Takip Edin

Dünya

Bakan Akar: Bizim herhangi bir etnik grupla sorunumuz yok. Biz terörle mücadele ediyoruz

Yayınlanma tarihi

-

Katar, (DHA)- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 19. Doha Forumu’nda konuştu. Akar, “Bizim Kürtlerle ya da diğer herhangi bir etnik grupla bir sorunumuz yoktur. Biz sadece terör örgütleri ile mücadele ediyoruz” dedi.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 19. Doha Forumu’nda konuştu. Akar, Türkiye’nin DEAŞ, PKK/YPG ve diğer terör örgütleriyle mücadeleye olan bağlılığının devam ettiğini belirten, “Türkiye’nin DEAŞ, PKK/YPG ve tüm terör örgütleri ile mücadeleye olan bağlılığında bir değişiklik yoktur. Bizim Kürtlerle ya da diğer herhangi bir etnik grupla bir sorunumuz yoktur. Biz sadece terör örgütleri ile mücadele ediyoruz” ifadelerini kulandı.
“BİRÇOK BÜYÜK TERÖRİST GRUPLA KARŞI KARŞIYAYIZ”
Bakan Akar, Türkiye’nin birçok büyük terörist grupla karşı karşıya olduğunu ve terörizmden en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu söyleyerek, “Bize doğrudan tehdit oluşturan birçok büyük terörist grupla karşı karşıyayız” dedi. Bu terör örgütlerinden birinin de PKK/YPG olduğunu dile getiren Akar, “Bazı ülkeler Suriye’de DEAŞ’e karşı savaşmak bahanesiyle YPG’yi desteklemeye başladığında, onları bir terörist örgütü bir başka terörist örgüt kullanarak yok etmeye çalışmanın getireceği risklere karşı uyarmıştık” diye konuştu. Terör örgütü YPG’nin halen müttefik ülkelerden destek görmeye devam ettiğini dile getiren Akar, “YPG’ye verilen her silah, doğrudan Türkiye’ye karşı kullanılmak üzere PKK’nın eline geçmektedir. YPG’nin müttefiklerimizden destek görmesi onun terör örgütü olduğu gerçeğini değiştirmez. Dolayısıyla ‘istila’, ‘işgal’ veya ‘etnik temizlik’ suçlamaları resmen yanlıştır, yanıltıcıdır ve hatalıdır” diye konuştu.
“BİZ SADECE TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE EDİYORUZ”
Akar, 2 milyon Suriyelinin yerinden edildiğini ve bunlara Arapların, Kürtlerin, Hristiyanların, Yezidilerin ve Keldanilerin de dahil olduğunu belirterek, Barış Pınarı Harekatı’nın, uluslararası hukuka, BM Sözleşmesi’nde öngörülen meşru müdafaa hakkına, terörle mücadele ile ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına ve Türkiye ile Suriye arasında imzalanan Adana Mutabakatına uygun şekilde icra edildiğini söyledi. Bakan Akar, Türkiye’nin herhangi bir etnik grupla sorunu olmadığını, nihai amacın terörle mücadele olduğunu vurgulayarak, “Bizim Kürtlerle veya diğer etnik kökenlerle ilgili hiçbir sorunumuz olmadığını vurgulamak isterim. Biz sadece terör örgütleriyle mücadele ediyoruz” dedi. Akar, Türkiye’nin ABD ve Rusya ile yaptığı mutabakatlara rağmen, terör örgütü PKK/YPG’nin ihlal ve tacizlerinin devam ettiğini sözlerine ekledi.
Öte yandan Akar, harekat bölgesinde devriyelerin, sivillerin güvenliğini sağlamaya çalışmanın ve el yapımı patlayıcıları temizleme çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Tel Abyad’da YPG tarafından yakılan hastane, tahrip edilen su tesisini ve elektrik şebekesini onardık. Altyapıyı tekrar işler hale getirdik ve bölgede yaşam normale dönmeye başladı. Silahlı Kuvvetlerimiz, devlet kurumlarımız ve kuruluşlarımız bölgede sağlık ve eğitim gibi birçok kamu hizmetinin devam etmesini sağlıyor” dedi.
“TÜRKİYE DEAŞ’LA MÜCADELEDE ÖN SAFLARDA YER ALIYOR”
Türkiye’nin DEAŞ ile mücadelede öf saflarda yer aldığını belirten Akar, DEAŞ’ın Türkiye’ye yönelik saldırılarında 600 sivilin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, “Türkiye DEAŞ’a karşı yapılan mücadelede de ön saflarda yer almaktadır. 2016’da Fırat Kalkanı Operasyonunda, 3 bin DEAŞ’lı etkisiz hale getirildi. Bu operasyonda 72 kahraman Türk askerini şehit verdik. Barış Pınarı Operasyonu sırasında, Türkiye’nin operasyon sahası içinde bulunan yalnızca bir tane DEAŞ hapishanesi vardı. Biz vardığımızda bomboştu. PKK/YPG bütün mahkumları serbest bırakmıştı. Son zamanlarda bazı üst düzey DEAŞ liderlerinin Türk güvenlik kuvvetleri tarafından yakalanması, DEAŞ’a karşı devam eden başarılı mücadelemizin bir göstergesidir. Türkiye’de tutuklanan yabancı uyruklu DEAŞ üyelerinin, uluslararası hukuka uygun olarak kendi ülkelerine geri gönderilmesine devam ediliyor” diye konuştu.
“SINIRLARIMIZIN GÜNEYİNDE BİR TERÖR KORİDORUNA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Bakan Akar, Türkiye’nin sınırlarının güneyinde bir terör koridoruna izin vermeyeceğinin altını çizerek, “Terörizm, dünya için acil bir temel güvenlik tehdidi olmaya devam etmektedir. Terör örgütleri farklı isimler, biçimler ve stratejiler alabilir fakat tüm tezahürlerine karşı uyanık kalmalıyız. Ancak bir terör örgütünü, diğerini kullanarak mağlup edemezsin. Türkiye’nin DEAŞ, PKK/YPG ve tüm terör örgütleri ile mücadeleye olan bağlılığında bir değişiklik yoktur. Bizim ne Kürtlerle, ne de diğer etnik gruplarla bir sorunumuz yoktur. Biz sadece terör örgütleri ile mücadele ediyoruz. Kürtler bizim kardeşlerimizdir. DEAŞ, Müslümanları temsil edemeyeceği gibi PKK/YPG de Kürtleri temsil edemez. Sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Türkiye, Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulmada yardımcı olmak için çalışmaya devam edecektir. Biz, komşumuz olarak istikrarlı, demokratik ve siyasi birliği olan bir Suriye görmek istiyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Rugby müsabakası sırasında arbede çıktı… O anlar kamerada

Yayınlanma tarihi

-

İngiltere, (DHA)- İngiltere’de oynanan rugby müsabakası sırasında takımlar arasında arbede çıktı. Her iki takımdan da 2 oyuncu kırmızı kartla cezalandırılırken, disiplin kurulu da olayla ilgili inceleme başlattı. O anlar bir seyirci tarafından saniye saniye kaydedildi.

İngiltere’nin Galler bölgesinde Cambrian Rugby ve Treorchy Rugby futbol kulüpleri arasında oynanan müsabaka sırasında takımlar arasında arbede çıktı. O anlar, maçtaki bir seyirci tarafından kayda alındı. Hakem durumu kontrol altına almak için düdük çalsa da sahada kavga eden oyuncuların bunu fark etmeyerek, kavgaya devam ettiği görüldü. Seyircilere çok yakın mesafede çıkan arbede bir süre sonra sona erdi.

Yerel medya, çıkan arbede sonucu her iki takımdan da 2 oyuncunun kırmızı kartla cezalandırıldığını ve disiplin kurulunun da olayla ilgili inceleme başlattığını yazdı.

Treorchy müsabakayı 16-10 önde tamamladı.

Devamını oku

Dünya

Rum gazeteci: Türkiye ile iş birliği yapmalıyız, mücadele edemeyiz

Yayınlanma tarihi

-

Sefa KARAHASAN/LEFKOŞA, (DHA)- Rum gazeteci Kristos Panayiotidis, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile kavga etmek yerine, iş birliği yapmanın gerektiği belirterek, “Türkiye ile mücadele etmemiz mümkün değil” dedi. 
Cyprus Mail gazetesinde “Türkiye, bizim inandığımız canavar mı?” başlıklı bir yazı yazan Rumların ünlü gazetecilerinden Panayiotides, “Türkiye ile coğrafi, ekonomik, nüfus, askeri ve diğer bütün verilere bakıldığında mücadele etmemiz mümkün değildir. Gelinen aşamada, Türkiye ile zıtlaşma, bu yönde politika gütme adayı uçurumdan aşağıya atmakla eş anlamlı olur” ifadelerini kullandı. 
‘HAYAL KURMAYIN’ TEPKİSİ
“Türkiye’yi herhangi bir şekilde mağlup etmemiz veya geri çekilmeye zorlamamız olanak dışıdır” diyen Rum gazeteci, “Bunun hayalini kuran vatanseverler bir hayal aleminde yaşamaktadırlar ve bundan uyandıklarında çok geç olacak. Bizim Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de hidrokarbon meselesinde önemli bir aktör olarak tanımamız gerekmektedir. Türkiye zaten bunu sağlamak için uğraşmaktadır” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

Borell: Libya’ya silah ambargosu kontrol edilmeli

Yayınlanma tarihi

-

Belçika, (DHA) – Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi konuşan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Libya’da barışı sağlamak için silah ambargosunun sürekli kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. 

Borrell, Almanya’da düzenlenen Libya konulu Berlin Konferansı’nı olumlu bir adım olarak gördüğünü belirterek, “Çözümü ilerletmek için bu ivmeyi kullanmalıyız” dedi. Konsey’in yoğun bir gündemi olduğunu vurgulayan Borrell, Libya hakkında konuşacaklarını ama ‘iklim diplomasisinin’ de gündemin önemli konuları arasında olduğunu açıkladı. Berlin Konferansı’ndan sonra atılacak adımlar sorulduğunda ise, ateşkesin hayatta kalması için silah ambargosunun sürekli kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı. Ateşkesin başıboş bırakılmaması gerektiğini Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği veya Afrika Birliği’nden birilerinin bunu kontrol etmesi gerektiğini ifade etti.  

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar