Takip Edin

Güncel

Baki Can İzmir’de sağlığına kavuşuyor

Yayınlanma tarihi

-

Nevra UÇKAÇ/İZMİR, (DHA)- AYDIN’ın Germencik ilçesinde, doğuştan ‘ayrık omurga’ olarak bilinen ‘Spina Bifida’ hastalığına bağlı ‘Nöropatik Mesane Disfonksiyonu’ teşhisi konulan 6 yaşındaki Baki Can Sarsılmaz, hayırseverlerin 100 bin TL desteğiyle omurilik sinirlerindeki yapışıklığa son verecek ameliyatı İzmir’de oldu. Anne Melike Sarsılmaz, Baki Can’ın okula gitmek için gün saydığını söyleyerek destek olan bağışçılara teşekkürlerini iletti.
Germencik ilçesi Ortaklar Mahallesi’nde yaşayan Melike (32) ve Adnan Sarsılmaz (40) çiftinin 4 çocuğundan üçüncüsü Baki Can Sarsılmaz, 6 yıl önce halk arasında ‘bel açıklığı’ olarak bilinen hastalıkla dünyaya geldi. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, ‘ayrık omurga’ olarak adlandırılan ‘Spina Bifida’ hastalığına bağlı ‘Nöropatik Mesane Disfonksiyonu’ teşhisi konulan Baki Can’a, 3,5 yaşına kadar, 2 kez bacağından, 2 kez de belinden olmak üzere toplam 4 ameliyat yapıldı. İsteğe bağlı sigortası olan ve pazarcılık yaparak evinin geçimini sağlayan baba Adnan Sarsılmaz, yaşı ilerledikçe yürüme güçlüğü çeken, çişini ve dışkısını kaçıran oğlu Baki Can’ın yeni ameliyatı için gerekli olan 100 bin lirayı karşılayamadı ve Aydın Valiliği onayıyla yardım kampanyası başlatıldı. Haluk Levent de Twitter hesabından 6 Aralık Cuma günü, “Baki Can’ın sağlığına kavuşabilmesi için 100 bin lira lazım. Haydi, canlarım başaralım” paylaşımı yaptı. Levent’in yaptığı paylaşım sonrası 6 saatte, 83 bin lira para toplandı. Geri kalan 17 bin lira ise sonraki günlerde hayırseverlerin desteğiyle toplandı. Gerekli 100 bin liranın toplanmasıyla Baki Can’ın ameliyatı dün İzmir Özel Kent Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde yapıldı. Doç. Dr. Nail Özdemir ve Op. Dr. Özgür Akşan tarafından ameliyat edilen Baki Can, şimdi yaşıtları gibi sağlıkla okula gidebileceği günleri bekliyor.
‘GÖRÜLME SIKLIĞI BİNDE BİR’
Ameliyatla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Nail Özdemir, Baki Can’ın omurilik sinirlerinin alta yapışıklığı nedeniyle idrar ve dışkı kaçırma sorunu olduğunu söyleyerek buna ‘gergin omurilik sendromu’ adı verildiğini açıkladı. Yapışıklıkları temizlediklerini ve bu aşamadan sonra reflekslerinin güçlenmesini beklediklerini ifade eden Özdemir, “Omurilikten çıkan sinir lifleri ayrıştırıldı. Bundan sonra hayat kalitesi daha iyi olur. Bu hastalığa sahip çocukların yüzde 90’ı tekerlekli sandalyeye mahkumdur. Yüzde 10’luk kısmı ayaklarında hiç güç kaybı olmadan hayatını sürdürür. Baki Can bu yüzde 10’luk kısımdaydı. Kendi başına yürüme potansiyeline sahip” dedi. Hastalığın hamilelikte tarama testleri ile tespit edilebileceğini kaydeden Dr. Özdemir, “Bu hastalık, genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi beslenme de çok etkilidir. Görülme sıklığı ülkemizde binde bir civarındadır” diye konuştu.
OKULA GİDECEĞİ GÜNÜ BEKLİYOR
Ev kadını anne Melike Sarsılmaz da Baki Can’ın çok zor bir çocukluk geçirdiğini söyleyerek şöyle konuştu:
“Baki Can için kampanya başladı ve 100 bin TL toplandı. Ameliyattan sonra umarım iyileşecek. Bu hastalığı yaşayan bilir. Anne olarak da çok zorlandım. Temizlik malzemesi yetmiyordu. Baki Can’dan önce çalışıyordum, eve destek oluyordum. Şimdi onun yanından ayrılamıyorum. Baki Can ana sınıfına başlamıştı, ama sağlık sorunları yüzünden aksatıyorduk. İnşallah bundan sonra devam ederiz. Öğretmeni ondan çok memnun. Tüm ödevlerini yapıyor.”

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Klip çekimi sırasında ‘hasta senaryosu’ gerçek oldu

Yayınlanma tarihi

-

Behçet DALMAZ- Mehmet ÖZKAN/HAKKARİ, (DHA)- TÜRKÜCÜ Aydın Aydın, bölgede sert geçen kış mevsiminde kızakla hastaneye ulaştırılan hastaların yaşadıkları zorlukları anlatmak için yazdığı ‘Söyle doktor söyle hastalığım nedir’ şarkısı için klip çekti. Çekimler sırasında hasta rolünü canlandıran kişi, bir anda kızaktan düşüp yuvarlandı, ardından baygınlık geçirdi. Baygın kişi hastaneye kaldırılırken, Aydın Aydın da olayla ilgili “Bir hastanın doktora gitme hikayesini canlandırdık. Kardeşimiz klipteki o hastayı canlandırdı. Ancak kendisi hastanelik oldu” dedi.
​Çevre- doğa katliamları, trafik kazaları, kadına yönelik şiddet ve çağın hastalığı olarak bilinen obezite gibi toplumsal konularda farkındalık yaratmak amacıyla birçok besteye imza atıp, klip çeken ve 17 yılda 8 albüm çıkartan Türk Halk Müziği sanatçısı Aydın Aydın, son olarak Çin’de ortaya çıkan ve binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olan ‘koronavirüs’ ile ilgili yaptığı ‘Korona var öpme’ şarkısıyla adından söz ettirdi. Aydın Aydın, bu kez de Hakkari’deki bazı bölgelerde yıllar önce zorlu kış şartlarında kızakla hastaneye ulaştırılan hastaların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek için Türkçe ve Kürtçe sözlerden oluşan ‘Söyle doktor söyle hastalığım nedir” şarkısı için klip çekti. Çekimler Zap suyu ile Hakkari’nin Demirtaş köyündeki karlı dağlarda yapılırken, senaryo gereği Aydın hastalanan bir kişiyi kızakla hastaneye ulaştırmaya çalıştı. Çekimler sırasında, karlı bölgede birçok kişi tarafından taşınan hasta rolündeki kişi, bir anda kızaktan düşüp yuvarlandı ardından baygınlık geçirdi. 
Çevredekiler tarafından yerden kaldırılan baygın kişi, köydeki minibüse konuldu. Bir süre burada bekletilen hasta, daha sonra bölgeye çağrılan ambulansla Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. 
‘KLİPTE HASTAYI CANLANDIRDI, KENDİ DE HASTANELİK OLDU’
Sanatçı Aydın Aydın, 5 gün boyunca yer yer 3 metreyi bulan karda çekimi yaptığını belirterek, “Hepimiz aslında çok yorulduk. Çünkü sabahtan akşama kadar o karların içinde kalınca üzerimiz ıslandı. Yeni klibim ‘Söyle doktor söyle, hastalığım nedir’ klibimin çekimleri için geldik. Zor şartlar altında acil bir hastanın doktora gitme hikayesini canlandırdık. Kardeşimiz klipteki o hastayı canlandırdı. Ancak kendisi hastanelik oldu. Durumu iyi kaburgaları biraz ezilmiş. Klibi yakın zamanda izleyeceğiz. Demirtaş köyünde çekildi. Burada yaşayan insanlar zor şartlarda gerçekten hayatla mücadele ediyorlar. Burada da acil doktora gitmesi gereken bir hastanın hikayesini canlandırdım” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Estetik ameliyat için Türkiye’yi tercih etti

Yayınlanma tarihi

-

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)- ALMANYA’nın Frankfurt kentinde restoran işleten Milena Mildenberger (63), uyluk germe, karın germe, liposuction ile el ve yüzüne yağ enjeksiyonu operasyonları için Denizli’ye geldi. 4 operasyonu aynı anda olan Mildenberger, Türk estetik doktorlarının çok başarılı, operasyon fiyatlarının da çok uygun olduğunu söyledi.​
Frankfurt kentinde, 40 yıldır restoran işleten Alman vatandaşı Milena Mildenberger, vücudundaki sarkmaları engellemek için Almanya’daki hastanelerde yaptırdığı estetik operasyonlarına yaklaşık 100 bin euro harcadı. Daha önce yüz ile çene estetiği olan ve göğüslerini küçülttüren Mildenberger, Türk estetik cerrahlarının başarılarını duyunca, bu kez estetik ameliyatı için Türkiye’yi tercih etti. Denizli’deki Özel Sağlık Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Onur Saka ile görüşen Mildenberger, 10 gün önce Almanya’dan Denizli’ye geldi. Özel Sağlık Hastanesi’nde estetik ameliyatına alınan Mildenberger’e, aynı anda, karın ve uyluk germe, bacak ve diz içine bölgesel yağ aldırma (liposuction) ve yüz bölgesi ile ellerine yağ enjeksiyonu ile yüz gençleştirme yapıldı. Bir kez ameliyat masasına yatıp, 4 estetik operasyonu geçirip, 25 bin TL ödeyen Mildenberger, sağlığına kavuştuktan sonra hastaneden taburcu edildi.
‘TÜRK ESTETİK DOKTORLARI MÜKEMMEL’
Almanya’dan Denizli’ye sadece estetik olmak için geldiğini belirten Milena Mildenberger, “Daha önce Almanya’da estetik ameliyatlar yaptırdım ama memnun kalmadım. Burada hastane ve doktorlar çok iyi, Almanya’da çevrem çok geniş onları da Denizli’ye yönlendireceğim. Ameliyatta herhangi bir komplikasyon gelişmedi, gayet iyiydi. Buraya güzelleşmek için geldim. Yaşlılığın verdiği nedenlerden dolayı estetik yaptırdım. Almanya’da çene, yüz ve göğüs estetiği yaptırdım ve yaklaşık 100 bin euro harcadım. Türk estetik doktorları çok başarılı ve fiyatlar daha uygun. Benim için paranın bir önemi yok. Önemli olan güzel görünmem. Bir yıl sonra tekrar geleceğim” dedi.
‘TÜRKİYE’DE ESTETİK CERRAHİSİ ÇOK İLERİDE’
Ameliyatı yapan Özel Sağlık Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Onur Saka ise, Türkiye’de estetik cerrahinin çok ileride olduğunu ifade ederek, “Ülkemizde estetik cerrahiye yönelik sağlık turizmi çok iyi durumda. Ancak Denizli için aynısını söylemek zor. Çünkü direk uçuşlar yapılamıyor. Almanya’daki gurbetçi vatandaşlarımız da hizmet veriyoruz. Ancak nadiren de olsa Alman vatandaşları da geliyor. Alman vatandaşı hastamız benim daha önce yaptığım bir ameliyatı gurbetçi vatandaştan duymuş, benimle iletişime geçti. Hastanemize gelince kendisine karın germe, uyruk germe, bacak ve diz iç yanlarına bölgesel yağ aldırma yaptık. Buradan aldığımız yağla, yüz bölgesine yağ enjeksiyonuyla yüz gençleştirme de yaptık. Almanya’da daha önce yapılmış olan göz kapağı estetiğini tekrar yaptık. Hasta gayet memnun. Bu kadar uygun fiyatları Almanya’da almak mümkün değil” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

2019’da ‘aşırı hava olayları’nda rekor kırıldı

Yayınlanma tarihi

-

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)- TÜRKİYE’de 2019, aşırı hava olaylarının en çok meydana geldiği yıl oldu. Toplam 935 ekstrem (aşırı) hava olayında, yüzde 36 ile en fazla şiddetli yağış- sel ve yüzde 27 ile fırtına oldu. Dolu, yıldırım, yoğun kar, heyelan, çığ, orman yangını ve kum fırtınası gibi olaylar ardından sıralandı.
Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne bağlı Araştırma Dairesi Başkanlığı’nca ‘2019 Yılı İklim Değerlendirmesi’ başlıklı rapor hazırlandı. Küresel iklim değişikliklerinin etkilerini göz önüne seren raporda, hem dünya, hem Türkiye açısından sıcaklıklar ve aşırı hava olaylarında son yıllarda ciddi oranda artışını gösteren çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Rapora göre Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, Akdeniz havzasındaki Türkiye’nin, iklim değişikliğinin sıcak hava dalgaları, orman yangınları, kuraklık, sel, fırtına, dolu gibi olumsuz etkilerinden en fazla etkilenen bölgede olduğunu söyledi. Değişen iklime bağlı olarak ekstrem hava olaylarının sayısı ve şiddetinin de her geçen ay ve yıl arttığına işaret eden Coşkun, “2019 yılı 1971’den bu yana en sıcak 4’üncü yıl olarak kayıtlara geçti. Yağışlar açısından uzun yıllar ortalama değerlerin yaklaşık yüzde 1,9 üzerine çıkılmıştır” dedi.
DÜNYADA SON 140 YILIN EN SICAK 2’NCİ SENESİ
Raporda, Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi’ne (NOAA) göre 2019’un, dünyada 0,95 derecelik sıcaklık anomalisi ile son 140 yıl içinde, 2016’dan sonraki 2’nci en sıcak yıl olduğu kaydedildi. Son 5 sıcak yılın hepsinin 2015 ve sonrası, en sıcak 10 yılın 9’unun 2005 ve sonrasında yaşandığı belirtildi.
ORTALAMA SICAKLIK 1,2 DERECE ARTTI
Türkiye’de 2019 yılı ortalama sıcaklığın 14,7 derece olduğu açıklanan raporda, bu değerin 1971- 2010 normalinden (13,5 derece) daha yüksek ve 1971’den bu yana 2010, 2018 ve 2014’ten sonraki en sıcak 4’üncü yıl olduğu açıklandı. Türkiye’de, Karabük ve Bitlis dışında kalan büyük bölümde sıcaklıkların normallerin üzerinde ve sıcaklık anomalilerinin 2 derece üzerinde gerçekleştiği kaydedildi.
EN ÇOK ARTIŞ SONBAHARDA
2018- 2019 kış mevsimi ortalama sıcaklığı 4,9 derece ile normalin 1,3 derece üzerinde, ilkbahar mevsimi ortalama sıcaklığı 12,7 derece ile normalin 0,7 derece üzerinde, yaz ortalama sıcaklığı 24,4 derece ile normalin 1 derece üzerinde gerçekleşti. Bütün mevsimlerin ortalama sıcaklıkları 1981- 2010 normallerinin üzerinde gerçekleşirken, en yüksek artış sonbahar anomalisi 1,9 derece ile dikkat çekti.
EN SICAK İLÇELER CİZRE VE ALANYA
Türkiye’de 2019 yılında en düşük sıcaklık -28,1 derece ile ocak ayında Yüksekova’da, en yüksek sıcaklık ise 46,8 derece ile ağustos ayında Cizre’de ölçüldü. 2019 yılında 63 merkezin en yüksek sıcaklıklarda, 1 merkezin ise en düşük sıcaklıklarda kendi rekorlarını kırdığı belirlendi. Ağustos ayında Alanya 45,2, Siverek 44,4 derece ile Cizre’den sonraki en yüksek sıcaklık değerleri ölçülen 2 ilçe oldu.
AŞIRI HAVA OLAYLARINDA REKOR ARTIŞ
2019 yılı, 935 ile en fazla ekstrem olay yaşanan yıl oldu. 2019’da kaydedilen aşırı hava olaylarının başında yüzde 36 ile şiddetli yağış-sel ve yüzde 27 ile fırtına geliyor. Diğer olaylar ise yüzde 18 ile dolu, yüzde 7 ile yıldırım, yüzde 5 ile şiddetli kar, yüzde 3 ile heyelan, yüzde 1 ve daha az oranlarda çığ, orman yangını, kum fırtınası ve sis olarak gerçekleşti. Şiddetli yağış, sel, fırtına, dolu gibi aşırı hava olaylarında 2019’dan sonra en çok olay 840 ile 2018’de yaşandı. 1990’larda 28-74 arasında değişirken, 2011’den sonra özellikle her yıl 500’ün üzerinde aşırı hava olayı gerçekleşti.
YAĞIŞLAR GÜNEYDE ARTTI, KUZEYDE AZALDI
Türkiye’de 2019 yılı alansal ortalama yıllık yağışı 585,1 mm olarak gerçekleşti. Bu değer 1981-2010 normalinin (574 mm) yüzde 1,9 üzerinde oldu. Alansal olarak 2019 yağışları güneyde normallerinin üzerinde, kuzeyde ise normallerinin altında gerçekleşti. Rize, Artvin, Ordu, Zonguldak, Muğla, Antalya, Adana ve Osmaniye’de günlük maksimum yağışlar 100 mm’yi geçti.
YAZ VE SONBAHAR YAĞIŞLARI DÜŞTÜ
2019’da aylık yağışlar şubat, mart, mayıs, eylül, ekim ve kasım aylarında 1981-2010 normallerinden düşük, diğer aylarda normallerinden yüksek gerçekleşti. Ocak ve aralık yağışları normallerinin çok üzerinde oldu. Güney kesimlerde kış yağışları oldukça yüksek miktarda olurken, ilkbahar yağışları Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Karadeniz Bölgesi hariç ülkede yaz ve sonbahar yağışları normallerinin altında gerçekleşti.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar