Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

Edirne’de, Kültür, Sanat ve Tarım Festivali renkli görüntülerle başladı

Yayınlanma tarihi

-

Ali Can ZERAY/UZUNKÖPRÜ (Edirne), (DHA)- EDİRNE’nin Uzunköprü ilçesinde bu yıl 4’üncüsü  düzenlenen ‘Kültür, Sanat ve Tarım Festivali’ renkli görüntülerle başladı. Uzunköprü’den Çanakkale Savaşı’na giden 15’inci Hava Bölüğü’nü temsil eden çocukların askeri kıyafetle yürüyüşü büyük ilgi gördü.
Uzunköprü Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsünü düzenlenen ‘Kültür, Sanat ve Tarım Festivali’, kortej yürüyüşü ile başladı. Festivale CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Bulgaristan Konsolosu Andon Andonov ile vatandaşlar katıldı. Belediye Başkanı Özlem Becan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan festival konuşmaların ardından kortej oluşturup Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Gazi Caddesi’ne sürdü. Yürüyüş sırasında vatandaşlar kalabalığı büyük bir coşkuyla alkışlayarak cep telefonu kameralarıyla görüntüledi. Kortejde sivil toplum örgütleri ve dernekler ‘doğa ve çevre bilinci’ yazılı dövizler taşıdı. Bazı çizgi film kahramanlarının kostümlerinin  bulunduğu kortejde renkli görüntüler yaşandı.
ÇANAKKALE’DE ŞEHİT OLAN ATALARINI ANDILAR
Kortejde en çok dikkat çeken ise 1915 yılında Uzunköprü’den Çanakkale Savaşı’na katılan 15’inci Hava Alayı’nı temsilen çocukların asker kıyafetiyle yürümesi oldu. Çocuklar, ellerinde 15’inci Hava Bölüğü askeri kıyafeti ve flaması ile yürürken, kızların da subay kıyafetiyle yürümeleri büyük ilgi gördü. Festival, açılan stantlarda değişik etkinlikler ve konserlerle 4 gün boyunca devam edecek.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

‘Sevmekten Öldü Desinler’ tiyatro severlerle buluşuyor  

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- Sezonun en çok konuşulan oyunlardan olan ‘Sevmekten Öldü Desinler’, yarın saat 20.30’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde sahnelenecek.

Yönetmen koltuğunda Ebru Kara’nın oturduğu müzikli oyunun başrollerini; Hande Subaşı, Hakan Bilgin, Bülent Alkış, Serdar Yeğin, Canan Atalay ve Ceren Taşçı paylaşıyor.

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleme aldığı anti-melodram tarzındaki oyun, İstanbul’un kenar mahallerinden pavyon ışıklarına uzanıyor. Özlenen Yeşilçam filmlerinden, arabesk şarkılara, biraz müzik, biraz hüzün, bolca kahkaha ile Gönül, Mustafa, Hamdi, Sevda, Ahmet’in şehrin gölgesinde asla kaybolmayacak hayallerini anlatıyor.

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

İki şampiyon Malatya’da bir araya geldi

Yayınlanma tarihi

-

Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)- MALATYA’da, bu yıl 9’uncusu düzenlenen Film Festivali’ne katılan milli boksör ve oyuncu Selçuk Kılıç (35), Akçadağ ilçesindeki Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde (TİGEM) yetiştirilen şampiyon ‘Özgünhan’ isimli atı ziyaret etti. Duygulu anlar yaşayan Kılıç, “İki şampiyon bir arada, iki ayrı dalda da olsak o da şampiyon” dedi.
Malatya’da, Büyükşehir Belediyesi, Malatya Valiliği, Battalgazi ile Yeşilyurt Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Malatya Uluslararası Film Festivali’ hız kesmeden devam ederken, festival konuğu oyuncu ve 2017 dünya kickboks şampiyonu Selçuk Kılıç, kentteki tarihi yerleri gezdi. Küçüklüğünden beri atlara ilgisi olan Kılıç, Akçadağ ilçesindeki Osmanlı döneminde kurulan Sultansuyu Tarım İşletmesi’nde (TİGEM) yetiştirilen ‘Özgünhan’ isimli atı ziyaret etti. Koşularıyla birçok şampiyonluk alan Özgünhan ile gittiği ülkelerde birincilikle dönen şampiyon Selçuk Kılıç bir araya geldi. Duygulu anlar yaşayan Kılıç, Özgünhan ile bir süre yalnız bırakılmasını istedi. Atla bir süre dolaşan Kılıç, şunları söyledi:
“Atımızın 38 koşudan, 36 şampiyonluğu var. Biz de biliyorsunuz 2017’de dünya kickboks şampiyonu olduk. Anlatmaya gerek yok iki şampiyon bir araya geldik. Kendisini çok seviyoruz, çok güzel bir at. İki şampiyon bir arada, iki ayrı dalda da olsak o da şampiyon. Gerçekten hayran kaldım ata. Çok güzel bir at. Türkiye’nin en iyi atlarından biri. Diğer oyuncu arkadaşlar da bu fırsatı kaçırmamaları lazım. Ben otele gittiğimde tüm arkadaşlarıma söyleyeceğim ziyaret edip görsünler diye. Şimdi herkes bilmez bu atın burada olduğunu. Ben çok mutlu oldum bu atı görme şansı bulduğum için.”

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

“İnsanı tarih değil edebiyat anlatır”

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Türk edebiyatının temel taşlarından biri olan İnci Aral’ı ağırladı. 1970’ten günümüze birçok öykü ve roman yazan Aral, eserleri kadar yazarlık macerasını da anlattığı söyleşisinde insanı en iyi anlatanın tarih değil edebiyat olduğunu vurguladı.

BİLGİ İletişim Fakültesi Medya Bölümü öğrencilerinin yayını olan Eşik Dergisi tarafından düzenlenen “Kıran Resimleri’nden Bugüne” başlıklı etkinlikte yazar İnci Aral, insanlık tarihinin büyük bir bölümünün ünlü yazarların eserlerinden öğrenildiğini belirtti. Aral, “Dostoyevski, Tolstoy, Dickens gibi isimler romanlarıyla sadece insanları değil insanlığı da anlatır. Biz insanı, insanın duygularını büyük eserlerle öğrendiğimiz gibi belli dönemleri ve o döneme özgü olayları da dev eserlerle anlayabiliriz” dedi.

“MARAŞ’TA İNSANLIĞIMI SORGULADIM”

İlk kitabını yazarken ülke gündeminde farklı sorunların olmasına rağmen kadın sorununa odaklandığını belirten Aral, “Ağda Zamanı” isimli eserinin ismini Atila İlhan’ın verdiğini belirtti.

Yazarlık sürecini paylaşan Aral “Kıran Resimleri” adlı kitabında Maraş Olayları’nı ele aldığını anlattı: “Olayların üzerinden bir yıl geçtikten sonra neler yaşandığını anlamak üzere Maraş’a gittim ve tanıklıkları dinledim. Döndükten sonra ise etkisinde kaldığım için hemen yazamadım. İnsanın insana ne yapabileceğini görmek sizin kendi insanlığınızdan kuşkulanmanıza neden oluyor.”

“KENDİ İÇİMDE ÇELİŞKİ YAŞADIM”

Bu noktada kendi içinde bir ayrıma düştüğüne değinen Aral, çelişkisini şu sözlerle aktardı:

“Öyle bir noktaya geldim ki ya kadın öykülerine odaklanmaya devam edecektim ya da memleketimin sorunlarına eğilecektim. İçinde yaşadığım dünyayı anlamaya yönelik bir bilinç uyandı içimde. Ondan sonra da roman ya da öykü formunu kullanmak istemediğimi hissettim. Olaylara farklı açılardan yaklaşmak ve her birini bir kahraman üzerinden işlemek daha mantıklı diye düşündüm.”

“KENDİNİZE KİM OLDUĞUNUZU SORUN”

Ağda Zamanı, Kıran Resimleri, Uykusuzlar ve Gölgede Kırk Derece gibi hikâyelerin yanı sıra Ölü Erkek Kuşlar, Yeni Yalan Zamanlar ve İçimden Kuşlar Göçüyor gibi romanlarını kaleme alan Aral, gençlere de bazı tavsiyelerde bulundu.

Gelişen ve değişen dünyada ayakta kalmak, fark yaratmak ve mutlu olmak için en iyi olmaya çalışmak gerektiğini vurgulayan Aral, “Yeni nesil rekabet ortamında var olmak zorunda. Gençleri robotlardan farklı kılacak ve işsiz kalmalarını engelleyecek tek şey kendi cevherlerini keşfetmeleri. Bu cevher hepimizin içinde var. Tek yapmamız gereken kendimize ‘ben kimim ve neyi en iyi yapabilirim’ diye sormak” dedi.

Devamını oku

Popüler Başlıklar