Takip Edin

Dünya

Çin’de tamirhanede yakıt tankı patladı 4 ölü

Yayınlanma tarihi

-

Çin,(DHA)- Çin’de bir oto tamircisinde meydana gelen patlamada 4 tamirci hayatını kaybetti. Olay anı, tamirhanenin güvenlik kamerasına yansıdı.

Patlama, Çin’in Guangdong şehrinde bir tamirhanede meydana geldi. Aracın yakıt tankını söken çalışanlar, içindeki yakıtı bir kovaya tahliye etti. Çalışanlardan birinin kovayı kaldırdığı sırada yakıt alev aldı ve alevler tanka sıçrayınca, tank büyük bir gürültü ile patladı. İşyeri kısa sürede alevlere teslim oldu, o esnada içeride bulunan 4 tamirci yanarak hayatını kaybetti. 
İtfaiye ekipleri ve polis, hemen olay yerine intikal etti ancak yangın yaklaşık 1 buçuk saat sonra söndürülebildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Türk ressamlardan Ukrayna’ya çıkarma

Yayınlanma tarihi

-

 

Sonat Kerem, Kiev, (DHA) – Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, ünlü ressam Bedri Baykam’ın küratörlüğünü üstlendiği ve 26 Türk sanatçının yer aldığı sergi kapılarını açtı.

Ukrayna Ulusal Sanatlar Akademisi Modern Sanat Araştırma Enstitüsü’nün sergi salonunda, ünlü ressam Bedri Baykam’ın küratörlüğünü üstlendiği ve 26 sanatçının yer aldığı ‘Türkiye’den Çağdaş Sanat’ adlı serginin açılışı yapıldı. Türk ve Ukraynalı sanatseverlerin ilgi gösterdiği açılışa Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere ve eşi Seda Güldere de katıldı.

‘TÜRKİYE-UKRAYNA ÇAĞDAŞ SANAT HATTI’
Bedri Baykam, serginin açılışında yaptığı konuşmada, “Ticari, edebi, diplomatik alanda bu kadar yoğun ilişkilere sahip olan Ukrayna ile Türkiye arasında çağdaş sanat hattı açmak istedik” dedi. İki ülkenin çağdaş sanat alanında benzer sorunları olduğunu belirten Baykam, “Türkiye ve Ukrayna, Batı’daki gibi çağdaş sanata çok para akıtılan ülkeler değil. Güneyden, doğu ülkelerinden, dünyanın farklı yerlerinden yükselen sanatın, en az çağdaş Batı sanatı kadar değerli olduğunu yıllardır anlatan bir insanım. Bu savaşı vermeye başlayalı 36 yıl oldu. Dolayısıyla Kiev’de böyle bir sergiyi yapmak benim için ayrıca değerli” diye konuştu.

‘UKRAYNA’DA SANATA BÜYÜK İLGİ VAR’
DHA’ya sergi hakkında bilgi veren Baykam, “2 yıl önce Kiev’de kişisel sergi açmıştım ve burada bir Türk çağdaş sanatı sergisi açmaya karar vermiştim. 1 yıl çalışarak bu sergiyi oluşturduk. Birbirinden değerli 26 sanatçı var. Türk çağdaş sanatının geniş çalışma yelpazesini gösteren, sanatçıyı özgür bırakarak öne çıkaran bir sergi. Ukrayna’da sanata büyük bir ilgi var. Ukraynalılar çok medeni, çalışkan, güler yüzlü, pratik insanlar. Burada olmaktan keyif alıyorum” dedi.

Yazar ve sanat eleştirmeni Hasan Bülent Kahraman, konuşmasında Türkiye ve Ukrayna arasındaki kültürel benzerliklere dikkat çekerek, “Bu yakınlıkların önemli bir bölümü hiç kuşku yok ki çağdaş sanat alanında. Bu serginin iki ülke arasında sanat alanında bir yakınlaşmanın başlangıcı olmasını diliyorum. Bunun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin farklı alanlarda geliştiğini belirten Büyükelçi Güldere ise, “İnanıyorum ki bu sergi sayesinde Türk insanı Ukrayna insanına, Ukrayna insanı da Türk insanına bir adım daha yakınlaşmış olacak. Sergiye ev sahipliği yapan Sanat Akademisi’ne, serginin organizatörlerine, Sayın Bedri Baykam’a, sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

3 jenerasyonu kapsayan Türk sanatçıların eserlerini içeren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinde düzenlenen sergi 15 Mart tarihine kadar görülebilecek.

Devamını oku

Dünya

Murat Gezici: (KKTC’deki anket) Halk, Türkiye ile iyi ilişkiler kuran Cumhurbaşkanı istiyor

Yayınlanma tarihi

-

Sefa KARAHASAN, LEFKOŞA (DHA)- KUZEY Kıbrıs’ta yaplan bir ankette Kıbrıslı Türklerin ‘Türkiye ile iyi ilişkiler geçinen bir Cumhurbaşkanı’ istediği ortaya çıktı. Ada’da yapılan son ankete göre Kıbrıs Türk halkının yüzde 61’inin ‘Türkiye ile iyi ilişkiler kuran bir Cumhurbaşkanı istediği’ belirlendi. Ankete katılanların yüzde 73,9’u da Türkiye’ye yönelik söylemleri doğru bulmadığını ifade etti.

Araştırmada, Kıbrıslı Türklerin, Türkiye’nin Ada üzerinde garantisine de yüksek destek verdiği belirlendi. Anketi diğerlendiren Gezici Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gezici, Kıbrıs Türk halkının Rumlarla bir çözüm olacağı umudunu kaybettiğini söyledi.

2015 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hatırlatan Gezici, “O dönemden farklı bir durum var ortada. O dönem ‘çözüm’, ‘barış’ sözleriyle göreve gelen Mustafa Akıncı bir sonuç elde edemedi” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan gerilime işaret eden Gezici, “Halk, gergin bir siyaset izleyen Cumhurbaşkanı istemiyor. Türkiye ile iyi ilişkileri olan, iyi ilişki kuran bir Cumhurbaşkanı istiyor. Cumhurbaşkanı’nın ekonomiden de anlamasını, hükümetlerle arasının iyi olmasını da istiyor” dedi.

“HALK, KKTC TANINSIN DİYOR”

Kıbrıs Türk Halkı’nın, tanınan bir devlet istediğini anlatan Gezici, “Halk, Rumlara güvenmiyor. Böyle süreçte de dünyada tanınan bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmasını istiyor” dedi.

Türkiye’nin Ada üzerindeki garantörlüğü konusunda da açıklamalar yapan Murat Gezici, “Halkın büyük bir kesimi ‘garantörlükten taviz verilmesin’ diyor. Geçen süreçte Rumlarla bir anlaşma olacağına inanmıyor. Böyle bir dönemde de gerginlik istemiyor” diye konuştu.

VATANDAŞLAR NE DİYOR?

Vatandaşlar da, Türkiye ile ilişkilerin önemli olduğunu belirterek, “Türkiye ile iyi geçinen bir Cumhurbaşkanı’nın olmasının iki tarafa da yararlı olacağını” ifade etti. Bazı vatandaşlar da, Türkiye ile karşılıklı saygı içerisinde bir siyaset izlenmesi gerektiği düşüncesinde.

Devamını oku

Dünya

Rüzgarla yerden havalanan kontrplak adamın kafasına çarptı

Yayınlanma tarihi

-

İngiltere, (DHA)- İngiltere, Ciara Fırtınası’ndan sonra Dennis Fırtınası’nın etkisi altına girdi. Fırtına sırasında havalanan 9 kiloluk kontrplak adamın başına çarptı. Çarpmanın şiddetiyle adam yere yığıldı. Olay bir evin güvenlik kamerasına yansıdı.
İngiltere’nin Leicestershire kentinde fırtına sırasında havalanan 9 kiloluk kontrplak Ben Newberry adlı bir adamın başına çarptı. Aldığı darbeyle yere yığılan Ben Newberry’nin yanında bulunan arkadaşları ambulans çağırdı. Hastaneye kaldırılan Ben Newberry’in durumunun iyi olduğu bildirildi.
Yetkililer Ciara Fırtası’ndan sonra Dennis Fırtasını’nın ülkede etkili olması sebebiyle vatandaşları bu tip kazalara karşı uyardı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar