Takip Edin

Siyaset

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te (2)

Yayınlanma tarihi

-

‘ATATÜRK’Ü ANLAMAK’ KONULU SEMİNERE KATILDI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te ‘Atatürk’ü Anlamak’ konulu seminere katıldı. Kılıçdaroğlu yaptığı sunumda, Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak günümüze kadar gelen sürece kadar ki durumu değerlendirdi.
‘SON 10 YILDA EN BÜYÜK DEĞİŞİMİ YAŞAYAN PARTİ CHP’DİR’
Kılıçdaroğlu, CHP’nin Türkiye’nin sorunlarını diğer partilerden daha iyi bildiğini söyleyerek, “Önümüzdeki süreçte toplumun bütün dokularına girmeye kararlıyız. Son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti CHP’dir. Bunun en bariz örneği bizim seçim bildirgelerimizdir. 2 seçim bildirgemizi bütün partiler kopya çekti. Çünkü biz onlardan daha iyi düşünüyoruz. Biz Türkiye’nin sorunlarını onlardan daha iyi biliyoruz. Sorunları bilmenin yanı sıra bu sorunlara en sağlıklı çözümleri de biz üretiyoruz. Ve toplumun en yoksul kesimlerine hitap ediyoruz. Biz güçlü bir sosyal devlet anlayışı ile toplumun her kesimini ayağa kaldırmaya kararlıyız. Üretene de sonuna kadar destek olacağız” dedi.
‘ATATÜRK EKONOMİYİ YÖNETMEK İÇİN KONGRELER YAPTI’
Yaptığı sunumda Atatürk’ü anlatan Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün sözlerinden alıntılar yaparak, Atatürk’ün temel ilkelerinin özgürlük ve bağımsızlık olduğunun altını çizdi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kurulduğu yıllarda yoksul bir ülke olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün yoksullukla mücadele etmek ve ülkenin ekonomisini idare edebilmek için kongreler yaptığını ifade etti.
Kılıçdaroğlu, “1923’te İzmir İktisat Kongresi toplandı ve orada yeni Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir ekonomisinin olduğu bir ülke olacağını söyler ve yola koyulur. Bunun üzerine gerçekten hep birlikte oturup çalışırlar. Kırıkkale’de entegre bir silah fabrikası kurulur. Savunma sanayisinin kurulması sağlanır. Çiftçi perişandır. Çiftçiden ağır vergiler alınır çünkü başka vergi alınacak bir şey yoktur. Aşar Vergisi kaldırılır ve çiftçinin üzerinden yük kalkar, üretim her alanda başlar” diye konuştu.
‘YUMURTA SATILARAK FABRİKA KURULDU’
1925 yılında yumurta satılarak şeker fabrikasının kurulduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Atatürk’ü anlarsak günümüz ile daha iyi bağlantı kurarız. O günkü şartları inceleyin, yumurta satılarak fabrika kuruluyor” dedi.
‘SON 17 YILDA 140 MİLYAR FAİZ ÖDENDİ’
Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin son 17 yılda ödediği faizin 140 milyar doları aştığını ifade ederek, ”Ödediğimiz faiz bu sadece. Aldığımız borç dolayısıyla yurt dışına ödediğimiz faiz. Bu parayla yeni bir Türkiye inşa edersiniz. Sorun, Atatürk’ü anlamamaları ve Türkiye’yi üretimden koparmalarıdır. Bir ülkede eğitim sistemini bozduğunuz zaman her şeyi koparırsınız. Dünya ekonomide yarış halindedir. Teknolojisi en iyi olan ürünü kim üretip, kime satacaktır. Fabrikada, bilimde, tarlada, hizmette, hayatın her alanında üreteceksiniz. Eğer üretim güçlü olursa çok güçlü sanatçılarınız ve üniversiteleriniz olur” diye konuştu.
‘O DÖNEMDEKİ MECLİSİN YETKİLERİ HALKTAYDI’
Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk dönemindeki meclisin çok işlevsel ve yetkilerinin halkta olan bir yapısının olduğunu belirterek, “O dönemdeki meclis çok işlevseldi. Mustafa Kemal Atatürk’e Başkomutanlık yetkisi belirli zamanlarda verilmişti. Bugünkü meclis, o zamanki meclisin yanında kocaman bir sıfırdır. Meclisin bir üyesi olarak söylüyorum. Yetkileri elinden alındı. O zaman da Atatürk çok partili sisteme geçmek istedi, denemeler yapıldı ama başarılı olamadı. Parlamentoya her şeyin hesabını verdi. Hiçbir şekilde yolsuzluklara izin vermedi. Her kuruşun hesabı millete verilmiştir. Kamu harcamalarını denetlemek için Sayıştay var. Ama bugünkü Sayıştay o günkü Sayıştay’ın yanında sıfırdır. Demokrasi hepimiz için geçerli bir kavramdır. Hukukun üstünlüğünü sağlamak hepimizin görevidir” ifadelerine yer verdi.
‘HERKESİN KİMLİĞİNE VE İNANCINA SAYGILI OLMALIYIZ’
Mustafa Kemal’i anlamanın sıradan bir olay olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bilim ve teknolojideki gelişmelere ayak uydurması gerektiğini, bunu yapabilecek insan gücünün de ülkede var olduğunu kaydederek şunları dedi:
“Farklı düşündü diye insanı hapse atamazsınız. Farklı düşündü diye ödüllendirmelisiniz. Allah’ın verdiği en büyük şey düşüncedir. Böyle bir yetenek başka canlıda yok. Hızlı gelişen dünyada çok gerideyiz. Artık 21’inci yüzyıldayız. Herkesin kimlik ve inancına saygı duymalıyız. Kimlik ve inanç, siyasette tartışılmaz. Sorun, kötü siyaset anlayışında. Toplumu nasıl kutuplaştırırım ve toplumu bana oy vermeye nasıl zorunlu kılarım düşüncesindeki siyaset nedeniyle bunlar oluyor. Teknolojimi nasıl geliştiririz, üniversiteyi bitiren herkes nasıl iş bulur bunları konuşmalıyız. Ama biz halen orta çağ siyaseti yapıyoruz. Neden, çünkü Mustafa Kemal’i anlamadıkları için. O yüzden gençlerimize çok görev düşüyor.”

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, ‘Yıldız Kenter’ için başsağlığı mesajı 

Yayınlanma tarihi

-

ANKARA, (DHA)- CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, 91 yaşında vefat eden ünlü tiyatrocu Yıldız Kenter için başsağlığı mesajı yayımladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 91 yaşında vefat eden ünlü tiyatrocu Yıldız Kenter için Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Erdoğan mesajında, “Değerli tiyatro sanatçımız Yıldız Kenter’e Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum” ifadelerine yer verdi. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Suriye’de siyasi çözümden yanayız

Yayınlanma tarihi

-

Soner AYDIN/MERSİN, (DHA)- HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Mersin 3’üncü Olağan Kongresi’nde konuştu. Temelli, Suriye’de siyasi çözümden yana olduklarını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen kongreye HDP Eş Genel Başkanı Temelli’nin yanı sıra, milletvekilleri, siyasi parti yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı. Kongrede gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Temelli, konuşmasının büyük bir bölümünü Suriye konusuna ayırdı.
Suriye’de çözümün siyasetten geçtiğini dile getiren Temelli, “İçeride ve dışarıda savaşa karşı çıkmalıyız. Suriye’de siyasi çözüm, Türkiye’de demokratik çözümün gereğini yapmak zorundayız. Bugün Suriye’de siyasi çözüm için mücadele edenleri görmek zorundayız. Suriye’de siyasi çözüm Suriye halklarının bir arada vereceği karardan ve anayasanın birlikte var edilmesinden geçiyor” dedi. Kongrelerin başarılı geçmesini dileyen Temelli, “Bizim yolumuz demokrasiden yana. Bizim yolumuz eşitlikten, özgürlükten yana” diye konuştu.
Konuşmaların ardından faaliyet raporlarının okunması ile kongreye geçildi. Mehmet Alış ve Gülbahar Şöfer HDP İl Eşbaşkanlığı’na seçildi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Serinhisar Belediye Başkanı Gemi, CHP’den istifa etti

Yayınlanma tarihi

-

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)- DENİZLİ’nin Serinhisar İlçesi Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, CHP’den istifa etti. 
Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, bugün aldığı karar gereği, partisinden istifa ettiğini açıkladı. Gemi, istifa dilekçesini CHP Serinhisar İlçe Başkanlığı’na teslim etti. Başkan Gemi, istifasının nedenlerini hafta içi yapacağı toplantıda açıklayacağını söyledi.
Gemi, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde CHP’den belediye başkanı seçilmişti.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar