Takip Edin

Güncel

Balat’ta taciz anı güvenlik kamerasında

Yayınlanma tarihi

-

Şahin BOZKURT/İSTANBUL,(DHA)-FATİH Balat’ta kimliği belirsiz kişi, iş yerine yürüyen bir kadını takip ederek taciz etti. Şüphelinin, kadını takip ettiği anlar okulun güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.
Olay, bugün sabah saatlerinde Balat Mahallesi Tevkii Cafer Mektebi Sokak’ta yaşandı. Alınan bilgiye göre, Balat’ta bulunan iş yerine yürüyen S.K. isimli kadını, kimliği belirsiz bir kişi takip etmeye başladı. Kadına yavaşça yaklaşan şüpheli, kimsenin olmadığı sırada, kadını fiziksel olarak taciz etti. S.K.’nın çığlıklarını duyan mahalle sakinleri evlerinden çıkarak, kadının yardımına koştu. Şüpheli kişi, mahallelinin dışarı çıkmasıyla koşarak kaçmaya başladı. İhbar üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. S.K.’nın kimliği belirsiz şüpheliden şikayetçi olduğu öğrenildi. Polis şüpheliyi bulmak için çalışma başlattı.

TACİZ ANI GÜVENLİK KAMERASINDA
Balat’ta yaşanan taciz anı sokak üzerinde bulunan bir okulun güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde kimliği belirsiz kişinin, S.K’yı takip ettiği ve yavaşça yanına yaklaştığı görülüyor.

(FOTOĞRAF)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Doğu’da hava buz gibi; araçlara battaniye ve naylonlu önlem

Yayınlanma tarihi

-

Servet ARSLAN/ AĞRI, (DHA)- DOĞU Anadolu Bölgesi, soğuk havaya teslim oldu. Türkiye’nin en soğuk yerleşim birimi sıfırın altında 27.4 derece ile Ardahan Göle oldu. En düşük hava sıcaklığının 24,3 olarak ölçüldüğü Ağrı’da vatandaşlar araçlarını battaniye ve naylon brandalarla korumaya aldı. 
Doğu Anadolu Bölgesi Sibirya soğuklarına teslim oldu. Sıfırın altında 27.4 derece ile Ardahan Göle Türkiye’nin en soğuk yerleşim bölgesi olurken Erzurum Tekman’da en düşük sıcaklık sıfırın altında 26.4 olarak ölçüldü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı bilgilere göre kent merkezi sıfırın altında 15.4 olan Erzurum’da Pasinler’de sıfırın altında 21, Karayazı’da 20.2, Karaçoban’da ise en düşük hava sıcaklığı 19.8 olarak açıklandı. Meteoroloji verilerine göre bölgedeki kent merkezleri ve yerleşim birimlerinde ölçülen en düşük sıcaklıklar sıfırın altında olmak üzere şöyle gerçekleşti:
Ardahan 16.1, Ağrı merkez 24.3, Patnos 23.1, Taşlıçay 22.3, Erzincan merkez 8.2, Refahiye 21.7, Otlukbeli 18.5, Iğdır merkez 5.7, Tuzluca 7.4, Aralık 8.3, Kars: 19, Selim 23, Susuz 17.4, Muş merkez 13.4, Bulanık 23.4, Malazgirt 22.5, Korkut 21.3, Varto 17.5
ARAÇLARI BATTANİYE VE NAYLONLA SARDILAR
En düşük hava sıcaklığının sıfırın altında 24.3 derece olarak ölçüldüğü Ağrı’da vatandaşlar, araçlarının donmaması için battaniye ve naylon brandalarla sardı. 

FOTOĞRAF

 

 

Devamını oku

Güncel

Ercişli öğrencilere karne hediyesi kışlık bot

Yayınlanma tarihi

-

Barbaros KUL/ERCİŞ(Van),(DHA)- ISTANBUL’da yaşayan hayırsever iş insanı, Van’ın Erciş ilçesinde 50 öğrenciye karne hediyesi olarak kışlık bot gönderdi. 
İstanbul’da yaşayan ve ismini açıklamayan hayırsever, yakını olan Fetullah Kardaş aracılığı ile Erciş’te faaliyet gösteren Er-Yaşad Derneği ile irtibata geçti. İstek üzerine de ilçenin Alkanat Mahallesi’nde bulunan Alpaslan İlköğretim Okulu’nda belirlenen 5’inci sınıf öğrencisi 50 öğrenciye, karne hediyesi olarak kışlık bot hediye edildi. Kışlık botlar, öğrencilere Er-Yaşad Başkanı Gökmen Sakin tarafından dağıtıldı. Öğrenciler, hediyelerle büyük mutuluk yaşadıklarını ifade ederken, Okul Müdürü Salih İslamoğlu da duyarlılık gösteren iş insanına tesekkür ettiklerini söyledi. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Düzensiz göçte ilk sırada Afganlar var

Yayınlanma tarihi

-

İZMİR, (DHA) – YAŞAR Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve UNESCO Uluslararası Göç Kürsüsü Yürütücüsü Doç. Dr. Ayselin Yıldız, Türkiye’de yakalanan kaçak göçmenlerin yüzde 44’ünün uyruğunun Afganistan olduğunu söyledi. Yıldız, “Yakalanan 455 bin düzensiz göçmenin 201 bini Afganistan uyruklu, ikinci sırada 71 bin ile Pakistan uyruklular geliyor. Suriyeliler 55 bin kişi” dedi. 
Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve UNESCO Uluslararası Göç Kürsüsü Yürütücüsü Doç. Dr. Ayselin Yıldız, Türkiye’de yakalanan kaçak göçmenlerle ilgili bilgiler verdi. Yıldız, “Her ne kadar Ege adalarına geçiş 2019’da bir önceki yıla göre 2 katına çıkarak 60 bin olsa da diğer taraftan Türkiye’nin sınırlarında yakaladığı düzensiz göçmen sayısı 2018’e göre yaklaşık yüzde 70 artarak 455 bine ulaştı. 2019’da Ege Denizi’nde Sahil Güvenlik’in denizde kurtardığı göçmen sayısı yaklaşık 60 bin. Bu durum, Türkiye üzerinde komşu coğrafyalardan gelen artan göç baskını gösteriyor. Bu coğrafyalarda siyasi ve ekonomik istikrasızlık, savaşlar, yoksulluk, karışıklıklar sürdüğü sürece yani göçün kaynak nedenleri devam ettiği sürece Türkiye’ye yönelik göç de sürecektir” diye konuştu. 
Yakalananların uyruklarına bakıldığında sanılanın aksine birinci sırada Suriyelilerin değil yüzde 44 ile Afganistan uyrukluların olduğunu belirten Doç. Dr. Yıldız, “Yakalanan 455 bin düzensiz göçmenin 201 bini Afganistan uyruklu, ikinci sırada 71 bin ile Pakistan uyruklular geliyor. Afrika uyruklular da bu karma göçe eklemlenmiş durumda. Bu sayının içinde Suriyeliler 55 bin kişi. Afganlar denizi bilmiyorlar, birçoğu yüzme bilmiyor. Kaçakçıların yönlendirmesi ile ilk defa gördükleri denize çıkıyorlar. Ege Denizi özellikle bu mevsimde kesinlikle kolay bir deniz değil, dalgalı ama ne yazık ki göçmenlerin kaçakçılar ne derse buna güvenmekten başka çaresi yok” dedi.
Düzeniz göçte geçişlerin en fazla Midilli ve Sisam’a olduğunu da belirten Doç. Dr. Yıldız, “Midilli’ye 27 bin ve Sisam Adası’na da 10 bin düzensiz göçmen 2019’da geçiş yapmış durumda. Türkiye, düzensiz göçmenler için çekici bir güzergah ülke olmak istemiyor. Kolluk kuvvetlerinin yüksek yakalama oranları caydırıcı bir etken. Dolayısıyla bir taraftan düzensiz geçişleri engellemek için mücadele edilirken Sahil Güvenlik de denizde kurtarma operasyonlarına yoğun şekilde devam ediyor. Ancak şu da bir gerçek ki 2016’daki yoğun geçişlerde göçmen kaçakçılarının yönlendirmesi ile Türkiye rotası öğrenildi. Göçmen kaçakçılığı ile mücadelede daha sert ve caydırıcı cezalara ihtiyacımız var. 2019’da yakalanan insan kaçakçısı sayısı yaklaşık 9 bin. Vize politikaları da burada önemli bir etken. Örneğin, dünyanın bir ucundan İran’a vizesiz giriş yapabilen uyruklar, İran’a düzenli şekilde girip Avrupa’ya erişmek için Türkiye’ye yöneliyor” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar