Takip Edin

Güncel

Görme engelliye Braille alfabesi ile yazılan Kuran hediyesi

Yayınlanma tarihi

-

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, (DHA)- AVCILAR Müftüsü Bekir Derin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Kuran öğrenmek isteyen bir kişiye Braille alfabesi ile yazılan Kuran-ı Kerim ve bir hayırseverin bağışladığı 3 engelliye araba verdi.
Merkez Ulu Camii Külliyesi’nde düzenlenen törende konuşan Müftü Bekir Derin, engellileri yılda bir gün değil her zaman gözeterek hareket etmeye çalıştıklarını, son yıllarda yaptırılan camilerde yürüme ve görme engellilerin gözetilmeye çalışıldığını anlattı. Müftü Bekir Derin, bu amaçla önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Derin, bir hayırseverin bağışladığı 3 engelli aracını ihtiyaç sahiplerine teslim ettiklerini anlatırken, Kuran-ı Kerim öğrenmek isteyen görme engelli Adem Dağlı’ya da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 6 ciltten oluşan Braille Alfabesi ile hazırlanmış Kuran-ı Kerim hediye etti.

(FOTOĞRAF)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Çanakkale’de Şeb-i Arûs törenleri başladı

Yayınlanma tarihi

-

Cemhan ŞEN/ÇANAKKALE, (DHA) – ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tasavvuf Topluluğu tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Hz. Mevlâna Anma 746’ncı Şeb-i Arûs etkinlikleri başladı.
ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Hz. Mevlâna’da Ortak Yaşam’ projesi ve Hz. Mevlana’nın 746’ncı Vuslat Yıldönümü etkinlikleri Mesnevi Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen programla başladı. İlk olarak programa katılan davetlilere ikramda bulunuldu. Ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren ÇOMÜ Tasavvuf Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Halit Kuşku, Mevlana’nın farklı bir alim olduğunu belirterek, “Bütün düşünce ve fikir aleminde gezseniz, bütün dinleri dolaşsanız şöyle bir öğretiye denk gelemiyeceksiniz; ölümü düğün gecesi olarak nitelendiren bir öğretiye denk gelemeyeceksiniz. Hazreti Mevlana ölümü yani herkesin bir nebze olsun korktuğu ölümü düğün gecesi olarak nitelendirmiştir” dedi. Program Mevlevi Sema Zikr-i Şerifin ardından dua okunmasıyla son buldu.
8’inci Uluslararası Hz. Mevlâna’yı Anma Etkinlikleri 15 Aralık Pazar günü Gelibolu Mevlevihanesi’nde gerçekleştirilecek programla devam edecek.

FOTOĞRAFLI 

Devamını oku

Güncel

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas oldu

Yayınlanma tarihi

-

Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, (DHA)- AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas oldu.
AK Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız’ın istifa etmesinin ardından, AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı için geçtiğimiz günlerde temayül yoklaması yapıldı. Temayül yoklamasının ardından AK Parti İl Başkanlığı için Ankara’ya Naim Makas, Kaan Tonka ve Ergin Sezen çağrıldı. Ankara’da gerçekleşen görüşmenin ardından AK Parti Çanakkale İl Başkanı olarak Naim Makas atandı.
AK Parti Çanakkale İl Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “AK Parti Çanakkale İl Başkanı Sn. Av. Gültekin Yıldız’ın istifası ile boşalan AK Parti İl Başkanlığı görevine, Cumhurbaşkanımız, AK Parti Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmeler sonucunda Naim Makas’ın ataması yapılmıştır. Kendisine yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

İstanbul Valiliği Yeni Yıl Yortusunu kutladı

Yayınlanma tarihi

-

İlkay DİKİCİ/İSTANBUL,(DHA)-İSTANBUL Valisi Ali Yerlikaya’nın ev sahipliğinde Çırağan Sarayı’nda ‘Yeni Yıl Yortusu’ resepsiyonu düzenlendi. Geceye Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos, Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan ve çok sayıda dini lider katıldı.
İstanbul Valiliği, Çırağan Sarayında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul’da yaşayan dini liderlerin katılımıyla Yeni Yıl Yortusunu kutlama resepsiyonu düzenledi. Resepsiyona katılanlar arasında, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos, Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Reisi Levon Boğos Zekiyan, Türkiye Süryani Katolik Cemaati Ruhani Reisi Orhan Abdulahad Çanlı’nın yanı sıra Hristiyan inancına mensup dini ve ruhani liderler, başkonsoloslar, iş dünyası, spor, sanat dünyasından isimler, İstanbul’da eğitim alan yabancı üniversite öğrencileri ve yabancı basın kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.
 
“TÜRKİYE TÜM KÜLTÜR VE İNANÇLAR İÇİN GÜVENCE MERKEZİ OLMAYI SÜRDÜRECEKTİR”
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Anayasamızda; herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz. Suçlanamaz denilerek, bu haklar en üst yasa ile teminat altına alınmıştır. Türkiye, geçmişte olduğu gibi gelecekte de, medeniyetler ve inançlar beşiği olacak, Anadolu’dan aldığı birikim ve güçle, bölgesinde ve dünyada barış ve istikrara katkıda bulunmaya devam edecek; tüm kültür ve inançlar için, güvence merkezi olmayı sürdürecektir” dedi.
 
“İSTANBUL’UMUZDA ASIRLARDAN BERİ, MABETLER BİRBİRİNİ İNCİTMEDEN YÜKSELMEKTEDİR”
Vali Yerlikaya, “İnsanlık olarak büyük sınav veriyoruz. Daha adil, daha barışçı, her insanın insanca yaşayabildiği bir dünya için, hepimiz elimizden gelenin daha iyisini yapmak için, çok çalışmak zorundayız. Dostlarım, bu konuda İstanbul, insanlığa kılavuz olacaktır. İstanbul’umuzda asırlardan beri, mabetler birbirini incitmeden yükselmektedir. Kilise ve havraların bahçeleri ile camilerimizin bahçeleri birbirine bitişiktir. Yüzyılların birikimini yansıtan geleneklerimiz bizi birbirimize kenetlemektedir. Bu bağlamda, birlikte yaşamanın en görkemli modeli, İstanbul’un insanlığın tüm dertlerinin şifası olduğuna inanıyorum. Bugün dünyanın bazı bölgelerindeki İslamafobi, antisemitizm ve Hıristiyanlık karşıtı düşüncelere karşılık, bu topraklarda yeşeren ve binlerce yıldır kök salan İslam anlayışı; sevgiyi, dayanışmayı, barışı ve hoşgörüyü temel alan bir geleneğe yaslanmaktadır” şeklinde konuştu 
 
“SAHAK MAŞALYAN’I TEBRİK EDİYOR, BAŞARILAR DİLİYORUM”
Konukların yeni yılını kutlayarak sözlerine devam eden Yerlikaya, “Dünya yeni bir yıla giriyor. Noel’i, yeni yılı, birçok medeniyete ve inanışa ev sahipliği yapmış İstanbul’da karşılayan Hıristiyan yurttaşlarımıza, siz değerli konuklarımıza ve bütün Hıristiyan alemine huzur, barış ve mutluluk diliyorum. Bu vesileyle, Ermeni cemaatinin takdirleri ile ruhani lider seçilen Türkiye Ermenileri 85’inci Patriği Sayın Sahak Maşalyan’ı tebrik ediyor, başarılar diliyorum.
Hıristiyan dünyasının Noel Bayramlarını bir kez daha kutluyor, başarı ve esenlikler temenni ediyorum.
2020 yılının; Size, ailenize, sevdiklerinize ve tüm insanlığa, iyilik ve güzellikler getirmesini diliyorum” diye konuştu.
Resepsiyon, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun müzik dinletisi ile son buldu.
(FOTOĞRAF) 
 

Devamını oku

Popüler Başlıklar