Takip Edin

Siyaset

Bakan Selçuk: Pedagojik formasyon ücretsiz verilmeli, altyapısını kurduk

Yayınlanma tarihi

-

Arda ERDOĞAN/ANKARA, (DHA)- MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pedagojik formasyon içeriği ve yaklaşımının Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaçları açısından işlevsel görünmediğini belirterek, “Bunun yeniden çerçevelenip, öğretmenlik hakkı kazanan gençlerimize ücretsiz olarak verilmesi lazım, ki bunun altyapısını kurduk” dedi.
Bakan Selçuk, TED Üniversitesi’nde düzenlenen Üçüncü Uluslararası Öğretmen Eğitimi ve Akreditasyon Kongresi’ne katıldı. Bakan Selçuk, ‘mezun oldum’ ifadesinin öğretmenlik için çok uygun olmadığını belirterek, “Mezun olduktan sonra belirli bilgileri sınıflarda paylaşmak yeterli görülebiliyor, böyle bir kültür Türkiye’de belki 100 belki 200 senedir var. Bizim belki bu anlamda yeni bir tanım çerçevesine de ihtiyacımız var; ama bu bir ekosistem gerektiriyor. Sadece kalite kurulunu kurmak ya da sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirli mevzuat düzenlemelerini yapması bunun için yeterli değil. Bu ekosistemin bütün boyutlarını birlikte dönüştürmeye ihtiyacımız var. ‘Nedir bunun boyutları?’ diye baktığımızda belki ‘KPSS dururken kaliteyle ilgili ne konuşabiliriz?’ diye sormak lazım. ‘Formasyonla ilgili bu anlayış devam ederse kaliteyle ilgili ne konuşabiliriz?’ diye sormak lazım. Ya da öğretmen ihtiyacının organik olarak belirli bir düzen içinde sürdürülmesini konuşmak lazım. Bütün bunlar bize şunu gösteriyor; hep birlikte işin bir ucundan tutup, ilerletmek lazım; ama bunun için bir hayal ve ideal birlikteliği gerekiyor” dedi.
‘BUNUN ÜCRETSİZ VERİLMESİ LAZIM’
Her isteyene pedagojik formasyon vermekle sağlıklı yol alınmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Bakan Selçuk, “Bir öğretmen adayı sınavı kazanır ve öğretmenlik hakkını elde ederse, Milli Eğitim Bakanlığı’nın o kişiye formasyon adı altında, her neyse ki onun yeniden tanımlanması lazım. O çerçeve bugün için çok işlevsel görünmüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da ihtiyaçları açısından işlevsel görünmüyor pedagojik formasyon içeriği ve yaklaşımı. Bunun yeniden çerçevelenip bu öğretmenlik hakkı kazanan gençlerimize ücretsiz olarak verilmesi lazım, ki bunun altyapısını kurduk” diye konuştu.
‘ÖĞRETMEN EĞİTİMİ İÇİN ORGANİK ÇERÇEVE’
Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi öğretmenlerine verdiği hizmetin yeniden çerçevelenmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Selçuk, “Bunun için Türkiye’de 950’nin üzerinde merkezde Öğretmen Destek Noktası açıyoruz. Ankara’da büyük bir merkez kurduk, Keçiören’de. Birkaç bin tane uzmanın yetiştirilmesi ve akabinde de bütün il ve ilçeler düzeyinde öğretmenlerin sürekli olarak yerinde zamanında sürdürülebilir ve sürekli eğitim almalarıyla ilgili ki bunu üniversitelerle beraber yapacağız elbette. Bu tür bir organizasyona ihtiyaç var; çünkü resmi yazıyla Ankara’dan gönderdiğimiz genelgeler ya da talimatlar bir şekilde başka biçimlerde anlaşılıyor ya da anlaşılmıyor. Biz öğretmen eğitimini resmi yazıların ötesinde daha organik bir çerçeveye oturtmak durumundayız” değerlendirmesinde bulundu.
‘UMUTSUZLUĞA GEREK YOK’
Bakan Selçuk, ara tatilde ve yaz tatilinde yapılan seminerlerinde ‘Yeni kuşak eğitim’ adı altında öğretmenin kendi ihtiyacı doğrultusunda eğitim almasına olanak sağlamak için gayret gösterdiklerini ifade ederek, “Bunu çok rahatlıkla yapabildiğimizi görüyoruz. Yüz binlerce talep alıyoruz öğretmenlerden; biz de fen eğitimindeki şu konuda eğitim almak istiyoruz, masal anlatıcılığı konusunda eğitim almak istiyoruz. Öğretmenlerin eğitim alma ihtiyacıyla ilgili çok olumsuz bil algı olduğunu fark ettik yaptığımız çalışmalarda. Ama eğitim sahici, organik olduğunda, gerçekten ihtiyaca yönelik olduğunda gördük ki yüz binlerce öğretmen sürekli eğitim almak istiyorlar ve yazın herhangi bir ücret almaksızın bütün zamanlarını bu eğitimlerde gönüllü olarak harcıyorlar. Dolayısıyla umutsuzluğa, mutsuzluğa gerek yok” dedi.
‘ÜRETEMEYEN EĞİTİM FAKÜLTELERİ ÖĞRETMEN YETİŞTİRMESİN’
TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Pehlivanoğlu ise yükseköğretimde kalite kurumunun önemini üyesi bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Kurulu’nda da çok sık bir şekilde tartıştıklarını vurgulayarak, “Şüphesiz ki tam bağımsızlık ve yetkin bir akreditasyon sürecine bu kurulun sahip olması lazım; ama ölçtüğünün de ne olacağının ortada olması lazım. Ölçüp, ölçüp lafları koyarsak hiçbir şey olmaz. Kağıtların üzerinde istatistikçiler istedikleri noktadan sonuca gidebilirler rakamlarla oynamadan. Şunu unutmayalım ki bu ülkenin geleceği ve bekası için yapmamız gereken tek şey genç nüfusu oy olarak değil gelecek olarak görmek. Öğretmenliği kutsamak; ama disiplini ve sorumluluğu da yaşatmak. Öğretmenlik yapmayan kişi gitsin başka yerde devlet memurluğu yapsın. Çocuklarımızın geleceğini, en büyük anayasal haklarını onlara vermeyelim. Üretemeyen eğitim fakülteleri de lütfen öğretmen yetiştirmekten vazgeçsinler. Çünkü söz konusu olan ülkenin geleceğiyse bizlerin hepsi teferruatız” ifadelerini kullandı. 

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Kılıçdaroğlu, TOGG heyeti ile görüştü

Yayınlanma tarihi

-

ANKARA, (DHA)- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) heyetini makamında kabul etti. Görüşmede CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak, Fethi Açıkel de eşlik etti. Yaklaşık 1 saat süren görüşmeyle ilgili açıklama yapılmadı.

 

Devamını oku

Siyaset

Bakan Yardımcısı İnce: Hainlerin belini kırıp, temizliğine başladık

Yayınlanma tarihi

-

Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA) – ŞANLIURFA’da yeniden düzenlenen Şehitlik Müzesi açılışına katılan İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, hainlerle gece gündüz mücadele ettiklerini belirterek, “Allah’a hamdolsun ki bugün geldiğimiz noktada hepsinin belini kırdık. Hepsinin iştahını kestik ve hepsinin temizliğine başladık, çok şükür” dedi.
Şanlıurfa-Mardin Karayolu üzerinde bulunan Asri Mezarlık’taki Şehitlik Müzesi yapılan yeni düzenlemeyle açıldı. Açılış törenine, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Kırkkale Valisi Yunus Sezer, Amasya Valisi Osman Varol, 20’nci Zırhlı Tugay Komutanı Oktay Ağbuga, belediye başkanları, vatandaşlar ve şehit yakınları katıldı. Törende konuşan İnce, bir toprak parçasını vatan kılan unsurların üzerindeki yaşanmışlıklar, verilen emek ve dökülen kan olduğunu söyledi.
‘BUNLARI EN KISA SÜREDE TEMİZLEYECEĞİZ’
Şehitlerin bıraktığı vatan toprağının miras değil, emanet olduğunu dile getiren İnce, şunları dedi:
“Gece gündüz çalışıyoruz, niye çalışıyoruz? Bu kutsal vatan topraklarına zerre kadar zarar gelmesin, bu milletin güvenliğine, huzuruna zerre kadar zarar gelmesin ve bu bayrağı indirmek isteyen, bu ezanları susturmak isteyenlere fırsat verilmesin diye bu hainlerle gece gündüz mücadele ediyoruz hep birlikte. Allah’a hamdolsun ki bugün geldiğimiz noktada bunların hepsinin belini kırdık. Hepsinin iştahını kestik ve hepsinin temizliğine başladık çok şükür. Hamdolsun ki Allah’ın yardımı ve sizlerin desteğiyle Cumhurbaşkanımızın da bize verdiği talimatla, bunları en kısa sürede temizleyeceğiz. Vatanımıza, milletimize yakışır bir şekilde huzur ve güven ortamında daha ileriki nesillere bu toprakları, bu vatanı, bu kutsal emaneti teslim edeceğiz.”
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de milli mücadele yıllarında destan yazan Şanlıurfa’nın Barış Pınarı Harekatı’nda da kahramanlık sergilediğini söyledi. Erin, “Şanlıurfa, bu harekata, 7’sinden 70’ine tereddütsüz bütün kurum kuruluşlarıyla, sivil toplumuyla, basın mensuplarıyla, yerel yönetimiyle tek vücut olmuş halde. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne en büyük desteği vermiş ve 2011 yılından bu yana misafir ettiği 500 bin civarındaki Suriyeli’ye göstermiş olduğu misafirperverlikle bütün dünyaya örnek olmuştur” diye konuştu.
Konuşmaların ardından edilen dualarla şehitlerin eşyalarının sergilendiği müze açıldı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Bahçeli: CHP’yle birlikte Kanal İstanbul’a kendilerini atsınlar

Yayınlanma tarihi

-

Özkan ARSLAN-Harun ÖZALP-İbrahim KÖRDEMİRCİ/ANKARA, (DHA)- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkiye’nin emperyal hedefler taşıdığını iddia edenler bize göre yediği ekmeğe ihanet eden, içtiği suya, soluduğu havaya kast eden zalim piyonlarıdır. Bunlar gitsin terörist Demirtaş’ın kanlı tiyatrosunu izlesinler. Gitsinler Esad’la yanak yanağa versinler. Gitsinler CHP’yle birlikte Kanal İstanbul’a kendilerini atsınlar” dedi.
Bahçeli, partisinin ‘Siyaset ve Liderlik Okulu’nun 15’inci dönem eğitim faaliyetlerinin tamamlanması nedeniyle genel merkezde düzenlenen sertifika törenine katıldı. Burada konuşan Bahçeli, Türk-İslam kültürünün gelişme rotasını koruyamadığını vurgulayarak, “Muhteşem eserler bulanıklaşmış ve solmuştur. Geçmişi geleceğe ekleyecek yeni ve farklı bir kulvar açılamamıştır. Bugün Ortadoğu’da herkes birbirine hasımdır. Bilim, teknik, hoşgörü ve uzlaşmada gerçekleşmeyen sıçrama; şimdilerde sosyal, siyasal ve ekonomik maliyetlerin daha da kabarmasına sebeptir. İstikrarlı olmayan, sosyal barışı sağlayamayan, huzuru bulamayan, denge ve düzeni yakalayamayan bir ülkenin kalkınması ve medeniyet pistinden kalkışa geçmesi elbette mümkün değildir. Barış ve kardeşlik korunmadan, toplumsal düzen ve ahenk temin edilmeden, ben yerine bizi, bencillik yerine yardımlaşmayı, aç gözlülük yerine paylaşmayı, acımasız rekabet yerine dayanışmayı ikame etmeden herhangi bir yere varmamız sadece hayaldir. Bu nedenle birliğimizi, kimliğimizi ve varlığımızı her düzeyde savunmak, geçmişteki övündüğümüz dönemleri yakalamak ve hatta aşmak için ilk ve en önemli kural olarak görülmelidir” diye konuştu. 
‘CHP, BUNLARIN KONTROLÜNDEDİR’ 
Türkiye’yi dışarıdan gelip yenemeyenlerin, içeriden çözmeyi denediklerini ifade eden Bahçeli, “Kullandıkları kirli araçlar ve aracılar da bellidir. FETÖ, PKK, DEAŞ, kiralık tetikçiler, işbirlikçi yöneticiler, bölgesel komplolar, etnik ve mezhep fesadı, zillete düşmüş siyasi partiler işte bunlardan bazılarıdır. Türkiye’de CHP bunların kontrolündedir. İP bunların kolcusudur. HDP terör aparatıdır. Hesap hep aynıdır ve kalleştir. Hedef hep aynıdır ve hıyanettir” dedi.
‘KANAL İSTANBUL’A KENDİLERİNİ ATSINLAR’
Bahçeli, Türk-İslam aleminin birlik ve dirliğini sağlayarak ayağa kalkması gerektiğini belirterek,  “Huzur herkesin hakkıdır. Adaletli paylaşım, hakkaniyetli bölüşüm, insanca yaşam herkesin ortak kaderi olmalıdır. MHP’nin dünyayı Türkçe okurken ulaşmak istediği ve teklif ettiği ahlaki düzen ve denge arasında bunlar da vardır. Türkiye’nin emperyal hedefler taşıdığını iddia edenler bize göre yediği ekmeğe ihanet eden, içtiği suya, soluduğu havaya kast eden zalim piyonlarıdır. Bunlar gitsin terörist Demirtaş’ın kanlı tiyatrosunu izlesinler. Gitsinler Esad’la yanak yanağa versinler. Gitsinler CHP’yle birlikte Kanal İstanbul’a kendilerini atsınlar. Ve gitsinler bir daha da gelmesinler” ifadelerini kullandı.
‘CUMHUR İTTİFAKI’NA SAHİP ÇIKACAĞIZ’
Bahçeli, milli kaderlerini tesadüflerin akıntısına bırakmayacaklarını ifade ederek, “Cumhur İttifakı’na sahip çıkacağız, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yaşatacağız. Söz verdik,  kesinlikle yapacağız. Duruş gösterdik, mutlaka riayet edeceğiz. Hıyanet dalgaları tsunami boyutunda olsa da, irade ve imanımızla direneceğiz, direndikçe korkulukları devireceğiz, devirdikçe korkakları kevgire çevirip Türkiye’nin önünü açacağız. Huzurumuza kast eden fail ve fiilerle mücadelemiz durum ve şartlara göre değişim göstermeden, olay ve olgulara göre şekil almadan sürecektir. Siyasetimiz istikrarlıdır, aynen korunacaktır. İlkelerimiz belli ve berraktır, aynısıyla ilerletilecek, ileriye taşınacaktır. Ülkülerimiz kutlu ve kutsaldır, daha da yükseklere çıkarılacaktır. MHP samanlıkta iğne aramaz, çalı dibi taşlamaz, harmanda dene saymaz, duldada çetele tutmaz, karambole atış yapmaz, çölde deve izi saymaz, zillete meydanı bırakmaz. Ne yapacaksak açıkça yaparız, mertçe yaparız, yaptığımızı da adam gibi açıklarız.
Beyhude işlerle avunmayız. Arkadan dolaşmayız, kenardan bakmayız, kıyıda köşede el ovuşturmayız” dedi.
‘ZAMANINDA YAPILACAK SEÇİMDE ZİLLETTEN HESAP SORACAĞIZ’
Bahçeli, CHP sapıtsa da, Türkiye’nin kuyusunu kazmak için çabalasa da, buna Cumhur İttifakı olarak izin vermeyeceklerini söyledi. Bahçeli, “Zamanında yapılacak seçimlerde zilletten hesabı soracağız. Bizim için milli beka önemlidir, ülke güvenliği hayatidir, aynı şekilde ekonomik beka ve güvenliğimiz de ikame ve ihmali mümkün olmayan değerdedir. Terörle sonuç alamayanlar, gezi provokasyonunda istediklerini bulamayanlar, darbe teşebbüsleriyle altın vuruşu yapamayanlar, ellerindeki son koz olan ekonomik silahlarla etrafımızı habis ur gibi sarmaya tevessül etmişlerdir.
Elbette alayı birden püskürtülmüştür. Biz Türk milletinin yanındayız, ister ehl-i salip olsun, ister küresel emperyalist kumpas olsun, isterse de yedi düvel karşımızda ip gibi dizilsin, biz bu vatandan, bu bayraktan, tek bir insanımızdan asla ama asla ödün vermeyeceğiz” diye konuştu. 
‘YURTTA SULH KONSEYİ’Nİ İNCELEYİN’
Bahçeli, törenin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bahçeli, FETÖ’nün siyasi ayağının nasıl ortaya çıkarılacağı yönündeki soruya, “Yurtta Sulh Konseyi’ni incelerseniz sivil unsurların kimler olduğunu bulmuş olursunuz” dedi. Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun “İdlib’den gelecek olanların tamamı eli kanlı insanlardır, terör örgütünün üyeleridir” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Teröristlerin kimler olduğunu tanımakta zorluk çekiyor, çok ayıp bir değerlendirme, kınıyorum kendisini” dedi. Kılıçdaroğlu’nun, “Türkiye’nin dış politikasını Rusya belirliyor” sözleri için de Bahçeli, “Rusya tayin etmiyor, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tayin ediyor. Yanılgı var, iyi ki Amerika tayin etmiyor” ifadelerini kullandı.
Bahçeli, vefat eden Rahşan Ecevit için de başsağlığı diledi.

FOTOĞRAFLI
 

Devamını oku

Popüler Başlıklar