Takip Edin

Dünya

Fas’ta yolcu otobüsü şarampole yuvarlandı: 8 ölü, 42 yaralı

Yayınlanma tarihi

-

Fas, (DHA)- Fas’ta yağmur sonrası kayganlaşan yolda kontrolden çıkan yolcu otobüsü şarampole yuvarlanarak takla attı. Kazada 8 kişi hayatını kaybetti, 42 kişi ise yaralandı.
Fas’ın Taza kentinin batısındaki Bab Marzouka bölgesindeki otoyolda seyir halinde olan yolcu otobüsü, yağmur sebebiyle kayganlaşan yolda kontrolden çıktı ve şarampole yuvarlandı. Taklalar attıktan sonra durabilen otobüste bulunan yolculardan 5’i olay yerinde, 3’ü de kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetti. Kazada 42 yolcu da yaralandı.
Yetkililer, acil servis ekiplerinin kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü belirtirken, ölü sayısının artmasından endişe duyuluyor.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı anketi, Başbakan Ersin Tatar önde

Yayınlanma tarihi

-

Sefa KARAHASAN, LEFKOŞA (DHA)- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için geri sayım başladı. KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın ardından Başbakan Ersin Tatar da Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

Gezici Araştırma Şirketi de, Nisan ayında yapılacak seçimlerle ilgili olarak anket yaptı. 11-13 Ocak arasında KKTC genelinde, 3 bin 264 kişi ile yapılan ankette; “Seçimleri Başbakan Ersin Tatar kazanacak” ifadelerine yer verildi. 

Ankete göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, son dönemde yaptığı ve izlediği politikalar nedeniyle halkın tepkisini çekiyor.

Ankette, Kıbrıs Türk Halkı’nın Türkiye’nin garantörlüğüne yüzde 80 oranında destek verdiği vurgulanıyor. Ada’da bir çözüm modeli olarak da ‘iki devletli çözüm’ savunuluyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 34,2’si Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Ersin Tatar’a oy vermek istediğini ifade ediyor. Halkın yüzde 28,8’i ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya oy vermek istediğini söylüyor.  Yüzde  17,4’ü ise Ana muhalefet lideri Tufan Erhürman’a, yüzde 8,3’ü de Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a oy vermek istediğini belirtiyor. 

Seçimlerin ikinci tura kalması durumunda ise halkın yüzde 44,8’i Ersin Tatar’a oy vermek istediğini, yüzde 40,6’sı da Mustafa Akıncı’ya oy vermek istediğini söylüyor.

CUMHURBAŞKANI AKINCI’YA TEPKİ

‘Halkın nasıl bir Cumhurbaşkanı istediğine ilişkin’ soruya ise katılımcıların yüzde 35,6’sı Kıbrıs Türk Halkı’nın çıkarlarını ön planda tutan bir Cumhurbaşkanı istediğini ifade ediyor. Halkın yüzde 53,1’i de bağımsız iki devleti isteyen bir Cumhurbaşkanı istediğini kaydediyor.

Araştırmada Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın başta Barış Pınarı Harekatı olmak üzere bir çok açıklamaları da eleştiriliyor. Kıbrıs Türk Halkı, Akıncı’nın açıklamalarına katılmıyor. Buna göre halkın sadece yüzde 30,7’si Akıncı’ya destek veriyor. Yüzde 69,3’ü ise Akıncı’nın açıklamalarına katılmıyor.

Ankette, Kıbrıs Türk Halkı’nın nasıl bir çözüm istediği ile ilgili de sonuçlar ortaya çıktı. Halkın yüzde 84,2’si Kıbrıs’ta bir çözüm olacağına inanmıyor. Çözüm olacağına inananların sayısı yüzde 12,4.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

KKTC halkının yüzde 81,3’ü ‘iki ayrı devletli çözüm’ önerisinin getirilmesini istiyor. Yüzde 10,2’si Rumlarla Federasyon önerisi ve yüzde 8,5’i Konfederasyon önerisi olsun diyor. Halkın çoğunluğu ‘İki Devletli Çözüm’ün gerçekçi olduğuna inanıyor. Ankete göre halkın yüzde 85’e yakını KKTC’nin ‘bağımsız bir devlet’ olmasını istiyor.

TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜ

Araştırmaya katılanların yüzde 80’i de Türkiye’nin Kıbrıs’taki garantörlüğünün devam etmesinden yana görüş belirtti. Garantörlüğün iptal edilmesini istenlerin oranı sadece yüzde 5,2’de kaldı. Halkın yüzde 3’ü ise AB ve BM’nin garantör olması gerektiğini savundu. 

 

Devamını oku

Dünya

KKTC’den Rumlara sert tepki: Rum liderliği, haddini bilmeli ve kendine gelmelidir

Yayınlanma tarihi

-

Sefa KARAHASAN, LEFKOŞA (DHA)- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini ‘korsanlık’ olarak değerlendiren Rum yönetimine sert tepki gösterdi. 

“Ada’da korsan bir devlet varsa, o da Rum liderliğidir” diyen Taçoy, “Kıbrıs Rum liderliği, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de attığı adımları ‘korsanlık’ olarak değerlendirmiş. Haddini bilmez Rum liderliği, bu Ada’da sadece korsan devletin kendileri olduğunu bilmelidir” dedi. DHA’ya özel açıklama yapan Hasan Taçoy şöyle devam etti; 

KATLİAMLARA DEVAM EDECEKTİNİZ

“Kıbrıs Türkünü, 1960 Cumhuriyeti’nden silah zoruyla uzaklaştıran, haklarımızı gasp eden Rum liderliğidir. Türkiye bölgede olmasaydı, Türkiye bizlerin garantörü olmasaydı, Rum liderliği olarak deniz korsanları gibi Kıbrıs Türküne saldıracak ve katliamlarınıza yine devam edecektiniz. Rum lider Nikos Anastasiadis’e ve şurasına hatırlatmak isteriz ki, Kıbrıs Türk halkı her zaman anavatan Türkiye ile yoluna devam edecektir. Doğu Akdeniz’deki haklarımızın gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Rum liderliği, haddini bilmeli ve kendine gelmelidir.”

Devamını oku

Dünya

Irak’ta sokaklar karıştı, hükümet resmi tatil ilan etti

Yayınlanma tarihi

-

Irak, (DHA)- Irak’ta başkent Bağdat da dâhil olmak üzere ülkenin çeşitli şehirlerinde sokaklara çıkan eylemciler yollarda lastik yaktı, güvenlik güçleriyle çatıştı. Devam eden protestolar nedeniyle bazı şehirlerde resmi tatil ilan edildi.
Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle 1 Ekim’de başlayan gösteriler, halen devam ediyor. Hükümet karşıtı protestocular dün gece başkent Bağdat’ta yine sokağa çıktı. Yerel medya, Tahrir Meydanı’nda toplanan protestoculara müdahale etmek için güvenlik güçlerinin meydana girmeye çalıştığını ancak protestocuların bunu engellediğini, yol ve köprülerde de lastik yaktığını yazdı. Ayrıca, Tahrir Meydanı’na yakın mesafede bulunan Tayaran Meydanı’nda gerçek mermilerle göstericilere müdahale edildiği ileri sürüldü. Protestocular arasında yaralananların olduğu belirtildi.
Protestocular, Bağdat’ın yanı sıra Nasiriye, Basra gibi ülkenin çeşitli şehirlerinde de sokağa çıktı. Dün gece meydana gelen olaylar nedeniyle önlem olarak bazı şehirlerde ise resmi tatil ilan edildi. Protestoler devem ederken, zaman zaman güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışmalar yaşanıyor. 

Devamını oku

Popüler Başlıklar