİYORLAR’’
Alper Pirşen, Vedat Muriç’in PFDK’ya sevki hakkında ise ‘’Toplantıdan çıkar çıkmaz gerçekten tam o aynı anda aynı binadayken sevk olayından haberdar olduk. İçimden dedim ki Fenerbahçe herhalde kaç cephede savaşabiliyor diye zannedersem bizi test ediyorlar. Fenerbahçe gerçekten çok büyük bir camia, bu bayrağı Alper düşerse başkası kaldırır, dolayısıyla biz 5 değil 10-15 cephede savaşabilecek güçte bir kulübüz ama her gün yeni bir gündemle bizim karşımıza geliniyor. Şimdi burada yapıyla ilgili bir şey anlatmak istiyorum. Futbol Federasyonu’nun yaklaşık 6 aydır baş hukuk müşaviri yok. Bu sevki yapan birim Hukuk Kurulu diye söyleniyor ama Hukuk Kurulu diye bir şey yok aslında resmiyette. Dolayısıyla bu hukuk müşavirliği içindeki bir disiplin komiserinin yaptığı bir iş. Bildiğim kadarıyla disiplin komiseri nispeten kıdemsiz bir komiser ve bu birimin bir başı yok. Biz buradan şunu anlıyoruz. Buranın başsızlığından birileri fayda mı çıkartmaya çalışıyor? Yani acaba bu başsızlıkta birileri at mı koşturmaya çalışıyor? Benim gerçekten artık şüphelendiğim bir konu. Çünkü Futbol Federasyonu baş hukuk müşaviri olmayacak bir kurum değil. Yönetim Kurulu’nda da böyle çok tecrübeli bir hukukçu da yok. Kaldı ki yönetim kurulunun zaten bu işlere karışmıyor olması lazım. Haliyle bu sevk bizim açımızdan gülünç’’ diye konuştu.
‘’VEDAT’IN VAKASININ BİR DİSİPLİN SEVKİYLE SONUÇLANMASI BENİM AÇIMDAN GÜLÜNÇTÜR’’
Alper Pirşen, ‘’4 dakika 17 saniye zihniyeti başkanımızın ısrarla belirttiği gibi bize karşı alınan, anlayamadığımız, hangi kaynaklardan, hangi kişilerden geldiğini tam zikredemediğim ve şu anda çözemediğim bir cephenin sonucudur’’ diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Vedat’ın vakasının bir disiplin sevkiyle sonuçlanması benim açımdan gülünçtür. Biz Disiplin Kurulu’nun burada gerekli cevabı vereceğini düşünüyoruz konunun daha fazla ileri gitmeyeceğini düşünüyoruz çünkü her disiplin sevki cezayla sonuçlanır diye bir şey yok. Şu var, bu bir aklanma imkanı olarak algılayalım bunu. O maçı izleyen herhangi birinin hukukçu kimliğimi kenara bırakıyorum futbol izliyoruz futboldan da anlıyoruz, şunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. İlk tepkim benim şu oldu, ‘Ya buna kırmızı kart mı gösterilir?’ Daha doğrusu ‘2‘nci sarı kart gösterilecek bir şey miydi?’. Bu kadar hafif bir olaydı. Bunu kasten bir 2’nci sarı kart görme olarak yorumladılar. Vedat istese çok daha farklı hareketlerle maç 2-0 olduktan sonra oyundan atılabilirdi. Bu niyette bir futbolcu değil. Profesyonelliği tartışılmaz bir oyuncu. 2’ncisi Fenerbahçe forması giyen futbolcu böyle şeylere tenezzül etmez. Ama görüyoruz ki bizim sabrımız mı test ediliyor yoksa dirayetimiz mi test ediliyor bilmiyorum ama biz gideriz PFDK’da da savunmamızı yaparız. Ben Vedat’ın buradan herhangi bir ceza alacağını düşünmüyorum. Bu sezonda arşivciler iyi bilir. Bu sezon Caner yaptı aynısını hiçbir sevk olmadı. Fenerbahçe olduğunda bu tip şeyler ‘Bir deneme yapsak mı acaba’ diye üzerimize uygulanıyor. Lisans Kurulu’nda da benzer bir şey yaşadık, şimdi burada da yaşıyoruz. Biz 5-10 değil, 15 cephede de savaşabilecek güçteyiz. Tek bir ricamız var. Taraftarımız bugün ne kadar birliğe ihtiyacımız olduğunu görüyor. Bugün derken her gün. Bizim üzerimize düşen hafta sonu maça gelip başta futbolcu ve teknik direktörümüz olmak üzere kayıtsız şartsız desteklemektir. Bakın yönetimimizi destekliyorsunuz, teşekkür ederiz ama şu anda en çok desteğe ihtiyacı olan teknik direktörümüz ve futbolcularımızdır. Çünkü sahada 4 dakika 17 saniye zihniyetine maruz kalan onlardır. Onların emeklerinin boşa çıkmaması için taraftarımızın birlik olmasını, takıma sonuna kadar destek olmasını istiyoruz. Bizim takımımız bu haliyle de hiçbir takviye olmadan da şampiyon olabilecek güçtedir sadece inanç desteğe ihtiyacımız var.’’
‘’SPOR YARGISI YAVAŞ İŞLETİLEBİLECEK BİR YER DEĞİLDİR’’
Fenerbahçe’nin tek hedefinin şampiyonluk olduğunu vurgulayan Alper Pirşen, ‘’Bu çıkan engeller sadece şampiyonluğumuzun tadını artırır. Herkesi birlik olmaya davet ediyorum. Spor yargısı her şeyin hızlı olması gerektiği için kendine has bir yargıdır. Olimpiyatlarda bazen 2 saat içinde bir sporcunun ceza alıp almayacağı kararlaştırılır. Spor yargısı böyle aylara yayılabilecek bir şey değildir. Kulüp Lisans Kurulu, zaten bu işin yavaşladığı yer maalesef orası. Kurulu suçlamak istemiyorum ama belki spor zihniyetine biraz uzak olmalarından kaynaklı. Hepsi bankacı kökenli, hiçbirinin spor yöneticiliğiyle bir ilgisi yok. 5-6 gün bir karar vermek için bekleyemezsiniz. Gerekirse fazla mesai yapılır. Biz günün her saatinde çalışıyoruz. Spor yargısı yavaş işletilebilecek bir yer değildir. Bu 1 günlük beklemeyi biz sineye çekeriz, yeter ki doğru karara, adalete ulaşılsın ama açıkça söyleyeyim bugün ayın 21’i, 22’sine geçiyoruz. Bu öyle 20-21 gün, 3 hafta bekleyebilecek bir süreç değildi. Yavaş işletiliyor. Ne olursa bu saatten sonra ne kadar çabuk olursa bizim için kardır. Kulüp Lisans Kurulu spor mantığıyla hızlı hareket ederse, bu kararın yarın çıkması lazım. Cuma falan artık bir şey ifade etmiyor. Bu transfer işlerinde 1-2 dakikalar konuşuluyor. Bizim bu manada cuma diye bir sabrımız yok, biz yarın karar çıksın istiyoruz. Ama doğru karar için 1 gün beklemek gerekiyorsa biz bekleriz ama bir gün daha bekleriz, bir hafta daha bekleyemeyiz. Bizim için hız çok önemli ama doğruluk daha önemli’’ dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
– Alper Pirşen’in açıklamaları

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Spor

Fenerbahçe, ZTK’da çeyrek finale yükseldi

Yayınlanma tarihi

-

Fenerbahçe – Hes Kablo Kayserispor: 2-0

Mustafa AKIN / İSTANBUL (DHA)

STAT: Ülker
HAKEMLER: Ümit Öztürk, İbrahim Bozbey, Kamil Çetin
FENERBAHÇE: Harun Tekin – Nabil Dirar (Dk. 85 Mauricio Isla), Jailson, Adil Rami, Deniz Türüç, Tolgay Arslan, Luiz Gustavo,  Ferdi Kadıoğlu, Garry Rodrigues (Dk. 85 Mehmet Ekici), Max Kruse (Dk. 76 Miha Zajc), Mevlüt Erdinç
HES KABLO KAYSERİSPOR: İsmail, Lopes, Oğuzhan, Djedje, Hasan Hüseyin, Rienstra, Yasir (Dk. 63 Henrique), Gustavo Campanharo (Dk. 68 Uzodimma), Emre Demir (Dk. 76 Muris Mesanovic), Mario, Kravets
GOLLER: Dk. 23 Ferdi – Dk. 45+1 Mevlüt (Fenerbahçe)
SARI KARTLAR: Tolgay, Dirar (Fenerbahçe) – Djedje (Hes Kablo Kayserispor)

Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu rövanş maçında Fenerbahçe, Hes Kablo Kayserispor’u 2-0 mağlup etti. İlk maçta rakibi ile deplasmanda 0-0 berabere kalan Fenerbahçe, bu skorla ZTK’da adını çeyrek finale yazdırdı.

8’inci dakikada Tolgay’ın pası ile uzak mesafede buluşan Adil Rami’nin vuruşunda kaleci İsmail topa 2 hamlede müdahale etti.
10’uncu dakikada sağ taraftan Ferdi’nin pası ile ceza sahası içinde topla buluşan Gustavo, topu Kruse’ye aktardı. Kruse’nin ceza sahası içinden vuruşunda meşin yuvarlak yandan dışarı çıktı.
23’üncü dakikada kazanılan serbest vuruşta topun başına Deniz Türüç geçti. Deniz’in uzak mesafeden şutunda kaleciden dönen topa hareketlenen Ferdi’nin bekletmeden yaptığı vuruşta top ağlarla buluştu: 1-0.
44’üncü dakikada rakiplerini geçerek ceza sahası içine giren Rodrigues’in pasında topla buluşan Mevlüt’ün vuruşunda meşin yuvarlak üstten dışarı çıktı.
45+1’inci dakikada ceza sahası dışında Gustavo, Ferdi ve Kruse’nin paslaşmasının ardından meşin yuvarlak müsait durumdaki Mevlüt’e aktarıldı. Mevlüt’ün kontrol ettikten sonra yerden vuruşunda top ağlarla buluştu: 2-0.
54’üncü dakikada sol kanatta rakibinden topu kapan Gustavo ortasını yaptı. Kayserispor savunmasının uzaklaştırmak istediği top ceza sahası dışındaki Rami’nin önünde kaldı. Bu oyuncun ceza sahası dışından çektiği şutta top üstten auta gitti.
64’üncü dakikada Deniz’in kullandığı köşe vuruşunda kale önünde topa iyi yükselen Rami’nin kafa vuruşunda kaleci İsmail meşin yuvarlağı oyun alanına çeldi.
74’üncü dakikada Dirar’ın ortasında Tolgay’ın altıpas önüne yaptığı kafa vuruşunda meşin yuvarlak kaleci İsmail’de kaldı.
75’inci dakikada Henrique’nin ceza sahası içine girerek vuruşunda kaleci Harun topu çeldi.
Müsabaka sarı lacivertlilerin 2-0’lık üstünlüğü ile son buldu.
FALETTE TRİBÜNDEN TAKİP ETTİ
Fenerbahçe’nin yeni transferi Simon Falette, Kayserispor karşılaşmasını tribünden takip etti. Müsabaka öncesinde sarı lacivertli taraftarların yoğun ilgisi ile karşılaşan Falette, fotoğraf çekilme isteklerini de kırmadı.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Spor

Bursa Büyükşehir Belediyespor – İnegöl Belediyespor: 3-1

Yayınlanma tarihi

-

Gürkan DURAL/BURSA,(DHA)
SALON: Cengiz Göllü
HAKEMLER Hakkı Demiralay, Yasin Okumuş
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: Ediz Kaan Fırıncıoğlu, Sharifi, Furkan Dur, Hüseyin Koç, İbrahim Ersin Başaran (Metin Durmuş, Esat Dalgıç, Marshall, Mehmet Bogaçhan Zambak)
İNEGÖL BELEDİYESPOR: Vefa Yılmaz, Uriarte Osmany, Yunus Emre Tayaz, Gustavsson, Oğuzhan Doğruluk, Cüneyt Dağcı (Can Ayvazoğlu, Efe Er, Mert Nevzat Güneş, Burakhan Tosun)
SETLER: 29-31, 25-23, 25-16, 25-20
SÜRE:123 dakika (42,32,23,26)
AXA Sigorta Efeler Ligi 13’üncü hafta mücadelesinde Bursa Büyükşehir Belediyespor, sahasında İnegöl Belediyespor’u 3-1 mağlup etti.
(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Popüler Başlıklar