Takip Edin

Güncel

Fındıklı’da belediye ile kaymakamlığın ‘e-dersane’ tartışması

Yayınlanma tarihi

-

Mehmet Can PEÇE/FINDIKLI (Rize), (DHA)- RİZE’nin Fındıklı ilçesinde belediyenin, internet üzerinden açmayı planladığı konu anlatımlı ‘e-dershane’ uygulaması için okullarda yapmak istediği tanıtıma, kaymakamlık izin vermedi. Belediye Başkanı CHP’li Ercüment Çevratoğlu, “Öğrencilerimize destek amaçlı portalı tanıtıp ücretsiz şifre vermek için izin istedik ama ‘zinhar olmaz’ dediler” dedi. Fındıklı Kaymakamı Emre Canpolat ise projeden haberdar olmadıklarını belirterek, “Okullar dingonun ahırı değil. Kimse okullara elini kolunu sallayarak giremez” açıklaması yaptı.
Fındıklı Belediyesi, 9, 10, ve 11’inci sınıf öğrencilerine yönelik konu anlatımları ve testlerin yer aldığı ‘e-dershane’ portalı oluşturdu. Belediye görevlileri, portalı tanıtmak ve öğrencilere ücretsiz erişim sağlamak adına kullanıcı parolası ve şifresi vermek için okullara girmek istedi. Kaymakamlık, kendilerine yazılı bir başvuru olmadığı gerekçesiyle görevlilerin okullara girişlerine izin vermedi.
Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çevratoğlu, gençlere ve çocuklara daha güzel bir gelecek sunmak için çalıştıklarını belirterek, “Bize gönüllü destek veren arkadaşlarımızın katkılarıyla 9, 10, 11’inci sınıf öğrencilerimize elektronik dershane ve test ortamının tanıtılıp  dağıtılması için kaymakamlıktan izin istedik. Kaymakamlık ‘zinhar olmaz’ dedi. Ne dağıtacağımız belli. Milli Eğitim tarafından tamamen onaylı olan, şu an birçok insanın yararlandığı bir portallara insanların ücret ödediğini de biliyoruz. Biz de bu anlamda destek amaçlı test ve konu anlatımlarının olduğu portalı çocuklarımıza tanıtıp ücretsiz şifre vermek için izin istedik. İzin vermediler. Fındıklılı çocuklarımızın kaliteli eğitime ulaşmasını istemiyorlar” dedi.
KAYMAKAM: OKULLAR DİNGONUN AHIRI DEĞİL
Fındıklı Kaymakamı Emre Canpolat da kaymakamlığın kaliteli eğitimi engellenmediğini, konu ile ilgili kaymakamlığın bilgilendirilmediğini açıkladı. Canpolat, “Belediye e-dershane diye bir uygulama başlattı. Bununla ilgilide bir sosyolog görevlendirmiş. Öğrencilere kullanıcı adı ve şifre dağıtıyor. Bununla ilgili ne kaymakamlığa ne de milli eğitime bir talep yazısı yazılmamış. Bu okullar dingonun ahırı değil. Kimse okullara elini kolunu sallayarak giremez. Buralar bir eğim yuvası. Ulustaki tüm eğitim hizmetinden Milli Eğitim Bakanlığı sorumludur. Milli Eğitim Bakanlığının ilçedeki temsilcisi de kaymakam, ilgili mevzuat bana bu yetkiyi vermiş ben bunu kullanırım. Bize talep yazısı biz söyledikten sonra geldi. Yazı şöyle, ‘Biz okullarda gezeceğiz, haberiniz olsun.’ ‘Sen okullar da ne anlatacaksın, gel bize söyle’ dedik. ‘Yok, biz bunu okullarda anlatacağız’ diyorlar. Bu alt yapıyı kim yapmış? Milli Eğitim onaylı mı? Müfredata uygun mu? Bunu Milli Eğitim Bakanlığı ile görüş elin mevzuata göre güçlü olsun. Sonra ben zaten sana izin veririm. Hangi kaymakam okullarda ki eğitimin kaliteli olmasını istemez ki” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Şırnak’tan İdlib’e 2 TIR’lık insani yardım

Yayınlanma tarihi

-

Sekvan KÜDEN/ŞIRNAK, (DHA)- ŞIRNAK’ta, İçişleri Bakanlığı, AFAD ve Kızılay koordinesinde yürütülen ‘Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız’ kampanyası kapsamında, 2 TIR’dan oluşan insani yardım malzemesi İdlib’teki siviller için yola çıkarıldı. 
İçişleri Bakanlığı, AFAD ve Kızılay koordinesinde yürütülen ‘Bir Aradayız İdlib’in Yanındayız’ kampanyası kapsamında İdlib’teki sivillere ulaştırılması amacıyla Şırnak Valiliği’nce toplanan 2 TIR’dan oluşan insani yardım malzemeleri gönderildi. TIR’ları göndermek için düzenlenen törende konuşan Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak’ın ekonomik açıdan önde gelen bir kent olmadığına dikkat çekerek, empati konusunda bu durumu en iyi anlayan kent olduğunu söyledi. Pehlivan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Çok kısa sürede sivil toplum kuruluşlarımızın, derneklerimizin katkılarıyla bu yardımlar toplandı. Belki Şırnak ilimiz ekonomik yönleriyle önde olan bir ilimiz değil ama bu anlamda empatiyi en iyi yapacak illerimizden bir tanesi. Niye? Çünkü uzun yıllar burada köyünde ilçesinde, şehir merkezlerinde yaşayan vatandaşlarımız çeşitli sıkıntılar çekti. Zaman zaman köylerinden ayrılmak durumunda kaldılar. Şehir merkezlerinde yine çukur barikat dönemlerinde bölücü terör örgütünün yaşattığı sıkıntılar vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde şehrimizin yeniden ayağa kalkması hususunda gerekli adımlar atıldı. Şu anda hem güvenlik açısından hem de kamu hizmetlerinin tekrar yatırımlarının hayata geçmesi, belli noktalara gelmesi açısından önemli mesafeler almış durumdayız. Ülke olarak yaklaşık 4 milyon göçmen misafir ediyoruz. Son dönemlerde, Suriye’de, İdlib’te yaşanan olaylar nedeniyle binlerce insan bizim sınırlarımıza doğru yerlerini terk etmek zorunda kaldılar. Tabi orda yaşlılar, kadınlar, çocuklar uygun olmayan şartlarda, bir şekilde yollarda. Oluşturdukları kamplarda hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Bizde Şırnak ili olarak bir nebze olsun onların yaşam koşullarına, beslenmelerine barınmalarına, giyinmelerine katkımız olduysa ne mutlu bize.”
Vali Pehlivan’ın konuşmasının ardından TIR’lar dua eşliğinde İdlib’e gitmek üzere yola çıkarıldı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Manisa’da 5.4’lük depremin ardından artçılar sürüyor (6)

Yayınlanma tarihi

-

DEPREMZEDELER 2’NCİ GÜNDE DE ATEŞ BAŞINDA BEKLİYOR
Merkez üssü Manisa’nın Akhisar ilçesi Musalar Mahallesi olan 5.4’lük depremin ardından mahallede 5 metruk binanın çökmesinden sonra birçok evde de hasar ve çatlak oluştu. Büyük tedirginlik yaşayarak dün geceyi sokakta geçiren mahalle sakinleri, bu gece de evlerinin bahçelerinde yaktıkları ateşin başında bekliyor. Ayrıca AFAD, AKUT ve UMKE ekipleri tarafından geceyi sokakta geçirmek isteyen vatandaşlar için iki çadır daha kurdu. Depremzedeler için gece hazırlığı devam ederken, Kızılay tarafından da gıda yardımı yapıldığı bildirildi.

Cemil SEVAL/MANİSA,(DHA)

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Akyaka’da deniz yine çekildi

Yayınlanma tarihi

-

Cemal KÖYÜK/ULA (Muğla), (DHA)- MUĞLA’nın Ula ilçesinde yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tatil bölgelerinden Akyaka’da deniz suyu, 30 metre kadar çekildi.
Ula ilçesine bağlı Akyaka’da, gel- git sonrası denizde yaklaşık 30 metre çekilme meydana geldi. İlk kez denizde çekilmeyi görenler şaşkınlık yaşarken, bir yandan da doğa olayını cep telefonu kamerasıyla görüntüledi. Kıyıda kumlarda adacıklar oluştu, çocuklar adacıkların üzerinden atlayarak uzun süre oyun oynadı. Çevredeki esnaf ve balıkçılar da denizdeki çekilmenin her yıl olduğunu belirtti. Balıkçılardan biri, “Denizin çekilmesi her yıl bu aylar içinde meydana geliyor. Son Ege Bölgesi’nde aralıklarla meydana gelen depremlerle ilgisi yok. Bu tamamen doğa olayıdır. Korkulacak bir şey yok” dedi. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar