Takip Edin

Güncel

Erciyes’te kayak sezonu açılıyor

Yayınlanma tarihi

-

Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ, (DHA)- TÜRKİYE’nin önemli kış turizm merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi, bu hafta içi 2019-2020 kayak sezonunu açmaya hazırlanıyor.
Türkiye’nin en önemli kış sporları ve turizm merkezlerinden Erciyes Kış Turizm ve Kayak Merkezi, son 10 yılda Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu, ‘Erciyes Master Planı’ kapsamında yaklaşık 350 milyon euroluk yatırımla uluslararası standartlara kavuştu. Yılda yerli ve yabancı 2 milyon 250 bin turisti ağırlayan Erciyes’te, sezon hazırlıkları kapsamında 154 suni karlama ünitesi çalıştı. Toplam 102 kilometre uzunlukta kayak pistine sahip Erciyes’te, kar kalınlığı 40 santime ulaştı. Bu yıl uluslararası birçok organizasyon ve etkinliğe ev sahipliği yapacak olan kayak merkezi bu hafta kayak sezonunu açmaya hazırlanıyor.
‘SEZONUN AÇILMASINI BEKLİYORUZ’
Kayak merkezi işletmecilerinden Sadık Doğru, “Bu yıl için tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve sezonun açılmasını bekliyoruz. Kapasite olarak gerek işletmeler, gerekse de kayak merkezi olarak yeterliyiz. Kızak kiralama fiyatlarını geçen yıl olduğu gibi bu yıl da saatlik 25 TL, kayak kiralama bedelini ise günlük olarak 70 TL olarak belirledik. Pantolon, kask ve diğer giysilerin fiyatları değişiyor” dedi. İşletmeci Mert Değirmenci de, sezon hazırlıklarını firma olarak tamamladıklarını ve bu yıl sezondan çok umutlu olduklarını belirterek, “Erciyes A.Ş. ve biz işletmeciler olarak vatandaşlarımıza keyifli bir kış tatili yapmaları için çalışmalarımızı tamamladık” diye konuştu. Erciyes’te kayak sezonunun Nisan sonuna kadar sürmesi bekleniyor.
FOTOĞRAFLI

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, DHMİ’ye 22.4 milyon euro ek ödeme yapacak

Yayınlanma tarihi

-

 Enver ALAS/ İSTANBUL, (DHA) İSTANBUL Havalimanı işletmecisi İGA, 6 Nisan 2019’dan itibaren tam kapasiteyle hizmete giren İstanbul Havalimanı’nın ilk işletme yılı için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)’ne  garanti edilen 233,1 milyon euro’luk  Dış Hat Yolcu Gelirinin aşılması sonucu devlete 22,4 milyon euro ek ödeme yapılacağını açıkladı.

İGA’dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin dünyaya açılan en büyük sınır kapısı olan İstanbul Havalimanı’nın tam kapasite hizmete girdiği 6 Nisan 2019’dan, 16 Ocak 2020 tarihine kadar iç ve dış hat olmak üzere toplamda 55 milyon yolcuya ev sahipliği yaptığı belirtildi. 6 Nisan’daki ‘Büyük Göç’ün ardından 31 Aralık 2019’a kadar geçen sürede yaklaşık 322 bin uçuşun gerçekleştiği İstanbul Havalimanı’nda 2019 yılında 52 milyonun üzerinde yolcunun ağırlandığı hatırlatılan açıklamada, “Türkiye’yi havacılık sektöründe en üst lige taşıyarak, dünyaya örnek bir havalimanı işletme modeli sergileme hedefinde de çok önemli mesafeler kat eden İstanbul Havalimanı’nın 2020 hedefleri arasında 74 olan havayolu sayısını 80’e yükseltmek yer alıyor” denildi.  

GARANTİ YOLCU SAYISI AŞILDI
Açıklamada İstanbul Havalimanı’nda, ilk işletme yılı için DHMİ tarafından garanti edilen 233,1 milyon euro’luk dış hat yolcu gelirinin aşılarak  255,6 milyon euro’ya ulaştığı bildirilirken, DHMİ’ye 22,4 milyon euro tutarında ek bir ödeme gerçekleştirileceği bilgisine yer verildi. İGA’nın açıklamasında, “Böylece 2019 yılındaki 9 aylık işletme döneminde İGA, garanti yolcu sayısının üstüne çıkarak DHMİ’ye kira dışında ekstra gelir ödemiş olacak” ifadeleri kullanıldı.  

SAMSUNLU: İSTANBUL HAVALİMANI’NDA GELMİŞ OLDUĞUMUZ NOKTA GURUR VERİCİDİR
İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, yapılacak ek ödemeyi değerlendirdi. Açıklamada Samsunlu’nun şu ifadelerine yer verildi:
“İstanbul Havalimanı, devletten herhangi bir mali kaynak almadan, tamamen öz sermayesi ile bugünlere gelmiştir. Henüz ilk yılında küresel hub olan, 6 Nisan 2019’da tam kapasiteye geçişinden 31 Aralık 2019’a kadar 52 milyon 152 bin 514 yolcuyu ağırlayan İstanbul Havalimanı’nda, gelmiş olduğumuz nokta gurur vericidir. Devletimize 25 yıl boyunca toplam 22 milyar 152 milyon euro+KDV tutarında kira ödemesi yapacağız. İstanbul Havalimanı’ndan giden yabancı yolcularımızdan tahsil ettiğimiz ücretin garanti edilen tutarın üstünde kalması sebebiyle devlete 22,4 milyon euro daha ödeme yapacağız. Böylelikle ülkemizin ekonomisine ek katkı oluşturuyoruz. Bayrak taşıyıcı havayolu şirketimiz THY’nin operasyonlarını olumsuz etkileyen Boeing 737 Max’lerin uçuş gerçekleştirememiş olmasından en çok İstanbul Havalimanı etkilendi. Boeing’den kaynaklı sorundan THY etkilenmeseydi devletimize ödeyeceğimiz rakamlar daha da yüksek olacaktı. İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirmek istediğimiz daha birçok hedefimiz var. Bundan sonraki senelerde yolcu garantisini geçerek devletimize ödeyeceğimiz kira bedelinin dışında ek bir ödeme gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Ülkemizin gelişmesinde lokomotif güç olan İstanbul Havalimanı, öngörülen rakamsal hedeflerinin ötesine geçerek örnek bir performans sergilemiştir. İGA olarak Türkiye’nin, dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefine katkı sunmaya devam edeceğiz.”  

(FOTOĞRAF)

Devamını oku

Güncel

Muğla’da öğrencilerin karne heyecanı

Yayınlanma tarihi

-

Cavit AKGÜN – Aykut KURT/MUĞLA, (DHA)- MUĞLA genelinde 2019- 2020 eğitim ve öğretim yılının birinci döneminde 786 okuldaki 153 bin 293 öğrenci, karne sevinci yaşadı. Menteşe ilçesindeki bir okulda düzenlenen karne törenine katılan Muğla Valisi Esengül Civelek ve protokol üyeleri, öğrencilere karnelerini dağıttı.
Muğla’nın Menteşe ilçesindeki Kafaca 100. Yıl İlkokulu ve Ortaokulu’nda karne dağıtım töreni düzenlendi. Törene Muğla Valisi Esengül Civelek’in yanı sıra Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, Muğla İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya, Menteşe İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gürcan Özdilek, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı. Öğrencilere karneleri, Vali Civelek ile protokol üyeleri tarafından verildi. Vali Civelek, öğrencilere tatilde dinlenmeleri, kitap okumaları ve tatil süresince büyüklerini de ziyaret etmeleri tavsiyesinde bulundu.
Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, birinci yarıyılı Muğla genelinde resmi ve özel olmak üzere 786 okul, 9 bin 212 derslik, 13 bin 621 öğretmen kadrosu ve 153 bin 293 öğrenci ile bitirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Müdür Töre, karnenin bir dönem boyunca sergilenen performansın geri bildirimi olduğunu belirterek, “Karne, zayıf ve güçlü yönlerinizi analiz etmeniz, eğer varsa eksikliklerinizi fark etmeniz ve bir dahaki dönem için tedbir almanız adına bir imkandır. Başarı, durağan bir kavram değildir. Sonuçları değerlendirilmiş, ders alınmış başarısızlık, başarı demektir. Planlı ve sistemli bir çalışma ile başarıyı yakalayacağınıza inanıyorum. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin. Sosyal bir hayatın içinde kitap okumak yaşamınızın önemli bir parçası olmalı. Milli ve manevi değerlerimizi yaşayıp yaşatarak, kitap okumakla, bilimin izinde araştırmakla, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle perçinleyeceğiniz başarılarınız, en başta kendiniz olmak üzere ailelerinizi, öğretmenlerinizi, bizleri son derece mutlu edecektir. Geleceğimizin ve aydınlık yarınlarımızın, sizlerin üstün başarılarıyla süsleneceğine inanıyor, sizlere güveniyorum” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Amasya Belediyesi’ne ‘Uluslararası İdeal Kent’ ödülü

Yayınlanma tarihi

-

Sinan HARMANCI/AMASYA, (DHA)- AMASYA Belediyesi, ‘Yeşilkent Amasya’ projesiyle, 2020 Uluslararası İdealkent Ödülü almaya hak kazandı. Fransa’da düzenlenen yarışmada ödülü alan Başkan Mehmet Sarı, proje ile kentin tarihi dokusunun ön plana çıkarılıp, farkdındalık oluşturduklarını belirterek, “Bu gurur hepimizin” dedi.
Amasya Belediyesi’nce kentin, tarihi dokusunu ön plana çıkarılması için hazırlanan ‘Yeşilkent Amasya’ projesi, Fransa’nın başkenti Paris’te UNESCO merkezinde gerçekleştirilen yarışmada, 2020 Uluslararası İdealkent Ödülü’ne layık görüldü. Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya, proje ekibiyle gittiği Fransa’da, ödülü takdim edildi.
‘AMASYAMIZI DÜNYA TANIDI’
Layık görülen ödülle Amasya’yı dünyaya tanıttıklarını belirten Başkan Sarı, “Amasya, Türkiye’de Antik İpekyolu üzerinde, Yeşilırmak Vadisi’nde kurulmuş, birçok farklı medeniyeti barındıran nadide bir şehirdir. 8500 yıllık bir kültür birikimine ev sahipliği yapan Amasya, açık hava müzesi görünümündedir. Sahip olduğu tarihi, kültürel yapısı ve doğal güzellikleri ile turizm sektörünün Türkiye’deki önemli uğrak noktalarından biridir. Amasya, aralarında Hititler, Frigler, Kimmerler, Pers ve Pontus gibi krallıkların bulunduğu yaklaşık 14 medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı imparatorluğu döneminde, şehzadelerin eğitim merkezi olmuş ve Cumhuriyete giden zaferlerin başlangıç ateşinin yakıldığı yer olarak tarihte önemli rol üstlenmiştir” dedi.
TARİHİ DOKU ÖN PLANDA TUTULDU
Farkındalık yaratacak bir projenin ortaya çıktığını kaydeden Sarı, “Amasya Belediyesi olarak burada ödül almaya hak kazanmış olduğumuz çalışma ile çevre dostu, kadın, yaşlı ve engellilerin konforunu içeren bir proje planladık. Bu gurur, hepimizin. Projemizin ana çıkış noktası, tarihi dokuyu geri planda bırakmadan peyzaj ve mimariyi destekleyen bir tasarım oluştururken, küçük dokunuşlarla farkındalık yaratacak bir yapı ortaya çıkarmak oldu. Yeşil alan içerisinde; ıhlamur, erguvan ağaçları ve Amasya’nın simgesi olan elma ağaçları ile peyzaj planlandı. Tasarlanan bu proje; doğal kaynakların hızla tükenmesi, çevre kirliliği, enerji için ödenen yüksek miktarlara yönelik yeşil tasarım unsurları ihtiva etmektedir. Projede, kentsel ve mimari dokunun korunması, geri kazanımın sağlanması, yenilenebilir enerji kullanımı, kadın, yaşlı ve engelli dostu unsurları önemsendi. Yerel yöneticiler olarak; dünyamız, geleceğimiz ve insanlık için bu işin üzerimizde bir borç olduğunun farkında olmalıyız” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI                                    

Devamını oku

Popüler Başlıklar