Takip Edin

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Dünya ikincisi oldukları yangın söndürme robotunu hayata geçirmek istiyorlar

Yayınlanma tarihi

-

Aslı DURAN/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA’da yaşayan 14 yaşındaki 4 kız öğrenci, ‘Yangın söndürme robotu’ prototipi üretti. Projeleriyle Türkiye Roboteks yarışmasında ikincilik elde eden, Estonya’da düzenlenen Uluslararası Roboteks yarışmasında ‘Firefighter: İtfaiyeci’ kategorisinde dünya 2’ncisi olan gençlerin hedefi, yangın söndürme robotunu hayata geçirebilmek.
Antalya Bahçeşehir Koleji Konyaaltı Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi 9’uncu sınıfta öğrenim gören Almira Sapmaz, Delfin Kaplan, Elif Dilom Alkan ve Zeynep Sude Kısa, yazılımı kendilerine ait yangın söndürme robotuyla RoboteksTurkey yarışmasına katıldı. Ağırlığı 1,8 kilo, boyu 50 santimetre olan robot, prototip legolarla montajlandı. Yazılımla desteklenen robotun bazı materyalleri 3D yazıcıdan çıkartılarak geliştirildi. Alevi, zemin rengi ve engel mesafesini algılayan sensörler eklenen robot, RoboteksTurkey Yarışması’nda ikincilik elde etti. ‘Yangın söndürme robotu’, Estonya’nın başkenti Talinn’de 29 Kasım- 2 Aralık tarihlerinde düzenlenen dünyanın en büyük robot festivali ‘Roboteks International’da ‘Firefighter’ kategorisinde dünya 2’ncisi oldu. 4 öğrencinin şimdiki hedefi ise robotu hayata geçirmek.
‘GÜZEL BAŞARILAR ELDE ETTİK’
Roboteks yarışmasının ilk defa Türkiye’de Antalya’da gerçekleştiğini anlatan Almira Sapmaz, yarışmaya 2,5 ay gibi kısa sürede hazırlandıklarını anlattı. Sapmaz, “Ciddi emek harcadık. Güzel başarılar elde ettik. Türkiye’deki robot yarışmasında ikinci olduk ve Estonya’daki International Roboteks Yarışması’na gitmeye hak kazandık. Hepimiz için güzel bir deneyim oldu” dedi.
YANGINI SÖNDÜRMEK İÇİN KAĞIDIN ARKASINA AHŞAP EKLENDİ
Tasarlayıp kodladıkları yangın söndürme robotu hakkında bilgi veren Delfin Kaplan ise, “Robotu yaparken ilk olarak yangını söndürmek için pervaneyi düşündük. Ama pervanenin çıkardığı rüzgar mumu söndürmek için yeterli değildi ve istediğimiz kadar rüzgar çıkarmıyordu. Sonrasında arkadaşlarımızla ve öğretmenimizle düşünüp, kağıt fikri aklımıza geldi. Kağıt, hem çıkardığı rüzgarla, hem de ateşin üzerini kapatarak mumu söndürmeyi başardı. Estonya’ya giderken de kağıdın arkasına ahşap ekledik. Çünkü bazen önündeki sensörü kapatıyordu” diye konuştu.
ÇEŞİTLİ SENSÖRLER EKLENDİ
Legolarla ve 3D yazıcıdan çıkardıkları materyallerle yaptıkları yangın söndürme robotunu çeşitli sensörlerle geliştirdiklerini anlatan Elif Dilom Alkan da, “Robotumuzun önüne mesafe sensörü ekledik. Parkurdaki engelleri algılayıp vaktinde durmasını sağlıyor. Engellere çarpıp parkura zarar vermiyor. Renk sensörü ortamdaki ışığı algılayarak mumun yerini saptıyor. Buna göre pervaneyi çalıştırıyor. Pervane de dönerek mumları söndürüyor. Arkadaki renk sensörleri ise parkurun etrafındaki siyah çizgileri algılayıp parkurdan çıkmasını önlüyor. Robotumuz parkurdan çıkmadığı için de diskalifiye olmadık. Türkiye yarışmasında ilk deneyim olduğu için aksaklıklar tabi ki yaşadık. Buna rağmen Türkiye ikinciliğinden dünya ikinciliğine yükseldik. Bu gerçekten büyük bir başarı” dedi.
SAHANIN IŞIKLARINA GÖRE YENİ KODLAMA YAPILDI
Estonya’da düzenlenen yarışmaya grup adına giden Zeynep Sude Kısa, dünya şampiyonasındaki deneyimlerini aktardı. Kısa, “Estonya’da üniversite öğrencileriyle de karşılaştık. Okulumuzda mühendislik eğitimleri aldığımız için açıkçası çok zorlanmadık. Çok eğlendik. Dünya şampiyonasına tek gideceğim için çok endişeliydim, ama orada öğretmenim ve diğer branştaki arkadaşlarım sayesinde dünya ikinciliği aldık. Orada ülkemizi temsil etmek büyük bir gururdu. Estonya’da Türkiye’den farklı olarak 13 yaş altı ve 14 yaş üstü iki farklı gruba ayrılmıştık. Yarışma sahasında çok fazla ışık vardı. O ışıklar renk sensörlerimizin değerlerini etkilediği için o sahanın ışık değerlerini algılayarak yeni bir kodlama yapmamız gerekti. Bu aksaklıklara rağmen dünya ikincisi olduk” diye konuştu.
MÜHENDİSLİK DÜZEYİNDE YARIŞMA
Öğrencileriyle gurur duyduğunu ifade eden okulun Robotik ve Proje Öğretmeni Cem Yurtlak, yarışmaya katılma aşamasını anlattı. Yurtlak, şöyle konuştu:
“RoboteksTurkey yarışmasını öğrendiğimiz zaman büyük bir heyecanla yarışmaya katılmaya karar verdik. 9 grupla katıldık. 7’siyle Türkiye derecesi aldık. Derece alan gruplarımızda Estonya’ya katılma şansı yakaladık. Estonya’da bütün dünyadan gelen, ülkelerinde ilk 3’e girenler, yarışma fırsatı yakaladı. Dünya şampiyonasına katılma fırsatını bulmak, bizim için gurur vericiydi. Türkiye ikinciliğini elde edince öğrencilerimizle birlikte yeniden çalışma yapmak zorunda kaldık. Çünkü dünya şampiyonasındaki yarışma kuralları farklıydı. Sensörlerle çalıştığımız için ortamdaki kızılötesi ışıklar bile robotumuzun çalışmasını etkiliyordu. Üniversite düzeyindeki insanlarla öğrencilerimiz yarışma fırsatı yakaladı. Robotumuzun, bulunduğu parkurda alevleri algılayıp 3 dakika içerisinde ne kadar çok mum söndürebilir olması önemliydi. Yarışmanın kuralı da buydu. Estonya’da robotumuza güncelleme yapmak zorunda kaldık. Öğrencilerimiz başarıyla ülkemizi temsil etti ve bizleri gururlandırdı. Robot şu an prototip aşamasında. Bu robotu geliştirip yangınlara müdahale edebilecek hale dönüştürmeyi hedefliyoruz.”

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Ürettikleri paneller ile yangında dumanın ve alevin yayılmasını önlüyorlar

Yayınlanma tarihi

-

ADANA,(DHA)-Yangınlarda ortaya çıkan duman, can kayıplarının en önemli nedenlerinden biri olurken Adana’da yalıtımlı paneller üreten bir şirket, uluslararası onay alan panellerinin alevlerin ve dumanın yayılmasına önlemede büyük katkı sağladığını duyurdu.

Endüstriyel tesislerde yangının boyutu küçük de olsa yayılan duman önemli maddi kayıplara yol açabiliyor. Yangın sırasında özellikle temiz oda olarak adlandırılan alanlarda, gıda ve ilaç tesislerinin üretim ve depo alanlarında yer alan ürünler alevden etkilenmiyor olsa bile duman hasarı nedeniyle kullanılamaz hale gelebiliyor.

“YANGININ YAYILMASINI ÖNLEMEDE ETKİLİ”

Adana’da yalıtımlı panel üreten Kingspan, Quadcore çekirdekli sandviç panellerinin, duman hassasiyetine sahip alanlarda yalıtımlı panel sistemlerinin kullanımının uygunluğunu doğrulayan dünyadaki tek test olan ‘FM 4882’den başarıyla geçtiğini duyurdu. Sandviç panellerin yangın yayılmasını önlemede etkili ve düşük duman yayılımlı olmalarıyla, Türkiye’de ilk kez uluslararası olarak belgelendiğine vurgu yapıldı. Duman hasarının tesislerde önemli kayıplara yol açtığına dikkat çeken Kingspan Yapı Elemanları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Suat Kıroğlu: “ Duman hasarı özellikle gıda ve ilaç üretim tesislerinde, temiz oda olarak kullanılan alanlarda önemli kayıplara yol açabiliyor. Bu zararların başında stok ve üretimdeki ürünlerin kaybı, hassas cihazlarda hasar, işletme taahhütlerinde kesinti ve tesis ve ürünlerin kontaminasyonu gibi zararları sıralayabiliriz” dedi.

FM ONAYI NEDİR

“Test edilmiş ve sertifikalandırılmış ürünlere verilen “FM Onaylı” ibaresi dünya çapında tanınan bir kalite sembolü. FM 4882 ise duman hassasiyetine sahip alanlarda yalıtımlı panel sistemlerinin kullanımının uygunluğunu doğrulayan dünyadaki tek test rejimi”

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Teknoloji devi yeni modelinde hız ve pil ömrüne vurgu yaptı

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL,(DHA)- (Kurumsal Haber)-Dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından biri olan ABD’nin Las Vegas kentinde devam eden CES 2020 fuarında yeni dizüstü bilgisayarlar da görücüye çıktı.

ASUS, fiyat-performans odaklı olduğunu duyurduğu TUF Gaming serisinin yeni modellerini CES 2020 fuarında tanıttı. Asus,  AMD ile geliştirdiği iş birliği ile son nesil Intel işlemciler ve Ryzen işlemciler de bu yeni seride son kullanıcının beğenisine sunulacağını açıkladık. Güçlü işlemcileri ile yeni FA506/706 modellerinin TUF gaming serisinde yer alan en üst düzey performansı sunacağı belirtildi.

HIZ VE PİL ÖMRÜNE VURGU YAPILDI

TUF gaming serisinde dayanıklılık ile yüksek performansı buluşturduklarını söyleyen ASUS yetkilileri, yeni model ile ilgili şu bilgileri verdi: “ TUF Gaming dizüstü bilgisayarların en yeni modeli olan FA506/706 ile AMD Ryzen ™ 4000 Serisini veya 10.Nesil Intel® işlemcileri birinci sınıf grafikler olan NVIDIA® Turing ™ tabanlı GPU’larla ve ekran seçenekleriyle birleştiriyor. 144Hz’e kadar yenileme hızı ve daha iyi pil ömrü, bu sağlam kasanın öne çıkan özelliklerini oluşturuyor.”

Özellikle yeni nesil AMD Ryzen ™ Mobil İşlemcilerin son kullanıcı tarafında oldukça merak uyandırdığını dile getiren marka, bu yeni nesil Ryzen işlemcilerin mobil cihazlara daha fazla çekirdek getirdiğini aktardı ve şu detaylara yer verdi: “Yeni AMD “Zen 2” çekirdek mimarisi şimdi yeni bir AMD Ryzen ™ 4000 Serisi Mobil İşlemci serisinde dizüstü bilgisayarlara geliyor. TUF Gaming A15 ve A17, 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı en son AMD Ryzen ™ 4000 Serisi Mobil İşlemcilere kadar seçenekler sunuyor. En üstteki çip, önceki nesle kıyasla güç verimliliğini iki katına çıkararak, kullanıcıların sadece oyun oynamaktan çok daha fazlasını yapmalarına izin veriyor. TUF Gaming A15 ve A17, serisinde en öne çıkan donanım farklarından birisi de RAM seçenekleri. Bu yeni seri DDR4-3200 RAM performansı ile güçlü işlemcilerin tam performansta kullanılmasına olanak sağlıyor.”

BAĞLANTI HIZI HAKKINDA

ASUS, ayrıca yeni TUF Gaming dizüstü bilgisayarlarında pil süresine ve çok sayıda cihazın bağlı olduğu ortamlarda kişisel bilgisayarlar için en hızlı kablosuz bağlantı hızlarını sunan Gigabit Intel Wi-Fi 6 teknolojisine vurgu yaptı. TUF Gaming A15 ve A17 bilgisayarlarının içindeki verimli AMD ve NVIDIA donanımının birleşimi sayesinde 8 saate kadar web gezintisi ve 12 saate kadar video oynatma ile uzun süreli batarya ömrü sağladığı aktarıldı.  Son nesil Intel ve AMD işlemcilerin yanı sıra en son çıkan NVIDIA RTX serisi ekran kartlarının uyumlu çalışması sayesinde uzun pil ömrünü ve yüksek donanımı uygun fiyatta ve bir çok farklı testen geçen sağlam bir kasada buluşturduğunu aktaran ASUS yetkilileri, bu yeni nesil fiyat performans serisinin yakın zamanda Türkiye’de satışta olacağını duyurdu.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yeni oyuncu bilgisayarını Las Vegas’ta tanıttı

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)-(Kurumsal Haber)- ABD’nin Las Vegas kentinde başlayan dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2020’de  teknoloji markaları tarafından birçok yenilik tanıtılıyor. Her marka en iddialı olduğu ürünlerini CES fuarında son kullanıcının beğenisine sunuyor. ASUS da fuarda tanıtımını yaptığı oyuncu bilgisayarı teknolojilerinde geliştirdiği markası ‘Republic of Gamers’ serisinde 14 inç bir model tasarlayarak yüksek performanslı cihaz kategorisinde yeni bir pencere açtığını duyurdu.

“14 İNÇLİK BOYUTU İLE DAHA GENİŞ KİTLELERE ULAŞACAĞIZ”

İlk kez yüksek performanslı 14 inç bir cihaz piyasaya sürdüklerinin altını çizen marka tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Ultra ince oyun kategorisini yeniden tanımlamadığımız bir süreçteyiz. En son örnek ise, güçlü işlemcileri ve yüksek performansı daha geniş kullanıcı kitlesi ile buluşturabildiğimiz bir fiyatta, her yere taşınabilecek kadar kompakt olan yeni Zephyrus G14 (GA401).”

Yüksek performansın artık birçok farklı iş kolundaki kullanıcı için bir ihtiyaç olduğunu belirten marka yetkilileri, mobil bir dünyadaki yüksek performans talebine sadece oyuncu bilgisayarları ile cevap vermenin bugünkü teknolojide çok ciddi bir eksiklik yarattığına inandıklarını aktardı. Buna paralel olarak daha kompakt, taşınabilir ve güçlü bir cihazın grafik tasarımcı, fotoğrafçı ve içerik üreticileri gibi birçok farklı segmentte yer alan kullanıcı taleplerine cevap olacağının altı çizildi.

ÖZELLİKLERİ ŞÖYLE

Marka yetkilileri, 15 inçlik alternatiflere göre çok daha küçük ROG Zephyrus G14’ün , geleneksel dizüstü bilgisayar çantalarına ve sırt çantalarına kolayca sığdığını belirtti. Zephyrus G14’ün 17,9 mm inceliğinde ve 1,6 kg ağırlığında olduğu da ifade edildi. Bugüne  kadar üretilen cihazlarda yüksek performansın sınırlı pil ömrünü getirdiğini vurgulayan yetkililer, bu durumun yeni G14’de böyle olmadığı aktarıldı. Maksimum seviyede hareket özgürlüğü sağlamak için büyük adaptör taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırdıklarını aktaran ASUS, günlük kullanımda 10 saatten fazla pil ömrünün ve 65W Type- C uyumlu şarj etme yeteneğinin, G14’ü ekstra taşınabilir hale getirdiğini belirtti.

“YENİLİKÇİ LED KİŞİSELLEŞTİRME”

Bu segmentte 14 inç bir dizüstü bilgisayar üreterek yeni bir kullanıcı grubu hedeflediklerinin altını çizen marka yetkilikleri, bu cihaza dair yenilikleri bununla sınırlı tutmadıklarını aktardı. Cihazın arka kapağında belirli modellerde bulunan AniMe Matrix ekran bulunduğunu söyleyen ASUS, bu yeni teknolojileri ile ilgili şu detayları paylaştı; “Bu ekran, kullanıcılara karakterlerini ifade etmek için yeni bir fırsat veriyor 1,215 mini LED kullanılıyor. Bu sayede kullanıcılar animasyonlu GIF’leri ve diğer grafikleri dilekdikleri gibi yaratıyor ve bilgisayarları ile her anlamda kendilerini yansıtabiliyorlar. Bu teknoloji ile alakalı yetkililer ayrıca şu detaylara yer verdi; “AniMe Matrix ekranını mükemmelleştirmek G14 projesinde önemli bir kilometre taşıydı. Her bir LED’den ışığı eşit olarak dağıtan maskeyi oluşturduk. Bu dağınık katmanın hizalanması, özellikle kare yerine dikdörtgen olan tek ışıklar, ideal etkiyi elde etmek ve bunu yaparken olası ısınma sorunlarından kaçmak için hataya yer bırakmayacak şekilde tasarlandı.

“HEM İŞ HEM EĞLENCE İÇİN YÜKSEK PERFORMANS”

Yeni Zephyrus G14(GA401) ’ün donanım detayları ile ilgili marka tarafından yapılan açıklama şöyle; “Uyarlanabilir senkronizasyon teknolojisi yıllardır var olmakla birlikte, dünyanın ilk x86 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı gelişmiş güç verimliliğine sahip en yeni AMD Ryzen ™ 4000 Serisi Mobil İşlemci bu cihazın ana gücünü oluşturuyor. NVIDIA RTX grafikleri ile uyum içinde çalışan bu donanımı çift kanallarda 32 GB’a kadar çıkartılabilen DDR4-3200 RAM destekliyor ve cihazda 1 TB’a kadar kapasiteye sahip bir NVMe SSD ile depolama sorunu da en hızlı ve geniş bir şekilde çözülüyor”

Donanım ile ilgili marka yetkilileri hem ağır yüklü işlerde hem de güncel tüm oyunlarda en yüksek performans talebine karşılık verebileceği de ekledi.  Ekran ile ilgili de ASUS, G14’ün farklı ihtiyaçlara göre uyarlanmış iki premium panel arasında bir seçenek sunduğunu belirtti. Kullanıcılar 120Hz’e kadar daha hızlı bir Full HD ekran veya daha yüksek bir WQHD çözünürlüğü seçebileceği de duyuruldu.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Popüler Başlıklar