Takip Edin

Güncel

Burdur şişe yurt içinden ve dışından yoğun talep

Yayınlanma tarihi

-

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- DOKUZ yıl önce coğrafi işaret alınmasıyla tescillenen Burdur şiş, bölgenin en önemli damak tadı olarak biliniyor. Doğum yapmamış düvenin kaburga etinin kıyma haline getirilip, tuz ve su ile yoğrulmasıyla yapılan Burdur şiş, bölge halkı tarafından sıklıkla tüketiliyor. Lokantacı Mücahit Özcakka (45), Burdur şişi yurt içine ve dışına kargoyla gönderdiklerini söyledi.
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nca yapılan başvuru sonrası 2010 yılında Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret alınmasıyla tescillenen Burdur şiş, kenti ziyaret edenlerin aradığı lezzet haline geldi. Burdur’da ilkokul 3’üncü sınıfta garson olarak başladığı lokantacılıkta 35’inci yılını dolduran Mücahit Özcakka, Burdur şişin başka şehirlerde de yapıldığını; ancak kentteki lezzeti vermediğini söyledi. Özcakka, “Herkes şiş yapar ama Burdur şişin yerini tutmaz. Burdur şiş Burdur’da yenir. Bu işe sevgini katacaksın. Severek yapacaksın. Pidesiyle unuyla ocağıyla bu işi severek yapacaksın. Bu iş bir sanat” dedi.
‘TUZ VE SU DIŞINDA BİR ŞEY KATMIYORUZ’
Burdur şişin doğum yapmamış düvenin kaburga etinden yapıldığını, lezzetinin de buradan geldiğini aktaran Özcakka, “Herhangi bir katkı maddesi yok. Kıymaya, tuz ve su dışında başka bir şey katmıyoruz. Burdur şişte baharat yoktur. Kıymayı tuz ve su ile yoğurduktan sonra şişlere takıyoruz. Ocakta pişirdikten sonra servis ediyoruz” diye konuştu.
Türkiye’nin çeşitli illerine kargoyla Burdur şiş gönderdiğini de anlatan Mücahit Özcakka, “Burdur’da yetişen kişi bu şişin hastasıdır. Başka şehirlerde yaşayan hemşehrilerimiz çocukluklarında damak tadını aldıkları şişi özledikleri zaman arıyor. Biz de onların damak tadına uygun olarak şişlerimizi hazırlayıp, kargoyla gönderiyoruz. Kişi Burdur’da yetiştiyse isterse her gün biftek, bonfile yesin çocukluktan gelen Burdur şişin yerini tutmaz” dedi. 
Mücahit Özcakka, yurt dışına da kargoyla Burdur şiş gönderdiklerini, Burdur şişten sonra kaymaklı kadayıfın da olmazsa olmaz olduğunu söyledi.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Başkale’de aç kurtlar sokak köpeğini parçaladı

Yayınlanma tarihi

-

Engin ERTÜRK VAN-BAŞKALE, (DHA)-VAN’ın Başkale ilçesinde, kar yağışı ve soğuk hava etkili olurken, yiyecek bulmakta zorlanan kurtlar, ilçe merkezine inmeye başladı. Bir köpeğin kurtlar tarafından parçalandığı ilçede, yiyecek arayan bir kurt da cep telefonu ile görüntülendi.
Van kent merkezine yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunan Başkale ilçesinde, kar yağışı ve soğuk hava hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Yiyecek bulmakta zorlanan kurtlar da ilçe merkezine iniyor. Hafizye Mahallesi’nde bir çoban köpeği, kurtların saldırısına uğradı. Kurtlar tarafından parçalanan köpek, mahalle sakinleri tarafından sabah saatlerinde bulundu.
Kale Mahallesi’nde ise gece yarısı yiyecek arayan bir kurt, vatandaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi. İlçe sakinleri kurtlar nedeniyle endişeli olduklarını belirterek, tedbir alınmasını istedi. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Elif, karne sevincini okula başlamasını sağlayan emniyet müdürüyle paylaştı

Yayınlanma tarihi

-

Mehmet İNAN/BURSA,(DHA) – BURSA ‘da Yıldırım İlçe Emniyet Müdürü Erol Turan trafik ışıklarında su satarken gördüğü Elif T.’yi (8), okula kaydettirip, ihtiyaçlarını karşıladı. Küçük kız da karnesini alıp, Turan’ın yanına koştu.
Yıldırım İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün bir üst caddesindeki trafik ışıklarında su satan Elif’i gören Emniyet Müdürü Erol Turan, ilk başta küçük kızın korkup kaçmaması için müdahale etmedi. Sivil ve resmi kıyafetli iki kadın memuru gönderip, Elif’i yanına getirtti. Elif’i okula kaydettirip, ihtiyaçları için devreye girdi. emniyet teşkiları küçük kızın okul kıyafetleri ile ders ihtiyaçlarını aldı. Ailesine de maddi yardım yapılan Elif, su satmayı bırakıp, okula gidip geldi. Teşekkür belgesi alan Elif T. karnesiyle birlikte  İlçe Emniyet Müdürü Erol Turan’ı makamında ziyaret etti.

FOTOĞRAFLI

 

Devamını oku

Güncel

Alman genç, otostopla dünya turu yapıyor

Yayınlanma tarihi

-

Mehmet DOĞANER/ ERDEMLİ(Mersin),(DHA)- ALMANYA’nın Frankfurt şehrinde yaşayan Lasse Stein (20), otostop yaparak çıktığı dünya turu kapsamında Mersin’in Erdemli ilçesine geldi.  
Frankfurt kentinden 6 ay önce yola çıkan Lasse Stein, Erdemli’de bir kafe işletmecisinin misafiri oldu. Otostop ile dünya turu yaptığını belirten Lasse Stein, “Dünyayı dolaşmak hep hayalimdi. Liseyi bitirdikten sonra bu düşüncemi gerçekleştirmek istedim. Ailem önce benim bu tura çıkmamı istemiyordu ama ben ısrar edince turuma başladım. Çevreyi kirletmiyorum, otostop yaparak yolculuk yapıyorum. Almanya’da okul dışında çalıştığım zamanlarda biriktirdiğim 5 bin Euro param vardı. Bu parayla yola çıktım. Gittiğim yerlerde bazen kafelerde garsonluk yapıp günlük harçlığımı da çıkarma fırsatım oluyor” dedi. Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu anlatan Lasse Stein, “Türkiye’de kaldığım süre zarfında çok iyi insanlarla tanıştım. Yemekleri çok güzel. En çok lahmacun, kebap, çiğköfteyi sevdim. Türkiye’den sonra Kıbrıs’a gideceğim. Orada da, İran, Pakistan, Hindistan, Güney Amerika’ya gittikten sonra turumu tamamlayacağım” diye konuştu.
Alman gezgini Erdemli’de ağırlayan işletmeci Vehbi Özdemir ise, “Genç arkadaşımızı öncelikle cesaretinden dolayı tebrik ediyorum. Bizler de misafir ettik, yöresel yiyecek ve içeceklerimizden ikramda bulunduk” dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar