Takip Edin

Güncel

Fotoğraflar // Sanatçılardan Diyarbakır’da nöbet tutan annelere destek

Yayınlanma tarihi

-

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Eski vali Çiftçi’yi darpla suçlayan Meltem Özkalfa: Adalet yerini buldu

Yayınlanma tarihi

-

Halil ÖZÇOBAN- Gürkan DURAL/BURSA, (DHA)- BURSA’nın Mudanya ilçesinde kaymamak olarak görev yaparken bir dönem birlikte olduğu sevgilisi Meltem Özkalfa’yı, 4 kişi ile birlikte zorla ormanlık alana götürerek darbettirdiği öne sürülen Kırklareli eski Valisi Orhan Çiftçi hakkında 18 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Yaşanan gelişmenin ardından Meltem Özkalfa, “Olayı acısıyla yaşayan ben olduğum için yılmadım. Mücadeleme sonuna kadar devam ettim. Adalet yerini buldu” dedi.
Mudanya Kaymakamı olarak görev yapan Orhan Çiftçi (54), ilçe belediyesinde görevli Meltem Özkalfa (50) ile bir dönem yakınlık yaşadı. Daha sonra sona eren ilişkinin ardından Çiftçi, İstanbul Bağcılar’a kaymakam olarak atanırken, Özkalfa ile görüşmek istemediğini kendisine iletti. Bunun üzerine ikili arasında tartışmalar yaşandı. Orhan Çiftçi, biri kadın 4 kişi ile birlikte 8 Mayıs 2017 tarihinde Bursa’ya giderek daha önceden kararlaştırdıkları yerde Özkalfa ile buluştu. Taraflar arasında burada gerginlik yaşandı. Çiftçi ve beraberindeki 4 kişi, Özkalfa’yı zorla Balat Ormanı’na götürdü. Burada ağır hakaretlere maruz kalıp, dövülen Özkalfa, iddiaya göre Çiftçi’nin ayaklarının altını öpmesi sonrası serbest bırakıldı.
​Özkalfa’nın şikayetinin ardından İçişleri Bakanlığı, Orhan Çiftçi hakkında soruşturma başlattı. Olay ortaya çıktığında Kırklareli’de vali olarak görev yapan Çiftçi, daha sonra merkeze alındı.
ÇİFTÇİ HAKKINDA HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden Erdal A., 14 Şubat 2018’de tutuklandı. Erdal A., 4 ay sonra serbest kaldı. Çiftçi’nin soruşturmasını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu, diğer 4 kişinin soruşturması ise Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldü. Soruşturma kapsamında alınan ifadesinde suçlamaları reddeden Çiftçi hakkında, ‘Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak suçuna iştirak’ ve ‘Hakaret’ suçlarından 5 yıldan 18 yıla kadar hapis istemi ile İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.
Orhan Çiftçi ile birlikte Özkalfa’yı ormanlık alana götürmekle suçlanan Erdal A., Funda S., Davut A. ve Osman K. hakkında ise 2’şer yıldan 10’ar yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. Sanıkların davası ise Bursa Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
MELTEM ÖZKALFA: ADALET YERİNİ BULDU
Yaşanan gelişmenin ardından Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulunan Meltem Özkalfa, “8 Mayıs 2017 günü Bademli kavşağında kendisi (Orhan Çiftçi) ve 4 kişi ile birlikte Balat Ormanı’na götürüldüm. 2 saat arabada kilitli kaldım. Telefonumdaki bütün mesajlar silindi, darbedildim. Olaydan sonra hiç yılmadım. Ertesi gün darp raporu alıp savcılığa gittim ve daha sonra savcılık bu olayı beklemeye aldı diye düşünüyorum. Ben şikayetçi oldum, şikayetçi olduktan sonra 2017’den beri dava açılmamıştı, Fakat 21 Şubat Cuma günü 4 kişinin davası Bursa 22’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılacak, bunlardan bir kişi (arabamı kullanan kişi) de 4 ay cezaevinde yattı. Daha sonrasında çıktı. Fakat Orhan Çiftçi’nin dosyası İstanbul’da olduğu için geçen 10 Şubat tarihinde 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmış. Savcı beyin iddianamesiyle birlikte 18 yıl hapsi isteniyor. Adalet yerini buldu diye düşünüyorum” dedi.
‘İNSANLIĞA SIĞACAK BİR ŞEY DEĞİL’
Kendisine yönelik eleştirilere de cevap veren ve yılmadan mücadele ettiğini dile getiren Özkalfa, “O kadar insanlar benim hakkımda yorum yaptılar ki; olayı acısıyla kesinlikle yaşayan ben olduğum için hiç yılmadım. Mücadeleme sonuna kadar devam ettim. Hiçbir kimseyi de umursamadım ve sonunda da kazandığımı düşünüyorum. Türk yargısına teşekkür ediyorum, adalet yerini buldu. Bir kadını darbetmek, dövmek, 4 kişi ile birlikte ormana kaldırmak bırakın valiyi, hiçbir insanlığa sığacak bir şey değil. Ben hala bunun acısı ve korkularıyla yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Beyoğlu’nda telefon çalan Fas’lı hırsızı polis böyle yakaladı 

Yayınlanma tarihi

-

Ali ABLAY / İSTANBUL , (DHA) Beyoğlu’nda sarıldığı kişinin cep telefonunu çaldıktan sonra kaçan Fas uyruklu şüpheli polis ekiplerince yakalandı. O anlar ise güvenlik kameralarına yansıdı.
Beyoğlu, Hüseyinağa Mahallesi Kemerhatun Caddesi’nde 6 Şubatta görev yapan Güven Timleri, bir şüphelinin kendilerine doğru koştuğunu görerek durdurdu. Şüpheli , polisi görünce elindeki cep telefonunu yere attı. Şüpheliyi kovalayan kişileri de durduran polis, kovalamacanın sebebini öğrenmek için kovalayan kişilerle konuştu. Şüpheliyi kovalayan Muhammed K.(26) , şüphelinin kendisine sarılarak cep telefonunu çaldığını belirtti. Bunun üzerine durdurulan ve Fas uyruklu olduğu öğrenilen şüpheli Oussama B. (24) gözaltına alındı.
Muhammed K.’nın ifadelerinden yola çıkarak araştırma yapan polis, olayın gerçekleştiği noktadaki güvenlik kamera kayıtlarını inceledi. Görüntülerde şüphelinin telefonu çaldığı tespit edildi.

O ANLAR KAMERADA
Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde ise Oussama B.’nin Muhammed K.’ya sarıldığı ve cep telefonunu aldıktan sonra hızlıca uzaklaştığı, ardından Muhammed K. ve arkadaşlarının şüpheliyi kovaladıkları görülüyor. Kaçan Oussama B. ve onu kovalayan kişilerin Güven Timlerince durdurulması da polis kamerasına yansıyor.

Devamını oku

Güncel

İstanbul’da ekmek ve unlu mamuller denetimi  

Yayınlanma tarihi

-

Müge YARIMBATMAN-Kubilay ÖZEV / İSTANBUL, (DHA)   – TARIM ve Orman Bakanlığı’nın ülke genelinde başlattığı ürün bazlı gıda denetimi kapsamında, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri il genelinde 750 personeller ekmek ve unlu mamüller üretim faaliyeti gösteren 8 bin 710 işletmede denetim yaptı.
 
“DENETİMİ İSTANBUL’DA 750 PERSONELİMİZLE BAŞLATTIK”
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı gıda denetimi seferberliği kapsamında her gün bir sektör denetleniyor. İlk gün süt ve süt ürünleri, ikinci gün et ve et ürünleri üretimi yapan işletmelerin denetiminin ardından bugün de ekmek ve unlu mamüller üretimi yapan işletmeler denetlendi. Esenler’deki denetimlere İstanbul İl Tarım Orman Müdür Vekili Nazif Koca da katıldı. Ekipler buradaki iş yerinde ürünlerin hijyen koşullarını, ürünlerin gramajlarını ve evraklarını inceledi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, gramaj ölçümü yapılan ürünlerden numuneler aldı. Denetimlere katılan İstanbul İl Tarım Orman Müdür Vekili Nazif Koca, “Sayın bakanımızın gıda denetim seferberliğiyle ilgili olarak bugün de ekmek ve ekmek çeşitleriyle unlu mamül üreten işletmelerin denetimini, İstanbul’da 39 ilçemizde ve 750 personelimizle başlattık ve şu anda devam ediyor. Esenler ilçemizde şu anda bir ekmek üretim işletmesindeyiz. İstanbul’da normalde 5 bin 700 tane ekmek, ekmek çeşidi; unlu mamüller de dahil toplam 8 bin 700 tane işletmeye var. Denetime mal kabulünden ve mallardan başlandı. Oradaki unların durumu hijyen ve genel hijyen koşullarına göre uygunluğu tespit edildi. Genel hijyen kurallarında tuvaletler ve çalışma ortamları da dahil hepsi kontrol edildi. Daha sonra üretim aşamasında fiziksel olarak un ve unlu mamülleri yapılan ekmeğin gıdayla temas eden uygun malzemelerle yapıldığına dair testi yapılıp gözlendi. Daha sonra üretime gelindi. Burada ekmekten arkadaşlarımız ağırlık numunesi aldılar. Daha sonra bunu tuz için alıp İl Gıda Kontrol Laboratuvarı’na analize göndereceğiz. Tuz oranına bakacağız” diye konuştu.
Koca Esenler ilçesinde denetimi yapılan işletme için de, “Şu anda resmi kontrol görevlilerimiz fırının üretim yerinde. Önce çalışanların hijyen kurallarına uygun olup olmadığına, bonelerinin takılıp takılmadığına, aynı zamanda ellerinin temizliğine baktık. Sonra ekmek hamurlarının gıda ile temasa uygun malzemeler kullanılarak mı yapıldığını kontrol ettik. Gördüğünüz gibi serdiği bezler uygun. Havalandırmaya bakıyoruz. Genel olarak baktığımız şartlar bu” dedi.
 
2019 YILINDA GERÇEKLEŞİRİLEN RESMİ KONTROLLER
İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 2019 yılında İstanbul’da ekmek ve unlu mamüller üretim faaliyeti gösteren tüm işletmelerde gerçekleştirilen resmi kontroller ile ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Toplam 117 bin 115 aktif işletmede 2019 yılında 226 bin 380 resmi kontrol gerçekleştirilmiş, 5 bin 674’ü olumsuz sonuçlanmış. 6 bin 998 numune alınmış, 706 numunede uygunsuzluk tespit edilmiş. 5 bin 674 işletme hakkında 32.809.068 TL tutarında idari para cezası uygulanmış, 87 işletme hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur”
(FOTOĞRAF)
 

Devamını oku

Popüler Başlıklar