Takip Edin

Güncel

Kayseri’de engelliler yararına konser

Yayınlanma tarihi

-

Muhammed KISIR/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ’de, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Kadın İşbirliği Geliştirme Derneği (KİGDER) tarafından Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme Yurdu ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) yararına konser düzenlendi.
KİGDER tarafından ZİÇEV yararına, ‘Tut elimi bir geleceğim olsun’ sloganıyla  Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen konsere, Vali Yardımcısı Ali Uslanmaz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer ve davetliler katıldı. Kadın İşbirliği Geliştirme Derneği korosu, down sendromlu, otistik ve zihinsel engelli çocuklardan oluşan 55 kişilik koroda türküler ve şiirler seslendirilirken, davetliler de alkışlarla şarkılara eşlik etti. Konserin gelirleri ise Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme Yurdu ve Koruma Vakfı’na bağışlandı. Düzenlenen konser hakkında bilgi veren KİGDER Başkanı Sema Karaoğlu, konserin engelli çocuklar yararına düzenlendiğini vurguladı. Biletlerin tükendiğini belirten Karaoğlu şöyle konuştu:
“Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler günüdür. Geçen yıl Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme Yurdu ve Koruma Vakfı’na (ZİÇEV) sizin için bir konser düzenleyeceğimiz sözünü verdik. Biz Kadın İşbirliği Geliştirme Derneği (KİÇEV) olarak aslında misyonumuz kadınları güçlendirmektir. Misyonumuz kadınları güçlendirmektir. Buradaki amacımızda odur. Çünkü kadınların önündeki en büyük engel ebeveynlerine ve çocuklarına bakmak ile ilgili sıkıntılarıdır. Biz bugün bu farkındalığı arttırırsak ZİÇEV gibi okulları güçlendirirsek, çocuklarımız o okullardan daha fazla yararlanır. Annelerde kendilerine bir miktar zaman ayıracaklar hem de çocukları eğitildiği için onların hayatını kolaylaştırmış olacaktır. Bu çocukların kaynaşması çok önemli. Biz bu konuyu dernek olarak çok önemsiyoruz.”

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Bakan Yardımcısı Kıran: Türkiye mülteci sorununu başarı hikayesine dönüştürdü

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- ‘Siyaset Okulu’ programı kapsamında üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Türkiye’nin Girişimci ve İnsani Dış Politikası’ ile ilgili konuştu. Kıran, çözüm sürecinin en etkili aktörünün Türkiye olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye yaşanılan mülteci sorununu başarı hikayesine dönüştürdü” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından bu sene 16’ncısı gerçekleşen ‘Siyaset Okulu’nun 3. Hafta programının konuğu Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran oldu. ‘Türkiye’nin Girişimci ve İnsani Dış Politikası’ hakkında konuşan Kıran, Türkiye’nin dış politikasında çalkantılı bir dönem içerisinde olduğunu ve dünyadaki değişen güç dengeleri arasında Türkiye’nin gelişmeleri dışarıdan izleme lüksünün bulunmadığını söyledi. Kıran, “Girişimci ve insani olarak tanımladığımız politikamızda sahada olmalıyız. Dünyada kriz olarak tanımlanan pek çok sorun yakın coğrafyamızda cereyan ediyor. İdlib’teki kırılmalar da hala devam ediyor. Biz de sahadaki durumu dikkat ve hassasiyetle takip etmeye devam ediyoruz. Suriye’deki çözüm sürecinin de en etkili aktörü Türkiye olmuştur” dedi.

“TÜRKİYE OLARAK DEĞİŞİMLERİN ODAĞINDA BİR ÜLKEYİZ”

“Dünyadaki dinamiklerin her geçen yıl değiştiği, güç dengelerinin her geçen yıl farklı zemine kaydığı dönemde Türkiye olarak bu değişimlerin odağında yer alan ülkeyiz” diyerek konuşmasına başlayan Kıran, “Dünyadaki güç dengeleri değişirken Türkiye olarak bu gelişmeleri dışarıdan izleme lüksümüz yok. Girişimci ve insani olarak tanımladığımız politikamızda sahada olmalıyız. Bildiğimiz bütün dengelerin değiştiği bir dönemdeyiz. Bu dönemde Türkiye olarak varlığımızı sürdürmek, vizyonumuzu genişletmek, ufkumuzu büyütmek zorundayız. 60’tan fazla kriz bizim yanı başımızda gerçekleşiyor. Suriye krizinin 9. yılına giriyoruz. Suriye içerisinde 6 milyondan fazla insanın, 3.7 milyonuna Türkiye olarak ev sahipliği yapıyoruz. Mülteciler için Türkiye olarak harcadığımız rakam 40 milyon doları aştı. Türkiye bu sorunu başarı hikayesine dönüştüren bir ülke oldu. Küresel mülteci forumunun beş eş başkanından biri Recep Tayyip Erdoğan idi. Küresel Mülteci Forumu’nun en aktif ülkesi olduk. Türkiye son 9 yılda mülteci meselesini başarı hikayesine dönüştürdü ve öncü politikalar üreten, dünyada bu durumun birkaç ülkenin sırtına yüklenemeyecek bir mesela olduğunu anlattı” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİNDE EN ETKİLİ AKTÖR TÜRKİYE OLMUŞTUR”

İdlib’teki kırılganlığın hala devam ettiğini vurgulayan Kıran, “Sahadaki durumu da dikkat ve hassasiyetle takip etmeye devam ediyoruz. Suriye’deki çözüm sürecinin de en etkili aktörü Türkiye olmuştur. Çözüm sürecinin miladı Türkiye’nin çabalarıyla atılmıştır. 900 kilometreden fazla sınıra sahip olduğumuz bu ülkenin tehdit arz ettiğini biliyoruz” dedi.

“DEAŞ İLE MÜCADELEMİZ GÜÇLENEREK DEVAM EDİYOR”

DEAŞ tehdidi hala devam ettiğini ancak mücadelenin de güçlenerek devam ettiğini belirten Kıran, “15 Temmuz’un bedelini hepimiz yaşadık. 1 ay sonra tarihin en önemli sınır ötesi operasyonunu gerçekleştirdik. YPG, PYD tehdidinin de cerayen ettiğini görünce Zeytindalı Harekatı’yla devam ettik ve bunlarla çok etkili mücadele ettik. Fırat’ın doğusunda müttefiklerimiz tarafından büyütülen terör tehdidinin bertaraf edilmesi gerekiyordu. Buna da duyarsız ve kayıtsız kalmadık ve Fırat’ın doğusunda adımlar attık” şeklinde konuştu.

 “CUMHURBAŞKANIMIZ TÜM MUHATTAPLARI ‘AKLI SELİME’ DAVET ETTİ”

ABD’nin Kasım Süleymani’yi öldürmesinin Türkiye üzerinde de etkisi olduğunu belirten Kıran, “Türkiye bu süreçte de etkin bir mücadele gösterdi ve Cumhurbaşkanımız telefon diplomasisini hayata geçirerek, yeni krizlere ve çatışmalara meydan verilmemesi için bütün muhataplarımızı aklı selime davet etti.  İran, Amerika, Fransa, Belçika ve diğer muhataplarımızla görüşmeler yapıldı. Irak merkezi hükümetinin bu olayın ardından aralarındaki ilişkinin zedelenmemesi ve Irak halkının bunu atlatarak geleceğe odaklanmasındaki beklentisini dile getirdik. İran’daki gelişmeler Süleymani’nin öldürülmesinde sonra İran’daki duygusallık bölgemizi farklı düzleme çekebilirdi” ifadelerini kullandı.

“DOĞU AKDENİZ’DE HEM MASADA HEM SAHADA GÜÇLÜ OLDUK”

Doğu Akdeniz’de süre gelen mücadele hakkında da konuşan Kıran, sözlerine şöyle devam etti:“Doğu Akdeniz’deki mücadelede hidrokaynakların varlığı merkezde. Doğu Akdeniz’de egemenlik mücadelesinin cereyan ettiğini unutmamalıyız. Olumsuz etkilerini bertaraf etmek ve ortadan kaldırmak için çok etkin mücadele yürüttük. Hem masada, hem sahada güçlü olduk. Tek sondaj gemimiz yokken, 2 büyük sondaj gemimiz dünyanın en gelişmiş teknolojisiyle donatıldı.”

“DENİZ YETKİ SINIRLARININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Libya ile deniz yetki sınırları anlaşmasına sert tepki gösterildiğine vurgu yapan Kıran, “Deniz yetki sınırlarının takipçisi olacağız. Libya bize Suriye kadar yakın olmasa da bizim kültürümüzde farklı bir yeri var ve kayıtsız kalamayız. Atatürk orada tarihe geçen bir mücadele vermiştir. Bu ülkedeki gelişmelere kayıtsız kalamayız ve Türkiye’yi etkileyemeyeceğini düşünemeyiz. Libya’da meşru sayılan ulusal mutabakat hükümetini muhatap almaya devam edeceğiz. Şiddet sarmalının durması gerekiyor. Türkiye’nin Libya’da barıştan yana olduğunu ispat ettik. Temennimiz ateşkesin tesis edilmesi. Sınamaların etkilerini ortadan kaldırmaya çalışırken içeride de verdiğimiz mücadeleler var. Pek çok krizle aynı anda mücadele ediyoruz” diye konuştu.

AYNI ANDA 4 BÜYÜK TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELE EDİYORUZ

Türkiye’nin aynı anda 4 büyük terör örgütüyle mücadele ettiğini vurgulayan Kıran, şöyle konuştu: “Başta FETÖ gibi bir tehdit ile de mücadele ediyoruz. Bu terör örgütünün faaliyet gösterdiği her ülkeden temizlenmesi için mücadele gösteriyoruz. FETÖ’nün yıllarca eğitimi suistimal ettiğini biliyoruz. Enver Yücel Bey’in yerli ve milli duruşla bu tehdidin önemini anlattığına şahidim. 15 Temmuz’da kimlerin mutlu olduğunu gözlemledik. DEAŞ’ın tehdit ettiği ülkelerin başında Türkiye geliyor. En büyük mücadele alanlarından biri de algı operasyonlarıdır. Türkiye’nin DEAŞ terörüyle mücadele etmediğine yönelik algı operasyonuna maruz kaldık. Yıllardır DEAŞ’ın Türkiye’yi tehdit ettiğini ama en çok Türkiye’nin mücadele ettiğini anlatıyoruz. 8 bine yakın DEAŞ’la ilişkisi olduğunu tespit ettiğimiz kişiyi sınır dışı ettik. Sahada onlarla göğüs göğse çatışan tek ordu Türk ordusudur.”

“İSTİKRAR VE GÜVEN ADASIYIZ”

Türkiye’nin her şeye rağmen istikrar ve güven adası olduğunu ifade eden Kıran, “Bugün bütün krizlere rağmen Türkiye 246 dış temsilcileriyle dünyanın en büyük 5’nci networküne sahip ülkeyiz. Dünyanın her yerinde var olması iddiasıyla her meseleye çözümde katkı sağlamayı amaçlayan bir ülke olduğumuzu belli ediyoruz. Birçok yabancı öğrencinin Türkiye’deki imkanlardan faydalandığını görüyoruz. Üniversitelerimizin imkanları her geçen gün artıyor ve çeşitleniyor. Bugün 150 binlerde olan yabancı öğrenci sayısı gelecek yıllarda milyonlara ulaşacaktır. Üniversitelerimizin konferans salonları BM salonlarını andırıyor.  Türkiye Cumhuriyeti her şeye rağmen büyümeye, güçlenmeye ve dünyanın cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Vizyon sayımızın artmasının ekonomiye de katkısı var. Varlık gösterdiğimiz her yerin ülkemize katkısı oluyor. Türkiye’nin güzelliklerinin dünyayla paylaşılması sayesinde dünya bunun farkına vardı” dedi.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Güncel

Akdağ’da sömestir yoğunluğu yaşanıyor

Yayınlanma tarihi

-

Yaprak KOÇER- Hüseyin KALAY/LADİK (Samsun), (DHA)- SAMSUN’un Ladik ilçesindeki Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi’nde, okulların sömestir tatiline girmesi nedeniyle yoğunluk yaşanıyor. Çocuklar, kayak yapıp, kartopu oynayarak karın ve tatilin keyfini çıkarıyor.
Ladik ilçesindeki Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi’nde, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde yarıyıl tatilinin başlamasıyla birlikte yoğunluk yaşanıyor. Kayak merkezine gelen çocuklar ve aileleri, kayak yaparken, bazı vatandaşlar da kızakla kaymayı tercih ediyor. 2 bin rakımlı zirveye çıkan ziyaretçiler, karla kaplı doğada muhteşem manzaranın da keyfini sürüyor. 1675 metrelik kayak pisti ve 1300 metrelik telesiyeji bulunan kayak merkezinde tatilciler, karla kaplı doğada stres atıyor. Karneleri alan çocuklar da kayak yapıp, kartopu oynayarak eğleniyor. 
‘KARNE HEDİYESİ İÇİN GELDİK’
İhsan Rıfaz, karne alan torunlarını tatili için Akdağ’a getirdiklerini belirterek, “Torunlarımı karne hediyesi olarak buraya getirdik. Hava da çok güzel. Çok kalabalık. Biz de kızlarım ve torunlarımla birlikte kızakla kayıp eğleniyoruz” dedi. 
8’inci sınıf öğrencisi Elif Zeynep Erişken, karnesini alıp tatil için geldiğini belirterek, “Çok kalabalık ama çok eğlenceli burası. Tatilim çok güzel başladı. Kızak yapmakla geçiyor, tatilim diyebilirim” diye konuştu.
İpek Bıçkıcı ise Samsun kent merkezine henüz kar yağmadığını, bu nedenle kar görmek için Akdağ’a geldiklerini söyleyerek “Bu kadar eğleneceğimi hiç düşünmemiştim. Arkadaşlarımla kartopu oynayıp kar üzerinde kaydık. Çok keyifli oldu. Karne hediyesi olarak buraya geldiğimiz için çok mutlu oldum” şeklinde konuştu. 
Kızını karne hediyesi olarak kayak merkezine getirdiğini dile getiren Emrah Duman ise, “Karne hediyesi olarak kızım buraya gelmek istemişti. Biraz eğlenmek onların da hakkı. Dinlensinler istedik. Yeni eğitim dönemine dinlenmiş olarak başlasınlar istedik. Karne sözü olarak Akdağ’a getireceğimizi söylemiştik. İyi ki de gelmişiz. Hem kızım, hem de bizim için çok güzel oldu” dedi. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Ehliyetsiz sürücünün kullandığı kamyonet duvara çarptı

Yayınlanma tarihi

-

Nurettin DOĞAN/ALAŞEHİR (Manisa), (DHA)- MANİSA’nın Alaşehir ilçesinde, ehliyetsiz sürücünün kullandığı kamyonet, yol kenarındaki evin eklentisinin duvarına çarptı. Kazada, şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı.
Kaza, dün saat 23.30 sıralarında, Şeyhsinan Mahallesi Ali Koç Caddesi’nde meydana geldi. Ehliyetsiz sürücü Hüseyin İ. (17) yönetimindeki 45 ZV 922 plakalı kamyonet, rampa aşağı inerken, sürücüsünün kontrolünden çıkıp, Türkan Çakmak’a (40) ait evin eklentisinin duvarına çarparak yıktı. Kazada, evinin bahçesinde bulunan Çakmak ile sürücü Hüseyin İ., şans eseri kazadan yara almadan kurtuldu. Kaza sonrası kaçan Hüseyin İ. polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. 
Çok korktuğunu belirten ev sahibi Türkan Çakmak, “Dışarıya odun almaya çıkmıştım. Bir anda gürültü duydum. Kendimi içeriye zor attım. Saniye farkıyla hayata tutundum. Verilmiş sadakam varmış” dedi.
Hüseyin İ.’nin polisteki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar