Takip Edin

Ekonomi

IFS: Dijitalleşme sürecinde hız ve zaman kilit kavramlar olacak

Yayınlanma tarihi

-

Efecan Kalafatoğlu / İstanbul, 3 Aralık (DHA) – IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu kapsamında düzenlenen zirve de dijitalleşme sürecinde şirketler için en önemli kavramın hız ve zaman olacağı vurgulandı.
Dijital dönüşüm konusunda 20 yıldır 500‘ün üzerinde şirkete destek veren IFS Türkiye, geçtiğimiz günlerde Türkiye’den dünyaya dijital dönüşümün de yardımı ile daha fazla sürdürülebilir başarıya imza atan şirket kazandırmak amacı ile kurduğu IFS Gelecek Yatırımcıları Platformu kapsamında bir zirve düzenledi.
Toplamda beş oturumla gerçekleşen zirvenin, sürdürülebilirlik ve uçtan uça dijitalleşmenin konuşulduğu ilk oturumunda “hız” ve “zaman” önemlerinin altının çizildiği “kilit kavramlar” oldu. Yapılan konuşmalarda dijital dönüşümde gençlerin etkisi sıklıkla vurgulandı. Z kuşağının istek ve beklentilerine göre ürün ve servisler üretilmesi gerektiğinin altı çizildi.
Dijital Dönüşüm İçin Gençlere Güven Tam Olmalı Global Ligde Başarı İçin Beyin Göçü Tersine Çevrilmeli
Global arenada var olmanın dijital boyutunun konuşulduğu ikinci oturumda dünya markası olmayı hedeflese de aile şirketlerinin stratejik planlamalarında dijitalleşmeyi hala üçüncü sıraya koyuyor olması tartışıldı.
Yapay Zekada Etik ve Dijitalleşmede Kültürel Dönüşüm Konularına Dikkat
“What’s Next?/Sırada Ne Var?” başlığı ile gerçekleşen oturumda siber saldırıların şekil değiştirdiğini, artık fark etmeden sızan siber saldırılar ile karşı karşıya olduğumuzun altı çizildi ve dijitalleşme de kültürel değişimin önemi vurgulandı. Zirvenin dikkat çeken diğer konularından bir diğeri ise şirketlerin modern çağı takip ederek, dijital değişim gerçekleştirirken kendi varoluş sebeplerini ve bu bağlamda en az beş yıl sonraki hedeflerini unutmamaları gerektiğine değinildi.
Cinsiyetçi Veriler Yüklenen Yapay Zekâ Yanlış Kararlar Alıyor
Kullanıcı deneyimi ve yeni nesil teknolojilerin konuşulduğu oturumda ise 2030’larda klavye ve farenin tarihe karışacağı ve mimikler ile teknolojik iletişim kurulabileceğine konuları ele akındı. Artırılmış gerçeklik uygulamalarının hayatın her alanına erişeceğini belirten konuşmacılar, 2045 yılında sanatsal faaliyetlerin de yapay zekâ tarafından gerçekleştirileceğinin düşünüldüğünü, yapay zekanın bir Bach ya da barok eserin kopyalarını yapabileceğini belirtti. Dünyayı anlamlandırma konusunda teknoloji hızına göre geride olduğumuzun belirtildiği oturuma damgasnı vuran yorum ise insanların cinsiyetçi kararları üzerinden data yüklenen yapay zekanın yanlış kararlar aldığı oldu.

(Fotoğraflı)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

İHKİB/Gültepe: Çorap ihracatında 2 milyar dolara ulaşmak istiyoruz

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 20 Ocak (DHA) – İstanbul Hazırgiyim İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye’nin 2019’da 1.1 milyar dolarlık çorap ihraç ettiğine işaret ederek, “En kısa sürede 2 milyar dolara ulaşmak istiyoruz. Hedefi yakalayabilmemiz için doğru yatırımın yanı sıra nitelikli iş gücü büyük önem taşıyor” dedi.
Gültepe, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK) ve Marmara Üniversitesi’nin katılımıyla yürütülen proje ile sektöre bir yılda en az 200 çorap örme operatörü kazandırılacağını vurguladı ve ekledi:
“İhracatta 2 milyarlık hedef doğrultusunda Ticaret Bakanlığımızın desteği ve 19 ihracatçı firmamızın katılımı ile gerçekleştirdiğimiz ‘Çorap İhracatçılarının Dış Pazarlara Açılımı UR-GE Projesi’ni büyük bir başarı ile tamamladık. Projeyi yürütürken bir kez daha gördük ki sektörün katma değerli üretimi arttırabilmesinin yolu iyi yetişmiş iş gücünden geçiyor. Nitelikli iş gücü için Çorap Sanayicileri Derneği (ÇSD) ile birlikte İŞKUR, İSMEK ve Marmara Üniversitesi’nin katılımıyla ortak bir proje başlattık. Diğer sektörlere de örnek olacağını düşündüğümüz proje ile bu yıl en az 200 çorap örme operatörünü sektöre kazandıracağız. İş garantili eğitim programını tamamlayan kursiyerlerimiz 2 milyar dolarlık ihracat hedefimizde en önemli itici güçlerimizden birini oluşturacak.”
Türkiye’de yılda 2.5 milyar çiftin üzerinde çorap üretimi yapıldığını ve üretimin yaklaşık yüzde 90’ının ihraç edildiğine işaret eden ÇSD Başkanı İlker Öztaş da, 12 milyar dolarlık dünya çorap ihracatı pazarında Türkiye’nin yaklaşık yüzde 10 olan payını ikiye katlamak istediklerini belirt ve “İHKİB’in öncülüğünde İŞKUR, İSMEK ve Marmara Üniversitesi’nin katılımı ile düzenlenen Çorap Makineci Modüler Programı’nın sektörün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılanmasında çok önemli rol oynayacağına inanıyor, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 
İHKİB açıklamasına göre, üretim ve ihracatta devlet, özel sektör, yerel yönetim, üniversite işbirliğinde referans oluşturacak ‘Tekstil Teknolojisi Çorap Makineci Modüler Programı’ için kursiyerlerin günlük harçlık ve eğitmen ücretlerini İŞKUR üstlenecek.
Kursiyerlerin iş başında eğitim programı kapsamında 6 aya kadar günlük ücretleri ve genel sağlık sigortaları da İŞKUR tarafından karşılanacak. Her dönemde 20 kursiyerin katılacağı eğitim programı İSMEK’in Güngören yerleşkesinde özel olarak hazırlanan sınıfta gerçekleştirilecek.
Marmara Üniversitesi’nin eğitmen desteği vereceği kursun eğitim makineleri, yemek ve yol harçlığı gibi giderleri ÇSD tarafından karşılanacak. 224 saatlik kurs programı İHKİB Eğitim Vakfı tarafından hazırlanacak.
Eğitim mekanının teşrifatı ve eğitim materyallerinin hazırlanması ve programın yürütmesi de İHKİB tarafından sağlanacak. İlki başarıyla tamamlanan kurs programının ikincisi 3 Şubat’ta başlayacak. Programa katılacak kursiyerler, 16 yaşını tamamlayan adaylar arasından sınav ve mülakatla belirlenecek. (Fotoğraflı)

Devamını oku

Ekonomi

TÜİK-Yurtdışı üretici fiyatları Aralık’ta yıllık yüzde 8.93 arttı (2)

Yayınlanma tarihi

-

(Ayrıntılarla güncellendi)
İstanbul, 20 Ocak (DHA) – Yurtdışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), Aralık’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.93 arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların fiyatlarındaki değişimin ölçüldüğü YD-ÜFE, Aralık’ta aylık yüzde 1.81 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 14.19 yükseldi.
TÜİK verilerine göre sanayinin iki sektöründe geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü ile imalat sektörü sırasıyla yüzde 13.41 ve yüzde 8.83 artarken, ana sanayi gruplarının yıllık değişimlerinde artış;
– ara malında yüzde 5.92,
– dayanıklı tüketim malında yüzde 11.17,
– dayanıksız tüketim malında yüzde 9.63,
– enerji de yüzde 24.78,
– sermaye malında yüzde 10.27 oldu.
Aralık’ta geçen aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1.04 ve imalat sanayi sektöründe de yüzde 1.82 artış oldu.
Aralık’a geçen aya göre en fazla düşüş;
– yüzde 1.94 ile ara malında,
– yüzde 1.92 ile dayanıksız tüketim malında,
– yüzde 1.91 ile sermaye malında,
– yüzde 1.09 ile dayanıklı tüketim malında,
– yüzde 0.14 ile enerjide görüldü.
YD-ÜFE sektörlerinden bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde yüzde 0.33 düşü görüldü. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri yüzde 24.78, temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları yüzde 24.16 ve tütün ürünleri yüzde 20.43 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.
YD-ÜFE sektörlerinden bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde yüzde 2.99 azalırken, buna karşılık makine ve ekipmanlar (b.y.s.) yüzde 3.44, içecekler yüzde 2.64 ve mobilya yüzde 2.41 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu. (Tablo ve Grafik)

Devamını oku

Ekonomi

İstanbulkart bakiye yüklemesi Axess Mobil ile yapılabiliyor

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 20 Ocak (DHA) – Akbank müşterileri artık Axess Mobil ile ek ücret ödemeden, kolay ve hızlı bir şekilde İstanbulkartlarına bakiye yükleyebiliyor. Akbank’tan yapılan açıklamada, “Üstelik otomatik yükleme talimatı veren Axessliler 90 TL’ye varan kaybolmayan chip-para kazanıyor. Ayrıca kartlarının bakiyesi belirli bir tutarın altına düştüğünde otomatik bakiye yüklemek için talimat vererek her işlemde yükledikleri tutarın yüzde 10’u kadar, toplamda 90 TL’ye varan kaybolmayan chip-para kazanabiliyorlar” denildi.
Akbank Strateji, Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, “Axess Mobil’de müşterilerimizin ödemeler dünyası ile ilişkisini kolaylaştırmak için bugüne kadar birçok hizmeti tasarlayarak hayata geçirdik” dedi ve ekledi:
“En son yeniliğimiz ile artık Akbank müşterileri Axess Mobil uygulaması üzerinden İstanbulkartlarının bakiyesini kolayca yönetebiliyor. Uygulama içinden, dilediklerinde bakiye yükleyebiliyor veya otomatik yükleme talimatı vererek yetersiz bakiye sürprizi ile bir daha karşılaşmıyorlar. Üstelik bu hizmeti kullanmak çok kolay. NFC teknolojisini destekleyen Android telefon sahiplerinin kartlarına para yüklemek için tek yapmaları gereken İstanbulkartlarını telefonlarının arkasına dokundurmak. iOS işletim sistemine sahip telefon sahipleri ise kartlarını dolum noktalarına dokundurduklarında belirledikleri tutar anında kartlarına yükleniyor. Müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz yenilikler ile dijital ödemeler dünyasında fark yaratmaya devam edeceğiz. İstanbulkart ile yaptığımız iş birliği, bu hedefimizin önemli adımlarından biri. Önümüzdeki dönemde yepyeni özellikleri müşterilerimiz ile buluşturmaya ve Axess ile kazandırmaya devam edeceğiz.” (Fotoğraflı)

Devamını oku

Popüler Başlıklar