Takip Edin

Spor

Göztepe’de müthiş stat için geri sayım başladı

Yayınlanma tarihi

-

Göztepe Başkan Vekili Talat Papatya: Hayallerin gerçeğe dönüştüğü bir an
95 yıllık tarihte ilk stat
Halk çatıda spor yapacak
2 katlı otopark inşa edildi
Ayakta seyirci uygulaması da ilk olacak
Statta yok yok

Onur ATIŞ / İZMİR, (DHA) – SÜPER Lig’de ikinci yarının ilk haftasında Antalyaspor’u 3-0 yenen Göztepe, pazar günü Beşiktaş maçıyla inşaatı tamamlanan yeni stadı Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne kavuşacak.
İhalesi 14 Haziran 2017’de yapılıp 9 Eylül 2017 tarihinde dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan 20 bin 56 kişi kapasiteli, UEFA standartlarındaki stadyumda son hazırlıklar tamamlanırken, Göztepe Spor Kulübü Başkan Vekili Talat Papatya, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Göztepe’nin 95 yıllık tarihinde ilk kez kendi stadına kavuşacağını belirten Papatya, “Hayallerin gerçeğe dönüştüğü bir an yaşıyoruz. Heyecanla, aşk ve sevgi, tüm duyguları yaşıyoruz. Artık hayallerimizin son noktasına geldik” diye konuştu.
95 YILLIK TARİHTE İLK STAT
Beşiktaş karşılaşmasının oynanması için hiçbir engelin kalmadığını belirten Papatya, “Sadece merdiven boşluklarının boyanma işi kaldı, o da bitecek. Çok mutluyuz. Beşiktaş karşılaşmasında çok güzel bir atmosfer bekliyoruz. 95 yıldır sahip olamadığımız bir şeye kavuşacağız. Göztepe taraftarının ve camianın heyecanı eklendiği zaman stadımızda müthiş bir atmosfer olacağından şüphemiz yok. Türkiye’de ve Avrupa’da çok güzel bir ambiyansın yaşanacağı bir stadımız olacak. Göztepe taraftarı zaten bugüne kadar diğer statlarda da mükemmel bir hava oluşturmuştu. Şimdi kendi evimizde, Avrupai bir statta taraftarımız atmosferi oluşturacak” ifadelerini kullandı.
HALK ÇATIDA SPOR YAPACAK
Başkan Mehmet Sepil’in statta büyük emeklerinin olduğunu dile getiren Talat Papatya, “Başkanımızın inşaat mühendisi olması buraya büyük emek vermesini sağladı. Merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin de çok katkısı var. Mehmet Sepil bir vizyon koydu. Doğru işler yaptığımız zaman her şey kabul görüyor. İzmir halkından hükümete, yerel yönetimlerden taraftarımıza kadar herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Stadın bölge halkına çok önemli katkılar sağlayacağını söyleyen Papatya, “Burası önceden vatandaşlarımızın spor yaptığı bir alandı. Stadımızı yaparken bölge halkının spor yapma hakkını ellerinden alamazdık. Şimdi stadın çatısında spor yapabilecekleri bir konsept oluşturduk” diye konuştu.
2 KATLI OTOPARK İNŞA EDİLDİ
Stadın çatısında 600 metrelik yürüyüş parkurunun bulunduğu anlatan Talat Papatya şunları kaydetti:
“İnsanlarımız spor aktivitelerini çok rahat şekilde yapacak. Stadın şehir içinde olması da önemli bir özellik. Ancak stadımız yükseklik olarak asla şehrin silüetini bozmadı. Yükseklik olarak yan binaların üstüne çıkmadı. Burası sürekli yaşayan bir yer olacak. Çevre halkının yararlanabileceği kafeler, restoranlar, fitness salonları ve müzeler bulunacak. Çocuk müzesi gibi projelerimiz de olacak. Bunun haricinde 400 araç kapasiteli 2 katlı otoparkımız mevcut. Bu ciddi bir eksiklikti ve bunu da tamamladık.”
AYAKTA SEYİRCİ UYGULAMASI DA İLK OLACAK
Ayakta seyirci uygulamasının ilk kez Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde hayata geçirileceği bilgisini veren Papatya, “Stadımızın en büyük özelliklerinden biri ayakta seyirci uygulamasının yapılması. Kale arkasında Beşiktaş maçının ardından taraftarlarımız ayakta maç izleyecek. Futbol Federasyonu’nda gerekli yönetmeliği çıkardık. Ancak bu Beşiktaş maçından sonra faaliyete geçecek. Evimizdeki diğer maçta geçici taktığımız koltuklar sökülecek ve seyircilerimiz ayakta atmosferi yaşayacak. Bu uygulama Almanya’da Borussia Dortmund’da var, ‘Sarı Duvar’ adıyla taraftarlar maçı ayakta takip ediyor. Bizde coşku 5’e katlanacak. Kombine ve loca satışlarımız ise çok iyi düzeyde. 17 bine yakın kombine sattık. 39 locanın 35’i satıldı. Yoğun ilgi gösterildi. Deplasman tribünümüz de hazır. Bütün takımları ve taraftarlarını en iyi şekilde misafir edeceğiz” şeklinde konuştu.
STATTA YOK YOK
Göztepe’nin yeni stadı Gürel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi, Türkiye ve Avrupa’da birçok ilki içinde barındıracak. Kulübün eski Gürsel Aksel Tesisleri’nin yerine inşa edilip 34 dönüm alan ve toplam 100 bin metrekare kapalı alanı kapsayan tesis, 218 milyon 900 bin TL’ye mal oldu. Stadın altında 400 araçlık 2 katlı otopark alanı bulunurken, 39 loca, kafeler, restoranlar, ticari alanlar, kulüp ve oyuncak müzeleri, sağlık merkezi ve fitness salonları da halkın kullanımına açılacak. Zemini hibrit çim olan statta led stadyum aydınlatmaları kullanılacak. Stadın çatısı ise eşi benzeri bulunmayan bir konseptte yapıldı. Çatıda ülkemizde ilk olan 600 metrelik yürüyüş parkuru oluşturuldu. Ayakta seyirci uygulamasının faaliyete geçmesiyle Beşiktaş maçı sonrası stat kapasitesi 20 bin 56’dan 25 bine çıkacak. Stadın ticari alanları, müzeleri ve sağlık merkezi ise önümüzdeki aylarda tamamlanacak.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
– Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nden anons
– Stattan detay görüntüler
– Stadın üzerinden drone ile görüntüler
– Göztepe Başkan Vekili Talat Papatya ile röportaj
Haber: Onur ATIŞ – Kamera: Mücahit BEKTAŞ / İZMİR, (DHA)
(FOTOĞRAFLI)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spor

Dünyanın en güçlü adamları Alanya’ya geliyor

Yayınlanma tarihi

-

Engin ANAK/ALANYA (Antalya), (DHA) – DÜNYANIN en güçlü sporcularının yarıştığı MLO Strongman Şampiyonlar Ligi Dünya Serisi’ne geçen yıl dahil olan Alanya, bu yıl da serinin 3’üncü yarışı olarak Türkiye ayağına ev sahipliği yapacak.
Yıl boyunca 13 ülkede toplam 16 yarışlık bir seriden oluşan ve her ülkeden en güçlü sporcuların katılabildiği Strongman Şampiyonlar Ligi Dünya Serisi tüm dünyada ilgiyle izleniyor. Bu yıl Alanya’da 25-26 Nisan tarihinde yapılacak olan yarışta sporcular kazandıkları ödüllerin yanı sıra seride topladıkları puanlarla lig şampiyonu olmak ve büyük ödülü alabilmek için birbirleriyle kıyasıya mücadele edecek.
‘1 MİLYAR İZLEYİCİYE ULAŞIYOR’
Strongman Şampiyonlar Ligi Dünya Serisi Türkiye Direktörü Şükrü Cimrin, yarışların son yıllarda en çok izlenen spor organizasyonu olduğunu söyledi. Cimrin, “Dünyada 100’den fazla ülkede televizyondan yayınlanıyor, 1 milyar izleyiciye ulaşıyor. Geçen yıl Alanya’da 19-20 Nisan tarihlerinde 13 ülkede 16 serilik yarışın 3’üncü ayağı olarak Alanya organizasyonunu gerçekleştirdik. Son derece de başarılı bir yarışma oldu. Buradaki hazırlıklarımız, yaptığımız organizasyon, yarışmaların mükemmel geçmesi çok memnun etti. 2020’de de 3’üncü yarış olarak Alanya dünya takviminde yer almaya devam edecek. Buradaki tarihimiz 25-26 Nisan. Strongman Şampiyonlar Ligi’nde Türkiye’yi, Alanya temsil edecek. Bunun heyecanı içerisindeyiz. Hazırlıklarımız başladı. İnşallah yine çok güzel bir organizasyon olmasını umuyoruz” dedi.
‘BU YARIŞTA TEKNELER, HELİKOPTERLER ÇEKİLİYOR’
Yarışlar hakkında da bilgi veren Cimrin, “Strongman adı üstünde güçlü adam. Bu kişiler kendi ülkelerinin en güçlü insanları. İnsanoğlunun fiziki olarak sınırlarını zorluyorlar. Tırlar çekiliyor, 150-200 kiloluk ağırlıklar kaldırılıyor, bunlarla belli mesafeler katediliyor. Tekneler, helikopterler çekiliyor. Normal insanların yapmaması gereken çok düzenli bir spor. Beslenme alışkanlığı gerektiren, farklı bir disiplin. İşin görsel tarafı çok önemli. O yüzden çok fazla şekilde dünyada seyrediliyor. Bizlerin gerçekten yapamayacağı bir spor dalı” diye konuştu.
‘ORGANİZASYON KAPASİTEMİZİ ANLATABİLMEMİZ AÇISINDAN ÇOK DEĞERLİ’
Alanya’nın tanıtımı için yarışmanın fırsat olduğunu belirten Cimrin, şöyle dedi:
“Dünyada yüzden fazla ülkede yayınlanıyor olması, çok fazla kişiye ulaşması ve Türkiye’nin, Alanya’nın adını belki hiç duymamış kişilerin bu bölgenin özelliklerini bu program aracılığıyla tanıyor olması, bizim turizmimizin bilinirliği, bizim organizasyon kapasitemizi anlatabilmemiz açısından bizim için çok değerli. Sporcular da son derece dışa dönük, neşeli, hayran kitlesi olan kişiler. Onların da buraya gelmesi bizim için çok değerli. Son derece görsel şov niteliği taşıyan, üst seviye bir spor.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
– Strongman Alanya yarışından arşiv görüntüler
– RÖP: Şükrü Cimrin
(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Spor

Gaziantep FK – Çaykur Rizespor maçının ardından

Yayınlanma tarihi

-

Kadir GÜNEŞ – Mustafa KANLI / GAZİANTEP (DHA) – Süper Lig’in 22’nci haftasında Gaziantep FK’nın sahasında Çaykur Rizespor’u 2-0 mağlup ettiği karşılaşmanın ardından her iki takımın teknik direktörleri düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Gaziantep FK Teknik Direktörü Marius Sumudica, çok fazla fırsat kaçırdıklarını ve rahat bitirebilecekleri maçı daha gergin bitirdiklerini söyledi.
Sumudica, iki penaltı üst üste kaçıran Muhammet Demir ile ilgili ise penaltıyı Maxim’in kullanması yönünde uyarılarda bulunduğunu belirtti.
Tecrübeli teknik adam, galibiyetin sürpriz olmadığını vurgulayarak, “Kolay kazanılması gereken bir maçtı. Çok iyi oynadık. Bence bu galibiyet kimse için sürpriz olmamıştır. Sahada tek bir takım vardı o da Gaziantep FK idi. İki penaltı kaçırdık. Bence ilk yarıdaki pozisyonda penaltıydı. Bize olduğunda santim santim ölçülüyor. Oyuncularımı ve taraftarları tebrik ediyorum. Soğuk havada akşam 8’de oynadık, oyuncularım için kolay değildi. Buraya ilk geldiğim gün herkes oturduğu yerden ‘Bu takım 2’nci Lig’e düşer’ dedi. Yine söylüyorum bu takım düşmeyecek. Ben ikinci penaltıyı kullanması için Maxim’e söyledim. Ben sahanın içerisine giremem. Daha sonra Maxim ile konuştum. Muhammet’in ilk penaltıyı kaçırdığı için üzgün olduğunu bu yüzden ikinci penaltıyı atacağını düşündüğünü söyledi. Ben Muhammet adına üzgün değilim böyle şeyler futbolda olur” dedi.
İSMAİL KARTAL: MAÇA İYİ HAZIRLANAMADIK
Çaykur Rizespor Teknik Direktörü İsmail Kartal ise maça iyi hazırlanamadıklarını ifade ederek, istediklerini sahaya yansıtamadıklarını söyledi.
İsmail Kartal, ”Hava şartları dolayısıyla yeterli bir şekilde hazırlanamadık. Adana’da hazırlandık. İyi de bir kamp dönemi geçirdik ama deplasmanda oynayınca rakibin ilk dakikalarda oyuna coşkulu başlayacağını biliyorduk. Maçın başlarında net pozisyonlar yakaladık ama değerlendiremedik. Oyuncularımızın buraya gelirken morali iyiydi. Dediğimiz gibi maça iyi hazırlanamadık sonuç olarak 2 haftadır maç yapmıyorduk. Maçın sonlarına doğru nasıl 1 puan alırız diye hamleler yaptık. İstediklerimizi sahaya yansıtamadık rakibi tebrik ediyoruz önümüzdeki maçlara bakacağız’’ diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
– Marius Sumudica’nın açıklamaları
– İsmail Kartal’ın açıklamaları

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Spor

Fraport TAV Antalyaspor – Kasımpaşa (EK FOTOĞRAFLAR)

Yayınlanma tarihi

-

Devamını oku

Popüler Başlıklar