Takip Edin

Güncel

Beşiktaş’ta durağa dalan otobüsün şoförü denizden böyle çıkarıldı

Yayınlanma tarihi

-

Ersan SAN/İSTANBUL,(DHA)-BEŞİKTAŞ’ta Özel Halk Otobüsü, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle kontrolden çıkarak durağa daldı. Otobüsün çarpmasıyla durakta bekleyen 2’si ağır 12 kişi yaralandı. Otobüsten elinde bıçakla inen Şoför Necdet K., da bir kişiyi bıçaklayarak yaraladı. Koşarak Beşiktaş İskelesi’nden denize atlayan Necdet K., denize çıkarıldıktan sonra gözaltına alındı. Hastanede tedavileri süren 13 yaralıdan 1’i hayatını kaybetti. Otobüs Şoförü Necdet K.’nın denizden çıkarılma anları bir vatandaşın cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde, denize atlayan şoförün, “Polis yok mu? Öldürün ben” şeklinde bağırdığı duyuluyor. Denize atlayan iki kişinin şoförü taşıyarak karaya çıkardığı görülüyor.

(FOTOĞRAF)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Ağlara takılan deniz kaplumbağasını böyle kurtardılar

Yayınlanma tarihi

-

Burak GEZEN/ÇANAKKALE, (DHA)- ÇANAKKALE’nin Gökçeada ilçesi açıklarında ‘Çalı Balıkçılık’ isimli gırgır teknesinin sardalya avlamak için bıraktığı ağlara, caretta caretta deniz kaplumbağası takıldı. Balıkçılar, deniz kaplumbağasını kurtarmak için seferber oldu.
Gökçeada ilçesi açıklarında avlanan ‘Çalı Balıkçılık’ isimli gırgır teknesinin reisi Nadir Karabiber, balıkçılıkta ağı denize bırakmak anlamına gelen ‘mola’ anonsu yaptı. Sardalya avı için bırakılan denizdeki ağlar tekneye çekildiğinde, haznesinde görülen bir deniz kaplumbağası gırgırın tayfalarını şaşırttı. Bu dakikadan itibaren deniz kaplumbağasını kurtarmak için büyük mücadele başladı.
Teknenin reisi Naci Karabiber’in kardeşi Naci Karabiber, deniz kaplumbağasını kurtarma anlarını cep telefonuyla saniye saniye kaydetti. 10 tayfa birden, kaplumbağının içinde olduğu hazneyi denize doğru devirmek için ağları hızlıca çekmeye başladı. Naci Karabiber, bu sırada bir yandan cep telefonuyla kayıt yaparken, bir yandan da tayfayı daha hızlı olmaları için “Hadi devirin devirin hayvan boğulacak, ölmesin” sözleriyle motive etti.
Haznede toplanmış erişte yığınının içinde sıkışıp kalan hayvan, bir süre sonra göründü. Erişteler arasından kafasını çıkaran deniz kaplumbağası, kürek biçimindeki ön ayaklarını kullanarak yüzmeyi başardı. Hızlıca ağlardan uzaklaşan deniz kaplumbağası, mavi derinliklere dalarak gözden kayboldu.
Naci Karabiber, deniz kaplumbağalarının nefes almak için uzun süre su yüzeyine çıkamadıklarında boğulduklarını bildiği için tayfayı daha hızlı olmaları konusunda motive ettiğini belirterek, “Hayvan ölmesin diye çok hızlı hareket ettik. Neyse ki haznede birikmiş eriştelerin arasından kafasını çıkarıp yüzmeyi başardı. Ardından da hemen ihtiyacı olan nafesi aldı ve derin sulara daldı. Biz bu şekilde birçok hayvanı kurtarıyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Down sendromlu Ramazan, 17 yıldır ayakkabı boyuyor

Yayınlanma tarihi

-

Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ, (DHA) – KAYSERİ’nin Develi ilçesinde yaşayan, down sendromlu Ramazan Gül (29), kaymakam ve belediye başkanının desteğiyle açtığı dükkanında ayakkabı boyayarak, geçimini sağlıyor. 17 yıldır ayakkabı boyayan Gül’e, ilçe sakinleri de destek veriyor.
Develi’de oturan, down sendromlu Ramazan Gül, 12 yaşındayken, ayakkabı boyacılığına başladı. Yıllarca sokak sokak dolaşan Gül, ilçe sakinlerinin ayakkabılarını boyadı. 3 yıl önce babası Hasan Gül’ü kaybeden ve annesi Hacer Gül ile yaşamını sürdüren Ramazan Gül, Kaymakam Murat Duru ve Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’dan yardım yerine Develi Kasaplar Çarşısı’ndaki 10 metrekarelik dükkanı istedi. Bu isteği yerine getirilen Gül, ‘Lostra Salonu’ adını verdiği iş yerinde mesleğini sürdürdü. Her sabah saat 08.00’de iş yerini açan Gül, günde yaklaşık 20 ayakkabı boyayarak, kazandığı parayı annesine veriyor. 
Başkan Cabbar, Ramazan Gül’ün, ilçenin sembol isimlerinden olduğunu söyleyerek, “Azim ve gayretle çalışıyor. Uzun zaman ilçe merkezinde sokak aralarında ayakkabı boyacılığı yaptı. Kendisi engelli yardımı almak yerine iş yeri açmak istediğini iletti. Kaymakamla bu konuyu değerlendirdik ve boş olan dükkanı gerekli bakımını yaparak Ramazan’a verdik. İç malzemeleri konusunda kaymakamımız yardımcı oldu. Ramazan aldığı her parayı annesine götürür. Elimizden geldiği kadar ben ve ilçe sakinlerimiz ekmek derdinde olan kardeşimize destek oluruz” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

‘Yeni cins narenciyede hasat, farklı aylara yayılabilir’

Yayınlanma tarihi

-

ADANA, (DHA) – SEYHAN Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi Cahit İncefikir, Çukurova kentlerindeki narenciye üreticilerinin rekolteyi artırmak ve hasat süresini farklı aylara yaymak için farklı cins narenciye çeşitlerine yöneldiğini söyledi. İncefikir, “Yeni cins narenciyede hasat, farklı aylara yayılabiliyor” dedi. 
Adana’da, 2018 yılında, 480 bin dekarlık alanda 1 milyon 400 bin ton turunçgil verimi elde edildiğini belirten Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi Cahit İncefikir, bunun gelecek yıllarda yeni cins narenciye ürünleri ile artacağına dikkat çekti. İncefikir, “Turunçgil endüstrisi gelişmiş ülkelerde, turunçgil çeşit ıslahına yönelik çalışmalar uzun yıllardan beri sürdürülmektedir. Ancak yurt dışından getirilen çeşitlerde adaptasyon sorunları da çıkmakta. Ayrıca adaptasyon çalışmaları devam ederken bazen daha yeni çeşitlerin bulunması nedeniyle söz konusu çeşitler değerini kaybedebilmektedir. Bu nedenle kendi çeşitlerimizi geliştirmek zorunluluğumuz vardır. Bu anlamda Turunçgil Araştırma Enstitüsü kurulması ve Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi önem arz etmektedir” diye konuştu.
Üreticinin yeniliğe çok açık olduğunu, bu yüzden yeni cins narenciyeye yönelmeye başladığını belirten Cahit İncefikir, “Adana çiftçisi dünyadaki tarımsal gelişmeleri takip ediyor. Yeni çeşitler arıyor ve ithal edip getiriyor. Bölgede son yıllarda tesis edilen yeni narenciye bahçelerinin tamamı yeni çeşitlerden oluşuyor. Eski çeşit artık bitti. Üretici yeni çeşitlerle Avrupa pazarına rahat girilebiliyor. İyi fiyatlarla ürün satılabiliyor. Yeni ürünlerle pazarlama sorunu kısmen aşılmış durumda, diyebiliriz. Adana narenciyesinde en büyük sorunlardan biri hasadın belli bir dönem de yoğunlaşmasıydı. Ancak yeni cins narenciyede hasat farklı aylara yayılabiliyor. Üretici arz fazlasından dolayı fiyat düşüklüğü ile uğraşmayacak” dedi. 

FOTOĞRAFLI 

Devamını oku

Popüler Başlıklar