Takip Edin

Güncel

Engelsiz bir dünya için 150 dilek feneri uçurdular

Yayınlanma tarihi

-

Fatih YILMAZ-Halil İbrahim YEL/TOKAT, (DHA) – TOKAT’ta Beyazay Derneği üyeleri 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle farkındalık oluşturmak için 150 dilek feneri uçurdu.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Tokat Beyazay Derneği tarafından özel bir otelin bahçesinde ‘Engelisiz Bir Dünya İçin Dilek Feneri Uçurma’ etkinliği düzenledi. Etkinliğe engelliler ve aileleri katıldı. Programda 150 dilek feneri gökyüzüne gönderildi.
Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şubesi Başkanı Suna Arslan Köten, “Engelsiz bir dünya için dilek feneri etkinliğini düzenledik. Türkiye’nin yüzde 11 engelli oranı var. Her ailede ya da yakınında bir engelli var. Ama engelliler için uygun yaşanılabilir bir dünya mı? Bütün haklarından faydalanabiliyor mu? Biz de engelsiz bir dünya olsun diye dilek feneri etkinliği düzenledik. Biz engelsiz bir dünya diyoruz. Hepimiz eşitiz diyoruz. Beyinlerdeki engeli aşalım. Eğitimle, bakış açımızla bütün engeller kalkabilir” dedi.
Etkinlikte engelliler için dilek dilediğini belirten Betül Alkan (12), “Engelliler haftası için bunları uçurmaya geldik. Ben de bir tane uçurdum şimdi. İlk başta çok heyecanlıydım. İnşallah dileğim gerçekleşir dedim. İsmi dilek mumu olduğu için gerçekleşmesini çok isterim” diye konuştu.
Düzenlenen etkinliğe engelli çocuğu ile katılan Sevgi Güler, “Çok güzel, gurur verici bir toplantının içerisindeyiz. Çok güzel bir organizasyon, unutulmadığımızı hissettiriyorlar. Kızım için çok güzel bir hayat diledim. Engelsiz bir hayat diledim. Her şeyinin normal çocuklar gibi olmasını istedim. Bunu da el birliği ile devam ettireceğiz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Geleceğin mozaik sanatçıları yetişiyor

Yayınlanma tarihi

-

Ferhat DERVİŞOĞLU/KUMLU (Hatay), (DHA)- HATAY’ın Kumlu ilçesinde, halk eğitim merkezi bünyesinde mozaik sanatının yaşatılması için kurs açıldı. Kurs ile asıl hedefin mozaik sanatını yaşatmak ve geleceğin sanatçılarını yetiştirmek olduğu belirtildi.
Kumlu Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kursta geleceğin mozaik sanatçıları yetişiyor. Merkezde el sanatları öğretmeni olarak görev yapan müdür yardımcısı Adem Girici, mozaik sanatının M.Ö. 3 bin yılından bu yana var olduğunu söyledi. Mozaiğin özellikle Hatay yöresinde çok tanındığını belirten Girici, “Mozaik eskimeyen bir sanattır. Dünyada bilenen en ünlü mozaikler Hatay’dan çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi de ‘Neşeli mozaik’tir. Biz bu sanatın devam etmesi ve daha uzun yıllar yaşaması için halk eğitim merkezi bünyesinde kurs açtık. Amacımız bu sanatın devam etmesi için sanatçılar yetiştirmektir” dedi.
‘BÜYÜK SABIR İSTEYEN BİR MESLEKTİR’
​Kadın ve erkeklerin yoğun ilgi gösterdiği mozaik sanatı kursunda, kursiyerlerin kullandığı taşların doğal ve renkli taşlardan oluştuğunu ifade eden Girici, taşları kırarak mozaikle süslenecek resimlere özenle yapıştırdıklarını kaydetti. Girici, “Mozaik sanatı ile uğraşmak gerçekten zor ve meşakkatlidir. Büyük sabır isteyen bir meslektir. Bir eseri mozaikle süsleyip tamamladığınızda büyük haz alıyorsunuz. Buradaki hedef, mozaik sanatını yaşatmak, geleceğin sanatçılarını yetiştirmektir” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Kanalizasyon çalışmasında boru patladı, cadde trafiğe kapatıldı

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz OKUR / İSTANBUL,(DHA) – BAĞCILAR’da altyapı çalışmaları sırasında kanalizasyon borusu patladı. Patlamanın meydana geldiği Gülbahar Caddesi göçük riski nedeniyle trafiğe kapatıldı.
Olay, 15 Temmuz Mahallesi Gülbahar Caddesi’nde yaşandı. Belediye ekiplerinin altyapı çalışması yaptığı sırada kanalizasyon borusu patladı. Patlama nedeniyle göçük riskine karşı, Gülbahar Caddesi trafiğe kapatıldı. Belediye ekiplerinin yapacağı inceleme sonucu, gerekli önlemlerin alınması sonrası caddenin tekrar trafiğe açılacağı bildirildi.
KAYMAKAMLIKTAN AÇIKLAMA
Bağcılar Kaymakamlığı da, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Yapılacak onarım çalışmalarının tamamlanabilmesi için Gülbahar Caddesi, Şehit Karcıoğlu Sokak ile 1481 Sokak kesişimi trafiğe kapatılmıştır” denildi.
FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Galata Köprüsü’nde “Ulubatlı 11” asayiş denetimleri yapıldı

Yayınlanma tarihi

-

Anıl UÇAN/İSTANBUL,(DHA)-FATİH İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Galata Köprüsü’nde helikopter destekli “Ulubatlı 11” isimli asayiş denetimleri yapıldı.
Galata Köprüsü ve altında bulunan restoranlarda saat 22.00’de başlayan ve 00.00’da sona erecek olan denetimlere katılan ekipler, şüpheli gördükleri kişileri durdurarak, kimlik kontrolünden geçirip, üst aramasında bulundu. Kadın polisler de, kadınların çantalarını aradı.
(FOTOĞRAF)

Devamını oku

Popüler Başlıklar