Takip Edin

Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Benim için Nobel’in hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur

Yayınlanma tarihi

-

Arda ERDOĞAN/ANKARA, (DHA)- CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, “Nobel kendini tüketmiştir. Benim için Nobel’in hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Böyle bir katili ödüllendirmek, zulüm ile ortak hareket etmektir. Mahkûm edilmiş olan kişilere methiyeler düzen bir kişiye ödül veriyorsanız sizin artık uluslararası camiada takdir edilecek hiçbir yanınız kalmamıştır” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ’10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ nedeniyle Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen, ‘Her İnsan Bir Dünya’ temalı programa katıldı. Erdoğan, programın açılış konuşmasında, “Amerika’sından Avrupa’sına bugünkü batının geçmişi en ağır insan hakları ihlalleriyle doludur. Ülkemizin meşru terörle mücadele hakkını, ‘insan hakları’ başlığı altında eleştirenlerin geçmişinde soykırımdan sömürgeye kadar her türlü utanç verici leke mevcuttur. Tam tersine, bizim geçmişte de bugün de böyle bir ayıbımız yoktur” dedi. Erdoğan, açıklamasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.
‘ÜÇ KAVRAMDA İNSANLIĞIN TÜM MESELELERİ SAKLI’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir öğrencinin ‘Cumhurbaşkanı olma yolunda olmazsa olmaz nedir?’ sorusu üzerine, “Hak, hukuk, adalet. Bu üç kavram bizim için olmazsa olmazımızdır. Bir liderin veya bir Cumhurbaşkanının da dikkat etmesi gereken, üzerinde hassasiyetle durması gereken konu budur. Bu üç kavramda adeta insanlığın tüm meseleleri saklı. Bunları halletmek gerekiyor. Biz yola çıkarken dedik ki;  ‘ülkemizin ayağa kalkışını dört unsurda sağlayacağız; eğitim, sağlık, adalet, emniyet’  Bunları hak, hukuk, adaletle birleştirdiğiniz zaman, inanıyorum ki o Cumhurbaşkanı da halkıyla olan bütünleşmesini başarılı şekilde sağlamış olacaktır” dedi.
‘TEK ÖNDERİMİZ, HZ. MUHAMMED’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir öğrencinin kendisine kimlerin örnek olduğu ve kimlerden ilham aldığı yönündeki sorusu üzerine, “Tek önderimiz, rehberimiz sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed. ‘Hak, hukuk, adalet’ dediğimiz zaman her şey onda var. Ardından tabii adaletin de timsali olarak Hazreti Ömer, çok çok önemli. Çağımıza doğru yaklaştıkça Osmanlı’da, Selçuklu’da örnek liderlerimiz var. Cumhuriyetin kuruluşunda aynı şekilde Gazi’nin önemi var.” diye konuştu.
‘BARIŞI BERABER SAĞLAYACAĞIZ’
Bir öğrencinin sorusu üzerine ABD Başkanı Donald Trump’u değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gizli ajandası yok, ne biliyorsa bunu açık net söyler. Saklısı, gizlisi bu noktada yok. Bana karşı da çok açık, net söyler. Ben de kendisine çok açık söylerim” değerlendirmesinde bulundu.
Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile karşılıklı olarak gizli ajandalarının olmadığını belirterek, “Attığımız adımların da şu anda birbirimize karşı çok açık, nettir. Oyunlarımızı oynuyoruz, adımlarımızı atıyoruz ve bölgede barışı inanıyorum yine beraber sağlayacağız” ifadelerini kullandı.
‘ONUNLA SADECE SİZ SANCI ÇEKERSİNİZ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimler üzerine Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile 1.5 saatlik bir görüşme yaptığını bildirerek, “Bu görüşmede; ne söylemem gerekiyorsa kendilerine bunu söyledim. Gizli kalırsa ne olur? Onunla sadece siz sancı çekersiniz. Başka bir şey olmaz. Ama açık, net ortaya koyarsanız sancıyı o çeker. Biz de bunu böyle yapmak durumundayız” dedi.
Libya ile imzalanan, ‘Deniz Yetki Alanlarını Belirleyen Mutabakat Muhtırası’nın ardından Yunanistan, Mısır, İsrail ve Güney Kıbrıs’ın Türkiye’nin karşısında bütünleştiğini kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin Libya ile beraber olduğunu, bundan sonra da yollarına devam edeceklerini kaydetti.
‘HERHANGİ BİR ENGEL SÖZ KONUSU DEĞİL’
Türkiye’nin Libya’ya asker gönderip göndermeyeceği yönündeki soru üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:
“Asker gönderme konusunda biliyorsunuz şu anda Rusya’dan ‘vagner’ denilen bir güvenlik şirketi söz konusu. Bu şirket oraya güvenlikçilerini göndermiş vaziyette. Eğer Libya bizden böyle bir talepte bulunursa, biz Libya’ya da hele hele bu askeri güvenlik anlaşmasını yaptıktan sonra, biz oraya aynı şekilde elemanlarımızı yeteri derecede ne ise gönderebiliriz. Böyle bir güvenlik anlaşmasını, mutabakat metnini imzaladıktan sonra önümüzde herhangi bir engel söz konusu değildir.”
‘GERÇEK SEBEP, BİZ MÜSLÜMANIZ’
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uzun yıllardan bu yana tam üyelik başvurusunun bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:
“Açık ve net söyleyeceğim; benim bu ifadelerimden çok rahatsız oluyorlar. Diyorlar ki, ‘sizin nüfusunuz çok fazla.’ Aslında gerçek bu değil. Gerçek sebep, biz Müslümanız. Çünkü Avrupa Birliği üyesi ülkeler içinde bir başka halkı Müslüman ülke yok. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Kendi aralarında bunları konuşuyorlar.”
‘KATİLİ ÖDÜLLENDİRMEK ZULÜM İLE ORTAK HAREKET ETMEKTİR’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nobel Edebiyat Ödülü’nün Srebrenitsa Soykırımı’nı inkar eden Avusturyalı yazar Peter Handke’ye verilmesine tepki göstererek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şimdi aslında bu çok önemli bir sınavdı. Bu, Nobel’in de ne olduğunu ortaya koydu. Nobel kendini tüketmiştir. Nobel kendisini aslında bitirmiştir. Nobel tamamıyla siyasi, tamamıyla ideolojik davranan bir kuruluş konumundadır. Benim için Nobel’in hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Türkiye olarak bu törene kesinlikle katılmayacağımızı, sözümüzün geçebileceği bütün dost ülkeleri de haberdar ettik. Kendilerinin de bu törene katılmamalarını özellikle istedik. Böyle bir katili ödüllendirmek, zulüm ile ortak hareket etmektir. Nobel şu anda, ‘zulme rıza, zulümdür’ ilkesinden hareketle bir defa böyle bir zalime ödül vermekle ona ortak olmuştur. Biz bu tür bir şeyi kabul etmemiz zaten mümkün değil. Bu adamın destek verdiği adamlar, Miloseviç olsun, Karadziç olsun bunların hepsi zaten mahkûm edilmiş kişiler. Mahkûm edilmiş olan kişilere methiyeler düzen bir kişiye ödül veriyorsanız, sizin artık uluslararası camiada takdir edilecek hiçbir yanınız kalmamıştır.”
Erdoğan, kendisine bir gün Nobel Barış Ödülü verilmesi halinde almayacağını da vurguladı.
‘VATANDAŞLIK SÜRECİNİ ARTIRMA KONUMUNDAYIZ’
110 bin Suriyeliye vatandaşlık verildiğini, 100 binin üzerinde Suriyeliye de ikamet verildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu 110 bin vatandaşlığın dışında diğerleri için de bu vatandaşlık sürecini daha da artırma konumundayız. Niye çünkü bu insanlar, benim ülkemde kaçak, göçek yaşamasın. Vatandaşlık aldığı zaman herhangi bir kurumdan, kuruluştan işini bulsun, çalışsın. Bundan Bay Kemal rahatsız olur. Çünkü o, ‘biz iktidar olursak, bunları Suriye’ye göndereceğiz’ diyor. İktidar olacağı da yok da. Biz bombalardan kaçanları Suriye’ye göndermedik. Öyle bir niyetimiz de yok” dedi.
‘İSTİŞARE EDİLMEDEN BU ADIMLAR ATILMAZ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine karar alma süreçlerinde istişareye önem verdiğini vurgulayarak, “Bu istişarede iki ayak vardır. Biri partimin kabinesidir. Bir diğeri ise partimin MYK’sı MKYK’sıdır. Buralarda bu görüşmeleri yapar, adımı ona göre atarız. İstişare edilmeden bu adımlar atılmaz. Hani ‘tek adam’’ filan havaları yapıyorlar, böyle tek adam olarak ben ne ülkeye, ne dünyaya yetmem” diye konuştu.
‘ÖĞRENCİLERİMİZ LEHİNE ADIM ATACAĞIZ’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK borçlarının silinmesinin gündemde olup olmadığı yönündeki soruya ise, şöyle yanıt verdi:
“Bu, şu anda bizim gündemimizde. Değerlendirmesini bütçe müzakeresinden sonra inşallah masaya yatıracağız. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da tabii inşallah atacağız. Şimdi bu atılacak adımda bütün borçlu olanların beklentisini biliyorum. Tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki o zaman kredi olayı ya kalkacaktır, sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun çalışmasını, değerlendirmelerini yapıp adımımızı atacağız.”
Erdoğan ayrıca Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin açılışına sayılı günler kaldığını belirtti.

FOTOĞRAFLI

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

CHP’li Öztrak: FETÖ’nün siyasi ayağı mutlaka ortaya çıkarılmalı

Yayınlanma tarihi

-

Kaan ULU/ANKARA, (DHA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “FETÖ’nün siyasi ayağı mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Ve bu TBMM’nin gözetimi altında yapılmalıdır” dedi.
CHP’li Öztrak, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Öztrak, Suriye meselesi ve İdlib’de sayıları milyonları bulan radikal unsurların nereye gideceği meselesinin Türkiye’nin yumuşak karnına dönüştüğünü söyledi. Öztrak, “Rusya Devlet Başkanı da bunun farkında. Erdoğan’ı sıkıştırmak istediğinde bu yumuşak karına vurmaktan çekinmiyor. Biz uzunca bir süredir başta İdlib olmak üzere Suriye’de yaşanan sıkıntıların Suriye’nin meşru yönetimi ile konuşarak halledilmesi gerektiğini söyledik. Bunu dediğimiz için, Erdoğan bize demediğini bırakmadı. Ama Putin söyleyince, Türkiye ve Suriye yetkilileri Moskova’da masaya oturuverdi ” diye konuştu.
Öztrak, son 3 yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’le yüz yüze veya telefon aracılığıyla 70’ten fazla görüşmesinin olduğunu söyledi. Öztrak, “Eminiz Erdoğan AK Parti milletvekilleriyle bu kadar sık görüşmüyordur. Erdoğan’ın bir sözünü ikiletmediği bir diğer adres Beyaz Saray” dedi.
‘BERLİN ZİRVESİ OLUMLU’
Türkiye’nin etrafında enerji kaynaklarının bulunması ve kullanılması konusunda yeni ittifaklar oluşurken, Türkiye’nin değerli bir yalnızlığa sığınamayağını ifade eden Öztrak, “Biz bu nedenle gecikmiş olsa da Libya ile münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalanmasını destekledik. Şimdi bunu bir adım öteye taşımak zorundayız. Doğu Akdeniz’in zenginlik ve refahından tüm bölge ülkelerinin adil bir şekilde yararlanmasına öncülük etmeliyiz. Bunun yolu ise bölge ülkeleriyle ilişkilerimizin normalleşmesinden geçmektedir. Sorunları bir masa etrafında oturup konuşabilmeliyiz. Bu nedenle Libya meselesini çözmek için, hafta sonu gerçekleştirilen, Berlin zirvesini olumlu karşıladığımızı ifade etmek isterim. Berlin Konferansından çıkan sonucun da bizim yaptığımız önerilerle uyumlu olması memnuniyet veren bir diğer husustur. Biz Libya’da, daha işin başından beri, Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir çözüm aranması gerektiğini savunduk. Berlin’den çıkan sonuç bildirgesinde de bunun altı çizildi” ifadelerini kullandı.
‘BORULARIN GEÇTİĞİ TÜRKİYE İNDİRİM ALAMIYOR’
Öztrak, Türkiye’nin her yerinden doğal gaz ve elektrik faturaları nedeniyle partiye şikayet geldiğini söyleyerek “Millet için soğuk kış günlerinde ısınmak bile artık lüks oldu. Oysa daha birkaç hafta önce Erdoğan, Putin ile TürkAkım projesinin açılışını yaptı. Şimdi Rusya açılışı yapılan TürkAkım hattından Bulgaristan’a indirimli doğal gaz satmaya başladı. Peki, biz Rusya’dan doğal gaz indirimi alabildik mi? Hayır alamadık. Daha önce Ukrayna, Romanya, Bulgaristan üzerinden gelen Batı hattından hangi fiyatla gaz alıyorsak, şimdi de TürkAkım’dan aynı fiyatla gaz alıyoruz. Aradaki transit ülke sayısı azaldığı için Bulgaristan indirimli gaz alabiliyor. Ama boruların geçtiği Türkiye indirim alamıyor. Türkiye’ye boru döşeniyor, indirimi Bulgaristan alıyor” dedi.
‘SİYASİ AYAĞI MUTLAKA ÇIKARILMALIDIR’
Öztrak, FETÖ’nün siyasi ayağı ile ilgili soruya, “FETÖ’nün siyasi ayağı mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Ve bu TBMM’nin gözetimi altında yapılmalıdır. Bu çerçevede bizim TBMM’ye verdiğimiz araştırma önergesi, anlaşılan belli mahfillerin oyununu bozmuş, senaryosu olgunlaştırılmaya çalışılan bir operasyonu deşifre etmiştir” diye konuştu.
Erken seçimle ilgili soruya Öztrak, “Seçime karar verecek olan Erdoğan’ın kendisidir. Ne zaman seçime gidileceğine Erdoğan karar verecektir ama biz her an seçime gidilecek gibi hazırız” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Meral Akşener, Antalya’da (2)

Yayınlanma tarihi

-

ALANYA İLÇE BAŞKANLIĞI’NDA KONUŞTU
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Antalya programı kapsamında, Gazipaşa’nın ardından Alanya’ya geçti. Burada partinin ilçe başkanlığı binasında yöneticilerle görüşen Akşener, “Antalya’dan başladık, ilçe ilçe esnafımızla halkla hemşehrilerle hemhal olmak üzere yola çıktık. Bugün ‘vira bismillah’ dedik. Önce Gazipaşa şimdi Alanya, sırasıyla gideceğiz. Bugün yarın, 10 ilçe dolaşmış olacağız. Sonra merkezdeki ilçeleri dolaşacağız ve tamamlamış olacağız” dedi.
31 Mart yerel seçimine giderken, Antalya’ya sadece büyükşehir için geldiğini hatırlatan Akşener, “İlçeleri gezemedim. Dolayısıyla geç kalmış bir ziyaret benim gözümde. Hem sorun dinliyoruz hem hemhal oluyoruz. Benim için de çok faydalı bir program bu. Sonra sırasıyla önce Akdeniz’den başladık, Akdeniz’i bitirdikten sonra Marmara, Trakya ve İç Anadolu şeklinde devam ettireceğiz. İlçe başkanımıza, il başkanımıza, milletvekillerimize, genel başkan yardımcımıza, Cumhuriyet Halk Partisi ilçe başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerine nezaketleri için çok teşekkür ediyorum. Kapalı salon toplantımız yok. Sadece vatandaşımızla ‘Nasılsınız, iyi misiniz? Ne var ne yok? Sizin için ne yapabiliriz?’ sorularının sorulduğu bir program bu” diye konuştu.
ESNAFA ZİYARET
İlçe teşkilat binasındaki toplantının ardından İYİ Parti lideri Akşener, beraberinde genel başkan yardımcısı, Antalya milletvekilleri ve ilçe yöneticileriyle esnaf ziyaretleri için Alanya çarşısına gitti. Esnafı dolaşan Akşener, dükkanlara girerek, ilçe sakinleriyle sohbet etti. Akşener, esnaf ziyaretlerinin ardından Manavgat’a gitmek üzere yola çıktı.

Engin ANAK/ALANYA (Antalya), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Meral Akşener, Antalya’da

Yayınlanma tarihi

-

Yücel BULUT/GAZİPAŞA (Antalya), (DHA) – İYİ PARTİ Genel Başkanı Meral Akşener, bir dizi temaslar için geldiği Antalya’da ilk ziyaretini Gazipaşa ilçesine yaptı. Parti binasını ziyaret eden Akşener, daha sonra ilçe esnafı ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.
İYİ Parti lideri Meral Akşener, 2 gün sürecek Antalya ve 10 ilçesindeki programlarına saat 10.00’da Gazipaşa ilçesinde başladı. İlk olarak partisinin ilçe başkanlığını ziyaret eden Meral Akşener’i, Gazipaşa Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ali Yılmaz, Gazipaşa İlçe Başkanı Osman Nuri Yılmaz, Gazipaşa ve Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yüksel, yönetim kurulu üyeleri ve partililer çiçeklerle karşıladı. Parti yöneticileri ve milletvekillerinin eşlik ettiği Akşener’e, İYİ Parti İlçe Başkanı Osman Nuri Yılmaz plaket verdi ve ilçe hakkında bilgiler aktardı. Akşener’e, ilçede yetiştirilen zeytinlerden yapılmış zeytinyağı ile tropikal meyvelerden oluşan sepet hediye edildi. Gazipaşa Caddesi’nde esnaf ziyaretlerinde bulunan Meral Akşener, ardından Mahalle Muhtarlar Derneği’nde muhtarlarla bir araya geldi. Toplantıda muhtarları dinleyen Akşener’e Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik de çiftçilerin sıkıntılarından bahsetti. Akşener, “Ziyaretlerimiz kapsamında bu tür eksiklikleri ziyarette bulunduğumuz ilçelerde toplayıp, bu eksikliklerle ilgili kırıcı olmadan, tatlı dille yetkili mercilere ileteceğiz. Aracılık yapacağız” dedi.
Meral Akşener, esnaf ve vatandaş ziyaretlerinden sonra karayoluyla Alanya’ya geçti.
FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar