DOLAR 7,7390
EURO 9,0766
ALTIN 471,84
BIST 9,9996
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü

Helikopter Ebeveynlik ve Çocuklar Üzerindeki Etkisi

02.06.2020
16.045
A+
A-

Helikopter ebeveynlik, 1969 yılında bir çocuğun annesi için helikopter gibi etrafımda demesinden ortaya çıkan bir terimdir (Ginnot, 1969). Ebeveynlerin çocukları ile ilgili konularda aşırı ilgili, korumacı ve kontrolcü olma durumu olarak tanımlanabilir. Bu ebeveynler çocuklarını her daima kontrol altında tutma içerisindedirler; çocuklarının faaliyetlerini belirleme, onlar adına karar verme, çocuğun ihtiyaçlarına gereğinden fazla odaklanma ve kişilik oluşumlarına müdahale etmek gibi davranışları oldukça sık gösterirler. Helikopter ebeveynlik çocuğun yürümeye başlamasıyla ve ebeveynin çocuğun üzerinde gölge gibi takip etmesiyle ortaya çıkar. Çocuk okul çağına geldiğinde, çocuğun iyi bir okula gitmesi için aşırı çaba sarf etme, çocuğun ödevlerini kendi ödevleriymiş gibi benimseme, proje ve aktivitelerde çocuktan daha çok zaman harcamak kısaca çocuğun sorumluluğunu kendi üzerine alma eğilimi gösterirler. Çocuk lise ve üniversite çağına geldiğinde, eğer çocuğun başarısı düşük ise helikopter ebeveynler çocukların öğretmenleri ile konuşma ve bunun için ısrar etme, seçeceği arkadaşları belirleme ve ileri yaşlarda seçeceği mesleği seçme eğilimleri gösterirler. Anlaşıldığı üzere helikopter ebeveynlik çocuğun her yaş döneminde görülebilir.

Ebeveynlerin çocukları üzerindeki bu aşırı kontrolcü tavırları çocukların fiziksel, bilişsel, psikolojik ve sosyal gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda helikopter ebeveynleri olan çocukların özgüven eksikliği, bir problem yaşadıklarında sorunu çözmede zorlanma ya da başkalarından onay alma eğilimlerinde olduklarını saptamıştır. Bu çocuklar genellikle kararsızdırlar çünkü ebeveynleri tarafından hiç seçme hakkı verilmediğinden ne istedikleri konusunda kesin düşünceleri yoktur. Bununla birlikte, ebeveynlerinin aşırı kontrolleri nedeniyle genellikle motivasyon eksikliği yaşamaktadırlar. Ebeveynleri tarafından kontrolcü ve mükemmeliyetçi tutumlara maruz kalan çocuklarda sosyal-duygusal olarak sorunlar ortaya çıktığı; depresyon, kaygı bozukluğu, sosyal fobi, panik bozukluk, obsesyonlar görüldüğü yapılan araştırmalar tarafından vurgulanmıştır.

Öncelikle ebeveynlerin çocuklarının birer birey olduklarını ve kendi düşünceleri, kişilikleri ve kararları olduğunun bilincinde olmalılar. Bununla birlikte, her ne kadar onların iyiliği için sorumluluklarına yardım etseler de ödevlerini yapsalar da ya da aşırı korumacı davransalar da aslında bunlar çocuğun gelişmesini engelleyen önemli faktörlerdi. Çocuk sorunlarını kendi başına çözemezse, kararlarını kendi veremezse ya da kendi ihtiyaçlarını karşılayacak becerilerini kendisi kazanmazsa ileride kendi kendine yetebilen birey olmaya çok uzak olur. Ebeveynlerin bunun bilincinde olması ve buna göre tutumlarını değiştirmesi önemlidir. Ebeveynler çocuklarının yaşı doğrultusunda sorumluluklar vermeli, çocukları bir problemle karşılaştıklarında problemi çözmesi için onlara zaman tanımalı ve onların fikirlerine ve kararlarına saygı göstermelilerdir. Ancak eğer çocukları yardım istediklerinde onlara yardım etmeli ve yol göstermelilerdir.

Unutulmamalıdır ki düşmeden yürüme öğrenilmez

Kaynakça

Ginnott, H. (1969). Between Parent and Teenager. London, England: Macmillan.

Schiffrin, H. H., & Liss, M. (2017). The Effects of Helicopter Parenting on Academic Motivation. Journal of Child and Family Studies, 26(5), 1472–1480. 

Yılmaz, H. (2020). Türkiye’de Helikopter Ebeveynlik Eğilimi ve Helikopter Ebeveynlerin Demografik Özellikleri. Sosyal Politika Çalışma Dergisi, 20(46),133-160.

Yılmaz, H. & Büyükcebeci, A. (2019). Bazı Pozitif Psikoloji Kavramları Açısından Helikopter Ebeveyn Tutumlarının Sonuçları. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi,9(54), 707-744.

Fotograf Kaynağı: https://www.learningliftoff.com/new-study-has-warnings-for-helicopter-parents/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.