Takip Edin

Güncel

İSİG: Harmandalı’nda kalan işçiler ölümden döndü

Yayınlanma tarihi

-

İZMİR, (DHA)- İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin kentin çöplerini depoladığı Çiğli ilçesindeki Harmandalı’nda 6 Temmuz’da yangın çıktığını ve bu yangında çöp depolama alanında kalan geri dönüşüm işçilerinin ölümden döndüğünü açıklayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, ilgili kurumları göreve çağırdı.
İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 6 Temmuz saat 23.30 sıralarında Büyükşehir Belediyesi’nin çöp depolama alanı olarak kullandığı Harmandalı’nda yangın çıktığını, bölgede çadırlarda kalan işçilerin ölümden döndüğünü açıkladı. İSİG tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1993 yılında İstanbul Ümraniye çöplüğünde biriken metan gazının patlaması sonucu meydana gelen facianın benzerinin yaşanmasının önüne, işçilerin yangını erken fark etmesiyle geçildiği ifade edildi. Açıklamada, “Eğer Ümraniye’deki gibi bir patlama yaşansaydı ve yangın işçilerin kaldığı çadırları sarsaydı, onlarca işçi arkadaşımız iş cinayetine kurban gidecekti. Bu yangın bir uyarı fişeğidir. Bir halk sağlığı sorunu olduğu kadar bir işçi sağlığı sorunu da olan Harmandalı çöplüğü için acil önlemler alınmalı. Burası bilimsel standartlara uygun, doğayı ve insan sağlığını koruyan bir geri dönüşüm tesisi haline getirilmeli” denildi.
ÖNLEM ALINMASI İSTENDİ
Tesisin, işçi sağlığını merkeze alan bir anlayışla inşa edilmesi gerektiği belirtilen açıklamanın devamında, şunlar yer aldı:
“Bütün kenti saracak bir geri dönüşüm kültürünün filizleneceği bir sosyal merkez olmalıdır. Bugüne kadar, tamamen güvencesiz, sağlıksız koşullarda bu çöpleri ayrıştırıp, geri dönüştürerek daha az tüketmemizi ve doğayı daha az katletmemizi sağlayan onlarca işçi arkadaşımız, edindikleri deneyimle bu tesisin çalışanları olmalıdır.”
Mülteci ve çocuk işlerin de bulunduğu bölgede, ayrı yerlerde bertaraf edilmesi gereken tıbbi atıkların çöplüğe dökülerek işçilerin sağlığını tehdit ettiği, büyük araçların kontrolsüz manevrasının çokça kazaya neden olduğu, bölgede oluşan çukurların düşme ve yaralanmaya yol açtığı da kaydedilen açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın acilen önlem alması istendi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Hollanda’dan tatile gelen ailenin içinde bulunduğu araç kaza yaptı: 4 yaralı

Yayınlanma tarihi

-

Ertan KILIÇ-Ozan URAL/İstanbul,(DHA) HOLLANDA’da yaşayan ve tatil için Türkiye’ye gelen ailenin içinde bulunduğu otomobil D-100 Karayolu’nda kaza yaptı. Kazada 4 kişi yaralandı. 
 
Kaza saat 01.30 sıralarında D-100 Karayolu, Hürriyet Tepesi Mecidiyeköy istikametinde meydana geldi. İddiaya göre; Barış Ülkü’nün kullandığı 34 TL 2401 plakalı otomobil, Hollanda’dan tatil için Türkiye’ye gelen Kasım Şimşek’in kullandığı 11-TF-LZ plakalı otomobile çarptı. 
 
KAZADA 4 KİŞİ YARALANDI
Çarpmanın etkisiyle savrulan araçlar bariyerlere çarparak durabildi. Yaralılar otomobillerden vatandaşlar tarafından çıkarılırken, kazanın ardından olay yerine çok sayıda sağlık, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. İlk müdahaleleri olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından yapılan yaralılar çevrede bulunan hastanelere kaldırıldı. 
 
İKİ ŞERİT TRAFİĞE KAPATILDI
Kaza nedeniyle D-100 karayolu, Anadolu yakası istikametinde trafik tek şeritten sağlanırken, bölgede trafik yoğunluğu oluştu. Araçların olay yerinden çekilmesinin ardından trafik normale döndü. 

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Güncel

İzzet Keribar’ın gözünden ‘Akdamar’ sergisi açıldı

Yayınlanma tarihi

-

İlkay DİKİCİ-Nermin GEYİK/İSTANBUL,(DHA)-TÜRKİYE Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Türkiye’nin tarihsel mirasını coğrafi güzellikleriyle harmanlayarak tüm dünyaya duyurmak için başlattığı projenin ilk adımı olan Akdamar Kutsal Haç Kilisesi’nin tanıtıldığı fotoğraf sergisi açıldı. İzzet Keribar’ın gözünden ‘Akdamar’ başlıklı sergiye ilgi yoğun oldu.
Akdamar Kutsal Haç Kilisesi’nin fotoğraflarının bulunduğu serginin tanıtım kokteyli Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunan Aya İrini Kilisesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Dr. Çağatay Özdemir, Ermeni Patrik Kaymakamı Sahak Maşalyan, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Fotoğraf Sanatçısı İzzet Keribar ve çok sayıda sanatsever katıldı.
Akdamar Kutsal Haç Kilisesi’nin fotoğraflarını çeken İzzet Keribar basın mensuplarına yaptığı konuşmasında, “65 yıldır fotoğraf çekiyorum. Bugün böyle bir mekanda, hem Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından bize sipariş edilen çekimden sonra burada fotoğraf çekmek herhalde unutulmayacak bir an oluyor benim için. Benim sanat hayatımın taçlarından bir tanesi.” ifadelerini kullanarak proje kapsamında Akdamar kilisesin bine yakın fotoğrafını dört günde çektiğini belirtti.

“TARİH BU TOPRAKLARDA BAŞLADI”
Aya İrini Kilisesi’nin önünde kokteyl ile başlayan etkinlikte, ilk olarak Akdamar Kutsal Haç Kilisesi’nin tanıtım filmi izlendi. Tanıtım filminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yollamış olduğu mesaj okundu. Ardından kürsüye çıkan Patrik Kaymakamı Sahak Maşalyan, “Akdamar Adası Kutsal Haç Ermeni Kilisesi 1100 yıllık tarihi geride bırakarak gelecek bin yıllara uzanıyor. Bu kilisenin 2005 yılında başlayan restorasyon çalışmalarınca bir anıt kiliseye dönüşmesi bize bu güveni veriyor. Her gittiğimizde tarihi mekanın daha bir özenle ve titiz çalışmalarla tertip olup geliştiğini görüyoruz. Bu etkinlik bir fotoğraf sergisi olmanın çok ötesinde, uluslararası bir tanıtımı öngören daha geniş kapsamlı bir projenin bir parçası olarak düzenlenmektedir. Dünyanın ülkemizdeki kültür ve medeniyet zenginliğiyle daha yakından tanışmaya gereksinimi var. Tarih bu topraklarda başladı ve insanlarımızın kökleri bu topraklarda gömülü.” şeklinde konuştu.
Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Anadolu’da saklı kalmış başta inanç merkezleri olmak üzere tarihi eserlerin, gün yüzüne çıkartılması, ülkemize ve dünyaya tanıtılması çalışması kapsamında ilk etkinliğin Van’dan başlanması, Akdamar’a Kilisesi’nden başlamasından dolayı, hem şahsım hem de Van halkı adına İletişim Başkanlığımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLİKLÜ VR VİDEOLAR
Proje kapsamında kilise hakkında detaylı tüm bilgilerin, mimari çizim ve fotoğrafların yer aldığı bir kitap basılırken, kiliseyle ilgili yapılmış dijital çalışmaların bir web sayfası altında toplandığı öğrenildi. Türkçe, İngilizce ve Ermenice olmak üzere 3 farklı dilde hazırlanan internet sitesinde, ilk kez yüksek çözünürlüklü VR videolar çekilerek 14 farklı spot noktadan 360 derecelik fotoğraflar yayınlandı. Mekanın iç ve dış cepheleri, rölyef ve freskleri yine ilk kez göz hizasından çekilerek en detaylı biçimde www.akdamarkilisesi.gov.tr internet sitesinde yerini aldı. Sergide, kilisenin fotoğraflarına sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.
Emine Özmete, “Büyük bir ürün gerçekten emek olarak. Emeği geçen herkesin eline sağlık.” dedi.
Nedim Sezer de, “Bu sergiyi gördükten sonra mutlaka oraya gitmeyi düşünüyorum. Oraya bir ziyaret edip bende çekebildiğim kadar fotoğraf çekmeye çalışacağım.” diye konuştu.

AKDAMAR KUTSAL HAÇ KİLİSESİ 
Van Gölü’nde, Akdamar Adası’nda bulunan Akdamar Kutsal Haç Kilisesi, Orta Çağ Hristiyan sanatının mimari açıdan önemli eserleri arasında. 915-921 tarihleri arasında inşa edilen ve Ermeni tarihinin önemli merkezlerinin başında gelen kilise, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen yenileme ve onarım çalışması sonrası günümüzde de varlığını sürdürüyor. Akdamar Kutsal Haç Kilisesi, dış duvarlarında yer alan figürlü taş kabartmalarıyla dikkat çekiyor.

(FOTOĞRAF)

Devamını oku

Güncel

Akkuyu NGS için ortaklık sözleşmesi

Yayınlanma tarihi

-

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) – MERSİN’in Gülnar ilçesinde yapımı süren Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Rus Konzern Titan-2 A.Ş. ve Türk inşaat şirketi IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ortaklığıyla kurulan şirket arasında tasarım, inşaat ve ekipman tedarikine ilişkin sözleşme (EPC Sözleşmesi) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile imzalandı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile ROSATOM Devlet kuruluşu Genel Müdürü Aleksei Lihaçev Akkuyu NGS inşaat sahasında yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. Ziyaret kapsamında, Akkuyu Nükleer A.Ş. ile Rus Konzern Titan-2 A.Ş. ve Türk inşaat şirketi IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ortaklığıyla kurulan şirket arasında tasarım, inşaat ve ekipman tedarikine ilişkin sözleşme (EPC Sözleşmesi) yüksek mevkili yetkililer huzurunda imzalandı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Aleksei Lihaçev Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatı sahasında incelemelerde bulundu.
Bakan Dönmez, ziyaret kapsamında sahada yapılan çalışmaları inceledi ve ihtiyaçlar doğrultusunda yerli tedarik imkânlarının iyileştirilmesi, Türk şirketlerinin projeye katılım olanaklarını, yabancı yatırımcıların Akkuyu Nükleer A.Ş. sermayesine katılımları görüşüldü. Bunun yanı sıra, Akkuyu NGS’nin Türkiye ulusal elektrik şebekesine bağlantısı konusu da ele alındı.
Bakan Dönmez, Akkuyu NGS kurulumunu yüksek bir işbirliği ile sürdürdüklerini belirterek, “Akkuyu NGS iş planına uygun şekilde ilerliyor. Sahadaki çalışmalar, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın belirlemiş olduğu güvenlik ve işletme konusundaki kriter ve standartlara göre yapılıyor” dedi.
Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Lihaçev de, Akkuyu NGS’nin benzersiz bir proje olduğunu ifade ederek, “Akkuyu NGS’nin benzersizliği, bu projenin ‘Yap-Sahip Ol-İşlet’ (Build-Own-Operate) modeli ile gerçekleştirilmekte olmasıdır. Bir şirketin, nükleer santralin tasarımı, yapımı, işletmesi, bakımı ve işletmeden çıkarılmasını kapsayan yaşam döngüsünün tüm aşamalarından sorumlu olduğu dünyadaki ilk deneyimdir. Bu nedenle projeye stratejik bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz ve şimdiden tesisin gelecekteki işletmesi ve Türkiye’nin ulusal elektrik şebekesine bağlanması konularını görüşüyoruz. Ayrıca Türk müteahhitleri ve tedarikçileriyle ile işbirliğinin geliştirilmesine ve Türk personelinin eğitimine büyük önem veriyoruz, zira yerli uzmanlar ve şirketler santralin yaşam döngüsü sürecinde işletmenin her aşamasında yer alacaklardır” diye konuştu
Ziyaret kapsamında, Akkuyu NGS’nin tasarım, inşaat ve ekipman tedarikine ilişkin sözleşme (EPC Sözleşmesi), Bakan Dönmez ve Genel Müdürü Lihaçev’in katılımı ile imzalandı.
Sözleşmeye göre, Akkuyu Nükleer A.Ş. İş Sahibi, Rus ‘Konzern Titan-2’ A.Ş. ile Türk IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ortaklığı yüklenici olarak sorumluluklar üstlendi.
EPC Sözleşmesi, Akkuyu NGS tesisleri ana kısmının kurulumuna ilişkin işlerin tamamını kapsamakta olup, tasarım, mühendislik, ekipman tedariki, kalite kontrolü, iş güvenliğinin sağlanması ve inşaat işlerinin belirtilen sürelerde tamamlanmasını kapsıyor.
Ortak şirketin Türk hissedarı olan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., 45 yılı aşkın bir geçmişe sahip Türkiye’nin lider firmalarından birisi. IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş, büyük altyapı tesislerinin inşasında uluslararası deneyime sahip oldukça yetkin bir firma.
‘Titan-2’, nükleer enerji sektörü tesislerinin inşaatı alanında faaliyet gösteren bir Rus şirketler grubu. ‘Konzern Titan-2’ A.Ş., ana yüklenici sıfatıyla Leningrad NGS’nin kurulumu devam eden ünitelerde inşaat, montaj ve inşaat sahasındaki elektrik ve montaj işlerini üstlendi. ‘Titan-2’, Finlandiya’nın Hanhikivi-1 NGS inşaatında da ana yüklenici şirket olarak faaliyet yürütüyor.

FOTOĞRAFLI

————— KUTU ——————

Akkuyu NGS:
Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer güç santrali. Proje, 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma kapsamında gerçekleştiriliyor. Akkuyu NGS, en modern teknolojik çözümlere sahip, aktif ve pasif güvenlik sistemleri ile 3+ nesil, her biri 1200 MW güce sahip Rus yapımı VVER-1200 tipi 4 güç ünitesinin inşaatını kapsamaktadır. Hâlihazırda proje finansmanının tamamı Rusya tarafından sağlanmaktadır. Rosatom Devlet Kuruluşu, Akkuyu Nükleer Şirketinin ana hissedarı olup, Akkuyu NGS’nin tasarımı, inşası, bakımı ve onarımı, işletmesi ve işletmeden çıkarılmasını üstlenmiştir. Akkuyu NGS, dünya nükleer sektöründe ‘Yap-Sahip Ol-İşlet’ (Build-Own-Operate) modeli ile gerçekleştirilen ilk projedir.

Devamını oku

Popüler Başlıklar