Takip Edin

Ekonomi

Gül yağı altınla yarışıyor

Yayınlanma tarihi

-

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA)- TÜRKİYE’nin gül bahçesi Isparta’da gül çiçeğinden elde edilen gül yağı, piyasada litre fiyatı 6 bin euro (yaklaşık 42 bin TL) civarında satışa sunuluyor. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, gül yağının bundan 7 yıl önce litre fiyatının 12 bin euro’ya çıktığı günleri gördüklerini ancak rekoltedeki artış, gül yağındaki artış ve arz-talep dengesinin bozulması ile fiyatın 6 bin euro’ya kadar gerilediğini söyledi.
Türkiye’nin en önemli gül çiçeği ve gül yağı üretim merkezlerinden Isparta’da mayıs ayında başlayacak hasat mevsimi öncesi hazırlıklar tamamlandı. Haziran ayının ortasına kadar sürecek hasat döneminde, bahçelerde yetiştirilen gül çiçekleri özenle toplandıktan sonra, S.S. Gül- Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’ne (Gülbirlik) teslim ediliyor. Toplanan çiçeklerden de gül yağı, gül konkreti ve gülsuyu elde ediliyor. Gül konkreti ve gülsuyu çeşitli gül ürünleri üretmekte kullanılırken, parfümeri ve kozmetik sektöründe kullanılan gül yağı ise piyasada oldukça yüksek fiyatlardan değer görüyor.
‘6 BİN EURO’YA KADAR DÜŞTÜ’
Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, bu yılı da bolluk ve bereket içinde geçirmeyi umut ettiklerini söyledi. Çelik, gül çiçeğinden elde edilen gül yağının parfümeri ve kozmetik sanayiinde kullanılan en önemli ve en pahalı hammaddelerden biri olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu: “Gül yağı bu yönüyle hakikaten diğer kimyasallar ve uçucu yağlar ile karşılaştırıldığında ön plana çıkıyor. Pahalı olması sebebiyle gündemdeki yerini koruyor. Geçen yıllarda gül yağı litre fiyatının 12 bin euro’ya kadar çıktığı günleri gördük. Ama buna karşılık çok bol üretildiği, arz ve talep dengesinin bozulduğu yıllarda da 1500 euro’ları yaşadığını da gördük. Ancak son 7-8 yıldır gül çiçeği ya da gül yağı fiyatında birbirine paralel olarak fiyat artışı söz konusudur. Bu durum, sökümlerden kaynaklanan ya da doğal afetlerden kaynaklanan rekolte düşüşlerine bağlı gelişti. Ama bu süreç içinde gül çiçeği dikim alanları genişledi hem de gül yağı üretimi miktarında artış oldu. Bu sadece ülkemizde değil, dünyada gül çiçeği üretimi yapan özellikle Bulgaristan’da da aynı şekilde böyle bir seyir sürecini hep birlikte yaşadık. 12 bin euro’ları gören gül yağının litre fiyatı, 2019 yılında ortalama fiyat olarak 6 bin euro’ya kadar düştü. Sebebi ise rekoltedeki artış, gül yağındaki artış ve arz-talep dengesinin bozulması, buna bağlı olarak fiyatları geriye çekti.” 
‘ÇİÇEKLERİN, KOKU DÜNYASININ KRALİÇESİ’
Bu yıl hasat mevsiminin yaklaştığını ve şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşamadıklarını söyleyen Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, “Mevsim normal ve don riski görmedik. Ancak, dünyanın başına bela olan virüsten bahsediyoruz. Bu sadece kişilerin değil; sadece ülke bazında değil dünyayı kendi rotasına sokmuş vaziyettedir. Bunlarla boğuşuyoruz. Önümüze neler getirebileceğini, ekonomiyi nasıl sarsacağını, hangi olumsuzları karşımıza çıkaracağını çok fazla tahmin edememekle birlikte neler olabileceğini kestirebiliyoruz. Umarım en kısa sürede bu koronavirüs belası dünyanın başından gider de hayırlısıyla her şey normale döner, insanlar günlük yaşantılarına döner. Ticari alışverişler eski günlerine dönünce herhangi bir sorun görmüyoruz. Bu sektör ayakta kalacaksa, altının fiyatı ile yarışan, zaman zaman belki altın fiyatlarını bile geçtiği yılları gördüğümüz gül yağı her zaman sektör tarafından aranan, kendine pazarda yer bulabilen bir üründür. Gül yağı hakikaten çok kıymetlidir. Çiçeklerin, koku dünyasının kraliçesi olarak bakılan bir üründür” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Koronavirüs sonrası havadaki virüsü yok eden cihaza yoğun talep

Yayınlanma tarihi

-

Gizem KARADAĞ-Fatih POYRAZ/ANKARA, (DHA)- ANKARA’da TEKNOMAR firması, 2010 yılından bu yana havada bulunan her türlü mikroorganizma ve virüsü, negatif iyon jeneratörü ve sterilizasyon sistemi ile yok eden cihaz üretiyor. Firmanın Kurucu Genel Başkanı Hasan Tahsin Özbek, koronavirüsün ortaya çıktığı günden bu yana ‘UVİON’ adlı cihaza ciddi talep artışı olduğunu söyledi.

Ankara’da 1993 yılından bu yana faaliyet gösteren TEKNOMAR Grup, sağlık sektörüne tıbbi cihazlar ile havadaki sterilizasyonu sağlayacak cihazlar üretiyor. Firma, 2010 yılından bu yana ise, havada bulunan her türlü mikroorganizma, patojen, virüs, bakteri, mantar, küf ve sporları gelişmiş atmosferik plazma negatif iyon jeneratörü ve sterilizasyon sistemi ile yok etmeye yarayan ‘UVİON’ cihazını üretmeye başladı. 48 ülkeye ihracatı yapılan ‘UVİON’ cihazı ağırlıklı olarak, hastaneler, klinikler, okullar, banka şubeleri, restoranlar, yemekhane ve kafeler gibi alanlarda kullanılıyor. Tamamen yerli olan ‘UVİON’ cihazı, Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ardından yurtiçi ve yurtdışından yoğun talep gördü.
‘ORTAMDAKİ HER TÜRLÜ MİKROORGANİZMAYI YOK EDİYOR’
TEKNOMAR Grup Kurucu Genel Başkanı Hasan Tahsin Özbek, ‘UVİON’ cihazının atmosferik plazma ve iyon sistemiyle çalışan bir cihaz olduğunu söyledi. Özbek, cihazı ‘patojen iyonizatörü’ olarak adlandırdıklarını, maddenin 4’üncü hali plazma yapısı kullanılarak, ortamda bulunan her türlü mikroorganizmayı yok ettiğini kaydetti. Özbek, cihazın ortamdaki havanın dezenfeksiyonu ile sterilizasyonu sağladığını ifade ederek, “Cihaz ortamdaki havayı kendi içerisine çekerek, mikroorganizmaları temizliyor ve arıtıyor. Böylece temiz havayı ortama veriyor. Dolayısıyla ortamdaki mikroorganizma yükünü tamamen seyretme ve azaltma üzerine tasarlanmış bir cihazdır. Cihaz atmosferik sistem ile çalışmasından dolayı filtre yapısı yoktur. Üzerinde değişen-değişken parçalar yoktur. Bir defa kullanıma başladıktan sonra 12 bin saat sonra yaklaşık yüzde 40 verimliliği düşer. O süreçten sonra içerisindeki aparatlar değiştirilir” dedi.
‘İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VERMEZ’
Evde kullanım amaçlı cihazların da mevcut olduğunu ancak evde kullanıma uygun cihazların etkinlik değerlerinin daha düşük olduğunu söyleyen Özbek, “UVİON’ cihazı tamamen hastane, ameliyathane, yoğun bakım ve rehabilitasyon bölgeleri için özellikle tasarlanmış cihazlardır. Bunlar tıbbi cihazlardır. Eğer bu tıbbi cihazın evde sürekli kullanımı olursa, immün sisteminin düşmesine neden olacaktır. Dolayısıyla gerçekten ihtiyaç alanı olan yerlerde özellikle sağlık sektöründe kullanılması gerekmektedir. Cihaz 24 saat çalışma üzerine tasarlanmıştır. Cihazın çalıştığı saatte ve zamanlarda insanlar bulunabilirler. Ultraviyole ışıkları gibi gece açıp, gündüz söndürme şeklinde değildir. Dolayısıyla insan sağlığına zarar vermez. Ortamdaki mikroorganizma yükünü azaltır, virüsleri yok eder” diye konuştu. 
‘SALGIN SEBEBİYLE YOĞUN ÇALIŞIYORUZ’
Özbek, dünyayı saran koronavirüs salgınına karşı da en ihtiyaç duyulabilecek bir ürün olduğunu vurgulayarak, “Özellikle sağlık sektöründeki çalışanlarımızı korumamız için gereklidir. Örneğin, triyaj alanları, acil servisin sarı alanları ve entübe bölgelerinde oldukça gereklidir. Şuan için sağlık sektörümüzde oldukça eksik olan bu noktayı doldurmaya çalışıyoruz. UVİON cihazı 2006 yılında geliştirdik ve üretime başladık. 2010 yılından itibaren yaklaşık 48 ülkeye ihracatını yapıyoruz. Türkiye’de ise, bin 400 civarında satışını gerçekleştirdik. Özellikle son 1,5 aydır salgın sebebiyle yurtdışına yoğun çalışıyoruz. Koronavirüsün ortaya çıktığı günden bu yana çok ciddi derecede talep patlaması yaşıyoruz. Yoğun çalışıyoruz. Hem ülkemizin hem de dünya ülkelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Devamını oku

Ekonomi

Yurt içi üretici fiyatları Mart’ta yüzde 0.87 arttı, yıllık artış yüzde 8.50 (2)

Yayınlanma tarihi

-

(Grafik ve ayrıntılarla güncellendi)
İstanbul, 3 Nisan (DHA) – Yurt içi üretici fiyatları Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.87 arttı ve böylece yurt içi üretici fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 8.50 oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, yurt içi üretici fiyatlarındaki üç ayık artış yüzde 3.22’ye çıkarken, on iki aylık ortalamalara göre artış da yüzde 12.61 olarak hesaplandı.
TÜİK verilerine göre, sanayinin dört sektörü yurt içi üretici fiyatları yıllık, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 10.90, imalatta yüzde 7.79, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 18.08, su temininde yüzde 5.51 yükseldi.
Ana sanayi grupları fiyatları da yıllık, ara malında yüzde 7.04, dayanıklı tüketim malında yüzde 11.43, dayanıksız tüketim malında yüzde 13.25, enerjide yüzde 1.53, sermaye malında yüzde 9.99 yükseldi.
Sanayinin dört sektörünün aylık değişimleri; madencilik ve taşocakçılığında yüzde 0.32 azalış, imalatta yüzde 0.91, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 0.99, su temininde yüzde 0.43 artış olarak gerçekleşti.
Ana sanayi gruplarının aylık değişimleri; ara malında yüzde 2.03, dayanıklı tüketim malında yüzde 1.35, dayanıksız tüketim malında yüzde 1.76 artış, enerjide yüzde 6.82 azalış, sermaye malında ise yüzde 2.01 artış olarak gerçekleşti.
Yıllık en fazla azalış; yüzde 25.70 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 1.50 ile ham petrol ve doğal gaz olarak gerçekleşti. 
Buna karşılık tütün ürünleri yüzde 46.19, metal cevherleri yüzde 20.08, elektrik, gaz üretim ve dağıtımı yüzde 18.08 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.
Aylık en fazla azalış; yüzde 22.46 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 14.79 ile ham petrol ve doğal gaz, yüzde 3.74 ile tütün ürünleri olarak gerçekleşti. 
Buna karşılık temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları yüzde 7.71, ana metaller yüzde 3.39, diğer mamul eşyalar yüzde 2.90 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu. (Grafik)

Devamını oku

Ekonomi

Tüketici fiyatları Mart’ta yüzde 0.57 arttı, yıllık enflasyon yüzde 11.86 (2)

Yayınlanma tarihi

-

(Grafik ve ayrıntılarla güncellendi)
İstanbul, 3 Nisan (DHA) – Tüketici fiyatları Mart ayında yüzde 0.57 yükseldi ve yıllık enflasyon yüzde 11.86 oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyatlarında üç aylık artış yüzde 2.29 düzeyine yükselirken, on iki aylık ortalamalara göre artış da yüzde 13.33 olarak gerçekleşti.
TÜİK verilerine göre, yıllık en düşük artış yüzde 2.52 ile haberleşme grubunda gerçekleşti. Yıllık bazda artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 6.18 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 6.72 ile eğlence ve kültür ve yüzde 7.69 ile ev eşyası oldu. 
Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 40.19 ile alkollü içecekler ve tütün, yüzde 17.21 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 15.31 ile konut oldu.
Buna göre, aylık bazda en yüksek azalış yüzde 1.91 ile ulaştırma grubunda oldu. Ana harcama grupları itibarıyla Mart ayında azalış gösteren diğer grup ise yüzde 0.05 ile haberleşme oldu.
Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Mart ayında artışın yüksek olduğu gruplar sırasıyla, yüzde 2.78 ile sağlık, yüzde 1.95 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve yüzde 1.24 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu.
Mart 2020’de, endekste kapsanan 418 maddeden, 98 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 32 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 288 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.
TÜİK verilerine göre, özel kapsamlı TÜFE göstergesi (B) yıllık yüzde 11.65, aylık yüzde 0.77 arttı. İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’de Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.77, ilk üç ayda yüzde 1.12, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.65 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12.61 artış gerçekleşti. (Grafik – Tablo)

Devamını oku

Popüler Başlıklar

esenler escort taksim escort fındıkzade escort şile escort anadolu yakası escort bağcılar escort beyoğlu escort küçükçekmece escort sultanbeyli escort sultanbeyli escort sultangazi escort güneşli escort kayaşehir escort ataşehir escort kartal escort