Takip Edin

Dünya

Hablemitoğlu suikastı kilit şüphelisine Ukrayna’dan özel muamele

Yayınlanma tarihi

-

Sonat Kerem, Kiev, (DHA) – Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının kilit şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır’ın Ukrayna’dan Türkiye’ye iade süreci, dosyanın mahkemesine 3 aydır ulaşamaması gerekçesiyle çıkmaza girdi. Davayı takip eden savcılık Bozkır’ın yeniden tutuklanması için Temyiz Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyu zaman aşımı nedeniyle bugünkü duruşmada geri çekmek zorunda kaldı. Ev hapsi şartları da hafifleştirilen zanlının Ukrayna’da yeniden tutuklanmasının önü kapandı.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının katil zanlılarından olduğu değerlendirilen kilit şüpheli Nuri Gökhan Bozkır’ın, yaklaşık 7 ay önce yakalandığı Ukrayna’dan Türkiye’ye iade edilmesine yönelik girişimler henüz sonuç vermedi.

EV HAPSİNİ UYKUDA GEÇİRECEK

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün’ün yakalama kararı ve Interpol’ün kırmızı bülten çıkartması sonrası 10 Temmuz 2019 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen özel operasyonla gözaltına alınan eski Özel Kuvvetler mensubu Nuri Gökhan Bozkır, 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra Ukrayna mahkemesi tarafından elektronik kelepçeyle ev hapsine çıkarılmıştı. Kiev Şevçenko Mahkemesi, 8 Ocak’ta yapılan duruşmada Bozkır’ın ev hapsinin süresini 10 Mart tarihine kadar uzattı. Bozkır’ın saat 19:00’dan sonra sokağa çıkmasının yasak olduğu ev hapsi tedbiri, 23:00-06:00 saatleri arasında evde bulunma zorunluluğu şeklinde yeniden düzenlendi.

UKRAYNA MAHKEMESİNDEN OYALAMA TAKTİĞİ

Ukraynalı savcının şüphelinin yeniden tutuklanması talebiyle Kiev Temyiz Mahkemesi’nde açtığı dava ise, yaklaşık 3 ay boyunca yerel mahkemeden evrakların ulaştırılmaması nedeniyle zaman aşımına uğradı. 10 Ocak’ta evrak eksikliği nedeniyle beşinci kez ertelenen davanın bugünkü son duruşmasında, zaman aşımı nedeniyle savcılık temyiz başvurusunu geri çekince usulden ret kararı verildi. Böylece Kiev Şevçenko Mahkemesi tarafından verilen ev hapsi kararına savcılığın yeniden itiraz etme hakkı ortadan kalktı. Bozkır, ancak iade kararı çıkması halinde Ukrayna’da yeniden tutuklanabilecek.

EV HAPSİ ADLİ KONTROLE ÇEVRİLEBİLİR

Ukrayna yasalarına göre, ev hapsinin toplam süresi en fazla 6 ay olabileceği için, bu sürenin ardından Bozkır hakkında adli kontrol tedbiri uygulanabilecek. Buna göre, 18 Ekim tarihindeki kararla ev hapsine alınan şüpheli, 18 Nisan’a kadar eğer Türkiye’ye iade edilmemiş olursa, bu tarihten sonra Kiev’i terk etmeme ve imza atma şeklinde adli kontrole tabi tutulabilecek. İade süreciyle ilgili farklı bir gelişme yaşanmazsa, Bozkır’ın ev hapsinde tutulma kararı 10 Mart’a yakın bir tarihte yeniden incelenecek.

TÜRKİYE’YE İADESİ ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR

Ukrayna’nın Bozkır’ın Türkiye’ye iadesi yönünde karar verebilmesi için, zanlının Ağustos ayında yaptığı siyasi sığınma başvurusunun sonuçlanması gerekiyor. Siyasi sığınma başvurusunun yasal inceleme süresinin toplamda 6 ay olduğu, ancak gerek görülmesi halinde bu sürenin uzatılabileceği öğrenildi. Ukrayna Göç İdaresi önümüzdeki aylarda sığınma başvurusunu reddederse Bozkır’ın bu karara da itiraz etme hakkı var ve bu durumda süreç daha fazla uzayabilecek.

TÜRKİYE’DEN EK EVRAK İSTENMESİ SÜRECİ UZATTI

Necip Hablemitoğu cinayetinin şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır, 10 Temmuz’da Kiev’de yakalanmasından yaklaşık 1 ay sonra avukatları aracılığıyla Ukrayna Göç İdaresi’ne sığınma başvurusunda bulundu. Bu 1 aylık süre içinde Kiev Savcılığı, iade talebinin ‘Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesine uygun olmadığı’ gerekçesiyle Türkiye’den ek bilgi talep etti. Türkiye’den yanıt beklendiği sırada Bozkır’ın sığınma başvurusu yapması, savcılığın iade kararı almasının önünü tıkamış oldu. 

KARAKUTUYA ÜÇÜNCÜ ÜLKE SEÇENEĞİ

Ukrayna Göç İdaresi’nin sığınma başvurusunu nihai olarak reddetmesi halinde, Kiev Savcılığı’nın Bozkır’ın iadesine karar vermesinin ve ardından zanlının mahkeme kararıyla tutuklanmasının önü açılacak. Ukrayna’dan siyasi sığınma hakkı alamaması ancak Türkiye’ye iade de edilmemesi durumunda ise, Necip Hablemitoğlu cinayetinin kilit şüphelisi Nuri Gökhan Bozkır’ın, hakkındaki kırmızı bülten kararına rağmen üçüncü bir ülkeye gitme ihtimali de bulunuyor. Zanlının Türkiye’de sorgulanması durumunda cinayetin arkasındaki sır perdesinin kalkacağı ve faillerin yakalanacağı belirtiliyor.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Rüzgarla yerden havalanan kontrplak adamın kafasına çarptı

Yayınlanma tarihi

-

İngiltere, (DHA)- İngiltere, Ciara Fırtınası’ndan sonra Dennis Fırtınası’nın etkisi altına girdi. Fırtına sırasında havalanan 9 kiloluk kontrplak adamın başına çarptı. Çarpmanın şiddetiyle adam yere yığıldı. Olay bir evin güvenlik kamerasına yansıdı.
İngiltere’nin Leicestershire kentinde fırtına sırasında havalanan 9 kiloluk kontrplak Ben Newberry adlı bir adamın başına çarptı. Aldığı darbeyle yere yığılan Ben Newberry’nin yanında bulunan arkadaşları ambulans çağırdı. Hastaneye kaldırılan Ben Newberry’in durumunun iyi olduğu bildirildi.
Yetkililer Ciara Fırtası’ndan sonra Dennis Fırtasını’nın ülkede etkili olması sebebiyle vatandaşları bu tip kazalara karşı uyardı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

Çadırda doğan bebeğine ‘iyi yaşa’ anlamına gelen ‘Raghad’ ismini verdi

Yayınlanma tarihi

-

Hasan DÖNMEZ/İDLİB, (DHA) – SURİYE’nin İdlib’de bulunan gerginliği azaltma bölgesinin çeşitli bölgelerinden rejimin bombardımanından kaçarak yerlerinden edilen sığınmacılar, kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. Eşi rejim askerleri tarafından esir alınan ve çadırda 3 gün önce doğum yapan Hacer El Hamdi, dünyaya getirdiği kızına ‘iyi yaşa’ anlamına gelen Raghad adını verdi.
Suriye’nin kuzeybatısında son 3 ayda 800 binden fazla kişi yerlerinden edildi. Evlerini bırakarak kaçan sığınmacılar, Türkiye’nin daha önce terörden arındırdığı Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerine göç ediyor. İdlib’in kuzeyinde bulunan ve Türkiye’ye 40, İdlib’e 30 kilometre mesafedeki El Yasin dağına kadar gelerek kendi imkanlarıyla çadır kuran sığınmacılar, yaşam mücadelesi veriyor. Sağlık sorunları ve soğukla mücadele ettiklerini belirten sığınmacılar yardım eli bekliyor.
‘İYİ YAŞA’ ANLAMINA GELEN İSİM VERDİ
Rejim askerlerinin eşini esir olarak kendi saflarına zorla askere aldığını belirten Hacer El Hamdi, 10 gündür kaldığı çadırda doğum yaptı. 3 günlük bebeğine ‘iyi yaşa’ anlamına gelen Raghad adını veren El Hamam, “10 gün önce bu kampa geldik. 3 gün önce de bebeğim oldu. Ekmeğimiz suyumuz yok. Bebeğim çok ağlıyor çünkü üşüyor. Sobamız var ama yakacak bulamıyoruz. Eşimin erkek kardeşiyle aynı çadırda kalıyoruz. Beşar Esad’ın askerleri eşimi esir aldı ve kendi saflarına kattı. Evimiz ve köyümüz bombalandı. Bombardıman korkusundan sütüm gelmiyor, bebeğimi emziremiyorum. Bütün paramızı da bizi buraya getiren kişiye verdik. Birilerinin bize yardım etmesini bekliyoruz” dedi.
4 YAŞINDAKİ BESSAM BOMBARDIMANDA KONUŞMA YETİSİNİ KAYBETTİ  
Halep kırsalındaki evleri 4 ay önce rejim tarafından bombalanan Hamam ailesi de güvenli bölgeye kaçarak kendi imkanlarıyla kurdukları çadırda yaşıyor. Yıkıntılar arasından çocuklarıyla birlikte yaralı olarak çıkan anne Samira Hamam, “Rejim bizim evimizi ve köyümüzü bombaladı. Bombardıman sırasında kollarım yaralandı. Evimizin yıkıntıları arasından çıktım. Atılan bomba sonucu küçük oğlumun konuşma yetişi kayboldu. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çocuğum konuşacak mı konuşmayacak mı bilemiyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü

Yayınlanma tarihi

-

Almanya (DHA) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Münih’te görüştü.

56. Münih Güvenlik Konferansı için Münih’te bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Görüşmeye dair sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Çavuşoğlu, “Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la faydalı bir görüşme yaptık. Pazartesi günü heyetlerimiz Moskova’da biraraya gelecek. Bu görüşmelerden sonra tekrar durum değerlendirmesi yapma konusunda mutabık kaldık” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Popüler Başlıklar