Takip Edin

Siyaset

Bakan Ersoy: Bu yılı 52 milyon turist ile kapatacağız

Yayınlanma tarihi

-

ANKARA, (DHA)- KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yılı 52 milyon turist sayısıyla kapatacaklarını söyledi.
81 İl Kültür ve Turizm Müdürünün katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilen ‘İl Müdürleri Koordinasyon Toplantısı’ başladı. 2 gün sürecek toplantının açılışında konuşan Bakan Ersoy, bu yılı 52 milyon turist sayısıyla kapatacaklarını ve 2023’e kadar çok daha büyük hedefleri olduğunu belirtti. Bakan Ersoy, turizm hedeflerine ulaşmak için her yıl istikrarlı olarak hem turist sayısını hem de kişi başı ve gecelik gelirleri artırarak 2023’e kadar durmadan çalışacaklarını kaydetti. Ersoy, turizm ile birlikte kültür, sanat, arkeoloji alanlarında da çok hızlı hareket ederek, performans ve hedef odaklı bir sisteme geçtiklerini vurguladı.
2019 yılı bakanlık çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2023 Turizm Stratejisi kapsamında hedef ve beklentilerini il müdürleriyle paylaştı. Toplantıda il müdürleri de proje ve faaliyetlerine ilişkin Bakan Ersoy’a sunum yaptı.
FOTOĞRAFLI
 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Bakan Turhan: Bu yıl, Sivas’a kadar Ankara’yı yüksek hızlı trenle bağlayacağız

Yayınlanma tarihi

-

Hasan AKYILDIZ/KIRIKKALE, (DHA) – ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “İnşallah bu yıl içerisinde eğer bir kaza bela olmazsa Sivas’a kadar Ankara’yı hızlı tren ile bağlayacağız” dedi. 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, sabah saatlerinde geldiği Kırıkkale’de, ‘Ankara-Sivas’ hızlı tren şantiyesinde incelemelerde bulunduktan sonra AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığını ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Turhan, “Bugün Kırıkkale’de, ülkemizin önemli projelerinden biri olan ‘Ankara-Sivas’ hızlı tren şantiyesinden biri olan Kırıkkale ayağını yerinde inceledik. AK Parti, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizde hizmet siyasetini gerçekleştirmiştir. Hizmet siyasetinden maksadımız, ülkemizin kalkınması, gelişmesi, büyümesi, hak ettiği yere ulaşmasıdır. İşte Yüksek Hızlı Tren konforuyla seyahat yapılıyor. Bugün ülkemizde Ankara, İstanbul, Konya üçgeninde 40 milyona yakın nüfus bu hizmetten yararlanıyor. İnşallah bu yıl içerisinde eğer bir kaza bela olmazsa Sivas’a kadar Ankara’yı hızlı tren ile bağlayacağız. Bu bölgede yaşayan, bu güzergahın etrafında yaşayan, Orta Anadolu Bölgesindeki sadece bu güzergahın geçtiği iller değil, onun etrafındaki komşu iller de inşallah bu hizmetten faydalanacak” ifadelerini kullandı. Bakan Turhan, konuşmasında şunları kaydetti:
“2002 yılından bugüne kadar ülkemizde yaşanan değişim, dönüşüm ve gelişim belli. Bunları burada konuşmak çok zaman alır, buna gerek yok. Bunu halkımız, insanımız biliyor ve bildiği içinde AK Parti’yi 18 yıldır tek başına iktidara getiriyor. Yerel yönetimlerde, ekseriyetle merkezi yönetimlerde kesintisiz tek başına iktidara getiriyor. Milletimiz, özellikle 1950’li yıllarından sonraki siyasi dönemleri yakından tanımış ve Türk siyasi hayatında yaşanan badirelerin, inişlerin çıkışların bu ülkeye neler kaybettirdiğini çok iyi biliyor.”  
‘KANAL İSTANBUL’U İNŞALLAH YAPACAĞIZ’
Ulaşımla ilgili ülkeyi, doğu-batı, kuzey-güney hattında, Avrasya’nın kalbinde bir kavşak noktası yapacaklarını vurgulayan Bakan Turhan, “Bunun için de Kanal İstanbul’u inşallah yapacağız. Ana muhalefet partisi, Kanal İstanbul’la ilgili, her önemli projemizde olduğu gibi, bu ülkede bugüne kadar yapılmış olan büyük projelere karşı çıkığı gibi buna da karşı çıkıyor. Kanal İstanbul, İstanbul’un kaderini değiştirecek olan, bu ülkeninin kaderini değiştirecek olan bir projedir. Bir deniz yolu projesidir. Bu projenin yapımıyla ilgili olarak dünyanın her tarafından ilgi ve alaka vardır. Bu projenin içinde bulunma arzusu vardır. Bu proje önemli bir projedir. Deniz ulaşımı projesidir. İstanbul’un yakınında olması dolayısıyla bir şehircilik projesidir. Dünyanın başkentinin sınırları içinde olması dolayısıyla Asya’yı Afrika’ya, Avrupa’ya bağlayan deniz yollarının geçtiği bir noktada olması dolayısıyla da bir medeniyet projesidir” diye konuştu. 

FOTOĞRAFLI 

 

Devamını oku

Siyaset

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Diyarbakır’da (3)

Yayınlanma tarihi

-

BAKAN KURUM, SUR’DA YAPIMI SÜREN KONUTLARI İNCELEDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İl Değerlendirme Toplantısı’nın ardından beraberindeki Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat ile birlikte, terör örgütü PKK’nın Sur ilçesinde hendek olaylarının ardından inşa edilen konutları inceledi. 
İncelemelerinin ardından açıklamada bulunan Bakan Kurum, terör örgütü PKK’nın hendek olaylarında 7 bin 200 konuta zarar verdiğini söyledi. Mağdur olanların yüzde 85’i ile anlaşma sağladıklarını anlatan Bakan Kurum, şunları söyledi: 
“Hain terör örgütü PKK’nın Sur ilçemizde verdiği zararları tüm Türkiye’miz biliyor. 160 hektarlık alanda 7 bin 200 hak sahibimizin bulunduğu evlerine terör örgütü zarar verdi. O gün Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları çerçevesinde vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek, Sur’u yeniden ihya ve inşa etmek için terör örgütüne net bir şekilde cevap vermek, evlat nöbeti tutan anneleri için Diyarbakır’ın birliği, beraberliği için hızlı bir şekilde burada inşa çalışmalarına başlandı. 7 bin 200 hak sahibimizin yüzde 85’i ile anlaşma sağladık. Bir kısmına kamulaştırma ücreti, bir kısmına da TOKİ tarafından yapılan konutlardan verdik. Kalan hak sahipleriyle görüşmelerimizi tamamlayarak, Sur bölgesindeki terör olayları sebebiyle hiçbir vatandaşımızın mağduriyetini müsaade etmeyecek şekilde bu projeyi yürütüyoruz. Bölgedeki tüm tescilli kültür varlıkları, medreseler, camilerimiz, kiliselerimiz korunak, terör örgütünün verdiği o zararlar inşa edilerek yeniden vatandaşlarımızın hizmetine açılıyor. Sur’da 504’ü konut, 147’isi iş yeri, 9 butik otelin inşa çalışmaları sürüyor. Bu inşa çalışmalarını 2020 yılında tamamlayarak, 2021 yılına geldiğimizde yeni bir Sur, tarihi güzellikleriyle bize emanet edilen terör örgütünün zarar verdiği kültür varlıkların yeniden inşa edilmiş haliyle, evlat nöbeti tutan aileler, şehit aileleri için Sur’u en iyi şekilde ihya edeceğiz.”

FOTOĞRAFLI
 

Devamını oku

Siyaset

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Diyarbakır’da (2)

Yayınlanma tarihi

-

‘DİYARAKIR TERÖRLE DEĞİL, İSTİHDAMLA ANILSIN’
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Diyarbakır’da katıldığı ‘İl Danışma Toplantısı’nın ardından bakanlığı bünyesinde kentte yapılacak çalışmaları değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenlendi. 
Bugün düzenlenen toplantıyla Diyarbakır adına birçok projeyi istişare ettiklerini, kent adına önemli kararlar aldıklarını söyleyen Bakan Kurum, Diyarbakır’ın terörle değil, kültür faaliyetlerle, istihdamla anılmasını istediklerini aktardı. TOKİ’nin 100 bin sosyal konut projesinde Diyarbakır’da yapılacak 2 bin konuta 22 bin başvurunun olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, Sanayi ve Peyas mahallelerinde kentsel dönüşüme kapsamına alınması gereken ve deprem riski taşıyan 2 bin 500 bağımsız bölüm için kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Sanayi ve Peyas mahallelerinde yaşayanlar ister kendi yerlerinde isterse Kayapınar ilçesindeki Talaytepe mevkisine yapacağımız konutlardan faydalanabilirler. Talaytepe’de çok önemli proje yürüteceğiz. İçerisinde millet bahçesinin, yürüyüş yollarının olduğu, kültürümüzü yansıtacak bir master plan çerçevesinde Diyarbakır’ın yeni uydu kenti diyebileceğimiz Talaytepe mevkisine kent tasarım projesi hazırlıyoruz. Bu proje kapsamında bin konut inşa edeceğiz. Bu proje bölgeye örnek olacak bir proje olacak.” 
6 MİLYON METREKARELİK ALANDA SANAYİ SİTESİ KURULACAK
Bakan Kurum, şehir içindeki küçük sanayi sitelerin taşınması için Bağlar ilçesindeki Oğlaklı mahallesinde 6 milyon metrekarelik alanda yeni bir sanayi sitesi inşa edileceğini belirterek, “Şehir içerisindeki küçük sanayi sitelerin taşınması amacıyla rezerv ve sanayi alanı ilanı yapıyoruz. Bu ilan çerçevesinde küçük sanayi sitelerin dönüşümünü sağlamak, vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verilmesi amacıyla modern sanayi sitesi yapımı için küçük sanayi sitelerine bu alanın tahsisini gerçekleştireceğiz” dedi. 
DAĞKAPI MEYDANI YENİLENECEK
Diyarbakır’da istihdamın artırılması adına lojistik organize sanayi bölgesi yapımı için 2 milyon metrekarelik alanı valiliğe tahsisinin yapacaklarını anlatan Bakan Kurum, Diyarbakır için en önemli projelerden bir olan Dağkapı Meydanı’nı yenileme çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Bakan Kurum, “Karacadağ’daki Kesiştepe mevkisinde Diyarbakır’ımıza yakışmayan vahşi depolama sahası var. Bu vahşi depolama sahası sebebiyle vatandaşlarımız oldukça rahatsızlar. Diyarbakır’a yakışacak modern depolama sahası yapımı için bir çalışma yürüteceğiz. Vahşi depolamaya son verecek, buradaki çöpten enerji üretip, ekonomisine katkı sağlayacak projeyi yürüteceğiz. Daha önce iyileştirme çalışması yaptığımız Melik Ahmet Caddesi’nde bozulan yol ve altyapının yenilenmesi için Büyükşehir Belediyesi’ne kaynak aktardık. Diyarbakır’ın için önemli olan bir diğer projemiz ise Dağkapı Meydanı’nda kentsel yenileme projesini gerçekleştireceğiz. Bu proje kapsamında Dilan Sineması binasını kültür merkezi yapacağız. Diyarbakır’a yapılması gereken projeleri gece gündüz hizmet etmek suretiyle yapmaya gayret göstereceğiz. Amacımız Diyarbakır’ı bulunduğu noktadan daha iyi bir seviyeye çekmektir” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI
 

Devamını oku

Popüler Başlıklar