Takip Edin

Spor

Engelleri futbolla aşıp, dünya şampiyonluğunu hedefliyor

Yayınlanma tarihi

-

Tolga YILDIRIM- Emrah GÜL/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA’da kaval kemiği olmadan dünyaya gelen Ali Deniz’in (13) sol bacağı, 11’inci ameliyatında diz altından kesildi. Futbol sevgisiyle hayata tutunup, Ampute Futbol 1’inci Ligi’ndeki takımıyla resmi maçlarda forma giyerek 2 yıldır ‘en genç futbolcu’ unvanının sahibi olan Deniz, “Hayalim A milli takımla dünya şampiyonluğu kazanmak” dedi.
Antalya’da annesi Gül Doğan ile yaşayan Ali Deniz, sol bacak kaval kemiği ve 2 ayak parmağı olmadan dünyaya geldi. Tedavisi için bebekliğinde annesiyle günlerce hastanede kalan Ali Deniz, 1 yaşında bileğinde çıkıntı oluşturan fazla kemiğin alınması için ilk ameliyatını oldu. İlk adımlarını protez ayakla atarak yürümeyi öğrenen Ali, bebekliğindeki bu zorlu günlerinde annesinin aldığı topla oynayarak moral buldu. 7 yaşında kalça bölgesinden alınan kemik bacağına nakledilen ve platin takılan Ali, engelli bir çocuk olarak evde kapalı kalmak yerine sokakta arkadaşlarıyla futbol oynamayı tercih etti. Protez ayakla yürüyen, koşan, gündelik yaşamına alışan Ali, okula başladıktan sonra da futbol sevgisini, teneffüste top oynayıp, sokak aralarında arkadaşlarıyla maç yaparak devam ettirdi.
11 YAŞINA KADAR 9 AMELİYAT
11 yaşına kadar 9 kez ameliyat olan Ali, 5 yıl önce medikal ürünlerin satıldığı bir iş yerinde tanıştığı antrenör Tahir Güven’in yönlendirmesiyle hayallerini gerçekleştirmeye başladı. Futbol sevgisiyle engelleri aşan Ali, tedavi sürecindeki zorluklara karşı yeşil sahadaki çalımlarıyla hayata tutundu. Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Gençlik ve Spor Kulübü’ndeki antrenmanlarda koltuk değnekleriyle futbol oynamayı öğrenen Ali, geçen sezon başında lisansının çıkarılmasıyla futbolculuk kariyerine başladı. Sezonun ilk maçında antrenörünün sahada görev verdiği Ali, 25 Kasım 2018’de Ampute Futbol Ligi’nin en genç futbolcusu unvanının sahibi oldu.
SOL BACAĞI DİZ ALTINDAN KESİLDİ
Ali, büyüdükçe kısa kalan bacağı için 3 kez kemik uzatma ameliyatı oldu. Kemik gelişiminin kontrolü için 4 ameliyat daha geçirdi. Son uzatma ameliyatının ardından kemikte gelişme olmaması üzerine doktorları, Ali’nin kısa bacağını diz seviyesinden kesmeye karar verdi. Ampute A Milli Futbol Takımı’nın yıldız isimlerinden Barış Telli’yi örnek alan Galatasaray taraftarı Ali’nin ameliyatı, mart ayında Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yapıldı. Ameliyatta Ali’nin sol bacağı diz altından ampüte edildi.
HEDEFİ, DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU
Ameliyatın ardından proteziyle yeniden yürümeyi öğrenen Ali, tedavi süresinin ardından yeşil sahalara döndü. Hayatında ikinci defa yürümeyi öğrenen Ali, “Kaval kemiğim kısa dünyaya geldim. 11 kez ameliyat oldum. Kaval kemiğimin gelişiminin bacağımdan daha az olması nedeniyle ampütasyona karar verildi. Ben yürümek, futbol oynamak için ayağımın diz altından kesilmesini istedim. 5 yıldır futbol oynuyorum. Hedefim A milli takımla dünya şampiyonluğu kazanmak. Bunun için geliştiriyorum kendimi. Ampute futbolda süper ligin en genç futbolcusu unvanı 2 yıldır bende. Daha çok başarılı olmak istiyorum” diye konuştu.
Anne Gül Doğan ise Ali’nin geçirdiği 11 ameliyatın kendilerini çok üzmesine rağmen oğlunun başarılarıyla gurur duyduğunu söyledi. Oğlunun başarısı için elinden gelen çabayı göstereceğini vurgulayan Gül Doğan, şunları söyledi: “Ali hiç pes etmedi. Ben de oğlumla pes etmedim ve onun yürüyebileceğine inandım. Her ameliyattan sonra bizim yürüme umudumuz vardı. Sonunda ampütasyona karar verildi. Bunu gerçekleştirdik ve Ali daha güçlü oldu. Şu anda proteziyle yürümeye başladı ve bu bizim için her şeye değerdi. Ali futbol yaşamında, hayallerine giden yolda en genç süper lig oyuncusu olarak devam ediyor. Ali çok heyecanlı ve o koştukça ben daha çok hayallerimizin peşinden koşacağım.”

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spor

Alper Pirşen: Tahkim Kurulu’nda adaletin sağlanacağını umuyoruz

Yayınlanma tarihi

-

‘’Zannedersem bizi test ediyorlar’’
‘’Hukuk Kurulu diye bir şey yok aslında resmiyette’’
‘’Vedat’ın vakasının bir disiplin sevkiyle sonuçlanması benim açımdan gülünçtür’’
‘’Vedat’ın buradan herhangi bir ceza alacağını düşünmüyorum’’
‘’Spor yargısı yavaş işletilebilecek bir yer değildir’’
‘’Bizim cuma diye bir sabrımız yok’’

Mustafa AKIN / İSTANBUL (DHA) – Fenerbahçe Kulübü Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alper Pirşen, Tahkim Kurulu’na yaptıkları itiraz başvurusunun ardından alınan karar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Alper Pirşen, ‘’Gündemin en çok meşgul olduğu konu son birkaç haftadır Tahkim Kurulu’na bugün yapmış olduğumuz başvuru, Kulüp Lisans Kurulu’nun yaptığı değerlendirmeyle ilgili yaptığımız başvuruydu. Biz bu toplantının çok iyi geçtiğini düşünüyoruz. 1,5 saat boyunca bütün hukuki olgularla bütün gerçeklerle kurulun çelişkili tespitlerini ortaya koyduk. Zaten toplantının 1,5 saat sürmesi sadece bizim bir şey anlatmamızdan kaynaklanmadı. Tahkim Kurulu bizi ciddi manada dinledi, Kulüp Lisans Kurulu’nun bize sormadığı detay soruları onlar sordular. Dolayısıyla toplantının sonunda Lisans Kurulu’na tekrar bazı sorular sormak üzere dosyanın iletilmesi bu manada sürpriz olmadı ama bu bir zaman kazanma projesi mi, yoksa gerçekten doğruyu bulmaya, adaleti sağlamaya mı çalışıyorlar, bunları önümüzdeki günlerde anlayabileceğiz. Zira başkanımızın da son günlerde ısrarla tekrar ettiği gibi Fenerbahçe’ye karşı bu sezon ortasında yaşadığımız 4 dakika 17 saniye vakası var biliyorsunuz. Fenerbahçe’nin hatasını, açığını nereden buluruz araştırması. Şu anda da federasyonumuzun, futbolumuzun her biriminde ayrı ayrı bize karşı işletiliyor. Biz ama bir yerde özellikle bu işin son mercii olan Tahkim Kurulu’nda adaletin sağlanacağını umuyoruz. Bu toplantının bizim açımızdan verimli geçtiğini söyleyebilirim ama sonuç sözü vermek bu ortamda maalesef çok kolay değil. Bir Fenerbahçe yöneticisi olarak size buradan sonucun garanti olduğunu veya çok haklılığımızın herkes tarafından anlaşıldığını söylemek isterdim ama bu konjonktürde bunu söylemek çok mümkün olmuyor. Başkanımız bunun neden olduğunu defalarca detaylı şekilde anlattı. Ben bir daha buraya girmek istemiyorum’’ dedi.
‘’ZANNEDERSEM BİZİ TEST EDİYORLAR’’
Alper Pirşen, Vedat Muriç’in PFDK’ya sevki hakkında ise ‘’Toplantıdan çıkar çıkmaz gerçekten tam o aynı anda aynı binadayken sevk olayından haberdar olduk. İçimden dedim ki Fenerbahçe herhalde kaç cephede savaşabiliyor diye zannedersem bizi test ediyorlar. Fenerbahçe gerçekten çok büyük bir camia, bu bayrağı Alper düşerse başkası kaldırır, dolayısıyla biz 5 değil 10-15 cephede savaşabilecek güçte bir kulübüz ama her gün yeni bir gündemle bizim karşımıza geliniyor. Şimdi burada yapıyla ilgili bir şey anlatmak istiyorum. Futbol Federasyonu’nun yaklaşık 6 aydır baş hukuk müşaviri yok. Bu sevki yapan birim Hukuk Kurulu diye söyleniyor ama Hukuk Kurulu diye bir şey yok aslında resmiyette. Dolayısıyla bu hukuk müşavirliği içindeki bir disiplin komiserinin yaptığı bir iş. Bildiğim kadarıyla disiplin komiseri nispeten kıdemsiz bir komiser ve bu birimin bir başı yok. Biz buradan şunu anlıyoruz. Buranın başsızlığından birileri fayda mı çıkartmaya çalışıyor? Yani acaba bu başsızlıkta birileri at mı koşturmaya çalışıyor? Benim gerçekten artık şüphelendiğim bir konu. Çünkü Futbol Federasyonu baş hukuk müşaviri olmayacak bir kurum değil. Yönetim Kurulu’nda da böyle çok tecrübeli bir hukukçu da yok. Kaldı ki yönetim kurulunun zaten bu işlere karışmıyor olması lazım. Haliyle bu sevk bizim açımızdan gülünç’’ diye konuştu.
‘’VEDAT’IN VAKASININ BİR DİSİPLİN SEVKİYLE SONUÇLANMASI BENİM AÇIMDAN GÜLÜNÇTÜR’’
Alper Pirşen, ‘’4 dakika 17 saniye zihniyeti başkanımızın ısrarla belirttiği gibi bize karşı alınan, anlayamadığımız, hangi kaynaklardan, hangi kişilerden geldiğini tam zikredemediğim ve şu anda çözemediğim bir cephenin sonucudur’’ diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Vedat’ın vakasının bir disiplin sevkiyle sonuçlanması benim açımdan gülünçtür. Biz Disiplin Kurulu’nun burada gerekli cevabı vereceğini düşünüyoruz konunun daha fazla ileri gitmeyeceğini düşünüyoruz çünkü her disiplin sevki cezayla sonuçlanır diye bir şey yok. Şu var, bu bir aklanma imkanı olarak algılayalım bunu. O maçı izleyen herhangi birinin hukukçu kimliğimi kenara bırakıyorum futbol izliyoruz futboldan da anlıyoruz, şunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. İlk tepkim benim şu oldu, ‘Ya buna kırmızı kart mı gösterilir?’ Daha doğrusu ‘2‘nci sarı kart gösterilecek bir şey miydi?’. Bu kadar hafif bir olaydı. Bunu kasten bir 2’nci sarı kart görme olarak yorumladılar. Vedat istese çok daha farklı hareketlerle maç 2-0 olduktan sonra oyundan atılabilirdi. Bu niyette bir futbolcu değil. Profesyonelliği tartışılmaz bir oyuncu. 2’ncisi Fenerbahçe forması giyen futbolcu böyle şeylere tenezzül etmez. Ama görüyoruz ki bizim sabrımız mı test ediliyor yoksa dirayetimiz mi test ediliyor bilmiyorum ama biz gideriz PFDK’da da savunmamızı yaparız. Ben Vedat’ın buradan herhangi bir ceza alacağını düşünmüyorum. Bu sezonda arşivciler iyi bilir. Bu sezon Caner yaptı aynısını hiçbir sevk olmadı. Fenerbahçe olduğunda bu tip şeyler ‘Bir deneme yapsak mı acaba’ diye üzerimize uygulanıyor. Lisans Kurulu’nda da benzer bir şey yaşadık, şimdi burada da yaşıyoruz. Biz 5-10 değil, 15 cephede de savaşabilecek güçteyiz. Tek bir ricamız var. Taraftarımız bugün ne kadar birliğe ihtiyacımız olduğunu görüyor. Bugün derken her gün. Bizim üzerimize düşen hafta sonu maça gelip başta futbolcu ve teknik direktörümüz olmak üzere kayıtsız şartsız desteklemektir. Bakın yönetimimizi destekliyorsunuz, teşekkür ederiz ama şu anda en çok desteğe ihtiyacı olan teknik direktörümüz ve futbolcularımızdır. Çünkü sahada 4 dakika 17 saniye zihniyetine maruz kalan onlardır. Onların emeklerinin boşa çıkmaması için taraftarımızın birlik olmasını, takıma sonuna kadar destek olmasını istiyoruz. Bizim takımımız bu haliyle de hiçbir takviye olmadan da şampiyon olabilecek güçtedir sadece inanç desteğe ihtiyacımız var.’’
‘’SPOR YARGISI YAVAŞ İŞLETİLEBİLECEK BİR YER DEĞİLDİR’’
Fenerbahçe’nin tek hedefinin şampiyonluk olduğunu vurgulayan Alper Pirşen, ‘’Bu çıkan engeller sadece şampiyonluğumuzun tadını artırır. Herkesi birlik olmaya davet ediyorum. Spor yargısı her şeyin hızlı olması gerektiği için kendine has bir yargıdır. Olimpiyatlarda bazen 2 saat içinde bir sporcunun ceza alıp almayacağı kararlaştırılır. Spor yargısı böyle aylara yayılabilecek bir şey değildir. Kulüp Lisans Kurulu, zaten bu işin yavaşladığı yer maalesef orası. Kurulu suçlamak istemiyorum ama belki spor zihniyetine biraz uzak olmalarından kaynaklı. Hepsi bankacı kökenli, hiçbirinin spor yöneticiliğiyle bir ilgisi yok. 5-6 gün bir karar vermek için bekleyemezsiniz. Gerekirse fazla mesai yapılır. Biz günün her saatinde çalışıyoruz. Spor yargısı yavaş işletilebilecek bir yer değildir. Bu 1 günlük beklemeyi biz sineye çekeriz, yeter ki doğru karara, adalete ulaşılsın ama açıkça söyleyeyim bugün ayın 21’i, 22’sine geçiyoruz. Bu öyle 20-21 gün, 3 hafta bekleyebilecek bir süreç değildi. Yavaş işletiliyor. Ne olursa bu saatten sonra ne kadar çabuk olursa bizim için kardır. Kulüp Lisans Kurulu spor mantığıyla hızlı hareket ederse, bu kararın yarın çıkması lazım. Cuma falan artık bir şey ifade etmiyor. Bu transfer işlerinde 1-2 dakikalar konuşuluyor. Bizim bu manada cuma diye bir sabrımız yok, biz yarın karar çıksın istiyoruz. Ama doğru karar için 1 gün beklemek gerekiyorsa biz bekleriz ama bir gün daha bekleriz, bir hafta daha bekleyemeyiz. Bizim için hız çok önemli ama doğruluk daha önemli’’ dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
– Alper Pirşen’in açıklamaları

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Spor

Fenerbahçe, ZTK’da çeyrek finale yükseldi

Yayınlanma tarihi

-

Fenerbahçe – Hes Kablo Kayserispor: 2-0

Mustafa AKIN / İSTANBUL (DHA)

STAT: Ülker
HAKEMLER: Ümit Öztürk, İbrahim Bozbey, Kamil Çetin
FENERBAHÇE: Harun Tekin – Nabil Dirar (Dk. 85 Mauricio Isla), Jailson, Adil Rami, Deniz Türüç, Tolgay Arslan, Luiz Gustavo,  Ferdi Kadıoğlu, Garry Rodrigues (Dk. 85 Mehmet Ekici), Max Kruse (Dk. 76 Miha Zajc), Mevlüt Erdinç
HES KABLO KAYSERİSPOR: İsmail, Lopes, Oğuzhan, Djedje, Hasan Hüseyin, Rienstra, Yasir (Dk. 63 Henrique), Gustavo Campanharo (Dk. 68 Uzodimma), Emre Demir (Dk. 76 Muris Mesanovic), Mario, Kravets
GOLLER: Dk. 23 Ferdi – Dk. 45+1 Mevlüt (Fenerbahçe)
SARI KARTLAR: Tolgay, Dirar (Fenerbahçe) – Djedje (Hes Kablo Kayserispor)

Ziraat Türkiye Kupası Son 16 Turu rövanş maçında Fenerbahçe, Hes Kablo Kayserispor’u 2-0 mağlup etti. İlk maçta rakibi ile deplasmanda 0-0 berabere kalan Fenerbahçe, bu skorla ZTK’da adını çeyrek finale yazdırdı.

8’inci dakikada Tolgay’ın pası ile uzak mesafede buluşan Adil Rami’nin vuruşunda kaleci İsmail topa 2 hamlede müdahale etti.
10’uncu dakikada sağ taraftan Ferdi’nin pası ile ceza sahası içinde topla buluşan Gustavo, topu Kruse’ye aktardı. Kruse’nin ceza sahası içinden vuruşunda meşin yuvarlak yandan dışarı çıktı.
23’üncü dakikada kazanılan serbest vuruşta topun başına Deniz Türüç geçti. Deniz’in uzak mesafeden şutunda kaleciden dönen topa hareketlenen Ferdi’nin bekletmeden yaptığı vuruşta top ağlarla buluştu: 1-0.
44’üncü dakikada rakiplerini geçerek ceza sahası içine giren Rodrigues’in pasında topla buluşan Mevlüt’ün vuruşunda meşin yuvarlak üstten dışarı çıktı.
45+1’inci dakikada ceza sahası dışında Gustavo, Ferdi ve Kruse’nin paslaşmasının ardından meşin yuvarlak müsait durumdaki Mevlüt’e aktarıldı. Mevlüt’ün kontrol ettikten sonra yerden vuruşunda top ağlarla buluştu: 2-0.
54’üncü dakikada sol kanatta rakibinden topu kapan Gustavo ortasını yaptı. Kayserispor savunmasının uzaklaştırmak istediği top ceza sahası dışındaki Rami’nin önünde kaldı. Bu oyuncun ceza sahası dışından çektiği şutta top üstten auta gitti.
64’üncü dakikada Deniz’in kullandığı köşe vuruşunda kale önünde topa iyi yükselen Rami’nin kafa vuruşunda kaleci İsmail meşin yuvarlağı oyun alanına çeldi.
74’üncü dakikada Dirar’ın ortasında Tolgay’ın altıpas önüne yaptığı kafa vuruşunda meşin yuvarlak kaleci İsmail’de kaldı.
75’inci dakikada Henrique’nin ceza sahası içine girerek vuruşunda kaleci Harun topu çeldi.
Müsabaka sarı lacivertlilerin 2-0’lık üstünlüğü ile son buldu.
FALETTE TRİBÜNDEN TAKİP ETTİ
Fenerbahçe’nin yeni transferi Simon Falette, Kayserispor karşılaşmasını tribünden takip etti. Müsabaka öncesinde sarı lacivertli taraftarların yoğun ilgisi ile karşılaşan Falette, fotoğraf çekilme isteklerini de kırmadı.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Spor

Bursa Büyükşehir Belediyespor – İnegöl Belediyespor: 3-1

Yayınlanma tarihi

-

Gürkan DURAL/BURSA,(DHA)
SALON: Cengiz Göllü
HAKEMLER Hakkı Demiralay, Yasin Okumuş
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: Ediz Kaan Fırıncıoğlu, Sharifi, Furkan Dur, Hüseyin Koç, İbrahim Ersin Başaran (Metin Durmuş, Esat Dalgıç, Marshall, Mehmet Bogaçhan Zambak)
İNEGÖL BELEDİYESPOR: Vefa Yılmaz, Uriarte Osmany, Yunus Emre Tayaz, Gustavsson, Oğuzhan Doğruluk, Cüneyt Dağcı (Can Ayvazoğlu, Efe Er, Mert Nevzat Güneş, Burakhan Tosun)
SETLER: 29-31, 25-23, 25-16, 25-20
SÜRE:123 dakika (42,32,23,26)
AXA Sigorta Efeler Ligi 13’üncü hafta mücadelesinde Bursa Büyükşehir Belediyespor, sahasında İnegöl Belediyespor’u 3-1 mağlup etti.
(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Popüler Başlıklar