Takip Edin

Spor

Çocuk atletizminde yeni dönem Diyarbakır’da

Yayınlanma tarihi

-

Ercan ATA – Nesrin AYDIN YALDIZ / DİYARBAKIR (DHA) – Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) tarafından düzenlenen Çocuk Atletizmi Şenliği, Diyarbakır’da yeni ekibi ile start aldı. 2 binin üzerinde çocuğun katıldığı şenlikte çocuklar hem oynadı, hem de fiziksel ölçümleri yapıldı. Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Çocuk Atletizmi’nin başına eski dünya şampiyonu milli atlet Halil Akkaş getirildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda yaptığı yetenek taramasında seçilen çocuklar içerisinden atletizmin branşlarına yatkın olan çocukların tespit edilerek branşlara yönlendirilip, Diyarbakır’daki antrenörlere teslim edilecek. Çocukların takipleri Atletizm Federasyonu’na bağlı il koordinatörleri tarafından yapılacak. Çocuk atletizmindeki amaç geleceğin sporcularını yetiştirmek.
Seyrantepe Spor Kompleksinde düzenlenen şenliğe Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Diyarbakır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir’in yanı sıra Survivor yarışmacıları Adem Demir, Merve Aydın, Sema Aydemir, Birsen Pekgöz, Batuhan Buğra Eruygun, Nevin Yanıt Baltacı, Seda Ocak gibi isimlerde katıldı.
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, çok mutlu edici bir etkinlik olduğunu belirterek, “Büyükşehir Belediyesi olarak sporu Diyarbakır’da tabana yaymayı hedefliyoruz. Çocuklarımızdan başlayarak, en küçük yaştan itibaren eğilimleri yetenekleri doğrultusunda onları sporla buluşturmayı amaçlıyoruz. Atletizm sporun en temeli, bütün sporların anası. Olimpizmin ruhunu yansıtan temel bir spor branşımız. Değerli federasyon başkanımız buradalar. Geçtiğimiz 15 gün önce biliyorsunuz Uluslararası Sur Yarı Maratonu’nu anons etmiştik. Sur’u ve Diyarbakır’ı tanıtacak, her yanıyla sporla buluşturacak bir etkinlikti. Şimdi de çocuk atletizmi alanında çok müthiş bir etkinlik yapılıyor. Binler burada sporcu adayları, geleceğin şampiyonları. Ama aynı zamanda anne ve babaları da burada. Tam bir şölen yaşanıyor. Bunlar devam edecek, bu etkinliklerimiz sıklıkla devam edecek. Hem barışa hem kardeşliğe hem spora hem de Diyarbakır’ın doğru tanıtılması ve güzelliklerin yaşanması adına” dedi.
Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ise sporla çocuklara sahip çıkacaklarını vurgulayarak, “Sayın Valimiz her şeyi özetledi. Şu anda biz burada çocuklarla eğlencenin tadını çıkarmaya ve çocuklarla çocuk atletizminin dünyaya örnek olabilecek büyüklükte bir projesiyle Diyarbakır’dan başladık. Sporun anası olan atletizm Diyarbakır’da annelerle birlikte sporu tabana yaymak ve çocuklarımıza sporla sahip çıkmak, çocuklarımızı sporla üst düzey başarılara taşımak, ülkemizi bayrağımızı gururla taşıyacak, anneleri sevinçten ağlatacak çocuklar yetiştirmek amacımız bu” ifadelerini kullandı.
Etkinlikte Vali Güzeloğlu; Çintimar ve milli sporcularla birlikte parkurlarda yarışan öğrencileri izledi, başarılar diledi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Güzeloğlu, aileleri kırmayıp sık sık hatıra fotoğrafı çektirdi. Milli sporcular da hazırlanan parkurlarda yarışan öğrencilere eşlik etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
– Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun açıklamaları
– TAF Başkanı Fatih Çintimar’ın açıklamaları
– Detaylar

(FOTOĞRAFLI)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spor

Andorra – Türkiye (FOTOĞRAFLAR)

Yayınlanma tarihi

-

Devamını oku

Spor

Milli tenisçi İpek Öz, Antalya’da şampiyon

Yayınlanma tarihi

-

ANTALYA (DHA) – Milli tenisçi İpek Öz, profesyonel kariyerinin ikinci tekler zaferine Antalya’da düzenlenen 15 bin dolar ödüllü Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) turnuvası GD Tennis Cup Series’te ulaştı. 20 yaşındaki milli sporcu, çiftler kategorisinde ise Ukraynalı partneri Viktoriya Petrenko ile ikincilik elde etti.
Büyükler Türkiye Tenis Şampiyonası’ndaki tekler ve çiftler şampiyonluğunun ardından yükselen bir performans grafiği çizmeye devam eden İpek Öz, final karşılaşmasında bir numaralı seribaşı Çek raket Johana Markova’yı 6-1 ve 6-3’lük setlerle 2-0 yenerek şampiyonluğu göğüsledi. Hava muhalefeti nedeniyle sarkan turnuvada bugün tekler ve çiftler yarı finali, tekler ve çiftler finali olmak üzere 4 maça çıkan Öz, gün içerisinde toplam 4 saat 48 dakika kortta mücadele verdi. Günün son maçında kıyasıya bir mücadelenin ardından temsilcimiz İpek Öz ve Ukraynalı partneri Viktoriya Petrenko, Çek raketler Johana Markova – Nika Radisic’e 4-6 ve 5-7’lik setlerle 2-0 kaybederek turnuvayı çiftler kategorisinde ise finalist olarak tamamladı.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Spor

Türkiye – Litvanya maçının ardından

Yayınlanma tarihi

-

Ceyhun Yıldızoğlu: Avrupa Basketbol Şampiyonası’na giderek ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz

Merve Aydın: Kazanmak için oynadık

Gintare Petronyte: Türkiye’yi tebrik ediyorum

Mustafa ERCAN / MERSİN (DHA) – FIBA 2021 Avrupa Şampiyonası Elemeleri E Grubu ikinci haftasında Litvanya ile karşılaşan Potanın Perileri sahadan 74-51 galip ayrıldı. 
A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Jenerasyon değişikliği yaşandığını belirten A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, şunları ifade etti: “Yeni oyuncular, yeni kadrolar. Gidenlerin yerini doldurarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. Bu kapasitede oyuncularımız var. Kulüplerde sorumluluk alarak donanımlarını arttırmaları gerekiyor. Bu olduğu zaman olimpiyatlara gittik, dünya şampiyonaları gördük, Avrupa Basketbol Şampiyonas’ında kürsüye çıktık. Eski günleri tekrardan yakalama şansımız var. Maça gelecek olursak çok kararlı başladık. Zaten Sırbistan maçında bunun ilk adımını atmıştık. Bundan böyle de bu şekilde oynamaya gayret göstereceğiz. Maç içinde geri adım atmayan, her top için savaşan, beraber oynamaktan keyif alan, akıllı oynayan, doğru tercihler yapan bir milli takım kimliğinde olmak istiyoruz. Gruplarında birincilik elde edenler ve en iyi 5 ikinci takım Avrupa Basketbol Şampiyonası’na gidecek. Oralara giderek ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. Bu genç çocukların güzel bir miras bırakmalarını istiyorum. Bugün oyuncularımla gurur duydum. İnşallah önümüzdeki maçlarda da böyle oynarız. Türk kadın milli takımının genlerinde savunma yapmak var ama hücumda problemler yaşıyorduk. Bugün hücumda da iyi oynamaya çalıştık. İyi hücum etmek için organizasyon yetmiyor, doğru yerde doğru pas verebilmek, şutu sokabilmek çok önemli.”
MERVE AYDIN: KAZANMAK İÇİN OYNADIK
Grubu lider bitirmek istediklerini belirten A Milli Basketbol Takımı oyuncusu Merve Aydın, “Sırbistan maçında takım olarak bir adım attık. Onları elimizden kaçırdık ama bugünkü maçta 1 dakika bile geri adım atmadan bütün enerjimizle kazanmak için oynadık. Hem bizim enerjimiz hem de seyircimizin enerjisi bir araya gelince sonuç böyle oluyor. Üzerimize düşeni yapıp üstüne koyarak devam edeceğiz. Grubu lider bitirmek istiyoruz” dedi.
GINTARE PETRONYTE: TÜRKİYE’Yİ TEBRİK EDİYORUM
Litvanya Milli Takımı oyuncusu Gintare Petronyte ise basın toplantısında “Türkiye’yi tebrik ediyorum, bizden daha iyi oyuncular. Şansımızın olması için bu şekilde devam edemeyiz” dedi.
Salondaki atmosferin çok iyi olduğunu belirten Litvanya Milli Takımı Antrenörü Mantas Semius da, “Seyircilerin yarattığı  atmosfer takımın da kazanmasını sağladı. Agresif oynayarak bizi top kayıplarına zorladılar” diye konuştu

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
– Ceyhun Yıldızoğlu ve Merve Aydın’ın açıklamaları
– Mantas Semius ve Gintare Petronyte’in açıklamaları

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Popüler Başlıklar