Takip Edin

Siyaset

 “Hindistan Keşmir’i işgal ediyor”

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) – Hindistan ile Pakistan arasında 72 yıldır anlaşmazlık konusu olan Keşmir’e yönelik İstanbul’da düzenlenen konferansta konuşan Bölgesel Kalkınma Uzmanı Mehmet Emre Aktuna, Keşmir sorunun devam etmesinin istendiğini vurgulayarak, insanların sokağa çıkamadığını, özgürlüklerinin olmadığını söyledi. Aktuna, “İnsanların hakları yok, internet ve mobil hat bulunmuyor. Hindistan Keşmir’i işgal ediyor” dedi.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Yeniler Kulübü öğrencileri ‘Dün, Bugün ve Yarınıyla Keşmir Meselesi’ başlıklı bir konferans düzenledi. Üniversitenin Halkalı Yerleşkesi’nde düzenlenen konferansta, sorunun ne olduğu, çözüm önerileri ve bölgedeki insan hakları ihlalleri masaya yatırıldı. Uzmanlar, Hindistan’ın Keşmir politikasını ve Pakistan’ın isteklerini, iki ülkenin savaşın eşiğine gelip gelmeyeceğini tartıştı.

İki oturumda gerçekleşen konferansa, GASSAM Başkanı Cemal Demir, Gazeteci Merve Şebnem Oruç, GASSAM Uzmanı Dr. Hayati Ünlü, GENAR Başkanı İhsan Aktaş, Bölgesel Kalkınma Uzmanı Mehmet Emre Aktuna, Urdu Dil Uzmanı Prof. Dr. Halil Toker, İZÜ Doktora öğrencisi Rıyaz Ul Khalıq, davetliler ve öğrenciler katıldı.

“TÜRKİYE VE PAKİSTAN ÇÖZÜM İSTİYOR”

Keşmir’in işgal altında olduğunu söyleyen Bölgesel Kalkınma Uzmanı Mehmet Emre Aktuna, “Keşmir sorunun devam etmesini istiyorlar çünkü bölge İngiltere gibi bazı batı ülkelerinin çıkar alanlarından bir tanesi. Ortadoğu ve Kıbrıs gibi. Keşmir sorunun devam etmesi isteniyor, çözülmek de istenmiyor. Türkiye ve Pakistan çözüm istiyor. Muğlak kalmasını isteyen ülke de Hindistan, tarihsel sürece baktığımız zaman Hindistan’ın Keşmir’i nasıl işgal ettiğini görüyoruz” dedi.

“HİNDİSTAN KEŞMİR’İ İLHAK ETTİ”

Hindistan’ın Keşmir sorununu çözmek istemediğini vurgulayan Aktuna, “Böylece istediği her şeyi elde edebiliyor. Pakistan, Çin ve Hindistan’ın taraf olduğu Keşmir’de ‘Cammu ve Keşmir’in Yeniden Yapılandırılması Yasası’ kapsamında 370’inci maddenin anayasadan kaldırılmasıyla Hindistan, Keşmir’i eyaleti ilan etti. 370’inci maddenin kapsamı, Keşmir’in ‘özel statüsünün’ kaldırılmasını içeriyordu. Eskiden olan tüm özel statü haklarını kaybetti. Herhangi bir tepki veremedik, Hindistan şu anda fiili olarak Keşmir’i ilhak da etti. Süreç Hindistan’ın istediği gibi gidiyor. Şimdi diğer ülkelerin bu soruna karışmasını da engelleyecek kendi iç sorunu olarak bakacak” diye konuştu.

KEŞMİR NEDEN ÖNEMLİ?

Keşmir’in Alt Kıta’nın su kaynaklarını barındırdığını söyleyen Aktuna, “Rusya, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Çin’e sınırı olan bir bölge. Bu kadar kritik jeopolitik önemi olan bir yerin de göz önünde olması çok normal” ifadelerini kullandı.

“BÖLGEDE GÖRMEDİĞİMİZ DEVAM EDEN BİR SAVAŞ VAR”

İnsanların birçok hakkının elinden alındığını vurgulayan Aktuna, “Aslında bölgede bizim görmediğimiz devam eden bir savaş var. İnsanlar dışarı çıkamıyor, çıktıklarında tutuklanıyorlar. Özgür düşünme, konuşma yok. 4 kişinin bir araya gelemediğini düşürseniz zaten fiili olarak bir savaş yaşanıyor. Mobil hat, internet yok. Sadece karasal hatlardan bir kısmı çalışıyor ve kaç kişide bu hatlar var. 100 günü geçti, insanlar patlamaya hazır bomba gibi sıkışmış durumdalar” dedi.

Muğlaklığın karşı tarafın her zaman işine geldiğini belirten Mehmet Emre Aktuna, “BM, barışçıl yollarla çözülmesi yönünde karar aldığı için herhangi bir askeri ve siyasi anlamda müdahalede bulunmuyor. Sadece tavsiyeler veriyor, bu da herkesin işine geliyor. Bir şekilde herhalde savaş çıkmasını bekleyeceğiz, sorunu böyle çözümleyeceğiz. Muğlaklık karşı tarafın her zaman işine geliyor” diye konuştu.

DEMİR: ÇÖZÜM KOLAY GÖZÜKMÜYOR

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) Başkanı Cemal Demir ise, “Keşmir sorunun çözümü o kadar kolay görünmüyor. Çünkü güç ve çıkar çatışmaları var. Keşmir halkının çözüm yolunda ittifak kurması lazım. Bu noktada Pakistan tarafındaki Keşmir halkının bakış açısı farklı, Hindistan tarafındaki Keşmir halkının bakış açısı farklı. Hindistan hükümeti de bu zaaftan yararlanarak 5 Ağustos’ta Keşmir’e tanınan ‘özel statü’ kararını kaldırdı” ifadelerini kullandı.

“ASIL SORUMLU İNGİLTERE”

Eylem planına ihtiyaç olduğunu belirten Demir, “Bu konuda asıl sorumlu İngiltere’dir. Çünkü 1947 yılındaki paylaşımda Keşmir, ne Hindistan ne de Pakistan’a bırakıldı. Paylaşım etiği olarak Keşmir’in Pakistan’a verilmesi gerekiyordu. Hindistan kendi gücünü kullanarak buranın kendi toprağı olduğunu iddia etti. Türkiye, Hindistan ve Pakistan arasındaki iletişim yollarının açılmasında yardımcı olabilir. Hindistan konuya kendi iç işleri meselesi olarak bakıyor. Herhangi bir uzlaşıyı ve dışarıdan müdahaleyi istemiyor” dedi.

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Bakan Varank’tan Kalecik’e ziyaret

Yayınlanma tarihi

-

Hasan AKYILDIZ/KIRIKKALE, (DHA)- SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Ankara’nın Kalecik ilçesini ziyaret etti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, Kalecik ilçesini ziyaret etti. Ziyaret ile ilgili bilgi veren Kalecik Belediye Başkanı Duhan Kalkan, açıklamasında “Geçtiğimiz haftalarda Sayın Bakanımızı ziyaret etmiş ve ilçemize davet etmiştik. Sayın Bakanımız bize hafta sonunda sürpriz yaptı, kendilerine Kalecik Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalardan bilgi verdik. Aynı zamanda seçim döneminde vatandaşlarımıza söz vermiş olduğumuz projeler içerisinde yer alan ‘SODES Projesi’ kapsamında Kalecik’e yapılacak olan Kurutulmuş Ürünler Tesisi ve İHA Test ve Geliştirme Merkezi için desteklerini istedik. Sayın Bakanımız olumlu karşıladı, Kalecik için güzel günler yakında inşallah” ifadelerine yer verdi.
Ziyarette günün anısına Bakan Varank’a Yerli ve Milli Otomobilin karikatürü hediye edildi.

FOTOĞRAFLI 

Devamını oku

Siyaset

Karamollaoğlu: Bizim besicimiz, çiftçimiz Türkiye’yi uçurur

Yayınlanma tarihi

-

Olgay GÜLER/EDİRNE, (DHA) – SAADET Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Çiftçimizin bu topraklarda kendi geçimini de ülkenin ihtiyaçlarını da sağlayacak faaliyet gösterebilmesi için çiftçiyi, besiciyi destekleyin. Bizim besicimiz, çiftçimiz Türkiye’yi uçurur. İhtiyacımızın daha üstünde üretim yapar” dedi.
SP Genel Başkanı Karamollaoğlu, partisinin Edirne İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye gündemine dair açıklamalarda bulundu. Edirne’de düğün salonunda gerçekleştirilen kongrede Karamollaoğlu, hükümetin ekonomik politikasını da eleştirerek, üretimin önemine vurgu yaptı.   
Hem Türkiye’nin hem dünyanın çok badireli dönemden geçtiğini belirten Karamollaoğlu, “Çalışma çağına gelmiş, üniversiteyi bitirmiş, en az yüzde 25- 30 civarında iş bulamayan insanımız var. İş üretme imkanını hükümetler sağlar. İş üretilemiyorsa bu vebal hükümetlerin omuzlarındadır. Siz Türkiye’de yatırım ortamını darmadağın ederseniz ne devlet ne de kişiler yatırım yapamazsa üretime dönük, geleceğimiz nokta burasıdır. Bunun temel sebebi hükümetlerin yanlış yatırım politikalarıdır” diye konuştu.
Karamollaoğlu, yatırımların zamanında yapılıp, yapılmadığına baktıklarını dile getirerek, “Biz ne yola karşıyız ne köprüye karşıyız ne havaalanına karşıyız ne hızlı trene ne uçak seferlerin artmasına karşıyız. Zamanında yapılıp yapılmadığına bakıyoruz. Türkiye dışarıdan, milyarlarca dolar mal ithal ederken, onların imalatını yapacak yatırımlardan önce yol yapmaya kalkarsanız biz buna karşıyız. Sadece önceliklerle alakalı bizim itirazımız” dedi.
Türkiye’nin öncelikle üretimini artırması gerektiğini söyleyen SP lideri Karamollaoğlu, “Hele ki tarımda, hayvancılıkta zirveye çıkması icap eder. Çiftçimizin bu topraklarda kendi geçimini de sağlayacak, ülkenin ihtiyaçlarını da sağlayacak tarzda faaliyet gösterebilmesi için çiftçiyi, besiciyi destekleyin. Bizim besicimiz, çiftçimiz Türkiye’yi uçurur. İhtiyacımızın daha üstünde bir sürü üretim yapar, ayrıca bu ülkeye döviz kazandırır” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Termik Santrali’nin filtreleri Haziran’da tamamlanacak

Yayınlanma tarihi

-

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- AK PARTİ Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, 1 Ocak’ta mühürlenen Afşin ilçesindeki Çelikler Afşin-Elbistan A Termik Santrali’ndeki toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Filtrelerin ne kadar sürede tamamlanacağı konuşuldu. Çelikler firmasının bize verdiği bilgi Haziran 2020’de bu işi tamamlayacaklarını belirttiler” dedi.
Mahir Ünal, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ü ziyaret etti. Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir ve İmran Kılıç’ın da eşlik ettiği ziyaret sonunda açıklama yapan Ünal, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutlandığını hatırlatarak kutlamaların finalinin 12 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle yapılacağını söyledi. 
Mahir Ünal daha sonra Afin ilçesinde geçip, çevreyi kirletmesinden dolayı 1 Ocak 200’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca mühürlenen Çelikler Afşin- Elbistan A Termik Santrali’ne geçerek AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Ahmet Özdemir, İmran Kılıç, Habibe Öçal, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, firma yetkilileri, ilçe belediye başkanları, AK Parti, MHP ve CHP İl ve İlçe yönetimi ile işçi sendikası temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yapıldı.
ÜNAL: 4 BİN 300 KİŞİNİN İŞSİZ KALMAMASI BİZİM BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ
Mühürlendiği için 1 Ocak’tan bu yana elektrik üretimi yapmayan santralde çalışan 4 bin 300 kişinin son durumu ile çevre yatırımlarının ele alındığı toplantı 3.5 saat sürdü. Toplantı sonunda açıklama yapan Mahir Ünal, A ve B Termik Santralleri’yle ilgili Elektrik üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ile Çelikler firmasının yetkililerinden geniş bir brifing aldıklarını söyledi. Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Burada daha önce de ifade ettiğimiz gibi bizim birinci önceliğimiz içinde yaşadığımız çevrenin korunması ve halk sağlının muhafaza edilmesi. Bu konuda Cumhurbaşkanımız büyük bir hassasiyet gösterdi gerekli şatları yerine getirmeyen termik santrallerin kapatılmasıyla ilgili bir karar ortaya çıktı. Ama biz bu konuda hassasiyetimizi dile getirirken diğer taraftan da burada çalışan yaklaşık 3 bin 700, 600 de dekapaj çalışan olmak üzere 4 bin 300 kişinin de işsiz kalmaması da bizim birinci önceliğimiz içerisinde. O yüzden biz ilgili şirketle filtre çalışmaları ne aşamada ve planlamaları ne durumda onu bir görüştük. Aynı zamanda EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nden C ve D’ye dönük, önümüzdeki süreçteki kamulaştırmaya ilişkin bir bilgi aldık. Çünkü nihayetinde burada devletimizin belli tasarrufları tabii ki olacaktır ama biz de toplumu, halkı temsil eden milletvekilleri olarak bu sorunun doğrudan muhatabıyız. Yani burada kamulaştırmadan kaynaklanacak sorunlar doğrudan siyaseti ilgilendirecek, diğer taraftan yeni yapılacak santrallerin yerinden tutun da işte Hurman Nehri’nin yerinin değiştirilmesine varıncaya kadar önümüzde birçok konu var” dedi.
KARAKUZ BARAJI’NIN PARASINI EUAŞ VERECEK DSİ YAPACAK
Mahir Ünal, toplantıda yapılması planlanan Afşin- Elbistan C Termik Santrali’nin soğutma suyu ihtiyacını karşılayacak olan Karakuz Barajı’nı de ele aldıklarını kaydederek, “Karakuz Barajı yapılsa zaten Hurman Nehri’ne gerek kalmıyor. Karakuz Barajı kurulacak. Bütün bunlarla ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptık ve yaptığımız toplantının sonunda da özellikle C ve D Santralleri ile ilgili EÜAŞ Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile beraber milletvekillerimizle birlikte Ankara’da bir toplantı yapma kararı aldık. Çünkü bütün bu planlamaların toplumsal karşılıklarını da oturup konuşmamız ve değerlendirmemiz gerekiyor. Bu arada bir de müjde verelim parasını EÜAŞ’ın karşılayacağı şekilde DSİ Karakuz Barajı’nı yapacak ve kısa bir süre içinde de inşallah ihalesi gerçekleşecek. Zaten Karakuz Barajı yapılmadığı sürece de bizim Hurman Nehri’nin kanalının değiştirilmesine müsaade etmemiz söz konusu değil çünkü özellikle ova köylerimiz kendi geçimini Hurman Nehri’nden sağlamakta ama Hurman Nehri’nin altında da yaklaşık 750 milyon tonluk bir kömür rezervi bulunmakta. Bütün bunlar değerlendirildi, konuşuldu. A Termik Santrali’nde çalışan 4 bin 300 kişinin durumu konuşuldu. Filtrelerin ne kadar sürede tamamlanacağı konuşuldu. Çelikler firmasının bize verdiği bilgi Haziran 2020’de bu işi tamamlayacaklarını belirttiler”
ADLİYE VE BELEDİYEYİ ZİYARET ETTİ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ve beraberindekiler daha sonra kısa süre önce yeni binasına taşınan Elbistan Adalet Sarayı’na geçerek Elbistan Cumhuriyet Başsavcısı Hayri Ormancı’yı makamında ziyaret etti. Ormancı’dan adliye binası hakkında bilgi alan Ünal, daha sonra Elbistan Belediyesi’ne geçerek Başkan Mehmet Gürbüz’ü ziyaret etti.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar