Takip Edin

SAĞLIK

Kanser tedavisinde ‘uzay neşteri’

Yayınlanma tarihi

-

Zeynep Irmak ÖCAL- Tayfur KARA/SAMSUN, (DHA)- SAMSUN Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Ünitesi’ndeki ‘CyberKnife’ sistemiyle hastalar, ameliyatsız kanser tedavisi olabiliyor. Halk arasında ‘Uzay Neşteri’ olarak da bilinen radyocerrahi robotik sistemle, kanserli hücreye nokta atışı yapılıyor. Hastane Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Şen, sistemin sağlık turizmi açısından önemli olduğunu belirterek, “Hastalarımızın, ‘bu tedavi farklı bir tedavi’ diyerek korkmasına gerek yok” dedi.
Tümörlere kesme işlemi ve anestezi olmadan çok büyük doğrulukla müdahale imkanı tanıyan ‘CyberKnife’ sistemi, hastalığı çevreleyen sağlam doku ve organları da koruyarak hastalara, ışın tedavisi imkanı sunuyor. Milimetreden daha hassas doğrulukla tümör tedavisi yapan robotik ışın tedavisi sistemi ‘CyberKnife’; Türkiye’de sadece 5 kamu hastanesinde bulunuyor. Bu hastanelerden biri olan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Ünitesi’nde ‘CyberKnife’ radyocerrahi robotik sistemle, yılda 400 hasta tedavi ediliyor. Halk arasında ‘Uzay Neşteri’ olarak bilinen cihaz sayesinde, hastalar, ameliyatsız kanser tedavisi oluyor. Sistemle, hastanın kanserli hücresine de nokta atışı yapılıyor. Bulunduğu yerden dolayı cerrahi müdahale imkanı olmayan özellikle beyin tümörlerinde, ‘CyberKnife’ ile kanserli hücre tamamen yok edilirken, sağlam dokular ise hasar görmüyor.
‘DEVLET GÜVENCESİ ALTINDA BİR HİZMET’
Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak geniş bir yelpazeye hizmet verdiklerini anlatan Başhekim Doç. Dr. Ahmet Şen, şöyle konuştu:
“Onkoloji Hastanesi’nde bulunan ‘CyberKnife’ sistemi, Türkiye’de 5 kamu hastanesinde yer alıyor. Bu durum hastanemizin niteliğini de artırıyor. Hasta portföyümüz oldukça geniş. Sadece Samsun değil, Karadeniz Bölgesi’ne hizmet veriyoruz. Alanında tecrübeli bir ekibimiz var. Bölge hastanesi olduğumuz için uzaktan gelen hastalarımızın, yatarak tedavi olma imkanı da var. 64 yatakla bu hastalarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. 2013 yılından beri bu cihaz hizmet veriyor, yıllık ortalama 400 hasta bu cihazla tedavi oluyor. Hastalarımızın, ‘bu tedavi farklı bir tedavi’ diyerek korkmasına gerek yok. Normal bir emar veya tomografi çekinir gibi bir işlem yapılıyor. Bu sırada herhangi bir iğne veya farklı acı hissetme söz konusu değil. Bu konuda hastalarımızın rahat olması gerekiyor. Hastanemize bu cihaz için müracaat eden hastalarımızdan herhangi bir ek ücret talep edilmiyor. Devlet güvencesi altında bir hizmettir. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak sağlık turizmi noktasında da yetkiliyiz, bu tedavi de sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir yer tutuyor” dedi.
‘KEMOTERAPİ ALAN HASTALAR İÇİN DE UYGUN’
Bu cihazın Karadeniz Bölgesi’nde tek olduğuna dikkat çeken Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı ve İdari Sorumlu Hekim Uzm. Dr. Nilgün Şahin de sisteminin radyocerrahi bir cihaz olduğunu belirtti. Şahin, “Halk dilince ‘Uzay Neşteri’ olarak biliniyor. Beyin metastazları, ikinci seri kafa içi tümörleri, iyi huylu tümörler, prostatta kısa süreli tedavilerde çok efektif bir tedavi yöntemidir. Yıllık 400 hastaya hizmet veriyoruz. Çok yüklü bir ışını bir anda ve kısa süre içinde tümörlü alana gönderiyoruz. Tedavi 1 ile 5 gün arasında değişiyor. Bu cihazla özellikle prostat tümörleri olan yüksek riskli hastalarımıza robotik emarti yapıyoruz. Bu işlemi de Türkiye’de sadece biz yapıyoruz. Başarı oranımız çok iyi seviyelerde ancak bunu yüzde olarak vermek mümkün değil. Kemoterapi alan hastalarımız için de uygun bir tedavidir. Sadece çocuk hastalara hizmet veremiyoruz” diye konuştu.
İŞLEM YAKLAŞIK 20 DAKİKA SÜRÜYOR
Tedavinin işleyişi hakkında bilgi de paylaşan Uzm. Dr. Şahin, “Hasta buraya geliyor, dosyasını hazırlıyoruz ve eğer endikasyon koyduysak hemen bir planlama yapıyoruz. Bu cihaza uygun emar fizyon da yapıyoruz. Yaptığımız fizyon ile beyin emarını, çektiğimiz planlamanın üstüne koyuyoruz. Daha sonra bölgedeki kitleyi çiziyoruz, ardından hastayı tedaviye alıyoruz. Hastamızı tedavi masasına yatırıyoruz, gerekli koordinatları belirliyoruz. Bir robotik kafamız var, bu kafa aynı alana 100 kez ışın veriyor. İşlem yaklaşık 20 dakika sürüyor, daha sonra hastamızı kaldırıyoruz. Bu cihaz kanserli hücreye nokta atışı yapıyor. Diğer cihazlardan farkı ise bir tümöre, bir anda çok fazla ışını vermesi” dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SAĞLIK

İletişim Başkanlığı’ndan ‘koronavirüs vaka’ bildirimi

Yayınlanma tarihi

-

ANKARA, (DHA)- İLETİŞİM Başkanlığı, dünya genelinde koronavirüs salgınının görüldüğü ülkelerdeki vaka, ölüm ve taburcu sayılarını açıkladı.
İletişim Başkanlığ’nın Twitter hesabında yer alan açıklamada, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısının 340 bin 400’ü geçtiği, 14 bin 500’den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 97 bin 500’den fazla kişinin de iyileştiği belirtildi. 
Açıklamaya göre; saat 00.00 itibarıyla ülkelerdeki koronavirüs vaka, ölüm ve taburcu sayıları şöyle:
Türkiye: 1236 vaka, 30 ölüm, 
İtalya: 59 bin 138 vaka, 5476 ölüm, 7024 taburcu,
Çin: 81 bin 54 vaka, 3261 ölüm, 72 bin 440 taburcu,
İspanya: 28 bin 603 vaka, 1756 ölüm, 2125 taburcu,
İran: 21 bin 638 vaka, 1685 ölüm, 7635 taburcu,
Fransa: 16 bin 18 vaka, 674 ölüm, 2200 taburcu,
ABD: 38 bin 757 vaka, 400 ölüm, 178 taburcu,
Birleşik Krallık: 5638 vaka, 281 ölüm, 93 taburcu,
Güney Kore: 8897 vaka, 104 ölüm, 2909 taburcu,
Almanya: 24 bin 806 vaka, 93 ölüm, 266 taburcu.

FOTOĞRAFLI
 

Devamını oku

SAĞLIK

İletişim Başkanlığı’ndan ‘koronavirüs’ bilgilendirmesi

Yayınlanma tarihi

-

Caner ÜNVER/ANKARA, (DHA)- İLETİŞİM Başkanlığınca yapılan bilgilendirme metninde, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler, salgına ilişkin Türkiye ve dünyadaki gelişmeler aktarıldı. Bilgilendirmede ayrıca, terörle mücadele ve Doğu Akdeniz’deki faaliyetler de yer aldı.
İletişim Başkanlığı, güvenlik ve dış politikadaki gelişmelere ilişkin bilgilendirmede bulundu. 10 sayfalık bilgilendirme metninde, bölgede ve dünyada öne çıkanlar, koronavirüs salgını, terörle mücadele ve Doğu Akdeniz alt başlıkları altında ele alındı. Bilgilendirmede ayrıca, ulusal makamların açıklamaları, uluslararası resmi açıklamalar, uluslararası medya yansımaları ve yorum-analiz kısımları yer aldı.
65 YAŞ ÜSTÜNDEKİLERİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA DEĞİŞİKLİK
Tüm lokanta, restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerlerinin bu gece itibarıyla sadece ‘paket servis’ ve ‘gel-al’ benzeri şeklinde müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet vereceği hatırlatılan bilgilendirmede, “İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı genelgesine ek yapıldı. Buna göre; yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında, kanser hastaları ve organ nakli olanlar hariç olmak üzere, hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri ve benzeri kamu görevlileri, kamu hizmeti yürütenler ile eczacılar sınırlamadan muaf tutulacak” denildi. Bilgilendirmede ayrıca, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takipleri 30 Nisan tarihine kadar durdurulduğu kaydedildi.
‘DÜNYA GENELİNDE 13 BİN 69 KİŞİ ÖLDÜ VE 95 BİN 829 KİŞİ İYİLEŞTİ’
Salgına ilişkin dünyadaki gelişmelerin de aktarıldığı bilgilendirmede, şu ifadelere yer verildi:
“Almanya ve Hollanda’da, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tedirgin olan Müslümanlara moral vermek amacıyla belirli camilerde, bazı vakitler hoparlörden ezan okunmasına izin verildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle kendisini karantinaya aldı. İtalya’da bir ay önce 1 ölü ve 6 vaka ile başlayan ve bugün itibarıyla 4825’i ölü, toplam Kovid-19’lu sayısı 53 bin 578 ulaştı. İran’da Kovid-19 nedeniyle 129 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybı 1685’e, vaka sayısı ise 21 bin 638’e yükseldi. İspanya’da Kovid-19 salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı, düne göre 394’lük artışla 1720’ye, vaka sayısı ise 3646’lık artışla 28 bin 572’ye yükseldi. Yunanistan’da, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yarın saat 06.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı getirildi. Kovid-19 görülen ülkelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği ‘Worldometer’ internet sitesi, dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısını 308 bin 547 olarak bildirdi. Sitedeki verilere göre, Kovid-19 nedeniyle toplam 13 bin 69 kişi öldü ve 95 bin 829 kişi iyileşti.”
‘IRAK KUZEYİNDE 5, MARDİN KIRSALINDA 1 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ’
Terörle mücadele çalışmalarının aktarıldığı başlıkta ise Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 5 PKK’lı teröristin, düzenlenen hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildiği bildirildi. Ayrıca İç Güvenlik Operasyonları kapsamında Mardin kırsalında, İl Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Acar Operasyonu’nda bugün 1 teröristin silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.
Bilgilendirmede, Doğu Akdeniz bölgesindeki çalışmalara ilişkin ise, “Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin Libya’nın başkenti Trablus’a düzenlediği roketli saldırıda aynı aileden 1 kişi hayatını kaybetti, 2 çocuk yaralandı. Deniz Kuvvetlerimizin komutasında koronavirüs tedbirleri alınarak icra edilen Odak Harekâtı’na TCG BÜYÜKADA korvetimiz ve TCG GÜR denizaltımız ile İtalyan ITS PRINI denizaltısı ve Yunan HS PAPANIKOLIS denizaltısı iştirak ediyor” denildi.
Bilgilendirmenin yorum-analiz kısmında ise Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüse karşı aldığı tedbirler ile koronavirüs belirtilerinin; grip, nezle ve alerji arasındaki farkları belirtildi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

SAĞLIK

Kamu personeli uzaktan veya dönüşümlü çalışabilecek

Yayınlanma tarihi

-

Caner ÜNVER/ANKARA, (DHA)- CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeye göre; koronavirüs salgınıyla mücadeleyi ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’ndeki ‘koronavirüs’ toplantısının ardından ‘Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler’ başlıklı bir genelge kaleme aldı. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer alan genelgede, “Covid-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulunması şartıyla; çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilir. Buna dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı, bağlı ilgili ve ilişikli kurum ve kuruluşları için üst yönetici; bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için bakan; taşra teşkilatları ile (bakanlıklarca belirlenmemiş ise) ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı; diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici tarafından belirlenir. Bu belirleme yetkisi devredilebilir” denildi.
‘İHTİYAÇ DUYULANLAR ÇAĞRILDIKLARI ANDA GÖREVİNE DÖNMEK ZORUNDADIR’
Dönüşümlü çalışanların fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli sayılacağı belirtilen genelgede, şu ifadelere yer verildi:
“Bu genelge kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılırlar. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşittir. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklıdır. İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamazlar ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevine dönmek zorundadır. Daha önce Covid-19 kapsamında izinli sayılanlar, yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılmaya devam edecekler; yıllık veya mazeret izni kullanabilecekleri belirtilen çalışanlar da bu genelge kapsamında belirlenecek usul ve esaslar dahilinde izinli sayılabileceklerdir.”
Genelgeyi Twitter hesabından paylaşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da “Kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması şartıyla; çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilir” açıklamasında bulundu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar

esenler escort taksim escort fındıkzade escort şile escort anadolu yakası escort bağcılar escort beyoğlu escort küçükçekmece escort sultanbeyli escort sultanbeyli escort sultangazi escort güneşli escort kayaşehir escort ataşehir escort kartal escort