Takip Edin

Ekonomi

Dev maç için taraftarların gelişleri başladı, kent ekonomisine 100 milyon Euro katkısı olacak

Yayınlanma tarihi

-

Gökhan Artan / İstanbul, 12 Ağustos- (DHA) İstanbul’da iki gün sonra, Şampiyonlar Ligi şampiyonu Liverpool ile UEFA Avrupa Ligi şampiyonu Chelsea, UEFA Süper Kupa maçında karşılacak. Dünyanın izleyeceği maçın İstanbul ekonomisine yaklaşık 100 milyon Euro katkı sağlaması beklenirken, Manchester ve Londra’dan İstanbul’a bugünden itibaren tarifeli uçaklarla taraftarların gelişleri de başladı. İngilizler İstanbul’a 2-3 günlük turlarla da geliyor.Final maçını izlemek için 50 binden fazla İngiliz taraftarın kente gelecek olması esnafın ve otellere doping etkisi yaratacak. 

Dünya spor kamuoyunun gözü 14 Ağustos Çarşamba saat 22.00’de İstanbul Vodafone Park’a çevrilecek. İngiltere Premier Lig ekipleri Liverpool ve Chelsea, UEFA Süper Kupa mücadelesinde karşı karşıya gelecek maça 2 gün kaldı. Final maçını izlemek için başta İngiltere’den birçok ülkeden taraftarlar tarifeli uçaklarla İstanbul’a gelişleri de başladı. Maç için stadyum dışında olacaklar ile beraber 50 bine yakın İngiliz, İstanbul’da olacak. İngiltere’den tarifeli uçuşlar dışında tarifesiz uçuşlarla da birçok futbolsever İstanbul’a gelecek.

EN AZ İKİ GÜN KALACAKLAR

İngiliz taraftarlar, özellikle kiralanan uçaklarla Liverpool kentindeki John Lennon Havalimanı’ndan ve Londra’daki havalimanlarından İstanbul’a akın akın gelecek. Bunun yanı sıra Chelsea’nin kenti olan Londra’dan ve Liverpool kentine 35 kilometre mesafedeki Manchester kentinden İstanbul’a tarifeli seferlerle gelişleri de başladı. Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları’nın tarifeli uçakları ile İstanbul ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen taraftar grupları da dikkat çekiyor.  Manchester ve Londra’dan İstanbul’a uçuş düzenleyen THY ve Pegasus Havayolları’nın tarifeli uçuşları ile İstanbul’daki otellere de taraftarın ilgisi büyük oldu. Havayolu şirketlerinin rezervasyonlarında önemli artışlar yaşandı. İngiliz taraftarların birçoğu final maçı ile beraber en az iki gün İstanbul’da kalacak. 

ÇOK SAYIDA UÇAK İNECEK, KENT EKONOMİSİNE 100 MİLYON EURO KATKI

Maçın yapılacağı 14 Ağustos’ta Kurban Bayramı’na denk gelmesi ve yoğun yolcu trafiğinin olduğu yaz sezonu ile maç için geleceklerin de etkisiyle İstanbul havalimanlarının uçak ve yolcu rekoru kırması bekleniyor. İstanbul’da maçı izlemek için İngiliz taraftarlar içinde turlarla gelenler var. 2 gece konaklamalı maç ve uçak bileti hariç İstanbul turlarının fiyatı 300 sterlin’den başlarken,  İngiliz taraftarlar, İstanbul’un tarihi ve turistik yerleri de turlarda gezdirilecek. Futbolseverlerin  yapacakları alışveriş, konaklama, yeme içme ile birlikte İstanbul ekonomisine 100 milyon Euro katkı sağlanması bekleniyor.Oteller de yüksek sezon olması nedeniyle de yüzde yüzün üzerinde doluluk yaşanıyor. Birçok ülke tarafından canlı yayınlanacak olan maç ayrıca İstanbul’un tanıtımına da katkı sağlayacak. Maç için taraftarların yanı sıra çok sayıda basın mensubu, VIP konuklar, UEFA çalışanları ve misafirleri, sponsor firma yetkilileri ve televizyon ekibi çalışanları olacak. Ağustos ayında ortalama 5 yıldızlı otel fiyatları  600-700 Euro’ları bulurken, yiyecek içecek ve alışveriş ile her gelen taraftarn 2 bin Euro’ya yakın konaklama ile birlikte para harcayacağı bunun da toplam İstanbul ekonomisine 100 milyon Euro katkı sağlayacağı belirtiliyor.(Fotoğraflı)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Venezia Mega Outlet/Isıgöllü: Gondol turları mağaza cirolarını artırıyor

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA), (Kurumsal Haberler)- Venezia Mega Outlet Yönetim Direktörü Oğuz Isıgöllü, alışveriş merkezlerinde yer alan gondol turlarının mağaza cirolarının artışına büyük katkı sağladığını söyledi.

Venezia Mega Outlet Yönetim Direktörü Oğuz Isıgöllü,  Venedik’ten ilham alan AVM’lerindeki mimarinin kanallarda yapılan gondol turlarıyla birlikte hem keyifli vakit geçirmek hem de şehir hayatındaki kaostan birkaç dakika da olsa uzaklaşmak isteyenler tarafından yoğun olarak tercih edildiğine dikkat çekti.  

“YERLİ VE YABANCI TURİSTİN İLGİSİ BÜYÜK”

Konseptlerin yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin önemine vurgu yapan Oğuz Isıgöllü, “Alışveriş merkezlerinde farklılaşmanın en önemli unsurlarından birini tasarım konseptleri oluşturuyor. Venedik konseptiyle tasarlanan AVM’miz, avantajlı fiyatların yanı sıra görselliği ile ziyaretçi çekiyor.  Alışveriş merkezimiz içerisinde yer alan gondol turu yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerken, mağaza cirolarına da ciddi katkı sunuyor” dedi.   

Özellikle yabancı turistler tarafından çok fazla tercih edilen bir mekan olduğunu hatırlatan Isıgöllü; “İstanbul’a gelen birçok turist hem alışveriş hem de gezilecek yer olarak Venezia Mega Outlet’i tercih ediyor. Ziyaretçilerimiz Venedik konseptli kanallarda Gondol turunu deneyimlerken,  San Marco Meydanı’ndan ilham alınarak tasarlanan açık alanımızda vakit geçirebiliyor, bir yandan da outlet mağazalarımızla indirimli alışverişin keyfini çıkartıyorlar. Bu da alışveriş merkezi içerisindeki birçok mağazanın cirosal anlamda dünya sıralamasında ilk üçe girmesini sağlıyor” diye konuştu.(Fotoğraflı)

 

 

Devamını oku

Ekonomi

IRF’ten Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne global başarı ödülü

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) – Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Uluslararası Yol Federasyonu (International Road Federation-IRF) tarafından her yıl verilen Global Başarı Ödülleri’nde ‘Dizayn’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

Bu yıl Amerika’da düzenlenen ödül törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve ICA Genel Müdürü Serhat Soğukpınar katıldı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu projesinin yapımına 29 Mayıs 2013’te gerçekleştirilen temel atma töreni ile başlandı ve 3 yıl gibi rekor bir sürede tamamlanarak 26 Ağustos 2016’da açıldı.

İki kıta arasında hem karayolunu hem de demiryolunu birleştiren ve diğer köprülerden farklı olarak tek katlı olacak şekilde dizayn edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyeden geçiyor. Bu özellik için köprünün ana kabloları, dikey askı halatları ve tabliyeyi kulelere bağlayan eğik askı kabloları bir araya getirildi ve rijitliği yüksek bir hibrid köprü tasarlandı.

59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsünün bir başka ilki ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü olması.

 

Devamını oku

Ekonomi

TASD/Endican: Ayakkabı ihracatı yüzde 5.8 artışla 816 milyon doları aştı

Yayınlanma tarihi

-

Efecan Kalafatoğlu / İstanbul, 22 Kasım (DHA) – Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulsabur Endican, yıllık 500 milyon çift üretim kapasitesi bulunan Türkiye ayakkabı sektöründe ülke ihracatı olarak yılın 10 ayında yüzde 2.1 artarken, ayakkabı ihracatının ise yüzde 5.8 yükselişle 816 milyon doları geçtiğini belirtti.
TASD, ayakkabı sektöründeki son gelişmeleri değerlendirmek, sorunları belirlemek ve çözüm yolları geliştirmek amacıyla sektör toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Endican, yıllık 500 milyon çift üretim kapasitesi bulunan Türkiye ayakkabı sektörünün, konkordatolar nedeniyle kapasitesinin hepsini kullanamadığını söyledi.
Endican, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan ayakkabıda iç ve dış ticaretin 9 milyar dolara ulaştığını belirterek, ülkenin hemen hemen her bölgesinde önemli üretim merkezlerinin bulunduğunu ifade etti.
“Üretim bantlarının geliştirilmesi gerekiyor”
Endican, sektörün üretimde, tasarımda ve ihracatta her geçen gün kendisini geliştirmesine rağmen hak ettiği değeri göremediğini belirterek, “Yılın 10 ayında ülke ihracatı yüzde 2.1 artarken, ayakkabı ihracatı ise yüzde 5.8 yükselişle 816 milyon doları geçti. Yani ayakkabıdaki artış genel artışın yüzde 176 üzerinde. Ancak bu noktada endüstriyel üretim konusunda sıkıntılar bulunuyor, global firmaların daha çok gelmesi için üretim bantlarının geliştirilmesi gerekiyor” dedi.
“Çeklerin ödenmemesi halinde zincirleme sorunlar oluşabilir”
Ayakkabıda perakendecilerin konkordato sürecine girmesinin özellikle üreticiler için sıkıntı doğurduğunu vurgulayan Endican, “Sektörde 18 aya varan uzun vadelerin bir anda 5-6 aya çekilmesi ve perakendecilerin farklı sektörlere yatırım yapması konkordato süreçlerinin ana sebeplerini oluşturuyor. Burada bizi bekleyen diğer sıkıntı ise konkordato sürecine girmiş firmaların piyasada vadesi gelmeyen çeklerinin bulunması. Vade tarihleri geldiğinde ödemelerin aksaması halinde zincirleme sorunlar oluşacaktır” diye konuştu.
“Konkordatonun daha fazla zarar vermemesi için taleplerimiz var”
Endican, ayakkabıda sektöründeki firma ve markalarda konkordatoların ekonomiye daha fazla zarar vermemesi ve üreticilerin korunması adına bazı önerilerinin bulunduğu:
1) Konkordato ilan eden firmaların çeklerinin dondurulduğu gibi bu firmalarla iş yapan ve mağdur olan tedarikçilerimizin de çekleri dondurulmalı.
2) Konkordato mağduru imalatçılardan süre bitene kadar sigorta primi ve vergi alınmamalı.
3) Konkordato ilan eden firmaların diğer şirketlere verdiği çeklerdeki tutar kadar bu firmalara faizsiz kredi verilmeli. (Fotoğraflı)

Devamını oku

Popüler Başlıklar