Takip Edin

Güncel

Karlıova’da mahsur kalan 2 bin 500 koyun kurtarıldı

Yayınlanma tarihi

-

Serkan BİNGÖL/KARLIOVA (Bingöl), (DHA)- BİNGÖL’ün Karlıova ilçesinde kar nedeniyle mahsur kalan 2 bin 500 koyun, ekiplerin 2 saatlik çalışmalarıyla kurtarıldı.
Karlıova’da etkili olan kar yağışı ve tipi hayatı olumsuz etkiledi. Yayladan, Serpmekaya köyüne çobanlar eşliğinde götürülen 2 bin 500 koyun sürüsü, yoğun kar nedeniyle mahsur kaldı. Sürüdeki çobanlar, İlçe Özel İdaresi’ne ihbarda bulunması üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. Harekete geçen ekipler, yaptıkları 2 saatlik çalışmanın ardından mahsur kalan koyunlar kurtarılarak, köye ulaşımları sağlandı.

FOTOĞRAFLI 
 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Van Büyükşehir Belediyesi ilkbahara kadar 700 bin çiçek üretecek

Yayınlanma tarihi

-

Safa ATMACA/VAN, (DHA)- VAN Büyükşehir Belediyesi, doğal gazlı seralarda çiçek üretimi yapıyor. Dışarıda sıfırın altında 20 derece soğuk etkili olurken, ısıtılan seralarda yetiştirilen çiçekler, ilkbaharla birlikte Van’ın cadde ve sokaklarını süsleyecek.
Van Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı, Süphan Mahallesi’nde 25 bin metrekare üzerine kurulu son teknoloji ile donatılmış doğal gazlı seralarda süs bitkileri üretiyor. 30 işçinin istihdam edildiği seralarda üretilen çiçekler ilkbaharla birlikte kentin cadde ve sokaklarını renklendirecek. Hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 20 dereceyi bulduğu Van’da kurulan seralarda 20’ye yakın çiçek çeşidi yetiştirilirken, bu yıl ilk olarak farklı kentlerden getirilen gül de yetiştirilmeye başlandı. İlkbahara kadar seralarda yaklaşık 700 bin çiçeğin üretilmesi hedefleniyor.
Doğu Anadolu’nun soğuk ikliminde çiçek üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Mehmet Kaptanoğlu, “Amacımız belediyemiz için büyük bir külfet olan çiçek alımının önüne geçmektir. Bu seralarda 20 çeşit çiçek üretiliyor. Yine bu yıl ilk olarak çeşitli illerden ve bölgeden geceleri topladığımız gül üretimine de başladık. Güllerimiz filizlendi. Bu yıl bu güllerden yüzde 90 oranında verim bekliyoruz. Bu ürettiğimiz çiçekleri inşallah bahar ayları ile birlikte Van’ın cadde ve sokakları ile buluşturacağız” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Derik’te engelli öğrenciler karneleri evde aldı

Yayınlanma tarihi

-

Emrullah KARAKAŞ/DERİK (Mardin), (DHA)- MARDİN’in Derik İlçesi’nde karnesini almaya gidemeyen engelli öğrencilere karneleri evlerinde verildi.
Derik ilçesi Kale Mahallesi’nde yaşayan Seydi Keskin Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencisi bedensel engelli 11 yaşındaki Aytan Alataş ve Cevizpınar Mahallesi’nde yaşayan Mehmet Ayaydın İlkokulu 2’nci sınıf öğrencisi bedensel engelli Abdurrahman Erol’un karneleri evlerinde verildi. Evlerinde ziyaret edilen öğrencilere karneleri öğretmen ve okul müdürleri tarafından verildi. Aytan Alataş’ın babası Nurettin Alataş, evlerine kadar gelip karneyi veren eğitimcilere teşekkür ederek, kızının okuma azmi olduğunu, yürüyemediği için okuldaki başarısını artırarak doktor olmayı hayal ettiğini ifade etti.
‘İNSANLARI İYİLEŞTİRECEĞİM’
6’ncı sınıf öğrencisi Aytan Alataş ise öğretmenlerine teşekkür ederek, “Ben doktor olmak için çok çalışıyorum. Doktor olup, insanları iyileştireceğim” dedi.
Okul Müdürü Murat Özyıldız da Aytan Alataş’ın ailesi tarafından her gün zorluklarla okula getirildiğini, okuma azminin fazla olduğunu gördüklerini söyledi.
Sınıf Öğretmeni Yasin Işık da öğrencisi Aytan Alataş’ın okuldaki en iyi öğrencilerden olduğunu okumaya çok hevesli olduğunu ve güzel bir yere yerleşeceğine inandığını kaydetti. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

(Ek bilgilerle) Kilyos’ta aramalar birinci haftasında

Yayınlanma tarihi

-

Elif YAVUZ – İdris TİFTİKCİ- İbrahşm MAŞE İstanbul DHA – SARIYER Kilyos açıklarında 1 hafta önce batan balıkçı teknesindeki kayıp kişiyi arama çalışmaları sürüyor. Çalışmaların 8’nci gününde TGC Alemdar gemisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 1’nci sınıf dalgıçlarla ve uzaktan kumandalı sualtı robotları ile aramalarını sürdürüyor.

Kilyos açıklarında, Rus bayraklı “GLARD 2” isimli tankerle çarpıştıktan sonra batan Türk bayraklı “Dursun Ali Coşkun” isimli teknede kaybolan balıkçı Yusuf Coşkun’u arama çalışmaları sürüyor. 
Kilyos açıklarında yürütülen çalışmalarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait TCG Alemdar da görev alıyor. TCG Alemdar denizaltı kurtarma gemisi tarafından ilk günden itibaren sürdürülen arama çalışmaları da görüntülendi. Batan balıkçı teknesinin 77 metre derinlikteki görüntüleri ortaya çıktı. Çalışmalarda uzaktan kumandalı sualtı robotları ROV cihazları ile alan taraması yapılırken öte yandan  dalgıçlar enkazın olduğu noktada arama çalışmalarını sürdürüyor. Batan balıkçı gemisinde kaybolan 3 balıkçıdan 2’sinin cesedi daha önce çıkarılmıştı.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından verilen bilgilere göre 2017 yılında denize faaliyete başlayan TGC Alemdar gemisi 90 metre uzunluğunda ve 19 metre genişliğinde ve 4 bin 200 ton. Personel Kurtarma Ana Gemisi TGC Alemdar’da ROV cihazlarla 1000 metreye kadar ve dalgıçlarla 91 metreye kadar dalış gerçekleştiriliyor. Karadeniz ve Akdeniz’e kıyısı olan hiçbir ülkede bu teknolojide arama kurtarma gemisi olmadığı da belirtildi. TGC Alemdar gemisinin en önemli özelliklerinin arasında ise dinamik konumlandırma sistemi yer alıyor. Bu sistem sayesinde gemi rüzgar ve akıntıdan etkilenmeden belirlenen konumda sabit bir şekilde kalabiliyor. Ayrıca 5 yatak kapasitesine sahip gemide bir acil serviste bulunan tüm imkanlar yer alıyor.
(FOTOĞRAF)

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar