Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

İstanbul’un simgeleri 25 ressamın fırçasından tuvallere aktarıldı

Yayınlanma tarihi

-

Ramazan EĞRİ-Gamze ŞİMŞEK/ İSTANBUL (DHA) -Kartal’da açılan ‘İstanbul’a Bakarken’temalı karma resim sergisi sanatçıların ve sanatseverlerin beğenisini kazandı. Karma sergide İstanbul’un dünyaca bilinen Galata Kulesi, Taksim’in nostaljik tramway gibi simgeleri tuvallerde ziyaretçilerle buluştu. Sergide 25 sanatçının eserleri yer alıyor.

‘İstanbul’a Bakarken’ temalı karma resim sergisi Kartal’daki bir AVM’nin ev sahipliğinde açıldı. 25 sanatçının özgün bakış açılarıyla yorumlanan resimlerde İstanbul ve tarihi simgeleri yorumlandı. Sanatçıların aylar süren çalışmaları sonucunda ortaya çıkan sergi, sanatseverler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Sergiye gezen birçok sanatçı ise İstanbul’un simgelerini içeren tabloları büyük bir beğeniyle izledi.
“GALATA KULESİ’NE HAYRANIM.”
Sergiye resimleriyle katılan Ressam Nilüfer Alaaddinoğlu, eserlerini aylar süren çalışması sonucunda yarattığını bunun nedeninin de detaycı bir sanatçı olmasından kaynaklandığını söyledi. Ressam Alaaddinoğlu, Galata Kulesi’ne hayranlığı nedeniyle tuvaline istanbul’un bu tarihi eserini aktardığını söyledi. Sanatçı karma sergiye Galata Kulesi ve ‘İstanbul’da Gün Batımı’ isimli eserleriyle katılıyor.

“BU RESİMLER BİZDEN SONRA GELECEK NESİLLERE BİR ŞEYLER ANLATACAK.”
İstanbul’a Bakarken’ resim sergisini gezen ünlü oyuncu Saruhan Hünel, “Öncelikle sanata ve sanatçıya destek olan bu AVM’ye teşekkür ediyorum. Az önce gezdik gayet hoş resimler var İstanbul’un özelliklerini, İstanbul’u anlatan. Benim en çok sevdiğim resimlerden biri bu oldu. Alp Yavuz diye bir sanatçının. Tabi bizim çocukluğumuz, gençliğimiz Beyoğlu’nda Taksim’de geçti. Çok da  keyif aldığımız bir yerdi. Bu resimler, bizden sonra gelecek nesillere de bir şeyler anlatacak keyif alarak seyrettim” dedi.

DUVARDAKİ MUZU SANAT DİYE SUNANLARI ELEŞTİRDİ

Oyuncu ve manken Mert Öcal da karma Sergiyi gezen ünlüler arasındaydı. Öcal, sanatı izlemek isteyenler için Türkiye’de gayet güzel sergiler olduğuna dikkat çekti ve “Sergiye Gökhan Keser’in ısrarıyla geldim. Sanata çok yatkın bir arkadaş. Fırsat buldukça böyle sergilere gelmeye çalışıyoruz. ‘İstanbul’da Olmak’ diye bir resim var onu çok beğendim ben. Geçtiğimiz günlerde Art Basel Miami’de muzlu bir şeyi 120 bin dolara sattılar. O bence sanat değil. Onu da herkes eleştirdi zaten. Sanat görmek istiyorlarsa Türkiye’de gayet güzel sergilerimiz var. Buralara gelip bunlara bakabilirler” diye konuştu.
Sergiyi gezenlerden ünlü sanatçı Gökhan Keser ise, “Arkada, gerçi hepsinde var da tramvaylı olan ve bir de viyadüğün olduğu yer var. Oradaki görseller çok iyi. Sanatın hepsiyle bir şekilde ilgili olmaya çalışıyoruz” dedi.

(FOTOĞRAFLI/GÖRÜNTÜLÜ)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

Şavşat’ta renkli kış şenliği

Yayınlanma tarihi

-

Nurbay USTA/ŞAVŞAT(Artvin),(DHA)-  ARTVİN’in Şavşat ilçesinde 7’ncisi düzenlenen Yavuzköy Kış Şenlikleri, renkli görüntülere sahne oldu. Şenlikte, kar üstünde horonlar oynandı, 150 yıllık geçmişe sahip ‘Tavuk Barı’ orta oyunu da sahnelendi.
‘Sakin şehir’ unvanlı Şavşat ilçesinde, 1580 rakımlı Yavuzköy köyüne, Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi, Yavuzköy Muhtarlığı, Şavşat Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği ve Offroad Dağcılık ve Fotoğrafçılık Derneğinin ortaklaşa düzenlediği 7’inci ‘Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri’ düzenlendi. Şenliğe katılanlar bot ve tahta kızaklarla kayarak karın keyfini çıkardı. Şenliklerde yöre köylerinin ortaklaşa hazırladığı yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip, ‘Tavuk Barı’ ve ‘Berobana’ orta oyunları da sahnelendi. Oyun, izleyenlerden alkış aldı. Karda at ve kızak yarışmalarının da düzenlendiği şenlikte halat çekme, hızarla odun kesme yarışması ve yöre sakinlerinin kar üstünde atlarla dolaşması da renkli görüntülere sahne oldu. Katılımcılar soğuk havaya aldırmadan kar üzerinde saatlerce halay çekip, horon oynadı.
‘ŞAVŞAT SAKLI CENNET’
Muhtar Elfaz Bulutyapmış, etkinliklerle kültürlerini yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, “Şavşat yaz ve kışı ayrı güzelliklere sahip saklı cennettir. Dolayısı ile böyle bir ilçede bu tür bir otantik kültürün yoğun bir şekilde yaşanıyor oluşundan kültürümüzün unutulmasını istemeyiz. Köylülerimiz, Şaman kültüründen etkilenerek Kafkaslardan buraya gelen ‘Berobana’, ‘Tavuk barı’ oyununu sergilediler. Etkinliğini modern kültürle kaybetmeye yüz tutmuş ama bizim yaylacılık ve köy kültürümüzde olan bu oyunları yaşatmamız lazım” dedi.
Köy sakini Muhtar Engin Temizci de, “Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi yaşatmanın ve halkımızı en güzel şekilde eğlendirmenin mutluluğu içerisindeyiz” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Şenliğe katılanlar ise,  şenlik kültürünün, ileriki yıllarda ulusal ve geniş kapsamlı yaşatılması gerektiğini söyledi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Çingene Kız’ın gözlerine ziyaretçi akını

Yayınlanma tarihi

-

Eyyüp BURUN/GAZİANTEP, (DHA)- GAZİANTEP’te, kentin simgesi ‘Çingene kız’ mozaiğine ev sahipliği yapan Zeugma Mozaik Müzesi’ni geçen yıl 340 bin 569 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Gaziantep’te, 30 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Zeugma Mozaik Müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanına sahip müzede, Gaziantep ile özdeşleşmiş ‘Çingene kız’ mozaiği, Mars Heykeli ile Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler gibi tarihe ışık tutan eserler sergileniyor. Müzedeki ziyaretçi sayısı 2019 yılında, bir önceki yıla oranla yaklaşık 75 bin kişi arttı. 2018 yılında 266 bin 560 kişi ziyaret ettiği müzeyi, geçen yıl 340 bin 569 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Ziyaretçilerin en yoğun ilgiyi gösterdiği eser ise kentin simgesi haline gelen ‘Çingene Kızı’ mozaiği oldu.
2018 yılının sonunda ABD’den getirilen ‘Çingene Kız’ mozaiğinin kayıp parçalarının sergilenmeye başlandığı Zeugma Mozaik Müzesi’ne bu yıl da turist akını olması bekleniyor.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Lozan mübadillerinden “suyun iki yakasını birleştiren konser”

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 18 Ocak (DHA) – Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Korosu, Türk-Yunan zorunlu nüfus mübadelesinin 97. yılında ilk albümü “Hasretin İki Yakası” konseri ile dinleyiciyle buluşuyor. Ünlü müzisyen Zülfü Livaneli’nin de “Memleket Kokulu Yarim” adlı şarkısının bulunduğu ve koro ile birlikte söylediği albümün ücretsiz konseri 26 Ocak’ta Cemal Reşit Rey konser salonunda verilecek.
Rumeli ezgilerini 14 yıldır yaşatan Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, 26 Ocak’ta Cemal Reşit Rey sahnesinde vereceği konser ile suyun iki yakasını birleştiriyor. “Adını 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan zorunlu nüfus mübadelesi sözleşmesinden alan Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, 2005 yılından bu yana, Yunanistan ve Türkiye’de verdiği yüzden fazla konserle barışa hizmet ediyor.”
Lozan Mübadilleri Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Yunanistan’da yaşayan Türk-Müslüman nüfus ile Anadolu’da yaşayan Rum-Ortodoks nüfusunun 97 yıl önce karşılıklı göçe zorlanması, LMV Korosu’nun çıkış noktası olup, ilhamını doğdukları toprakları terk etmek zorunda bırakılan mübadillerin kültüründen alıyor. Mübadillerin belleklerinde getirdikleri kültürel mirasımızı sanatseverlerle paylaşmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz” denildi.
Açıklamaya göre, farklı meslek gruplarına mensup koristler, “göçün hüzünlü çocukları ve torunları” olarak, gönüllülük temelinde LMV Korosu’nu oluşturuyor. Suyun iki yakasında da barışı ve kardeşliği yaşatan LMV Korosu, repertuarının bir bölümü mübadil bestekarların eserleri olan Balkan
ezgileri, Rumeli türküleri ve Rebetikolardan oluşuyor.
LMV Korosu, repertuarının bir bölümünü “Hasretin İki Yakası” adlı albümünde seslendirdi. Kalan Müzik’ten çıkan albüme ünlü müzisyen Zülfü Livaneli de “Memleket Kokulu Yarim” adlı şarkısını koro ile birlikte seslendirerek destek verdi.
Albümde yer alan 18 eserin aranjmanlarını LMV Korosunu yedi yıldır çalıştıran şef Garip Mansuroğlu yaptı. Albümde korist ve enstrumantalist olarak 40 kişinin emeği var. İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin Cemal Reşit Rey salonunda yapılacak olan konsere Çatalca Belediyesi Türk Halk Oyunları ekibiyle Uçan Potinler Yunan Dansları Okulu öğrencileri de özel gösterileriyle katılacak.
Lozan Mübadilleri Vakfı’nın “Hasretin İki Yakası/Mübadil Aile Öyküleri” sergisi de 22 Ocak’ta Cemal Reşit Rey’de açılacak ve sergi 26 Ocak akşamına kadar gezilebilecek. “Hasretin İki Yakası” adlı ilk albümü ile müzik severlerle buluşan LMV Korosu, iki ülkenin kültürel değerlerini ve ortak mirasını yaşatmayı amaçlıyor. Hem Türkçe hem Yunanca şarkılardan oluşan konser repertuarı, iki ülkenin ortak kaderini ve kültürel mirasını yansıtıyor.
Açıklamada, “26 Ocak Pazar günü, Cemal Reşit Rey’de sahne alacak olan LMV Korosu, müziğin birleştirici gücünü hissedenleri bekliyor” denildi. (Fotoğraflı)

Devamını oku

Popüler Başlıklar