Takip Edin

Köşe Yazıları

Bir Dilim Şöleni

Yayınlanma tarihi

-

Çocukken renklere bayılırdım, özellikle pastel tonlara.. Diğer bir tutkum da kitap okumaktı,  kitapların sayfalarında, renkli masallara, hikayelere dalıp gider uzun keyifli bir yolculuğa çıkardım. Beni yerimden kaldırmak büyük marifet isterdi. Bazen gözlerim kapanırdı ve daldığım rüyalar tabiiki renkli olurdu.

Büyüdükçe, kitapların resimleri azaldı, onlarla birlikte renkleri de… Geriye yazılar kalmıştı sadece, bu beni hala çok mutlu etse de renkleri de özlüyordum.

Sonra bir yolunu buldum. Yazları, denizini içimize çektiğimiz kumsalın arkaya, tepelere doğru uzayan bodur ağaçlı ve tozlu yollarında, yol kenarlarındaki çalılardan böğürtlen toplardık. Eve geldiğimizde bir gün önceden topladığımız böğürtlenlerden yapılmış düdüklü tencere kekiyle annem bizi karşılardı. O muhteşem deniz sonrası yorgunluğunun üstüne sohbete doya doya yenen mor renkli kek ve içilen çayın tadını unutmak mümkün değil…o günlere geri dönmek te

Ancak böğürtlenli, çilekli, şeftalili, fındıklı kekleri, çikolatalı, limonlu muhallebileri yapmak hala mümkün… birleştirip şahane renkli pastalar yapmak ta..

Bir dilim pasta tabağımda, bazen denizi terastan seyreder veya karlı bir günde kafede pencere yanında otururup düşüncelere dalar, güzel anıları yad ederim. Bazen ailemle, dostlarla hem sohbetin hem lezzetin dibine vururum. Bir de geceden sabaha uzayan saatlerce süren pişirme seansları yaparım. Beni mutfaktan çıkarmak büyük marifet ister doğrusu.

Fırından istediğim gibi çıkmamış bir tepsinin nedeni iki gün boyunca düşünebilirim. Kendime ve sevdiklerime sağlıklı lezzetli ürünler sunmak için durmadan çalışırım.

Ve sizlerle buradan, okuma ve pişirme yolculuğumdan edindiğim, pasta ve tatlılara dair bilgileri  paylaşacağım. Bakmaya doyulamayacak, yenilebilir sanat dediğimiz tablo gibi pastalardan, dünyaca meşhur en güzel tatlılardan, kralların kraliçelerin düğün pastalarından bahsedeceğim.

Tatlı ve pastaların da bizler gibi bir hikayesi ve tarihi var.

Bu bilgiler, bir dilim pasta veya tatlı yerken ondan ne beklemeniz gerektiğini bilmemizi sağlayacak ve iyisini seçmek hepimize iyi gelecek. İyi olanı ne kadar ısrarla isterek, sağlıklı ve kaliteli ürünlerle daha yakın olacağız.

Böylece hep birlikte renkli rüyalara dalıp gideceğiz.

Bir belgeselde izlemiştim, Roma döneminde özellikle şölen ve zafer kutlamalarında yenilen yemekler gündelik hayattan farklıymış ve yemeğin sonunda mutlaka tatlı olurmuş. Örneğin bugün vazgeçilmez bir lezzet olan cheesecake bize antik dönemden gelen bir kıymetli bir misafirdir. Bir sonraki yazımda cheesecake ten bahsedeceğim, bir dilim cheesecake ile günümüzü şölene çevireceğim. Şölene katılım için takipte kalın.

Devamını oku
2Yorum

2 Comments

 1. Alpay Elegeçmez

  9 Ağustos 2019 at 16:02

  Bir sonraki yazıyı merakla bekliyorum.

 2. İhsan

  11 Ağustos 2019 at 15:32

  Güzel bir köşe yazısı insanın canını sıkmayan sinirlerini alt üst etmeyen yaşamın tatlı anlarının da olduğunu hatırlatan ve sakince okunan insanı sakinleştiren bir yazı

  İhsan

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köşe Yazıları

Sizin için seçtiğimiz Belgeseller

Yayınlanma tarihi

-

TONY ROBBINS – I AM NOT YOUR GURU

Ben sizin yol göstericiniz değilim!

Dünyanın en iyi kişisel gelişimcisi olarak tanınan,Lady Diana ve dahasına danışmanlık yapmış büyük  isim.

Robbins,

Senede bir kere olmak üzere “Kaderle Randevu” isimli 6 günlük günde 12 saat süren bir seminer düzenliyor. Bu eğitimin bedeli 5 bin dolar! Bu belgeseli izlerken sanki bir kişisel gelişim uzmanı değil de çok ünlü bir müzik grubunun jübile konserini izler gibiydim. Öylesine bir hayran kitle öylesine bir hazırlık ..

Kendisi için keşfini  “Çocukken emin olduğum tek bir şey vardı,elimden geldiğince insanların acısına son verme isteğim. “ sözleriyle ifade ediyor. Kendi hayatından bahsederken çocukluk zamanında annesinden fiziksel ve ruhsal acı gördüğünü  ve şu an  ki bu gücünü annesine borçlu olduğunu söylüyor.  

Ve bu hayata mutlu olmak için geldiğimiz bir yanılgı diyerek bizi gerçeklikle kucaklıyor.


THE PROPAGANDA GAME

Herkesin konuştuğu ama az bildiği belki de bilmediği ülke Kuzey Kore! 2015’te İspanyol yönetmen Alvaro Longoria  tarafından yapılmış belgesel.

Bir ülke düşünün kime mikrofon uzatılsa herkes halinden memnun! Bir önerisi bile olmayan her şeyden fazlasıyla tatminkar insanlar! Bu daha çok şüphe çekmiyor mu?


THE PUSH-DERREN BROWN

Sizi manipüle ettiğini hissettiğiniz, aslında öyle davranmak , öyle konuşmak istemediğiniz halde etkilendiğiniz insanlar var mı ?

İnsanı zaaflarıyla yapısıyla iyi tanıyan her insan etkili bir güçle ,beden dili ve etkili konuşmasıyla kararımızı davranışlarımızı yönlendirebilir mi ? Peki bunu günümüze alırsak sosyal, politik hayatlarımızda ne denli manipülasyonlar dönüyor ?

Zihin kontrol uzmanı Brown’ın manipülasyon ile bir insanı nasıl cinayete yönlendirdiğini gösteren bir sosyal deney izleyeceksiniz.

Devamını oku

Güncel

Sokakları aydınlatan ağaçlar ne zaman hayatımıza girecek

Yayınlanma tarihi

-

Massachusetts Institute Of Technology (MIT) ‘den mühendislerin başlatmış olduğu bir çok aydınlatma lambasını ve çevre kirliliğini ortadan kaldıracağı düşünülen ışık saçan ağaçlar projesi yaygınlaşarak dünyamızda ki yerini ne zaman alacak

2017’de başlatılan çalışmalardan alınan ilk sonuçlar Luciferase ismi verilen ve anlamı ışıtan enzim olan bu sıvının bitkilere enjekte edilerek bitkilerden 4 saat aydınlatma alınmasıyla başarılı sonuçlar elde edildi.

Projenin ilerletilmesi gerektiği ve geleceğin aydınlatma teknolojisi olması düşüncelerine sahip olan araştırmacılardan Michael Strano şuları söyledi “Yapılan dönüşüm heme hemen her bitkide uygulanabilir ve potansiyel olarak devrimsel devrimsel bir teknoloji olmasını sağlıyor”

MIT’de kimya mühendisi profesörü olan Michael Strano ayrıca cümlelerine bunları da ekledi “Proje elektrik şebekesinden bağımsız olarak, asla şarj eteni gerekmeyen piller ve asla döşemeniz gerekmeyen elektrik hatları ile aydınlatma vaat ediyor.

Peki bizim yakın gelecekte Avatar filminde ki gibi etrafımızı aydınlatan bitkilere sahip olabilecek miyiz

Bu gibi bitkiler etrafımızı aydınlattığında insanlık içi yapılmış olan harika projenin sonucu olan özel bitkilerimiz ve ağaçlarımız onların üzerinde ve çevresinde yaşaya canlıları hangi yönlü etkileyecek, iyi yada kötü faydası nasıl olacak

Her ilerlemenin ve yapıla her bilimsel faaliyetin sadece insanlık yararına yönleri değerlendirilmemeli ve insanlığın yaşadığı dünya ve içindeki canlılar için de her yönlü analiz edilmesi geleceğimizin bütünlüğü için en doğru karardır.

Kaynak : MIT News

Devamını oku

Köşe Yazıları

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yayınlanma tarihi

-

Romanlar

KÖRLÜK- JOSE SARAMAGO
Jose Saramago! 1998 yılı Nobel edebiyat ödülü sahibi Portekizli yazar “KÖRLÜK” adlı Romanıyla adeta bir başyapıt ortaya koyuyor. Gerek Nokta ve virgülden başka noktalama işareti kullanmamış olması gerekse Konu edindiği olgular sıradışı. Kitapta trafikte yeşil ışığın yanmasını bekleyen bir adam aniden kör olur ve karanlık değil aksine beyaz bir körlüktür bu. Salgın hastalık olarak yayılmasıyla hastalığa yakalananlar karantina altına alınır. Konu açlık zorluk ve zorbalık altında yalnızca hayatta kalmaya çalışan bir grup insan etrafında gelişir. Usta yazar manevi körlüğe vurgu yapmak istemiş ve fazlasıyla başarmış. Yine empati yapmaktan çekineceğimiz, kendimizi onların yerine daha koymadan üzüldüğümüz çekindiğimiz bir konu. Gezip gördüğüm Çoğu kitapçıda Ölmeden önce okunması gereken kitaplar rafındadır. Bizden de tavsiyedir. İyi okumalar.

DAHA-HAKAN GÜNDAY
DAN! DAN! DAN!Her İnsanı bam telinden vurabilecek kelimenin tam anlamıyla insanı sarsan
bir yazar Hakan Günday. “DAHA” kitabında ise 14 yaşında Gaza’nın insan kaçakçılığı ile başlayan hayatını konu alıyor. Kitap Rimbaud’un “Dayanılmaz tek şey hiçbir şeyin dayanılmaz olmamasıdır.” cümlesi ile başlıyor. Kitabın akışında ne demek istediğinden bir hayli haberdar oluyoruz.
Yeri geliyor empati yapmaktan ilinti kurmaktan buğz ediyoruz. Filmi gelmeli diye düşünürken Onur Saylak’ın yönetmenliğinde Başarılı oyuncu kadrosuyla filme uyarlandı. . Yazımın başında da dediğim gibi bende etkisi DAN DAN DAN! Kitap tutkunları için kaçırmak istenmeyecek bir yazar ve eseri.

1984 – GEORGE ORWELL
Nam-ı diğer BİG BROTHER! Geleceğe dair bir kabus senaryosu da diyebiliriz. Tek özgür yaşamın yok edildiği , akılların yönetildiği , insanları makinalaştıran bir dünya düzeni. Bugün ve tarihte dünya üzerinde dönen oyunlar aklımıza geldiğinde kurgu olduğu kadar gerçekçi bir başyapıttır.
Halkın çok yönden özellikle duygusal olarak nasıl uyutulduğunu gözler önüne seren ,bir çok yerde tokat yermişçesine sizi sarsan uyandırıcı kült kitap.
Biraz spoiler vermek isterim izninizle düşüncenizin bile polisi olduğunu düşünün, düşünce polisi ! Ve her yerden izlendiğinizi. düzen çıkarlarına ters düştüğünüzde sanki hiç yaşamamışsınız gibi tüm varlığınızın kanıtlarının yok edildiğini!
George orwell 1984!

Devamını oku

Popüler Başlıklar