Takip Edin

Siyaset

CHP’lilerden İmamoğlu’nun kampanyasına bağış

Yayınlanma tarihi

-

Kaan ULU/ANKARA, (DHA) – ANKARA’da, aralarında milletvekillerinin de olduğu bir grup CHP’li, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasına bağışta bulundu.
CHP İl Başkanlığı’nca düzenlenen program kapsamında, aralarında milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi ve Yıldırım Kaya’nın bulunduğu bir grup partili, Kızılay’daki banka şubesi önünde bir araya geldi. Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin verdiği karara tepki gösterdi. İstanbul halkının 23 Haziran’da bir kez daha sandığa gideceğini kaydeden Güvener, “Bu defa çocukları için gençleri için ve 31 Mart’ta gösterdikleri kendi iradelerine sahip çıkmaları için yine 16 milyonun adayı Sayın Ekrem İmamoğlu’nu seçecekler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yapacaklar. Biz Ankaralılar olarak Sayın Ekrem İmamoğlu’nun her zaman yanında olacağız. İstanbul halkının iradesine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bugün burada İstanbul halkının yanında olduğumuzun, 16 milyon İstanbullunun belediye başkan adayı İmamoğlu’nun yanında olduğumuzu göstermek için burada toplanmış bulunuyoruz” dedi.
CHP’li Kaya ise İmamoğlu’nun kampanyasına katkıda bulunacaklarını söyledi.
CHP’liler, daha sonra bankaya girerek, Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanyasına destek olmak için açılan hesaba bağışta bulundu.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Yabancı plakalı taşıtların yurtta kalma süresi uzatıldı

Yayınlanma tarihi

-

Kaan ULU/ANKARA, (DHA)- TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’de bulunan yabancı plakalı kara taşıtlarının yurtta kalma süresinin, 30 Haziran’a kadar uzatıldığını bildirdi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
”Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de bulunan kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı kara taşıtlarının yurtta kalma süresini, gümrük idaresine başvuru yapılması gerekmeksizin 30.06.2020 tarihine kadar uzattık. Bu süreçte firmaların gümrük mevzuatından kaynaklı bazı süre yükümlülüklerine uymakta karşılaşabileceği sorunları ortadan kaldırmaya yönelik olarak da gerekli önlemleri alıyoruz. Bu kapsamda, geçici ithalat rejimi, gümrük kontrolü altında işleme rejimi, hariçte işleme rejimi veya geçici ihracat kapsamında gümrük idaresince verilen izin süresi dolan veya dolacak eşya için, izin süre sonunu, yükümlü tarafından herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmaksızın 30.06.2020 tarihi olarak belirledik.”

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Bakan Yardımcısı Kıran: Dünyanın her noktası tehdit alanı

Yayınlanma tarihi

-

Nursima ÖZONUR- Gökhan CEYLAN/ANKARA, (DHA)- DIŞİŞLERİ Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Türkiye’deki koronavirüs vakalarının artışına yurt dışından gelenlerin neden olduğu iddiasıyla ilgili, “Ben ‘Şu ülkeden bu ülkeden geldi’ söylemlerini geçerli bulmuyorum. Çünkü dünyanın her noktası bu hastalık için potansiyel bir tehdit alanı” dedi.
Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Bakanlık binasında kurulan ‘Covid-19 Koordinasyon ve Destek Merkezi’nin 14 Mart’tan itibaren dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlara hizmet verdiğini söyledi. Bakan Yardımcısı Kıran, öte yandan konsolosluk ve çağrı merkezinde de 40’tan fazla personelin 24 saat yurt dışından gelen çağrılara cevap verdiğini ifade etti.
’77 ÜLKENİN TIBBİ DESTEK TALEBİ OLDU’
Merkezin bugüne kadar 35 binin üzerinde çağrı aldığını ve bunun rekor bir rakam olduğunu belirten Kıran, “Bu rakam, dünyanın bu meseleye karşı çaresizliğini ifade eden bir rakam. Vatandaşlarımız ülkesinden medet umuyor, yardımına başvuruyor. 35 bin farklı hikayeyi, sorunu da çözüme ulaştırmaya çalıştık. Bu meselenin sadece bir boyutu. Diğer taraftan farklı ülkelerin ülkemizden destek talepleri var, bugüne kadar 77 ülkenin tıbbi destek talebi oldu. Bunların imkanlarımız nispetinde birçoğunun yerine getirmeye çalıştık. Bu da meselenin diğer boyutu. Koordinasyon ve destek merkezimiz bütün bu çalışmaları burada yetkin, kaliteli ve çalışan personel ile birlikte koordine ediyor, raporluyor ve günlük raporlamayı sayın bakanımıza iletiyor” dedi.
‘TÜRKİYE’Yİ DAHA GÜVENLİ BULUYORLAR’
Yurt dışından arayan Türk vatandaşların en büyük arzusunun ülkelerine dönmek olduğunu kaydeden Kıran, “En büyük arzuları bulundukları ülkelerden ülkemize dönmek. Daha güvenli buluyorlar. Çağrıların çoğu bu pandeminin en yakından ve çarpıcı şekilde hissedildiği yerlerden geliyor. Her bir vatandaşımız ülkemizde kendisini daha güvende hissedeceğini düşünüyor. Bulunduğu yerde sağlık koşulları yetersiz olabiliyor. Konsoloslukların devreye girip kendileriyle ilgilenmesini talep ediliyorlar ki bu bizim temel vazifelerimizden biri. Biz de her türlü riske rağmen mümkün mertebe bu çalışmaları buradan yürütmeye ve vatandaşlarımızın talebini yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
‘DÜNYANIN HER NOKTASI TEHDİT ALANI’
Bakan Yardımcısı Kıran, Türkiye’deki vaka sayısının artışına yurt dışından gelen Türk vatandaşların neden olduğu iddialarıyla ilgili ise şunları söyledi:
“Öyle bir pandemi ile öyle bir bela ile karşı karşıyayız ki bu bela, bu virüs, zaman, mekan ve sınır tanımıyor. Her yerden gelebilir. Hepimiz için her yer tehdit halinde. O yüzden bütün dünya kendi vatandaşlarına ‘Evde kal’ çağrısı yapıyor. Bu salgına karşı en önemli ve güçlü tedbir, herkesin bulunduğu yerde kalması ki bulaşıcı olmasın. Bu hastalık da en büyük etkili ilacı, herkesin bulunduğu yerde kalıp güvenli bir şekilde hayatını idame ettirmesi. Aksi takdirde hareket halindeki herkes, hem kendisi risk altında oluyor hem etrafını risk altına sokuyor. Onun dışında, ‘Şu ülkeden bu ülkeden geldi’ söylemlerini ben geçerli bulmuyorum. Çünkü dünyanın her noktası bu hastalık için potansiyel bir tehdit alanı.”
‘ÇİN’DEN CİDDİ ÖLÇÜDE MALZEME ALDIK’
Her ülkenin kendince tedbirler aldığını, bazı ülkelerde ilaç ve aşı çalışmaları yapıldığını belirten Bakan Yardımcısı Kıran, Türkiye’de bu yönde çalışmalar yapıldığını ifade ederek, “Bu hastalıkla mücadelede her ülke kendince tedbirler geliştiriyor. Bir takım ilaç ve aşı çalışmaları var, ülkemizin de var. Elbette geliştirildiği düşünülen her türlü metodu biz ülkemize de almaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Çin’den hem ilaç, hem test kiti, hem eldiven ve maske anlamında ciddi ölçüde malzeme aldık. Bunların bir kısmı hibe, bir kısmını da Çinli firmalardan temin ettik. Yine bugün Japonya’dan gelecek bir kit paketi var. Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Ülkemizin bu salgına karşı geliştireceği çok önemli mekanizmalar var. Bunları hayata geçirecek önemli bilim insanlarımız var. Onlar da çalışmalarını devam ettiriyorlar. Bizler de bakanlık olarak üzerimize düşeni yerine getirmeyi çalışıyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Bakan Pekcan: Bakü-Tiflis-Kars demir yolu iş dünyasının hizmetine açık

Yayınlanma tarihi

-

Fatih POYRAZ-İbrahim KÖRDEMİRCİ/ANKARA, (DHA) – TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bakü-Tiflis-Kars demir yolu şu anda 2 bin 500 ton kapasiteyle bütün iş dünyasının hizmetine açık. Biz bunu 6 bin tona çıkarabilecek kapasitedeyiz” dedi. 
Bakan Pekcan, koronavirüs salgını nedeniyle gümrük kapılarında alınan tedbirlere ilişkin, bakanlık binasında basın toplantısı düzenledi. Bakan Pekcan, dünyanın zor bir dönemden geçtiğini, yakın tarihin en büyük sınavlarından birinin verildiğini söyledi. Koronavirüs salgınının insan hayatını etkilemekle birlikte, ekonomiyi de olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Bakan Pekcan, “Bakanlık olarak, ülkemizde bu virüs görülmeden önce diğer bakanlıklarımız ve kurumlarımızla koordinasyon halinde ciddi önlemler almaya başladık. Bu doğrultuda temassız ihracat, temassız dış ticaret çalışmalarımızı geliştirdik. Bu konuda bütün dünyaya örnek olacak ciddi başarılar elde ettik. İş dünyamızın, bu imkanları kullanarak ticaretlerine devam etmelerini istiyorum” dedi.
‘O GÜN ‘TİCARETE KAPANMAYACAK’ DEDİM’
Bakan Pekcan, 1 Mart itibariyle Irak ile olan yolcu giriş çıkışlarının kapatıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:
“Ben o gün ‘ticaret kapanmayacak’ dedim. Burada, şoför ve konteyner değiştirme ile bütün sağlık tedbirlerini alarak bunu başarıyla gerçekleştiriyoruz. Önceden 500 TIR’dı, bin 140 TIR’a kadar çıktık ve inşallah bunu artırarak devam edeceğiz. Oralarda tampon bölgeler kurduk. Alınan sağlık tedbirleri kapsamında, tüm araçlar dezenfekte ediliyor. Bu vesileyle, Irak’la olan ticaretimizin eski seviyelere gelmesi için çalışıyoruz. İran’la da bu sorunu yaşadık. Fakat İran ile aramızda tampon bölgede yok. O bölgeyi kurmak için araştırmalar yaptık. Çünkü İran’a bizim senede 130 bin TIR’ımız gidiyor. Bunun 94 bin TIR’ı İran içine, 36 bini ise oradan Orta Asya’ya gidiyor. Bu kapsamda öncelikle Gürcistan ve Azerbaycan ile iletişimlerimizi kurduk. Türkgözü, Çıldır, Aktaş ve Sarp gümrük kapılarımızın kapasitelerini artırarak 24 saat çalışır hale getirdik. Gürcü ve Azeri yetkililerle iş birliği halinde İran üzerinden Orta Asya’ya giden 36 bin TIR, bu güzergahtan geçebilir hale getirdik. Günde 100 TIR girişi artırdık”
‘BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİR YOLU, 2 BİN 500 TON KAPASİTE İLE HİZMETE AÇIK’
Bakan Pekcan, bu dönemde demir yollarına ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, “Bakü-Tiflis-Kars demir yolu şu anda 2 bin 500 ton kapasiteyle bütün iş dünyasının hizmetine açık. Biz bunu 6 bin tona çıkarabilecek kapasitedeyiz. Böyle bir talep olması halinde 6 bin tona çıkaracağız. Bu dönemde zaten demir yollarına ağırlık vermeliyiz. İran ile sorunumuzu da Kapıköy tren yolu ile çözdük. Kapıköy’den bizim lokomotiflerimiz treni iterek götürüyor. İran sınırına girince de İran’daki lokomotifler treni çekiyor. Sistemi bu şekilde çalıştırıyoruz. Şu anda 80 vagon yaklaşık 160 TIR yükü yapıyor. Hizmete hazır ve bugün itibariyle 120 vagona 240 TIR’a eşit kapasiteye çıkaracak durumdayız” diye konuştu. 
‘AVRUPA BİZİM EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞIMIZ’
Bakan Pekcan, Kapıkule’de önlem aldıklarını, 18 Mart itibari ile 46 ülkeye daha giriş çıkış yasağı getirildiğini anımsatarak, yeni önlemleri de devreye aldıklarını kaydetti. Bakan Pekcan, şunları kaydetti:
 “Öncelikle Türk TIR’larını gümrük sahamıza alarak burada bulunan TIR parkında araç ve şoför değişimini gerçekleştiriyoruz. Yabancı TIR’lar için de bu işlemi sağlıyoruz. Burada da bin 138 araca ulaştık. İnşallah bu kapasiteyi de arttıracağız. Kapıkule’de 24 Mart’ta, 50 kilometre kuyruk oldu. Şu anda da bu kuyruğu 15 kilometreye düşürdük. Hafta sonu itibari ile daha fazla düşmesini ümit ediyoruz. Orta Avrupa’ya; İtalya’ya, Fransa’ya da bizim ticaretimiz var. Avrupa bizim en büyük ticaret ortağımız. Türkiye’de Pendik, Tuzla, Ambarlı, Yalova, Çeşme ve Mersin limanlarından, İtalya’da Trieste ve Bari limanlarına, Fransa’da Toulon ve Sete limanlarına, İtalya’ya yılda 170 bin, Fransa’ya da yılda 50 bin civarında araç gönderiyoruz. Tedbirler alındığı andan itibaren biz bu araçları feribotla şoförsüz olarak gönderiyoruz. Karşı taraf çekicisiyle yükü alıyor. Feribotla gelen mürettebatın da inişine izin vermiyoruz. Boşaltma esnasında dezenfektan yapıyoruz. Gemi boşaldığı zaman da tekrar dezenfekte ederek işlemleri gerçekleştiriyoruz.”
‘ÇERKEZKÖY-PLOYDU DEMİRYOLU HATTI, GÜNDE 2 SEFER YAPACAK’
Pekcan, Çerkezköy-Ploydu demir yolu hattında seferlerin günde ikiye çıkarılacağını belirterek, şöyle konuştu:
“Kapıkule’den de bizim bir trenimiz var; yılda 35 bin 800 vagon taşıyor. Bunu da en kısa zamanda 50 bin vagon taşıyabilecek hale getirecek durumdayız. Aşağı yukarı 100 bin TIR eder. Bugün itibarıyla da Çerkezköy-Ploydu demir yolu hattı vardı, günde bir kere çalışırdı. Bugün itibarıyla 14.00’te bir sefer daha koyduk. Onu da iki katına çıkardık. Bulgaristan’a gidecek yükler de bu yolla gidecek. Gerekmesi halinde Karasu-Köstence arasına yeni bir feribot seferi koyma imkanımız var. Bu da günde 400 TIR kapasitesine ulaşabilecek durumda. Ticaret Bakanlığı olarak her türlü güvenlik tedbirlerini alarak ticaretin sağlanması için üstün bir kuvvet sarf ediyoruz.”

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar

esenler escort taksim escort fındıkzade escort şile escort anadolu yakası escort bağcılar escort beyoğlu escort küçükçekmece escort sultanbeyli escort sultanbeyli escort sultangazi escort güneşli escort kayaşehir escort ataşehir escort kartal escort