Takip Edin

Güncel

Bakan Varank: Sergiler medeniyetimizi dünyaya tanıtmak için çok önemli

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından Hz. Muhammed’in âlemi teşrifinin yıl dönümüne özel hazırlanan Mevlid-i Nebî Sergisi’nin açılışına katıldı. Bakan Varank, “Mevlid-i Nebi gibi sergiler, medeniyetimizi dünyaya tanıtmak için çok önemli” dedi.
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) İslami Sanatlar Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) iş birliğiyle Hz. Muhammed’in âlemi teşrifinin yıl dönümünde açılan Mevlid-i Nebî Sergisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşti. Serginin açılışında konuşan Bakan Varank, “Bu güzel sergimizde sizlerle beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu sergiler, bir zamanlar bilimde ve teknolojide aynı zamanda sanatta zirve olmuş medeniyetimizi tüm dünyaya tanıtmak için çok önemli. Ben MÜSİAD’a da teşekkür etmek istiyorum. Ancak iş insanlarının bu işe gerçek manada sahip çıkmasıyla biz sanatçımıza ve sanat eserlerimize hak ettiği değeri verebiliriz. FSMVÜ’ye de bu manada teşekkürlerimi iletiyorum. Biz evlendiğimiz zaman Betül Bilgin hocamız nikah davetiyemizin önündeki yazıyı yazan hocamızdı. Bu yüzden bu sergi de benim için ayrı bir anlam ifade ediyor. Bu sergi İstanbul’umuza hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı. 
Hat, tezhip ve minyatür alanında çalışmalarda bulunan 33 sanatçının 40’a yakın eserinden meydana gelen sergi, 20 Aralık’a kadar MÜSİAD Genel Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

“HZ. MUHAMMED’E HİTAP EDEN BEYİTLER MEVCUT”
FSMVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı, sergide Hz. Muhammed’den bahseden ayetler ve hadisler bulunduğuna dikkat çekti.
Subaşı, şöyle konuştu:
“Hat, tezhip ve minyatür dalındaki öğrencilerimiz ve hocalarımız Mevlid-i Nebi ile ilgili konular belirleyerek uzun zaman çalıştılar. Böyle bir sergiyi MÜSİAD ile gerçekleştirdik. Çok güzel bir sergi olduğunu düşünüyorum ve İstanbulluları bu sergiyi görmeye davet ediyorum. Konu Mevlid-i Nebi olunca özellikle Hz. Peygamberden bahseden ayetler, hadisleri, O’na hitap eden beyitler ve mısraları işledik. Ben de hat sanatı ile ‘Ümmetin olduğumuz devlet yeter, kısmetin kıldığımız izzet yeter’ yazdım.”

“ÖZGÜN ÇALIŞMALARI İÇİNDE BARINDIRIYOR”
FSMVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Betül Bilgin, serginin özgün çalışmaları içinde barındırdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Hat, tezhip ve minyatür alanından birçok eser mevcut. Konsept itibariyle Mevlid-i Nebi yani Hz. Muhammed ile alakalı olan bir tema seçildi. Bu tema üzerine bu eserler oluşturuldu. 33 sanatçının katılımıyla 37 eserimiz var. Burada hem profesyonel hem de bu işe yeni başlamış profesyonel olmaya aday öğrencilerimiz var. Hepsi özgün ve ilk defa yapılmış eserler. Ben minyatür alanındaki eserlerimle sergide yer alıyoruz. Kainat Hz. Peygamber için yaratılmıştır bu konuyu baz aldım, bugün de ona ihtiyacımız var. Bu sebepten dolayı ‘Niyaz’ ismini verdim. O’nu asla temsil edemeyiz ama onunla ilgili ne hissediyorsak burada onu icra etmeye çalıştık.”

FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Ayı saldırısından kurtaran köpekleri için keçi kesti

Yayınlanma tarihi

-

Murat AYDIN/OLUR (Erzurum), (DHA)- ERZURUM’un Olur ilçesinde ayı saldırısından köpekleri sayesinde kurtulan Mete Esen (26), sadık dostlarını ödüllendirdi. Köpekleri için keçi kesen Esen, “Onlara helal olsun” dedi.
Olay, 12 Kasım günü Olur ilçesinin kırsal Ormanağzı Mahallesi’nde meydana geldi. Kardeşi Taşkın ile birlikte arazide hayvanlarını otlatan Mete Esen, bir anda karşısına çıkan ayının saldırısına uğradı. Kurtulmak için ağaca tırmanırken, ayının sol bacak ve kolundan yakaladığı çoban Esen’in imdadına köpekleri Karabaş, Zalım ve Muro yetişti. Esen, özellikle Karabaş’ın yoğun mücadelesi sayesinde ayının pençelerinden kurtulmayı başardı. Ayı kaçarken, ağabeyinin yanına gelen Taşkın Esen, sağlık ekiplerine haber verdi. Oltu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Mete Esen, eve döndüğünde köpeklerine ziyafet çekeceğine söz verdi.
Sol bacağı ve sol kolundan yaralanan Mete Esen, tedavisinin ardından taburcu edildi. Evine dönen Esen, köpeklerine sarılıp, onlara teşekkür etti. Esen, verdiği sözünü yerine getirmek için keçilerinden birini kesip, etini köpeklerine elleriyle yedirdi.
Hayatını sadık dostlarına borçlu olduğunu belirten Mete Esen, Karabaş’a sarılarak, “İşte beni ayının elinden kurtaran köpeğim budur. Ayı saldırdığında Karabaş’a seslendim. Hayatımı köpeklerime borçluyum. Onlara helal olsun” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Fethiyeli kadınlar, geleneksel dokumacılığı yaşatıyor

Yayınlanma tarihi

-

Sedat ÜNAL/FETHİYE (Muğla), (DHA)- MUĞLA’nın Fethiye ilçesinde, açılan kursa katılan 12 kadın, unutulmaya yüz tutmuş ahşap dokuma tezgahlarının başına geçerek mesleği bugüne taşıyor. Çeşitli ürünler dokuyan kadınlar, sonrasında satılması planlanan el emeği göz nuru eşyalardan gelir kazanmayı da bekliyor.
İncirköy Mahallesi’nde kadın istihdamına katkı sağlamak ve unutulan dokumacılık sanatını canlandırmak için Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce geleneksel dokuma atölyesi kuruldu. Ahşap dokuma tezgahlarının başına geçerek dokumacılığa başlayan kadınlar, yöreye özgü motiflerle masa örtüsü, kıyafet, yolluk denen halı, perde ve kilim üretmeye başladı. İşi yeni nesillere aktarılmasına öncülük eden kadınlar, ürettiklerinin satılmasıyla da ev ekonomisine katkı sağlayacak.
Kültürel mirasın gelecek nesillere öğretildiğini belirten kursiyerlerden evli ve 2 çocuk annesi Fatma Karpuz (48), “Atalarımız yapıyordu. Kursun açılması güzel oldu” dedi. İstanbul’dan 2 yıl önce gelerek İncirköy’e yerleştiğini söyleyen evli ve 1 çocuk annesi 35 yaşındaki İlknur Esendemir, “İstanbul’dan geldim. 2 senedir buradayım. Yöre halkından değilim ama yöre halkı beni sahiplendi. Ben de onların kültürünü öğrenmek istiyorum. Hayatımda ilk kez dokuma tezgahının başına geçtim. Fakat çok sevdim” diye konuştu. İncirköy Mahalle Muhtarı evli ve 2 çocuk babası 60 yaşındaki Orhan Orhun ise, “Köyümüzde önceden dokuma sanatı vardı. Fakat unutulmaya başlandı. Bunu tekrar canlandırmak için kurs açıldı. 12 kursiyer ile başladık. Bunu herkesin öğrenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ender Suat Tok çalışmayla ilgili şunları söyledi:
“Bu kursla, kültürel miras aktarılacaktır. Ayrıca yapılacak ürünlerin daha iyi pazarlanması için çalışma yapacağız. İnsanlar ürettikleri bu ürünleri satacak ve ev bütçesine katkı sağlayacaktır.”

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Devamını oku

Güncel

Düğünde pasta yerine ‘çiğ köfte’ kestiler

Yayınlanma tarihi

-

Ergün TOS/SEYDİKEMER (Muğla), (DHA)- MUĞLA’nın Seydikemer ilçesinde, Sedat- Pınar Göbüt çifti, düğünlerinde pasta yerine acı biberlerle süslenip pasta şekli verilmiş çiğ köfte kesti. Çiğ köfteyi gören davetliler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Fethiye’de, çiğ köfte dükkanı işleten Sedat Göbüt (34) ile turizm şirketinde çalışan Pınar Göbüt (29) bir süre önce evlenme kararı aldı. Göbüt çifti, bugün akşam, Çaykenarı Mahallesi’nde düğün yaptı. Düğüne Göbüt çiftinin yakınları, arkadaşları ve mahallelilerden oluşan çok sayıda davetli katıldı. Gelin ve damat davetlilerin alkışları eşliğinde ilk dansını yaptı. Davetliler ile bir süre vakit geçiren Göbüt çifti için daha sonra pasta kesim merasimi yapıldı. Çifte pasta yerine, pasta şekli verilip acı biberlerle süslenmiş çiğ köfte getirildi. Gelin ve damat, davetlilerin şaşkın bakışları arasında çiğ köfteyi kesti. Pasta merasiminin ardından, düğüne katılan davetlilere çiğ köfte dağıtıldı.
‘DÜĞÜNE RENK KATMAK İSTEDİK’
Yaklaşık 10 yıldır Fethiye’de çiğ köfte dükkanı işlettiğini belirten Sedat Göbüt, düğüne renk katmak için pasta yerine çiğ köfte kesmek istediklerini belirterek, “Umarım tüm davetliler memnun kalmıştır. Biz çok mutlu olduk” dedi.
‘ACISI BİRAZ FAZLA OLMUŞ’
Düğünde çiğ köfte kesme fikrinden haberdar olduğunu aktaran gelin Pınar Göbüt ise “Çok mutluyuz. Pasta yerine çiğ köfte keserek bir farklılık olsun istedik. Yalnız acısı biraz fazla olmuş” diye konuştu.
Davetlilerden Süleyman Akabik de, “İlk kez bir düğünde pasta yerine çiğ köfte kesildiğini görüyorum. Çiğ köfteden tatmak için bekliyorum” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar