Takip Edin

Güncel

Fotoğraf Ek//Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mahir Ünal’ın kızının nikahına katıldı

Yayınlanma tarihi

-

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Sele karşı derelerin ıslah edilmesi için imza topladılar

Yayınlanma tarihi

-

Dinçer AKBİR- Alişan KOYUNCU/KARTEPE (Kocaeli), (DHA)- KOCAELİ’nin Kartepe ilçesine bağlı Eşme Mahallesi’nin sakinleri, bölgeden geçer ve taşarak sele neden olan 3 derenin ıslah edilmesi amacıyla imza kampanyası başlattı.
Kartepe Eşme Mahallesi’ndeki Eşme Deresi, Kuru Dere ve Maden Deresi’nin taşması nedeniyle meydana gelen sel, mahalleliyi isyan ettirdi. 2014 yılından beri her yıl 2 kez sel meydana geldiğini, bazı evlerin yıkıldığını ve neredeyse tüm hanelerin çamurla dolduğunu söyleyen mahalle sakinleri, derelerin ıslahı için kendi aralarında imza kampanyası başlattı. Bugüne kadar 894 kişinin imzaladığı kampanyayla, dere yatağı içinde arsası olan yaklaşık 50 kişiden de arazilerinde çalışma yapılıp, derelerin ıslah edilmesi için onay alındı. Eşme Sahili’ndeki kafeteryada bugün toplanan mahalleli, yetkililere seslenip derelerin bir an önce ıslah edilmesini istedi.
‘5 YILDIR HER SENE BURAYA SEL GELİYOR’
Mahallede imza kampanyasının başlamasına öncülük eden Ali Galip Ateş, “Buraya 2014 ve 2015’te 8 ay arayla 2 kez sel geldi. Burada bir ev vardı o yıkıldı. Bahçelerimiz, ağaçlarımız, seralarımız gitti. Yukarılarda evlerin zemin katlarını su bastı, oturulamaz hale geldi. Şimdi yukarıda D-100 köprüsü yapıldı. İlerideki Kuru Dere ıslah edildi. Sağlık Ocağı köprüsü yapıldı. Bir tek Maden Deresi’nde D-100 ile Sapanca Gölü arasındaki kısım kaldı. 5 yıldır her sene buraya 2 sefer sel geliyor. Biz burada mağduruz. Bu konunun derhal çözülmesi gerek. Burası doğanın en güzel yeri. Sapanca Gölü’nün ve bölgenin en güzel ve en berrak yeri burası. Ben 66 yaşındayım, 6 yaşımdan beri burada yüzerim. Buranın adı Bostanlar Burnu’dur. Biz selden sonra suya giremiyoruz. Batak oluyor. Yukarıdaki taş ocağından buraya toprak taşınıyor. Batak oluştuğu için suyun kalitesi bozuluyor. Eğer su bozulup, bu göle bir şey olursa biz ne yapacağız? Doğal doku bozuluyor” diye konuştu.
MUHTAR: BİR DAHA SEL GELİRSE CAN KAYBI TEHLİKESİ VAR
Mahalle halkının imza kampanyasını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne taşıyacağını söyleyen Eşme Mahalle Muhtarı Selim Günay, şöyle konuştu:
“Derelerden Eşme’ye 2 kez sel geldi. Şu an Kuru Dere’nin ıslahı oldu. Eksikleri var ama epey tamamlandı. Şu anda Eşme Deresi ve Maden Deresi D-100’den göle kadar ıslah bekliyor. Bu konuyla alakalı daha önce Maden Deresi’ndekilerin buna izin vermediği söyleniyordu. ‘Burada böyle bir sorun var. O yüzden ıslah yapamıyoruz’ deniliyordu. Biz de Kartepe Belediyesi ile bir çalışma yaptık. Kartepe Belediyesi bize dere yatağında arsası olanların tapularını çıkarttı. Biz de bu kişilerden dere ıslahı yapmak için imza aldık. 50’nin üzerinde kişiden imza topladık. Bunu belediyeye götürdük. Belediye de DSİ’ye teslim edecek. DSİ zannedersem belediyeye, ‘Eğer bütün vatandaşlar izin veriyorsa biz derenin ıslahını yaparız’ şeklinde bir yazı yazmış. Bizim yetkililerden talebimiz en acil şekilde buranın yapılması. Çünkü bir daha sel gelirse, can kaybı tehlikesi var. Dere yatakları 3- 4 tane eve çok yaklaştı. Özellikle Eşme Dere’de bir daha sel gelirse bu evler yıkılabilir. Burada büyük bir can tehlikesi var. Acil bir şekilde derelerin ıslah edilmesini istiyoruz.”

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Bakan Varank, Kapodokya’da

Yayınlanma tarihi

-

Orçun YILDIRIM/AVANOS (Nevşehir), (DHA)- SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Nevşehir’in Avonos ilçesinde bulunan Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi’ni (Güray Müze) gezdi.
Bakan Varank, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Nevşehir’in Avanos ilçesine geldi. Vali İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz tarafından karşılanan Bakan Varank,  Kapadokya Yeraltı Seramik müzesini gezdi. Müze sahibi Güray Tüysüz’den bilgi alan Bakan Varank, ardından ilçede bulunan tarihi yerleri gezdi. Bakan Varank, ziyaretlerinin ardından ilçeden ayrıldı.

FOTOĞRAFLI

 

Devamını oku

Güncel

Şentop: Temel problem, 1961 Anayasası’yla ortaya çıkan vesayetçi sistemdir

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen “Meclis Simülasyonu” etkinliği kapsamında düzenlenen Farazi Yasama Yılı Açılış Töreni’ne katıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop etkinlikte yaptığı konuşmasında, Türkiye’deki sistem değişikliğine değindi. “Türkiye’deki temel problem, darbe sonrası oluşturulan 1961 Anayasası’yla ortaya çıkan vesayetçi sistemdir.” diyen TBMM Başkanı Şentop, şunları söyledi:

“Parlamenter sistemin bu sistemle olan bir ilişkisi var. Parlamenter sistem, vesayetçi sistemin işleyişine zemin teşkil ediyor. 1961 Anayasası’nın hazırlanmasında çalışılmış birçok metin var. İncelendiğinde çok daha ağır vesayetçi bir yapının öngörüldüğünü görüyoruz. Tamamen hukukun, ekonominin ve siyasetin, oluşturulan bazı kurumlar eliyle yönetilmesi var. Parlamenter sistem şöyle bir zemin hazırlıyor. Bürokratik oligarşi dediğimiz kayıt dışı siyaset yapan güçler, parlamenter sistemin bazı zaaflarından yararlanarak ülkeyi yönetiyorlar. Eğer parlamento içindeki sayısal dengelerle oynarsanız, hükümetleri düşürüp kurdurabilirsiniz. Türkiye  bu zemin üzerinde uzun süre devam etti.”

Şentop, Türkiye’nin vesayetçi anlayışı tamamen tasfiye edecek bir güce gelerek Anayasa değişikliğiyle parlamenter sistemi terk ettiğini ve hükümetin doğrudan halk tarafından seçildiği başkanlık sistemine geçildiğini söyledi.

PLAKET VERİLDİ
Konuşmasının ardından Hukuk Atölyesi Kulübü öğrencileri adına bir plaket ve tablo takdim edilen Şentop, öğrencilere Meclis ambleminin bulunduğu plaket hediye etti. Programa katılan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da TBMM Başkanı Şentop’a hukuk fakültesine 1987 yılında kayıt olurken doldurduğu formun yer aldığı tabloyu takdim etti.

(FOTOĞRAF)

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar