Takip Edin

Siyaset

Erdoğan: Belediye başkanlığı görevine geldiğimizde hiç kimseyi ekmeğinden etmedik/ Ek Fotoğraflar

Yayınlanma tarihi

-

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Bakan Akar: Gerekirse zor kullanabileceğimizi ifade ettik

Yayınlanma tarihi

-

Kaan ULU/ANKARA, (DHA)- MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk heyetin Rusya’daki görüşmelerine ilişkin, “Biz orada ateşkesin sağlanması için ne gerekiyorsa bunu yapmaya çalışıyoruz. Gerekirse oradaki muhaliflere ya da ateşkesi bozanlara karşı zor da kullanabileceğimizi ifade ettik” dedi.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de AK Parti grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akar, Türk heyetin Rusya’da İdlib konusundaki temaslarına ilişkin, “Oradaki mesele tam bir güvenlik meselesi, tam bir savunma meselesi; fakat bunun öncesi ve ötesinde de gerçekten bir insani dram yaşanıyor. Bizler de elimizden geldiğince öncelikle bu insani dramı düzeltmek için ve çare bulmak için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Kızılay’ımızla ve AFAD ile el ele vermek suretiyle ve Türk Silahlı Kuvvetleri’miz (TSK) ile elimizden gelen gayreti göstermek sureti ile oradaki trajediyi, milyonların çektiği acıyı olabildiğince azaltmaya çalışmaktayız ve o duruma bir çare bir merhem olmaya çalışmaktayız. Burada rejim havadan ve karadan saldırılarıyla gerçekten insanlık dışı faaliyet göstermiştir. Hastane ve okulları vurdular. Yerleşim yerlerini vurdular. Her ne kadar onlar inkar etseler de bunların fotoğrafları her tarafta mevcut. Dolayısıyla öncelikle bu saldırıların durdurulması, bu akan kanın durdurulması ateşkesin sağlanması bizim birinci amacımız” dedi.
‘ZOR KULLANABİLECEĞİMİZİ İFADE ETTİK’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce açıkladığı ilkeleri aynen koruduklarını ve muhafaza ettiklerini ifade eden Akar, şöyle konuştu:
“‘Astana Mutabakatı’ diyoruz, ‘Adana Mutabakatı’ diyoruz, bunlarda ilkeler ne ise tarafların buna uymasını bekliyoruz, bunu talep ediyoruz. Bizim yaptığımız uluslararası hukuka uygun, insanlığa uygun, açık ve şeffaf bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürdük, sürdürmeye devam ediyoruz. Herhangi bir şekilde gözlem noktalarımızın çekilmesi söz konusu değil. Herhangi bir şekilde onlara bir şey yapıldığı takdirde misliyle karşılık vereceğimizi söyledik, söylemeye de devam ediyoruz. Dolayısıyla bu ateşkesin sağlanabilmesi için süratle tarafların Soçi mutabakatındaki taahhütlerine uymasını bekliyoruz. Biz uyduk diğerlerinin de uymasını kendilerinden talep ediyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Astana Mutabakatının 5’inci maddesinde taraflar ateşkesin sağlanabilmesi için garantör olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti de TSK da ilave tedbirler alması için yetkili. Biz orada ateşkesin sağlanması için ne gerekiyorsa bunu yapmaya çalışıyoruz. Gerekirse oradaki muhaliflere ya da ateşkesi bozanlara karşı zor da kullanabileceğimizi ifade ettik. Bizim yaptığımız intikallerin başka bir amacı yok.”
‘GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR’
Akar, Suriye başta olmak üzere tüm komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını vurgulayarak, “Biz bir an önce bölgede ateşkesin sağlanması, istikrarın sağlanması, anayasanın yapılması, meşru bir hükümetin seçilmesi, bu meşruiyet içerisinde istikrara kavuşmuş demokratik ve istikrarlı bir Suriye’den bahsediyoruz. Bizim başka niyetimiz ve maksadımız yok. Görüşmeler devam ediyor. Bizim Rusya ile münasebetlerimiz bakanlık üzerinden ve askerden askere devam etmektedir, bu devam edecektir. Bir engel yok. Avrupalı ve Amerikalı dostlarımızın taahhütlerine uymasını bekliyoruz.”

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Darbe heveslilerine prim vermeyiz

Yayınlanma tarihi

-

Aslıhan ALTAY KARATAŞ/ANKARA, (DHA) – CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın, “Darbe söylemleri bu ülkenin dikkatini ve enerjisini dağıtmayı, hedeflerinden uzaklaştırmayı amaçlamaktadır. Her an teyakkuz halindeyiz ama darbe heveslilerine prim vermeyiz” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İdlib’deki gelişmeler ve darbe iddiaları ile ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından açıklamalarda bulundu. İbrahim Kalın, şunları kaydetti: 
“Türkiye’nin Suriye’nin toprağında gözü yoktur. Askerimiz orada Soçi Mutabakatı çerçevesinde bulunmaktadır. Amacı sivilleri korumak ve siyasi süreci ilerletmektir. Askeri gözlem noktalarımız yerlerinde kalmaya ve görevlerini ifa etmeye devam edecektir. 15 Temmuz darbe girişimini canıyla ve kanıyla püskürten bu millet, darbelere asla geçit vermeyecektir. Darbe söylemleri bu ülkenin dikkatini ve enerjisini dağıtmayı, hedeflerinden uzaklaştırmayı amaçlamaktadır. Her an teyakkuz halindeyiz ama darbe heveslilerine prim vermeyiz.”

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

İçişleri Bakanlığı: Gazetecilik çarpıtma değildir, üzülüyor ve tenkit ediyoruz

Yayınlanma tarihi

-

Fatih POYRAZ/ANKARA, (DHA)- İÇİŞLERİ Bakanlığı, bir televizyon kanalında yayımlanan ‘Akpınar Mahallesi’ndeki çadır alanına yardım gitmedi’ haberine tepki gösterdi. Bakanlık, “Gazetecilik çarpıtma değildir, üzülüyor ve tenkit ediyoruz” açıklamasını yaptı.
İçişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Gazetecilik çarpıtma değildir, üzülüyor ve tenkit ediyoruz” başlığına yer verilerek, “Tüm Elazığ, Malatya ve ülkemiz şahittir. İlk andan itibaren tüm kurumlarımızla, samimiyetle depremin yaralarını sarmaya çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Zarar vermek, yara açmak, milletimizin güvenini zedelemek için böyle yayın yapmak zorunda değilsiniz. Bir gün iyiliğe işiniz düşebilir. Bir gün AFAD’a işiniz düşebilir. Yayın politikanızı eleştiriyoruz ve aşağıda sunduğunuz haberin yeri olan…, sadece tarafımızdan son on beş günde gönderilen yardımların bir kısmını üzülerek sıralıyoruz. Türkçe anlamıyorsanız, İngilizce yazıyoruz. To: Fox News” ifadelerine yer verildi. 
Bakanlık, deprem anından bugüne kadar Akpınar çadır alanı ve mahalleye yapılan yardımlarla ilgili ise şu bilgileri paylaştı:
“60 çadır, 221 yatak, 700 battaniye, 355 bebek bezi, 196 Isıtıcı ve soba, 400 gıda kolisi, 180 gıda kartı, 50 koli meyve suyu, süt ve kek, 300 yastık, bin 250 torba odun, 450 adet 5 litre su, 500 torba kömür, (12 bin 500 kg), 70 çocuk için mont, eldiven, iç giyim malzemesi ve ayakkabı gönderildi, 80 hane yaklaşık 300 kişi Sosyal Giyim Market’imizden faydalandı ve ayrıca, Kızılay tarafından her gün sabah, öğle, akşam olmak üzere 3 öğün yemek dağıtılmaktadır.”

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar