Takip Edin

Siyaset

Bakan Gül: Reform hayata geçtikçe yargıya olan güvenin artmasını sağlamış olacağız

Yayınlanma tarihi

-

Arda ERDOĞAN- Haluk KARAASLAN/ANKARA, (DHA)- ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi’ne ilişkin, “Bu reform adım adım hayata geçtikçe yargıya olan güvenin, adalete olan inancın artmasını temel olarak sağlamış olacağız” dedi.
Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından, Türkiye’nin ilk ve tek hukuk müzesi olan Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi’nin açılışı törenle yapıldı. Törene, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu katıldı. Müzeyi gezen Bakanlar Gül ve Ersoy, daha sonra açılışı gerçekleştirdi. İki bakan ile beraberindeki heyet daha sonra, TBB tarafından düzenlenen, ‘950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet’ konulu panele geçti.
‘İNSAN ADALETSİZ KALAMAZ’
Bakan Gül, insanlığın adalet duygusuyla ayakta durduğunu, bunun kıyamete kadar böyle devam edeceğini belirtti. İnsanların adaletsiz asla ayakta kalamayacağını söyleyen Bakan Gül, “Mutluluğun formülü, bilgisi nedir? Adalettir. Bizlerin de savunma, iddia, yargılama makamı olarak aradığımız, ortaya çıkarmaya çalıştığımız değer adalet değeridir. Yusuf Has Hacip’in dediği gibi; ‘Adalet göğün direğidir’. Bugün başımıza gökyüzü düşmüyorsa, gökyüzü kendi yörüngesinde duruyorsa adalet sayesindedir. Ama adaletin olmadığı yerde başımıza gök düşmüş gibi bütün toplum bundan etkilenir” şeklinde konuştu.
‘İYİ KANUN KADAR İYİ UYGULAMA DA ÖNEMLİ’
Bakan Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin temel yaklaşımının, ‘güven veren ve erişilebilir bir adalet anlayışı’ olduğunu vurguladı. Toplumun her kesimi için adaletin dağıldığı bir sistemi istediklerini belirten Bakan Gül, şöyle konuştu:
“Eğer 82 milyon vatandaşımızın birinde bile, ‘bana karşı adalet farklı tutuma girer’ düşüncesi varsa; burada adalet tecelli etmemiş demektir. Biz uygulayıcılar, yargı paydaşları, bu ülkenin vatandaşları olarak eksikler neredeyse bunu tamamlamak zorundayız. Bin yıl önce bu işin çilesiyle arayış içinde olan Kutadgu Bilig gibi, bizler de bu reform adım adım hayata geçtikçe yargıya olan güvenin, adalete olan inancın artmasını temel olarak sağlamış olacağız. Hukuku her şeyin üstünde gören anlayışta adalet tecelli olur. Bu duyguyu hep birlikte adım adım hem mevzuatıyla, hem uygulamasıyla hayata geçirirsek mutluluğun bilgisine o zaman ulaşmış oluruz. Çünkü hukuk devleti akşam yatağına yattığında sabah kalkınca kendinden, ülkesinden, toplumdan emin ve güvende hissederek uyuyorsa orada hukuk devleti inşa edilmiş demektir.”
‘DEVLETLERİN İYİ VEYA KÖTÜ OLMALARI YÖNETİCİYE BAĞLIDIR’
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise, Türklerin tarihin her sahnesinde olduğunu belirterek, “Türklerin içinde olmadığı bir dünya tarihi yazılamaz. Tarihin ilk döneminde, orta döneminde ve son döneminde biz hep vardık. Adalet ile devletin bekası arasında doğrudan bağ vardır. Adalet olmayınca devlet  olmaz. Türk dünyasının yetiştirdiği önemli bilginlerden biri Yusuf Has Hacib’tir. Devletlerin iyi veya kötü olmaları yöneticilerine bağlıdır. Devlet adamlarının hem resmi işlerinde hem özel hayatındaki davranışlarıyla topluma örnek olmaları gerekir” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

AK Parti Balıkesir İl Başkanı Sağlam, görevinden istifa etti

Yayınlanma tarihi

-

Fatih Emrah ERDOĞAN/BALIKESİR, (DHA)- BALIKESİR AK Parti İl Başkanlığı görevine 13 Aralık 2018’de getirilen Ahmet Sağlam, AK Parti Genel Merkezi ile yaptığı istişareler sonucunda bu görevinden istifa ettiğini açıkladı.
AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onayı ile görevinden istifa ettiğini duyuran Ahmet Sağlam, tekrar aday olmayacağını söyledi. Sağlam, açıklamasında şunları söyledi:
“13 Aralık 2018’de Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin tensipleriyle göreve geldiğim günden bugüne milletimize olan inancımız ve dava ruhumuzla hareket ettik. Yeni dönemde aday olmayı düşünmüyorum. Bundan sonraki sürecin daha sağlıklı yürütülmesi ve bu makama ve davamıza uygun yeni başkan arkadaşımızın başkanlığında önümüzdeki delege ve kongre sürecinde yeni yapılanmanın sürdürülmesinin daha etik olduğu düşüncesiyle müsaade istedim. Genel Merkez ile yapmış olduğumuz istişareler sonucunda Sayın Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın da onayı ile 19/11/2019 tarihi itibariyle istifamı sunmuş bulunmaktayım. AK Parti davamızın hizmet maratonu bir bayrak yarışıdır. Partimizin yüklendiği misyonu gücümüz oranında ilimizde görev süremiz boyunca taşımaya çalıştık. Bundan sonra da taşımaya devam edeceğiz. Görev sürem boyunca yanımda hissettiğim tüm teşkilatımıza, ana kademe, kadın kolları ve gençlik kollarımızın her bir bireyine ve milletimize teşekkürü bir borç biliyorum. Tüm teşkilatımıza ve milletimize hakkım varsa helal olsun. Sizler de hakkınızı helal edin. Çıktığım yolda gerek Cumhur İttifakı kurduğumuz MHP İl Başkanına, gerek CHP İl Başkanına, gerekse İYİ Parti İl Başkanına ve ilçe başkanlarına da gösterdikleri samimiyet ve davranışlarından dolayı teşekkür ederim.”

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Bakan Selçuk: Danışma merkezine başvuranların yüzde 40’ı boşanmaktan vazgeçti

Yayınlanma tarihi

-

Nursima ÖZONUR/ANKARA, (DHA)- AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bugüne kadar 479 danışmanımızla ülke genelinde 32 bin 200 kişiye ücretsiz danışmanlık hizmeti sunduk. Başvuranların yaklaşık yüzde 40’ı boşanmaktan vazgeçmiştir” dedi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2020 yılı sunumunu yaptı. Bakan Selçuk, Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personeli alımı için bu hafta ilan yayınlanacağını kaydederek “Bin ASDEP personeli alımı için ilanımız bu hafta yayınlanacak ve gelecek haftaya başvurularımızı almaya başlayacağız. Ayrıca 2 bin 313 sözleşmeli, 322 kadrolu personel alımımız ÖSYM tarafından duyurulacak ve başvurular da alınmaya başlanacak. İŞKUR üzerinden de bin işçi alımı ile ilgili ilan önümüzdeki hafta İŞKUR tarafından yapılacak” dedi.
AİLE DANIŞMA MERKEZLERİ
Bakan Selçuk, 1,8 milyon kişiye Aile Eğitim Programı kapsamında eğitim verildiğini bildirerek “Aile bütünlüğünü korumaya yönelik en önemli projelerimizden biri de Aile Danışmanlığı ve Boşanma Süreci Danışmanlığıdır. Bugüne kadar 479 danışmanımızla ülke genelinde 32 bin 200 kişiye ücretsiz danışmanlık hizmeti sunduk. Başvuranların yaklaşık yüzde 40’ı boşanmaktan vazgeçmiştir. Bunu önemli bir başarı olarak görüyorum. Aldığımız olumlu geri bildirimler neticesinde 2020 yılında da danışmanlık hizmetlerimizi geliştirerek yaygınlaştıracağız” diye konuştu.
ŞÖNİM 81 İLDE HİZMET VERİYOR
Bakan Selçuk, şiddetle mücadelede kurumlararası işbirliği ve politikalar geliştirmek üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları arasında veri entegrasyonunun tamamlandığını bildirerek şöyle konuştu:
“2012’de 14 ilimizde pilot uygulama ile şiddetin önlenmesi ile koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkin bir biçimde uygulanmasına yönelik kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerimiz (ŞÖNİM) halihazırda 81 ilimizde hizmet veriyor. ŞÖNİM’lerden, kurulduğu günden bugüne kadar (2012-2019 Ekim) 408 bin kadın, 31 bin erkek, 75 bin çocuk olmak üzere toplam 514 bin kişi yararlandı. ŞÖNİM bünyesinde; koordinasyon hizmetleri yanısıra, psiko-sosyal, hukuki, eğitim, sağlık destek ve çağrı destek hizmetleri de sunuyoruz. Kadına yönelik şiddetle mücadelede yatılı kurumsal hizmet birimlerimiz olan kadın konukevlerinin nicelik ve nitelik olarak kapasitelerini geliştiriyoruz. 2002 yılında ülkemizde 11 kadın konukevi, 283 kapasite ile hizmet vermekte iken, bugün, 110’u Bakanlığımıza bağlı olmak üzere ülke genelinde hizmet veren 145 kadın konukevimiz 3 bin 482 kapasite ile hizmet sunmakta. 2005 yılından bugüne 11 bin 582 çocuğumuzu ailesinin yanına döndürdük. Daha sağlıklı nesiller yetiştirmek adına; çocuk bakımı hizmetlerinde de büyük bir değişim gerçekleştirdik. Çok sayıda çocuğun barındırıldığı yurt ve yuvaları kapatarak aile ortamına yakın ev tipi yatılı birimler olan çocuk evleri ve çocuk evleri sitelerine dönüştürdük. Yurt tipi bakım hizmeti modelinden ev tipi bakım hizmeti modeline geçiş sürecini yüzde yüz oranında tamamladık.”
ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK YAŞAM MERKEZLERİ
Bakan Selçuk, engelli bireylere yönelik gündüz yaşam merkezinin, 52 ilde 68 merkeze çıkarıldığını belirterek şunları dedi:
“2020 yılında tüm ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bakanlık olarak engellilerimizin en fazla ailelerinin yanında mutlu ve huzurlu olacağına inanıyoruz. Ailesinin yanında bakımı mümkün olmayan ve kurum bakımı ihtiyacı olan engelli bireyler için, toplum temelli yaklaşımla en fazla 6 engelli bireyin ev ortamında hizmet almalarını sağlayan Umut Evi uygulamamızı geliştirerek yaygınlaştırıyoruz. Bugün itibarıyla 149 Umut Evi’nde 839 engellimiz, ev ortamında bu hizmetten faydalanmaktadır.”
EYT TARTIŞMASI
Muhalefet milletvekilleri ile iktidar milletvekilleri arasında erken yaşta emeklilik konusunda tartışma yaşandı. Muhalefet milletvekilleri ‘taşerona ayrım devam ediyor’, ‘işsiz sayısı 8 milyona çıktı’ yazılı dövizler açarak “İşçilerin hakkını savunmak boş iş değildir. Aylardır soru önergesi veriyoruz. İşçilerin hakkını korumak için buradayız” diye iktidara tepki gösterdi. Bunun üzerine AK Parti milletvekilleri “Korsan yayın yapıyorsunuz. Boş işlerle uğraşmayın. Türkiye için faydalı bir şey yapın” diye karşılık verdi. Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda da muhalefet ve iktidar milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Karşılıklı atışmaların sürdüğü komisyon 15 dakika geç başladı.
FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyadaki gelişmeler Türkiye-ABD’nin çok daha yakın olmasını gerektiriyor

Yayınlanma tarihi

-

Arda ERDOĞAN/ANKARA, (DHA)- CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerinin zor bir dönemden geçtiğini söyleyerek, “Amacımız bu zor dönemi her iki ülke için de en makul, kabul edilebilir ve sürdürülebilir şekilde yöneterek geride bırakmaktır. Esasen gerek bölgemizdeki, gerekse dünyadaki gelişmeler Türkiye ile Amerika’nın çok daha yakın ve birbirlerini destekleyici ilişkiler içinde olmasını gerektiriyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de partisinin grup toplantısında, iç ve dış siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yasama yılında gerçekleştirilen TBMM çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bütün bakanların ve bakanlık bürokratlarının bütçe görüşmelerinde Meclis’te olacağını belirtti. AK Partili milletvekillerine seçim bölgelerini ihmal etmemeleri yönünde uyarıda bulunan Erdoğan, “Beklentimi tekrar ederek söylüyorum, bundan böyle kesinlikle her milletvekilimiz kendi seçim bölgesini ihmal etmemeli. Bölgesinin tüm ilçelerine, mahalle veya köylerine kadar gidip, oralardaki vatandaşlarımızın hal ve hatırını soracak, muhtarlarla görüşmelerini yapacak ve ondan sonra da bize ulaşması gerekenleri bize ulaştıracak” dedi.
‘SORUN ALANLARININ PEK ÇOĞU KÜÇÜK PÜRÜZLERDEN İBARET’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye yaptığı çalışma ziyaretini hatırlatarak, ABD Başkanı Donald Trump ile kapsamlı ve heyetler arası verimli toplantılar yaptığını kaydetti. Türkiye – ABD ilişkilerinin zor bir dönemden geçtiğini söyleyen Erdoğan, “Amacımız bu zor dönemi her iki ülke için de en makul, kabul edilebilir ve sürdürülebilir şekilde yöneterek geride bırakmaktır. Esasen gerek bölgemizdeki, gerekse dünyadaki gelişmeler Türkiye ile Amerika’nın çok daha yakın ve birbirlerini destekleyici ilişkiler içinde olmasını gerektiriyor. Aramızdaki sorun alanlarının pek çoğu küçük pürüzlerden ibarettir. Bu sıkıntılar Amerika’daki ülkemize karşı çevrelerin köpürtmesiyle suni olarak yürütülmüş ve ilişkilerimize zarar verecek boyuta taşınmıştır. İki ülke arasındaki ilişkileri bozmaya yönelik çabaların gerçek mahiyetini en iyi gören de Sayın Trump’tır. Bunun için sistemin ve siyasetin tüm baskılarına rağmen Türkiye-Amerika ilişkilerinin belirli bir seviyenin altına düşmemesi konusunda inisiyatif kullanmaktadır. Biz de aynı anlayışla yüzümüzü geleceğe çevirerek, kronik sorunları derinleştirmek yerine işbirliği yapabileceğimiz alanlara odaklanıyoruz” dedi.
‘S-400 KONUSUNDA ÇÖZÜM YOLLARI ARANMASINDA MUTABIK KALDIK’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile yaptıkları görüşmelerde birçok meseleye kökten çözüm getiremediklerini ancak bu meselelerin, iki ülke ilişkilerini esir almasına da izin vermediğini tüm dünyaya gösterdiklerini söyleyerek, “İlişkilerin düzelmesi için kısa sürede katedilecek çok mesafe bulunuyor. Önümüzdeki dönemde bununla ilgili gerekli adımları atacağız. Sorunların kilit noktası haline dönüştürülen S-400 meselesinde görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız vasıtasıyla çözüm yolları aranmasında da mutabık kaldık. Sayın Trump’a, Türkiye’nin S-400 alma noktasına nasıl geldiğini bir kez daha ifade ettim. Zaten kendisi de bu konuda bize hak veriyor. Ülkemizin bu savunma sisteminden vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını, çözümün bu gerçek ışığında bulunması gerektiğini söyledim. NATO’nun kendi savunma konsepti açısından herhangi bir mani teşkil etmediğini açıkladığı S-400 konusunda kopartılan fırtınanın başka amaçlara matuf olduğunu da tekrar anlattık” diye konuştu.
‘DEAŞ’LILARI SERBEST BIRAKTILAR’
Suriye meselesinin ABD ziyaretinin en önemli başlıklarından biri olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Türkiye’de bin 200’ü aşkın, Suriye’de 310’un üzerinde, geri gönderme merkezlerinde de bine yakın DEAŞ’lının bulunduğunu ifade etti. Erdoğan, şöyle konuştu:
“Bağdadi’nin eşi, kız kardeşi ve diğer aile fertlerinden oluşan çok sayıda kişi yakalanmıştır. Şu anda bunlar elimizde. Bu kişilerden çok değerli istihbari bilgiler elde edildi. Buna karşılık PKK-YPG, Suriye’deki kamplarda bulunan binlerce DEAŞ’lıyı şantaj malzemesi olarak kullanarak, serbest bıraktı. Kim bunlar hani ortaklar vardı ya, YPG-PYD. Ortak davranıyorlardı ya, işte bunlar şimdi o DEAŞ’lıları serbest bıraktılar. Amerikalı muhataplarımıza bunları da anlattık. DEAŞ’lılara karşı sahada bir başka terör örgütüne ihtiyaçları olmadığını, Türkiye’nin bu mücadeleyi yürütecek imkana ve kararlılığa sahip olduğun söyledik, söylüyoruz.”
‘SALDIRILARIN TAMAMININ MÜSEBBİBİ PKK-YPG TERÖR ÖRGÜTÜDÜR’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekat alanında 600’den fazla meskun mahalin ele geçirildiğini, 1200’e yakın teröristin etkisiz hale getirildiğini  belirterek, şunları kaydetti:
“Hem Amerika’nın hem de Rusya’nın vardığımız mutabakatlara uygun şekilde belirlediğimiz bölgeleri teröristlerden tamamen arındıramadığı açıkça ortadadır. Harekat alanı sınırları dışından güvenlik güçlerimize ve Suriye Milli Ordu mensuplarına yönelik neredeyse her gün saldırı düzenleniyor. Bunun yanında kontrol altındaki bölgelerdeki sivillere yönelik bombalı eylemler gerçekleştiriliyor. Saldırıların tamamının müsebbibi PKK-YPG terör örgütüdür. Türkiye’nin yürüttüğü harekata şiddetle karşı çıkıp, bizi akıl mantık dışı ithamlar yöneltenlerin hiçbiri bu insanlık dışı saldırılara ses çıkarmıyor. Terör örgütünün mevzi haline getirdiği okul, cami, hastane, kilise gibi yerleri görüntüleriyle dünya kamuoyunun dikkatine getirmemize rağmen kimse dönüp de bunlara bakmıyor. Çünkü mesele ne Türkiye’nin yaptıkları veya yapmadıklarıdır, ne de terör örgütünün gerçekte nasıl bir eli kanlı katiller sürüsü olduğudur. İşte bakıyorsunuz, ne diyorlar? Mazlum Kobani… Ne Mazlum Kobani’si? Böyle birisi yok, bu biliyorsunuz Ferhat Abdi. Bu adam bizim ülkemizde yüzlerce insanın öldürülmesinin başını çekmiş olan bir katildir, bir terör örgütünün başıdır. Bunu biz defaatle Amerika tarafında da anlattık, Rusya tarafına da anlattık. Bütün bunlara rağmen en sonunda Amerika’da Sayın Trump’a, senatörlere video kaydından da bunları kendilerine anlattım. Görüntülü olarak bunları orada da kendilerine gösterdim. Tabii bu onları ciddi mana da etkiledi. Bunu anlatmaya devam edeceğiz. Dünyanın dört bir yanında, bizim Kürtlere karşı olduğumuzu anlatıyorlar. Parlamentodaki HDP gibi, arkasında PKK terör örgütünün olduğu HDP gibi. Biz de dedik ki , ‘Biz Kürt kardeşlerimize değil, terör örgütü olan PKK’ya, YPG’ye, PYD’ye karşıyız. Sizin bu ifadeleriniz Kürt kardeşlerimize saygısızlıktır. Lütfen bunu yapmayın.”
‘CHP TERÖRİSTLERE ‘TERÖRİST’ DİYEMİYOR’
Suriye Milli Ordusu (SMO) mensubu yaklaşık 150 kişinin Barış Pınarı Harekatı’nda hayatını kaybettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SMO’yu terör örgütü olarak tanımladığını belirtti. Erdoğan, “SMO orada niye var? SMO orada bizim ülkemizi taciz eden, bizim ülkemize saldırıda bulunanlara karşı hem kendi topraklarını savunan hem de Mehmetçiğimizle beraber bu mücadeleyi sürdüren oradaki yiğitlerdir, mücahitlerdir. Ama ne yazık ki bu CHP teröristlere ‘terörist’ diyemiyor. Hiç bunların PKK’ya, HDP’ye, PYD’ye, YPG’ye, terörist dediğini duydunuz mu? Niye, ortaklar ya, beraber yürüyorlar ya. Daha çok beraber yürüyecekler. Ama benim milletim teröre omuz verenlere gereken dersi inşallah 2023’te, 2024’te verecek” açıklamasında bulundu.
‘HAİNLERİN PEŞİNDE OLACAĞIZ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretinde FETÖ elabaşı Fethullah Gülen ve mensuplarıyla ilgili taleplerini bir kez daha tekrarladıklarını belirterek, “Bu konudaki kararlılığımızdan en küçük bir taviz vermiyoruz, vermeyeceğiz. Ülkemize ve milletimize yapılan ihanetin hesabını sormak için son nefeslerine kadar bu hainlerin peşinde olacağız” dedi.
‘CHP GENEL BAŞKANI YALANLARINI TEKRARLAMAKTA ISRAR EDİYOR’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Sakarya’daki tank palet fabrikasına ilişkin eleştirilerine karşı, bu konuun defalarca izah edildiğini söyleyerek, şöyle konuştu:
“Bu adamın nasıl bir yalancı olduğunu, hakikatleri nasıl saptırmaya çalıştığını bir kez daha anlatıyorum. Fabrikanın mülkiyetinin devlette olduğu, sadece işletme hakkının belli bir süreyle Katar ve Türk işbirliğinde oluşan BMC’ye devredildiği, yapılacak yatırımlarla fabrikanın daha etkin ve verimli şekilde çalışacağı tekrar, tekrar anlatıldı. Bu süreçle 50 milyon dolarlık yeni bir yatırımla da buranın çok daha işlevsel hale gelebileceği, bu anlama kayıtları içinde var. CHP Genel Başkanı hala fabrikanın Katar ordusuna satıldığına vardırdığı yalanlarını, tekrarlamakta ısrar ediyor. Yalanın sonu yok ki. Ama yalancının mumu da yatsıya kadar yanar. MYK’da arkadaşlarıma şu talimatı verdim, Bu konuyu Sayın Genel Başkan’a ilkokul bile değil, tıpkı bir anaokulu öğrencisine anlatır gibi tane tane yeniden izah edeceğiz. Ta ki anlayana kadar, bu izahı sürdüreceğiz. Hatta, görüntülü olarak.”
‘İŞSİZLİK RAKAMLARIMIZ YÜKSEK ÇIKIYOR’
“İş, iş denilerek istihdam artmıyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdamı artırmanın yolunun ülkeyi büyütmekten geçtiğini vurgulayarak, şunları söyledi:
“Bunun için yatırımı, üretimi, ihracatı, turizmi artırmanın mücadelesini veriyoruz. AK Parti döneminde istihdamın yaklaşık 9 milyon kişi artmasına rağmen işsizlik oranımız yüzde 14 gibi yüksek bir seviyededir. Bu yüksek işsizlik oranının geçtiğimiz yıl yaşadığımız ekonomik saldırının yol açtığı sıkıntıların ötesinde sebepleri var. Eskiden ülkemizde çalışma çağına gelen nüfusun bir kısmı iş aramadığı veya aile işinde çalıştığı için istihdam istatistiklerine girmiyordu. Şimdi eğitim düzeyini yükselmiş olmasının etkisiyle çalışma çağına gelen hemen her kadın ve erkek vatandaşımız iş arıyor. 2002 yılına göre 2018’e kadar olan dönemde iş gücüne katılma oranında 3,6 puanlık bir artış yaşandı. Bu oran kadınlarda 6,3 puanı buluyor. Toplam istihdam oranındaki artış 3 puanı bulmasına rağmen, iş gücüne katılımdaki bu yükseliş sebebiyle işsizlik rakamlarımız nispeten yüksek çıkıyor. Bunun sebebi bizim istihdam oluşturamamış olmamız değil, mesele iş gücüne katılım oranının eskisine göre fevkalade yükselmiş olmasıdır.”

FOTOĞRAFLI

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar