Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

İstanbul’a ilk kar yağdı

Yayınlanma tarihi

-

Osman Bakır / İSTANBUL, (DHA)- BEYAZ Hüzün-Sarıkamış filminin galası dün gece yapıldı. Sarıkamış’ta şehit olan askerlerin anlatıldığı filmin galası için kapının önüne kar yağdırıldı. Yapımcılığını Abdurrahman Korkmaz’ın üstlendiği, Kenan Korkmaz’ın ise yazıp yönettiği Beyaz Hüzün seyirciyle buluştu. ‘Sarıkamış-Beyaz Hüzün’ adlı romandan aynı isimle uyarlanan film, Sarıkamış Harekatı’na bir askerin gözünden bakıyor.

Çekimleri Erzincan ve Bayburt’ta yapılan film, iklim şartları ve zaman zaman yetersiz kar yağması dolayısıyla iki yılda tamamlandı. Salonun girişine yapay kar yağdırılarak davetliler, filme hazırlandı. Üsküdar Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan galaya film ekibinin yanı sıra sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı. Beykoz ve Tuzla Belediyesi’nin de destek olduğu filmde; Kenan Korkmaz ile birlikte Murat Yatman, Duygu Poyraz, Suat Ergin ve Yavuz Gürbüz rol aldı. Film 20 Aralık’ta vizyona girecek.

“SARIKAMIŞ, BEYAZ BİR HÜZÜN”

Yapımcı Abdurrahman Korkmaz, Sarıkamış Harekatı’ndan ‘beyaz hüzün’ olarak bahsettiklerini anlattı. Toplumun her kesiminden insanın bu filmi izlemesi gerektiğini vurgulayan Korkmaz, “Her ferdin vatanı ve milleti için bir iş yapması gerekiyor. O yüzden ne yapabiliriz diye düşününce Sarıkamış’ı bulduk. Çünkü Sarıkamış, bir tane bile mermi atmadan 90 bin askerimizin soğuktan donarak şehit olduğu çok hüzünlü, çok acı bir olay. Gerçekten ‘Beyaz Hüzün’. Kardelenlerin tek tek toprağa düştüğü beyaz bir hüzün. Biz özellikle bu filmi gençlerimizin, üniversite ve lise öğrencilerimizin izlemesini istiyoruz. Çünkü şu an topluma baktığınız zaman geçmişini ve tarihini bilmeyen milletleri görüyoruz. Yok oluyorlar” dedi.

Bakanlıklardan yerel yönetimlere kadar bir çok destekçisi olduğunu ifade eden Korkmaz, Tuzla Belediyesi’ne ayrıca teşekkür etti. Korkmaz, “Bu tür projelerde destekler de çok önemli. Biz Kültür Bakanlığı destek oldu. Ama yerel yönetimler de çok önemliydi. Tuzla Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmadılar, yanımızda oldular. Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür ediyoruz. Böyle bir projeye destek oldukları için kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“İKİ YILDA TAMAMLADIK”

Yönetmen Kenan Korkmaz 12 yıl önce okuduğu bir hatırattan esinlendiğini belirtti. Uzun hazırlık aşamalarının ardından filmin tamamlandığını söyleyen Kenan Korkmaz, “2007 yılında Sarıkamış ile ilgili Cemal Paşa’nın çok etkilendiğim bir hatırata rastlamıştım. Bu hatıratta yer alan bir cümle ile bir Sarıkamış filmi gerçekleştirmek hayali ile yola çıktım. Senaryo aşamasının uzun soluklu olması, yaklaşık iki yıl tiyatro oyunu olarak gösterilip bu fikri daha da olgunlaştırmak amacıyla uzun sürdü. Tabi çekimi iklim şartları ve coğrafyanın dayanılmaz şartları yüzünden iki yılda tamamladık. Sonuç olarak beş yıllık bir sürecin ardından buradayız” diye konuştu.

“SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ”

Filmde rol alan Yakup Keskin’de çekimlerin iki yıl sürdüğünü söyledi. Film vesilesiyle Sarıkamış Şehitlerini andıklarını söyleyen Keskin, “Sarıkamış-Beyaz Hüzün adlı sinema filmimizde Erzincanlı bir köylü karakterini canlandırdım. Filmin çekimleri yakışık iki yıl sürdü. Yoğun bir emek sarf edildi. Bu vesileyle Sarıkamış Şehitlerimiz’i tekrardan bize hatırlatan yapımcımız ve yönetmenimize ben şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“ÇOK HEYECANLANDIM”

Çekimlerin yapıldığı köyde yaşayan küçük oyuncu Ömer Özdemir, çekimler sırasında oldukça heyecanlandığını dile getirdi. Ömer Özdemir, “Cennetpınar Köyü’nden geliyorum. Biliyorsunuz, Kenan Korkmaz’ın küçüklüğünü oynadım. Film çekimlerinde heyecanı, şehit olmayı öğrendim. Filmi çekerken çok heyecanlandım. Çok üzüldüm. Çok duygulandım, Anlatamam” dedi.

“ÇEKİMLER İÇİN KÖYDE SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ”

‘Ziver’ karakterini canlandıran Murat Yatman, çekimler sırasında zorlandıklarını dile getirdi. Film için yöre halkının adeta seferberlik ilan ettiğini de sözlerine ekleyen Yatman, “Çok zor şartlar altına oynamadık. Ama şu oldu, sadece bende olmadı bütün ekip arkadaşlarımızla içtiğimiz bir çay kursağımızda kaldı. Yani hayal edemiyorsunuz, bu başka bir şey. Orada ben de, ekip arkadaşlarım da donma tehlikesi atlattık. Her gün set arabasını hep beraber ittirdik. Ama özellikle şunu söylemek istiyorum, o toprağın insanlarına şükranlarımı borçluyum. Herkes ‘çingeneler zamanında ki çoğu yerel insan oranın insanı’ olduğunu söyler, onlar oynadı derler ama hakikaten orada ki insanlar, hep birlikte seferberlik ilan ettiler bu filmin çekilmesi için” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

Sultanbeyli Belediye Başkanı Keskin, ‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filmini gençlerle izledi

Yayınlanma tarihi

-

Osman BAKIR / İSTANBUL, (DHA) – ‘TÜRKLER Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filminin oyuncuları Sultanbeyli’de izleyiciyle buluştu. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in de katıldığı film gösterimine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 

‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filminin oyuncuları Sultanbeyli’de bir alışveriş merkezinde vatandaşlarla biraraya geldi. Serdar Gökhan , Selda Alkor, Emre Kıvılcım, Cemal Hünal, Sezgin Erdemir, Levent Özdilek, Hamit İşitman, Atilla Güzeş, Mustafa Zeren, Erhan Ünlütürk gibi ünlü oyuncuların yanı sıra ‘Dombıra’ şarkısıyla Türkiye ve dünyada adını duyuran sanatçı Arslanbek Sultanbekov da katıldı. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in de katıldığı film gösterimine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar izdihama neden oldu. 

 

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Kürk Mantolu Madonna Başakşehir’de sahneye çıktı

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) – Yazılmasının üzerinden yetmiş yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, en çok okunanlar listesinden hiç eksilmeyen Kürk Mantolu Madonna, Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezinde (BKSM) Başakşehirli sanatseverlerle buluştu.

Anadolu’nun işgali sırasında babası tarafından müttefik Almanya’ya gönderilen Raif’in, ressam Maria Puder’le Berlin’de yaşadığı baş döndürücü aşkın hikâyesini anlatan 2 perdelik oyun BKSM’yi dolduran tiyatroseverler tarafından ilgiyle izlendi.

ENGİN ALKAN YÖNETTİ, TUBA ÜNSAL OYNADI

Kürk Mantolu Madonna’yı Engin Alkan sahneye uyarlayıp yönetti. Sahnelendiği salonlarda kapalı gişe oynayan oyunun başrollerinde Engin Alkan, Tuba Ünsal, Alper Saldıran, Sercan Badur, Lila Gürmen ve Pınar Yıldırım yer alıyor.

“Kürk Mantolu Madonna” tiyatro oyunu Başakşehirli sanatseverlerden tam not aldı.

Sabahattin Ali’nin sevilen eseri Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin ailesinden özel izinle, telif hakları alınarak, tiyatro oyununa dönüştürüldü.

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Şavşat’ta renkli kış şenliği

Yayınlanma tarihi

-

Nurbay USTA/ŞAVŞAT(Artvin),(DHA)-  ARTVİN’in Şavşat ilçesinde 7’ncisi düzenlenen Yavuzköy Kış Şenlikleri, renkli görüntülere sahne oldu. Şenlikte, kar üstünde horonlar oynandı, 150 yıllık geçmişe sahip ‘Tavuk Barı’ orta oyunu da sahnelendi.
‘Sakin şehir’ unvanlı Şavşat ilçesinde, 1580 rakımlı Yavuzköy köyüne, Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi, Yavuzköy Muhtarlığı, Şavşat Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği ve Offroad Dağcılık ve Fotoğrafçılık Derneğinin ortaklaşa düzenlediği 7’inci ‘Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri’ düzenlendi. Şenliğe katılanlar bot ve tahta kızaklarla kayarak karın keyfini çıkardı. Şenliklerde yöre köylerinin ortaklaşa hazırladığı yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip, ‘Tavuk Barı’ ve ‘Berobana’ orta oyunları da sahnelendi. Oyun, izleyenlerden alkış aldı. Karda at ve kızak yarışmalarının da düzenlendiği şenlikte halat çekme, hızarla odun kesme yarışması ve yöre sakinlerinin kar üstünde atlarla dolaşması da renkli görüntülere sahne oldu. Katılımcılar soğuk havaya aldırmadan kar üzerinde saatlerce halay çekip, horon oynadı.
‘ŞAVŞAT SAKLI CENNET’
Muhtar Elfaz Bulutyapmış, etkinliklerle kültürlerini yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, “Şavşat yaz ve kışı ayrı güzelliklere sahip saklı cennettir. Dolayısı ile böyle bir ilçede bu tür bir otantik kültürün yoğun bir şekilde yaşanıyor oluşundan kültürümüzün unutulmasını istemeyiz. Köylülerimiz, Şaman kültüründen etkilenerek Kafkaslardan buraya gelen ‘Berobana’, ‘Tavuk barı’ oyununu sergilediler. Etkinliğini modern kültürle kaybetmeye yüz tutmuş ama bizim yaylacılık ve köy kültürümüzde olan bu oyunları yaşatmamız lazım” dedi.
Köy sakini Muhtar Engin Temizci de, “Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi yaşatmanın ve halkımızı en güzel şekilde eğlendirmenin mutluluğu içerisindeyiz” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Şenliğe katılanlar ise,  şenlik kültürünün, ileriki yıllarda ulusal ve geniş kapsamlı yaşatılması gerektiğini söyledi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar