Takip Edin

Güncel

Eski model cipi off-road aracına dönüştürdüler

Yayınlanma tarihi

-

Selçuk BAŞAR- Aleyna KESKİN/BEŞİKDÜZÜ (Trabzon), (DHA)- TRABZON’da girişimci Hasan ve Ferhat Aksoy, satın aldıkları eski model cipi, 250 bin liralık masrafla off-road aracına dönüştürdü. İki arkadaş, ‘Hoyrat’ adını verdikleri arazi aracıyla, Karadeniz’in zorlu coğrafyasında dere tepe demeden ilerleyerek adrenalin yaşıyor. Kışın yaylada mahsur kalanlara da yardım ettiklerini belirten Ferhat Aksoy, “Yolda aracımızı görenler fotoğraf çekilmek için durduranlar oluyor. Yaptığınız emeğin ilgi görmesi harika bir duygu. Her gören şaşkına dönüyor” dedi.
Beşikdüzü ilçesinde oturan Ferhat Aksoy ve arkadaşı Hasan Aksoy, 2 yıl önce CJ-5 marka cip satın aldı. Yurt dışındaki örneklerine bakarak arazi aracı tasarlamak için kolları sıvayan ikili, yaklaşık 250 bin TL harcayarak eski model cipi, off-road aracına dönüştürdü. Yerden yüksekliği ile dikkat çeken, Karadeniz’in zorlu doğa ve coğrafi şartlarına aldırış etmeden dağ, dere, tepe ve ormanları dolaşan iki arkadaş, yolu olmayan dağlara da araçlarıyla çıkarak, adrenalin yaşıyor. Aksoy arkadaşlar, ‘Hoyrat’ adını verdikleri özel tasarımlı araçla, yüksek kesimlerinde kış aylarında karla kapanan yerlere de ulaşıp, mahsur kalanların imdadına yetişiyor. Sosyal medyada paylaştıkları videolarla beğeni toplayan, aksiyon filmleri aratmayan görüntüleriyle de binlerce takipçi tarafından ilgi odağı olan ikili, off-road yarışlarına katılmayı planlıyor.
‘MAHSUR KALANLARIN İMDADINA YETİŞİYORUZ’
Off-road sporu ile yakından ilgilendiğini belirten Ferhat Aksoy, “İlçemizde yıllar önce sel meydana gelmişti. O günün şartlarına baktığımız zaman ne kadar aracımız profesyonel donanımlarla yapılmış olsa bile yine de yeterli gelmediğini gördük. Daha zorlu şartlara daha, zorlu bir araç gerekiyordu. Bugün ‘Hoyrat’ adını verdiğimiz bu aracı yaptık. Biz sadece zevk için yapmıyoruz ki bunu. Herkes bizim böyle bir aracımız olduğunu biliyor. Arıyorlar bizi. ‘Kardan yaylada mahsur kaldık gelin bizi kurtarın’ diyorlar. Bizde yola koyuluyoruz, onları da alıyoruz. Mahsur kalanların imdadına yetişiyoruz. Bize erzak siparişi de veriyorlar. Biz de bazen elimizde ekmek, bazen erzak çantası karla kapanan yollardan geçiyor insanların imdadına yetişiyoruz” dedi.
‘KEŞFEDİLMEMİŞ YERLERİ BULUYORUZ DAĞLARDA’
Hoyrat’la arazide kayda aldıkları görüntülerin sosyal medyada ilgi gördüğünü anlatan Ferhat Aksoy, “Sosyal medyada attığımız bütün videolar çok izleniyor. Yolda aracımızı görenler fotoğraf çekilmek için durduranlar oluyor. Yaptığınız emeğin ilgi görmesi harika bir duygu. Her gören şaşkına dönüyor. Biz bile adını bilmediğimiz ormanları dolaşıyoruz. Aracımız daha önce insanların çıkamadığı her yere tırmanıyor. Derelerin içinden geçiyoruz çoğu zaman.  Keşfedilmemiş yerleri buluyoruz dağlarda. Burası Karadeniz zaten hep aşağıya doğru indin mi kimse kaybolmuyor” diye konuştu.
‘YOLDA HİÇBİR ZAMAN KALMADIK’
Yıllardır oto elektrik işi ile uğraşan Hasan Aksoy ise ‘Hoyrat’ın kendilerini yolda bırakmadığını söyleyerek, “Off-road donanımına merak saldık. Kendi aracımızı yaptık. ‘Hoyrat’ adını verdiğimiz aracımızla her yere gidiyoruz. Yağmur, çamur, kar, fırtına hiç önemi yok. Çoğu zaman yol olmayan yerlerden derelerin içinden geçiyoruz. Biz dağlara, yaylalara âşık bir ikiliyiz. Her yere gitmek istiyoruz. Aracımızla beraber yarışlara katılmayı planlıyoruz. Çok çetin yollardan geçiyoruz. Bazen aracımız arızalanıyor, bazen tekeri çıkıyor hemen o zorlu arazide aracımızı tamir ediyor ve yolumuza devam ediyoruz. Yolda hiçbir zaman kalmadık. Aracımız bazen dere içinde çok zorlanıyor, kendini kaybediyor. Sanki dilimizden anlarmış gibi ‘Hoyrat’a sesleniyorum ve ‘Savaşacaksın burada, savaşacaksın’ diyorum” ifadesinde bulundu.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

İYİ Parti’li Ergün’den maden hafriyatları için soru önergesi

Yayınlanma tarihi

-

Cavit AKGÜN / MUĞLA, DHA- İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Milas ilçesindeki maden işletmelerindeki üretim sonucu ortaya çıkan hafriyatın kontrolsüz şekilde çevreye bırakıldığı gerekçesiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.
İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Milas’ın Bahçeburun Mahallesi Demirdağ mevkisindeki maden işletmelerindeki üretim sonucu ortaya çıkan hafriyatın kontrolsüz bir şekilde çevreye bırakılması sorununu meclis gündemine taşıdı. Ergun, “Hafriyatın kontrolsüz bir şekilde çevreye bırakılması sebebiyle o bölgede bulunan vatandaşlarımızın zeytinlikleri zarar görmekte ve zeytin ağaçları kurumaktadır. Dolayısıyla zeytin ağaçlarını kaybeden vatandaşlarımız için önemli zararlar ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber, yağmur yağdığı zaman yağmur suları ile birlikte bu maden hafriyatları çok daha fazla bir alana yayılarak, son derece olumsuz çevresel kirliliklere neden olmaktadır. Vatandaşlarımızın konu ile ilgili kamu otoritelerine durumu ilettikleri ve henüz bir çözüm geliştirilmediği belirtilmektedir” dedi.
İYİ Parti Muğla Milletvekili Ergun, Çevre ve Şehirlik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması
talebiyle şu soruları yöneltti:
“Bakanlığınızca, söz konusu maden ocağının üretimi süreçlerinde ortaya çıkan çevresel tehditler konusunda şu ana kadar herhangi bir denetim yapılmış mıdır? Eğer yapılmışsa bu maden işletmesine ne gibi müeyyideler uygulanmıştır?”

FOTOĞRAFLI

 

 

 

 

Devamını oku

Güncel

Bakan Ersoy Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’ni anlattı

Yayınlanma tarihi

-

Yüksel KOÇ-Feridun AÇIKGÖZ/İSTANBUL,(DHA)-KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport’tan başlayıp Galata Kulesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Atlas Pasajı’nın bulunduğu güzergahtan geçerek, bu yıl açılması planlanan Atatürk Kültür Merkezi’nde sona erecek olan, Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’ne ilişkin bir basın açıklaması yaptı. 
Galata Meydanı’nın bulunduğu alanın büyütülmesi için kamulaştırma çalışması yapılacağını söyleyen Bakan Ersoy, bu yıl Atlas Sineması ve Atatürk Kültür Merkezi’nin de hizmete gireceğini, filmlerin galalarının Atlas Sineması’nda yapılacağını söyledi. 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport’tan başlayıp Atatürk Kültür Merkezi’nde sona erecek olan, Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’nin, bu yıl hayata geçeceğini söyledi. Bakan Ersoy, bu amaçla Galata Kulesi’nin önünde bir basın açıklaması yaptı. 

“BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU PROJESİ”
Bugün Cumhurbaşkanı ile birlikte Galataprort’ta incelemelerde bulunduklarını söyleyen Bakan Ersoy, “Bu yıl itibariyle, inşallah 5 Nisan’da ilk gemi yanaşacak ve Galataport faaliyete geçecek. Galataport’un bu yıl faaliyete geçmesiyle beraber başta Karaköy olmak üzere bu hatta, turizmde ilave bir canlanma olacak. Biz de bu bağlamda, hem turizm amaçlı, hem de kültür ve sanat ağırlıklı yeni bir projeyi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Uzun zamandır planladığımız bir proje. Galataport’tan sonra Galata Kulesi, yani şu meydanı turizm açısından daha değerli hale getirmek, hem de kültür ve sanatın başlangıç noktası yapmak için bir proje başlattık; Beyoğlu Kültür Yolu Projesi” dedi.
 
GALATA MEYDANI KAMULAŞTIRMAYLA BÜYÜTÜLECEK
Bu nedenle Galata Meydanı’nda bazı kamulaştırmalar yapılacağını söyleyen Bakan Ersoy, “Bu bağlamda bu meydanda bazı kamulaştırmalar yapacağız. Galata Kulesi’nin bulunduğu meydan aslında İstanbul’un ilk meydanı. Burası Ceneviz Kulesi ve Ceneviz Meydanı olarak da adlandırılıyor. Ama maalesef daha sonra bazı aykırı yapılaşmalarla meydan olma özelliğini kısmen kaybetmiş. O aykırı yapılaşmalarda bir kamulaştırma süreci başlatıp, meydana tekrar eski özelliklerini kazandıracağız. Bu meydanın sadece turizmle anılmasını istemiyoruz. Kültür ve sanatla da ön plana çıkmasını istiyoruz. Bakanlığımıza bağlı genel müdürlükler, özellikle güzel sanatlar, opera, bale ve tiyatro bölümleri burada çeşitli etkinlikleri yıl boyunca gerçekleştirecekler” dedi. 
Bakan Ersoy, “Meydanın büyütülmesinden sonra sokak sağlıklaştırma çalışmasıyla tünele doğru bir yokuştan; eski Beyoğlu Evlendirme Dairesi’nin olduğu yerden çıkış yapacağız. Beyoğlu Evlendirme Dairesi’nde de bir çalışma başlatıyoruz. Tarık Zafer Tunaya Kültür ve Sanat Merkezi haline getiriyoruz. Böylelikle yokuşu da canlandırarak buradan başlayan yaya trafiğini tünele bağlamış olacağız” diye konuştu.

FİLMLERİN GALALARI ATLAS SİNEMASI’NDA OLACAK’
Atlas Sineması ile ilgili restorasyon çalışması olduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, “Biliyorsunuz yine bu yıl içinde Atlas Pasajı ve Atlas Sineması’nın restorasyonu ile ilgili çalışmamız var. Başlattık. Yaz sezonu içinde restorasyonunu tamamlayarak onu hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ve bundan sonra filmlerin galalarını Beyoğlu’nda Atlas Sineması’nda gerçekleştirilmesini sağlayacağız” dedi.

“BU YIL İÇİNDE AKM’Yİ HAYATA GEÇİRİYORUZ” 
Bu yıl içinde Atatürk Kültür Merkezi’ni hayata geçireceklerini söyleyen Bakan Ersoy, “Yine bu yıl içinde söz verdiğimi gibi inşallah Atatürk Kültür Merkezi’ni hayata geçiriyoruz. Ve Kültür Yolu’nu Atatürk Kültür Merkezi’nde tamamlamış oluyoruz. Bir çok aktiviteyi içinde geliştiren çok devasa bir yapı” dedi. 

BEYOĞLU KÜLTÜR YOLU: GALATAPORT’TAN BAŞLAYIP AKM’DE BİTECEK
Bakan Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Projesini şöyle anlattı: Galataport’tan başlayıp, Galata Kulesi’nden Tarık Zafer Tunaya’dan Beyoğlu’na bağlanmış Beyoğlu Kültür Yolu’nu takip ederek, Atlas Pasajı’ndan Atatürk Kültür Merkezi’ne bağlamış olacağız. Böylelikle Kültür Yolu’nu aktif bir şekilde hayata geçirmeyi planlıyoruz bu yıl içerisinde.

TARİHİ BİNALAR UZUN SÜRELİ KİRALANACAK
Beyoğlu’nda çok sayıda tarihi bina olduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, “Beyoğlu’ndaki tarihi binalarla da görüşüyoruz. Maalesef uzun zamandır dokunulmamış, çok zor durumda olan tarihi binalar var. Bunların sahipleriyle görüşüp uzun süreli kiralamalar karşılığında bunlara da restorasyon projeleri hazırlıyoruz. Bunların, tamamını sadece kültür ve sanat amaçlı olarak, başta İstanbul olmak üzere Türk halkının kazanımına ve kullanımına sağlayacağız” dedi.
 
“KÜLTÜR VE SANATA YAPTIĞIMIZ YATIRIMLAR TURİZM OLARAK GERİ DÖNÜYOR”
Galata Meydanı’nın turizm açısından çok önemli olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, “Özellikle bu meydan turizm açısından da çok çok değerli. Özellikle kültür ve sanata yaptığımız yatırımlar turizm olarak da fazlasıyla bize geri dönüyor. Bu amaçla bu meydanda vakıflara ait bu tarz binaları -mülkiyetleri biliyorsunuz vakıflara ait- Onları Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu proje dahilinde işletmeye başlayacağız. Bakanlık olarak işletmelerini devralacağız. Hem turizm hem kültür ve sanat olarak projeyi tamamlayıp halkımızın kullanımına katacağız” diye konuştu. 

GALATA KULESİ İLE SELFİ
Bakan Ersoy açıklamanın ardından Galata Kulesi’ni kadraja alacak şekilde selfi çekti. 
Daha sonra basın mensupları ile Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin olduğu yere kadar yürüyen Bakan Ersoy, burada da kısa bir açıklama yaptı. Eski Beyoğlu Evlendirme Dairesi olan Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi binasını tamamını elden geçirdiklerini ve bu yıl içinde hizmete açacaklarını ifade eden Bakan Ersoy, buranın tiyatro, cep sineması ve galeri olarak hizmet vereceğini söyledi. Kültür yolunun çok büyük bölümü 2020 yılı içinde tamamlanacağını söyleyen Bakan Ersoy, “Galata Meydanı’nda bir tane büyük bir bina var. O binayı hallettik mi meydan kurtuluyor. Yani eski Ceneviz Meydanı için gerekli olan alanı kazanmış oluyoruz” dedi. 

(FOTOĞRAF)

Devamını oku

Güncel

Bayrampaşa’daki bıçaklı saldırgan dehşeti: Kafe çalışanı o anları anlattı 

Yayınlanma tarihi

-

Alper KORKMAZ / İSTANBUL, (DHA)  – BAYRAMPAŞA’da bir saldırganın elindeki bıçakla dehşet saçtığı ve  polis tarafından vurularak öldürüldüğü kafenin çalışanları korku dolu anları anlattı. Çalışanlar elindeki saldırganın hiç diyalog kurmadığını, masa ve sandalyeleri yığınak yaptığını söylerken, kafe içerinde çok sayıda mermi izinin olduğu görüldü. 
Olay, dün saat 23.20 sıralarında Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi Şehit Kamil Balkan Caddesi’ndeki bir kafede meydana geldi.
Bulgaristan uyruklu Milen Stoyanov Bahchevanov (33) henüz bilinmeyen bir nedenle elindeki bıçak ile kafeye girmiş ve etrafa saldırmıştı. Saldırgan polisin müdahalesi ile vurularak etkisiz hale getirilmişti. Akşam saatlerine kadar kapalı kalan kafenin çalışanları korku dolu anların yaşandığı kafede temizlik yaptı. Kafe içerinden bir çok noktada mermi izinin olduğu görüldü. 

“HİÇ BİR ŞEY KONUŞMADI”
Yaşadıkları korku dolu anları anlatan kafe çalışanı Halit Demirok müşteri gibi gelen saldırganın bir süre kafenin alt katında oturduğunu söyleyerek,  ” 2 kadın müşteri üst kata çıktı. Kadınların çıkmasıyla onların arkasından çıktı. Bıçakları çekince yukarıda olan 3 kadın  hemen aşağıya indi.  Kimseye herhangi bir darbı, gaspı yada rehin alma durumu olmadı. Hiç bir şey konuşmadı polisler geldi. 1,5-2  saat polisler ikna etmeye çalıştı. Sonra yukarıdan girmek istediler sonra izlediğini o görüntüler oluştu” dedi. 

“MASA VE SANDALYELERİ YIĞINAK YAPTI”
Demirok , polislerin uzun süre ikna etmeye çalıştığını belirterek ” Yukarıya çıkış zaten görüyorsunuz çok dar bir alan.  Masaları sandalyeleri memur arkadaşlar çıkmasın iye oraya yığmış. Eline ne geçirdiyse polislerin üzerine attı.  Polisler çok sabırlı davrandılar. Hiç bir şey konuşmadı adam.  Polis üstten girmek isteyince  panikledi,  bir bekçi arkadaşı yaraladı. Hiç bir diyalog kurmadı” diye konuştu.  

(FOTOĞRAF)

Devamını oku

Popüler Başlıklar