Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

İzmir, dünyaca ünlü opera sanatçılarını ağırlayacak

Yayınlanma tarihi

-

Melis KARAKUZULU/İZMİR, (DHA)- İZMİR’de bu yıl 2’ncisi düzenlenecek Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, dünyaca ünlü Yunan tenor Mario Frangoulis’in konseriyle 22 Ağustos’ta Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda başlayacak.
İzmir’de bu yıl 22 Ağustos ve 3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan 2’nci Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali için Bornova, Çeşme ve Efes Antik Kenti’nde 5 ayrı etkinlik yapılacak. Festival, açılışını 22 Ağustos tarihinde dünyaca ünlü Yunan tenor Mario Frangoulis’in konseriyle Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda yapacak. Festival öncesi İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) gerçekleşen, festival programının açıklandığı basın toplantısına İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Aytül Büyüksaraç ve sponsor temsilcileri katıldı. Toplantıda geçen sene festivale Egeli sanatseverlerin yanı sıra bölgenin il ve ilçelerinden ve yurt dışından gelen 10 binin üzerinde ziyaretçinin ilgi gösterdiğini belirten Aytül Büyüksaraç, şunları söyledi:
“Yaşamı anlamlı kılan, insanlığın ortak dili sanat eyleminde bizimle olan herkesin bildiği üzere bize ait değerleri, ürettiğimiz güzellikleri dünya insanı ile paylaşmak için çabalıyoruz. Çabalarımızın sonuç verdiğinin inancındayız. Gururla söylemeliyim ki bu festivalde bir dünya starını ağırlamanın yanı sıra, festival için bir opera prömiyeri gerçekleştirecek olmamız, büyük emek gerektiriyor. Biliyorsunuz Antik Efes Büyük Tiyatro onarımlar nedeniyle kapalı biz çare olarak Efes Ticaret Agorası ile Celsus Kütüphanesi’nde birer etkinlik yapacağız. Böylece beş gösterinin biri Çeşme’de, ikisi Bornova’da, ikisi de Efes’te olacak.”
SANAT DOLU PROGRAM
Festival programı kapsamında 24 Ağustos’ta Antalya Devlet Opera ve Balesi, Şehrazat balesini Şef Hakan Kalkan yönetiminde Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergileyecek. İzmir Devlet Opera ve Balesi ‘İspanyol Renkleri’ adlı gösterisini 28 Ağustos’ta Antik Efes Ticaret Agorası’nda Şef Tuglio Gagliardo yönetiminde sunacak. 31 Ağustos’ta ise, ülkenin genç opera sanatçılarının konuk olacağı Genç Opera Yıldızları Konseri İZDOB Orkestrası eşliğinde Efes Antik Celsus Kütüphanesi’nde gerçekleşecek. Festival, Rus operasının üç önemli solisti olan Oxana Shilova, Suren Maksutov ve Pavel Yankovsky’i konuk edecek La Traviata operası temsilinin prömiyeri ile Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde son bulacak.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

Roman kahramanları sahneye çıktı

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- Türkiye’de ilk kez 2012 yılında ilan edilen 21 Aralık Dünya Roman Kahramanları günü bu yıl da kutlandı. Lise öğrencileri, seçtikleri roman kahramanlarını kostümleri ve dans gösterileriyle sahneye taşıdı.

Dünya Roman Kahramanları Günü, dünyada ilk kez, 21 Aralık 2012’de İstanbul’da ilan edildi. Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde ilan edilen “21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü” o günden bu yana Türkiye’de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Önceki yıllarda Ankara, Trabzon ve Zonguldak’ta kutlanan Dünya Roman Kahramanları Günü, bu yıl da İstanbul’da kutlandı. Maltepe Üniversitesi’nde gerçekleşen kutlamaya,  Kültür ve Turizm Bakanı eski bakanlarından Nabi Avcı, MEB Yükseöğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük, MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete, Dünya Roman Kahramanları, Ulusal Komite Sekreteri Ercan Yılmaz, Maltepe Üniversitesi Prof. Dr. Şahin Karasar, çok sayıda öğrenci, öğretmen ve davetli katıldı. Öğrencilerin edebiyat ve sanat konusundaki bilgi ve becerilerinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan etkinlikte, öğrenciler seçtikleri roman kahramanlarının kostümlerini giyerek, dans koreografileri sergiledi. Roman kahramanlarının sahneye taşındığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

“ÖĞRENCİLERİ OKUMAYA TEŞVİK EDİYOR”

Programa katılan 65. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, festivalin patentinin Türkiye’ye ait olduğunu ve bunun uluslararasılaşma yolunda ilerleyen bir girişim olduğunu vurguladı.

21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü ile öğrencilerin okumaya teşvik edildiğini belirten Avcı, “Özellikle günümüzde sayısallaşmanın ve sayısal teknolojilere bağımlılığın böylesine yaygınlaştığı bir dönemde insanları tekrar okumaya teşvik eden bir etkinlik. Ben çalışmalarda katkısı bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Bugün özellikle okullarımızda da okuma şevkini çocuklarımızın ve gençlerimizin üzerinde okuma ilgisi uyandırmasını bekliyoruz. ‘Bana roman kahramanını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’ denecek kadar önemli bir konu” ifadelerini kullandı.

“‘EDEBİYATI CANLI VE AYAKTA TUTMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, yaptığı açılış konuşmasında ev sahipliğinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, “MEB bu günü ortaöğretim düzeyine yayarak çok büyük katkıda bulundu. Edebiyatı canlı ve ayakta tutmak çok önemli. Köken itibariyle de baktığınızda edepten geliyor. Özellikle neslin içinde bulunduğu  dijital çağı da düşündüğümüzde ‘kulaktan doyma’ meselesinde çok açlık çektiğimizi fark ediyoruz. Destekleyen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“23 NİSAN GİBİ DÜNYA ÇAPINDA OLACAK”

2012 yılından itibaren çeşitli etkinliklerle bugünün kutlandığını dile getiren Dünya Roman Kahramanları, Ulusal Komite Sekreteri Ercan Yılmaz, “Diğer yapılan etkinliklerde de çok güzel tepkiler söz konusu oldu. 1 hafta boyunca liselerde festival havası yaşandı. 2019 itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı ve Maltepe Üniversitesi bir protokol imzaladı ve bu kapsamda bütün liselere roman kahramanları festivali tavsiye edilmiş oldu. Bugün, romanlarla, roman kahramanlarıyla, edebiyat ve sanatla bütün liselerde kutlanacak. 2020-2021 itibariyle planladığımız şey ise UNESCO üzerinden bizim bu festivali Avrupa’da ve dünyanın dört bir tarafında kutlanır bir festival haline getirebilmek. 23 Nisan’da olduğu gibi dünya çapında kutlanan, edebiyat ve sanatla dolu bir haftanın öne çıkmasını planlıyoruz” dedi.

“ROMAN OKUMAK EMPATİ DUYGUSUNU KAZANDIRIR”

Romanın, şiire göre edebiyata yeni giren bir tür olduğunu söyleyen Yılmaz, “Romanla modernleşme sürecinde tanıştık. Roman okumak bugünün gencine en başta empati duygusunu kazandırır. Dünyanın sadece kendilerinden ibaret olmadığını, dünyanın dört bir tarafında farklı hayatların da olduğunu, onlarla birlikte var olunması gerektiğini anlatır. Bunun dışında öğrencilerin hayal güçlerini genişletecek bir özelliğe de sahiptir. Roman kahramanlarıyla özdeşleşmek, başkaları gibi düşünebilmek onların bakış açılarıyla dünyayı değerlendirebilme yeteneği de kazandırıyor. Dolayısıyla edebiyat dediğimiz şey dünyanın daha güzel olması, insanların birbirini anlaması için bir aracıdır. Romanlar empati duygusunun taşıyıcısıdır” diye konuştu. 

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

KidzMondo’da çocuklara yeni yıl sürprizleri

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) TRUMP Alışveriş Merkezi’nde yer alan çocuk şehri KidzMondo, yeni yıla sürprizlerle girmeye hazırlanıyor. Yeni yıl heyecanı için özel olarak süslenen KidzMondo’da çocuklar gösteriler, şovlar, atölyeler, danslar ve tiyatro oyunları ile buluşacak. 

21-22 ve 28-29 Aralık’ta yılbaşı partileri ile hareketlenecek olan KidzMondo’da Aralık ayı sonuna kadar çok renkli etkinlikler olacak. Noel Baba KidzMondo sokaklarında şeker dağıtacak, meydanda hareketli danslar yapılacak, tiyatro salonunda yılbaşı temalı oyunlar sahnelenecek, yeni yıl ruhunu yansıtan atölyeler düzenlenecek. Jonglörler ve sihirbazlar KidzMondo’nun neşesine neşe katacak. Çocuklar yılın yorgunluğunu KidzMondo’da atacak, 2020’ye neşeli bir başlangıç yapacak. 

KidzMondo’da çocuklar 50’den fazla mesleği deneyimleyerek keşfediyor, hem eğleniyor hem öğreniyor. KidzMondo, pazartesi hariç haftanın her günü açık.
FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Edirne Büyük Sinagogu’nda Serkan Çağrı konseri

Yayınlanma tarihi

-

Olgay GÜLER/EDİRNE, (DHA)- KLARNET sanatçısı Serkan Çağrı, Türkiye ve Bulgaristan’dan gelen çok sayıda misafirin katılımıyla Edirne Büyük Sinagogu’nda konser verdi. Çağrı, seslendirdiği Türk Sanat Müziği ezgileriyle katılanlara müzik ziyafeti sundu.
Uluslararası Lions Dernekleri 118-E ve 18-Y Yönetim Çevresi Federasyonları işbirliğinde, Edirne Kırkpınar Lions Kulübü ev sahipliğinde Edirne Büyük Sinagogu’nda klarnet sanatçısı Serkan Çağrı konseri gerçekleştirildi. Balkanlar’da yaşayan toplulukların kaynaşmasına katkı sağlayarak sosyal yaşama destek vermek amacıyla düzenlenen konserde Çağrı’nın performansı dinleyenlerden tam not aldı.
İstanbul Anadolu Yakası Uluslararası Lions Dernekleri Yönetim Çevresi Genel Yönetmeni Ahmet Ruhi Gönüllü, Balkan coğrafyasında yaşayan insanların yüzyıllar boyunca aynı kültürü paylaştığını ifade etti. Gönüllü, “Yüzyıllardır bir arada yaşamış, Balkan kültürü insanlarının bir araya geldiği aynı kültürü, havayı kokladığı insanların bugün neler yapabileceğini gösterdik. Bu hafta sonu birlikte etkinlikler düzenledik. Hem Bulgaristan’dan hem de Türkiye’den gelen Lion’larla birlikte bir çatı altında kültürel ve sanatsal etkinlik gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.
Edirne Kırkpınar Lions Kulübü Başkanı Melike Tatlı ise etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. Tatlı, “Ev sahipliğimizde düzenlenen bu etkinliği yapmaktan çok mutluyuz. Ortak bir coğrafyada yaşıyoruz, hepimiz Balkanlar coğrafyasındayız. Kültürlerin, sanatın insanları birleştirdiği düşüncesiyle hareket ettik. Bugün buradayız Serkan Çağrı konserinde. Bulgaristan’dan gelen genel yönetmenimiz ve Bulgar lionlarıyla birlikteyiz. Bu etkinliğin de devamını Yunanistan ve Bulgaristan’da yapmayı planlıyoruz. İnşallah orada daha da sesimizi duyuracağımıza inanıyorum” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar