Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde 3 farklı sergi

Yayınlanma tarihi

-

LEFKOŞA, (DHA) – KIBRIS Modern Sanat Müzesi için özel olarak Türkiye’den 9 baskı resim sanatçısının hazırladığı 55 eser, Kazakistan’dan 5 sanatçıya ait 24 eser ile Kazakistanlı Sanatçı Zhenis Moldabekov’un hazırladığı 45 eserden oluşan 3 ayrı sergi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından açıldı.

Sergilerin açılışında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Kazakistanlı sanatçılar adına Aitkali Zhaisanbayev, Türk sanatçılar adına Düzce Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldız Doyran ve kişisel sergisi açılan Kazakistanlı sanatçı Zhenis Moldabekov birer konuşma yaptı. Toplamda 124 eserden oluşan 3 ayrı sergi, Bakan Hasan Taçoy tarafından açıldı.

SERGİ SAYISI 147’YE, ESER SAYISI İSE 15 BİNE ULAŞTI

Son 11 ayda Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi kapsamında 100’ün üzerinde çalıştay yapıldığını açıklayan rektör yardımcısı Prof. Dr. Şanlıdağ, bugüne kadar açılan sergi sayısının 147’ye ulaştığını, üretilen eser sayısının 15 bine yaklaştığını, bugüne kadar yurtdışından bine yakın toplamda 4 bin civarında sanatçının bu projede yer aldığını söyledi. Şanlıdağ, “Tüm sanatçılarımıza Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi’ne vermiş oldukları destek nedeniyle Yakın Doğu ailesi olarak kalben şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“BUNLAR TEK BİR KİŞİNİN FİKRİ İLE OLUYOR”

Kazakistanlı sanatçılar adına konuşan Aitkali Zhaisanbayev, “Sanatın tüm dalları birbirine benzer ve yakındır. Nasıl müzikte farklı akımlar varsa benzer bir şekilde resim sanatında da farklı stiller ve akımlar vardır. Modernleşmiş dünyada klasik müziği seven çok az insan bulursunuz, onun yerine jazz, punk, rock, pop gelmiştir. Resim sanatında da klasik sanatın sınırlarını aşmış bulunuyoruz. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi çatısı altında, farklı stillerde ve tekniklerde yaratılmış eserlerimizle senfonik orkestrayı toplamaya çabalıyoruz ve bu tek bir kişinin fikri ile, hayal gücü ile ve desteği ile gerçekleştiriliyor. Dr. Suat Günsel, siz sadece Kıbrıs vatandaşı değilsiniz, yüce Türk dünyasının layık vatandaşınız” diye konuştu.

“MÜZENİN ÖNE ÇIKACAĞINA YÜREKTEN İNANIYORUZ”

Düzce Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldız Doyran, Türk sanatçılar adına şöyle konuştu:

“Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi kapsamında Ada’ya çok mutlu geldik ve çok mutlu dönüyoruz. Türkiye’de de bazı vakıflar ve kurumlar aracılığıyla çok güzel yeniliklere imzalar atılıyor. Ama buradaki fark, hiçbiri Türki Cumhuriyetlerini düşünerek bunu yapmıyor, daha çok küçük çapta farklı ülkelerden besleniyor. Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Suat hocamızın burada yapmaya çalıştığı şey ise çok farklı. Bizler Avrupa’ya gittiğimizde oradaki müzeleri izliyorsak Avrupa da Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’ni gezebilir. Bu turizm için büyük bir katkı demek. Uluslararası arenada bu müzenin çok öne çıkacağına yürekten inanıyoruz.”

“KIBRIS ADASININ DOĞASINA HAYRAN KALDIK”

Kişisel resim sergisi sahibi Kazakistanlı sanatçı Zhenis Moldabekov ise konuşmasında, “Bu benim için büyük bir gururdur. Kıbrıs adasının güzel doğasına hayran kaldık ve birçok eserimde onun enerjisini yansıtmaya çalıştım” dedi.  

Konuşmaların ardından Bakan Taçoy tarafından sanatçılara teşekkür belgesi, kişisel resim sergisi açılan Kazakistanlı sanatçı Zhenis Moldakevov’a ise Kırgızistanlı Devlet Sanatçısı Dogdurbek Nurgaziev’in anısına gelecek vaat eden genç sanatçılara verilen Alasya ödülleri kapsamında ‘Dogdurbek Nurgaziev Ödül’ü verildi. Sergi 18 Ekim’e kadar hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi sergi salonunda izlenebilecek.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

7 yaşındaki çocuğun gözünden ‘çocuk halleri’

Yayınlanma tarihi

-

Soner AYDIN/MERSİN, (DHA)- MERSİN’de, sokakta oynayan, çadır kente kalan, spor yapan çocukları fotoğraflan 7 yaşındaki Can Çınar Tucel, sergi açtı.
Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri kapsamında Can Çınar Tucel, ‘Çocuk Gözümle Çocuklar’ konulu ilk kişisel fotoğraf sergisini açtı. Mersin Adliyesi içerisinde yer alan Baro Odası’nda düzenlenen serginin açılışını Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve Can Çınar Tucel birlikte yaptı.
26 fotoğrafın yer aldığı sergi, 8 aylık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıktı. Sokakta, çadır kentlerde, jimnastik salonlarında fotoğraf çeken minik Çınar’ın dedesi fotoğrafçı olan Nizamettin Düzgün, torununun fotoğrafla buluşmasını anlattı. Çınar’ın fotoğrafla henüz yaşında buluştuğunun bilgisini veren dede Düzgün, “Amacımız beraber olmaktı. Çektiği fotoğrafların başarılı olması üzerine Çınar’ı bir projeye yönlendirdim. Çocukları kendi gözüyle kendi boyunda birinin fotoğraflaması amacıyla ‘Çocuk Gözümle Çocuklar’ projesi haline getirdik. Birçok mekana gittik. Sokaklar, çadır kentler ve jimnastik salonları gibi çok farklı mekanlarda her kesimden çocukları gözlemesini sağlamaya çalıştık” dedi.
SERGİSİ OLAN EN KÜÇÜK FOTOĞRAFÇI
Çınar’ın henüz 4,5 yaşında iken Deniz Müzesi’nde açılan ‘Atatürk, Bayrak ve Mehmetçik’ konulu karma sergide 2 eserinin yer aldığını dile getiren dede Düzgün, “Şuan fotoğraf sergisi olan en küçük fotoğrafçı unvanına sahip. Fotoğraf benim tutkumdu, Çınarda benim tutkumdu. Biz tutkularımızı birleştirdik, beraber gezmekten çok keyif alıyoruz. Hala şehir dışı ve şehir içerisinde fırsat buldukça beraber fotoğraf gezilerine katılıyoruz. Bu şekilde dünyayı tanımasını, hayat hakkında fikir geliştirmesini sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Avukatlar tarafından büyük beğeni alan sergi Mersin Adliyesi içerisinde yer alan Baro Odası’nda 3 gün boyunca açık kalacak.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Usta sanatçı Zihni Göktay, gençlere oyunculuk tavsiyeleri verdi

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) – BAŞAKŞEHİR’de kültür – sanat sezonu kapsamında düzenlenen ‘Sahnede Bir Ömür’ söyleşilerine konuk olan “Darulbedayi”nin usta şanatçısı Zihni Göktay, genç tiyatroculara tavsiyelerde bulundu.
Kayaşehir Kültür ve Yaşam Parkı’nda gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Başakşehir Belediyesi Tiyatro Akademisi Koordinatörü İlknur Demir’in yaptığı programa, usta sanatçı Zihni Göktay, akademi eğitmenleri ve öğrencileri ile tiyatrosever katıldı.

İŞİNİZİ, EŞİNİZİ, AŞINIZI DOĞRU SEÇİN 

Tiyatronun insana insanı anlatan bir sanat dalı olduğunu belirten Zihni Göktay, “İyi bir tiyatrocu olmak istiyorsanız çok oyun seyredin ve alanınızda çıkan mecmuaları mutlaka takip edin” dedi.  Oyunculuğa babasının teşvikiyle 7 yaşında başlayan Göktay, Türk tiyatrosunun önemli isimleri Muhsin Ertuğrul, Vasfi Rıza Zorlu, İsmail Dümbüllü ve Muammer Karaca ile tanıştıktan sonra hayatının dönüm noktasını yaşadığını belirtti. Tiyatro kariyeri düşünen genç öğrencilere, “Öncelikle şu üç şeyi doğru seçin; işinizi, eşinizi ve aşınızı. Eğer işinizi seçtiyseniz gerisi kendiliğinden gelir. İyi bir tiyatrocu olmak istiyorsanız çok oyun seyredin ve alanınızda çıkan mecmuaları mutlaka takip edin” tavsiyelerinde bulundu. Başakşehirli tiyatro severlerin sorularını da cevaplandıran usta sanatçı Zihni Göktay, daha sonra Başakşehir Belediyesi Tiyatro Akademisi öğrencilerine kurs bitirme sertifikası verdi. Program usta sanatçıya çiçek takdimi ve çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

9’uncu Malatya Uluslararası Film Festivali ödül töreniyle sona erdi 

Yayınlanma tarihi

-

Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)- MALATYA’da, bu yıl 9’ncusu düzenlenen Uluslararası Film Festivali, gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. 
Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri’nin işbirliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen 9’uncu Malatya Uluslararası Film Festivali, ödül töreniyle tamamlandı. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Vali Aydın Baruş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile kent protokolü, sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, festivalin hayırlı olmasını dileyerek, “9’uncu Malatya Uluslararası Film Festivali’nin sinemamıza, sinema sanatçılarımıza ve Malatya’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Biz, dünya sinemasındayız. Oynadığımız hayat filmindeyiz. Önemli olan rollerimizin güzel olmasıdır” dedi. 
‘FESTİVALDEN GURUR DUYUYORUZ’ 
Malatya Valisi Aydın Baruş ise Malatya olarak kültür ve sanat dünyasına önemli bir hareketlilik getirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi: 
“Bu festivale çok değerli destek sunan Cumhurbaşkanlığımıza, Külttür ve Turizm Bakanlığı ile tüm kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu festival, bu yıl dokuzuncusu düzenleniyor nice dokuzlu yıllara. Biz bu festivalden gurur duyuyoruz. Beş gün içerisinde çok önemli etkinlikler düzenlendi. Gençlerimizin sinema dünyasına dokunmaları sağlandı. Umarım bundan sonra bu şehirden sinema ve film dünyamıza katkı sunacak genç yetenekler yetişir.”
‘SİNEMANIN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ DÜZENLEMELERE ADIM ATIYORUZ’
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da sinema sektörünün önemine değinerek, “Her bir film hatta sahne yeni bir dünyadır, yeni dünyalar kurulmasına ilham veriyor. Buradan bakınca sinemaya yaşam mimarisi, sinemacıya yaşam mimarı diyebiliriz. İyi ki sinema var. İyi ki festivaller var. İyi ki Malatya film festivali var. Sinemanın önünü açmak için çok önemli düzenlemelere adım atıyoruz. Sektörle birlikte ilerliyoruz. Sektörün yanında var gücümüzle durduk, duruyoruz ve duracağız. Yabancı yapımlara da destek vermeye başlayacağız. Ülkemizin beyazperdedeki varlığını artırmak istiyoruz. Yerli film gösterimi desteğine de başlıyoruz” dedi. 
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Konuşmaların ardından ödül töreni yapıldı. Festivalde jüri tarafından Jüri Özel Ödülü ‘İyi Yemek Öldürür’ filmine verildi. Ulusal metraj kısa film yarışmasında birincilik ödülünü ‘Taş’ alırken, ‘Yağmur Olup Şehre Düşüyorum’ filmi ikinciliği aldı. Ulusal metraj kısa film yarışmasında üçüncülük ödülüne ise ‘Fraktal’ layık görüldü. 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ‘Vefa Ödülü’ geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ünlü oyuncu Tarık Ünlüoğlu anısına eşi Gülenay Kalkan Ünlüoğlu’na verildi. Festivalde, ‘Küçük Şeyler’ filmi SİYAD ödülüne layık görüldü. Festivalde ‘YÖNBİR Ödülü’ ise ‘Kovan’ filminin yönetmeni Eylem Kaftan ile ‘Küçük Şeyler’ filminin yönetmeni Kıvanç Sezer’e takdim edildi. Jüri tarafından ‘Türk Sinemasına Katkı Ödülü’ne ise ‘Aidiyet’ filmi layık görüldü. Festivalde, ‘Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü’ne Kapan filminin müziğini yapan Ali Saran layık görülürken, ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülü ise ‘Dilsiz’ filminden Andreas Sinanos’a verildi.
‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü’, ‘Küçük Şeyler’ filmindeki performansıyla Alican Yücesoy, ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ise yine ‘Küçük Şeyler’ filmindeki performansıyla Başak Özcan aldı. Festivalde, ‘En İyi Senaryo Ödülü’, ‘Omar ve Biz’ filminin senaristi Mehmet Bahadır Er, ‘Jüri Özel Uzun Ödülü’nü ise ‘Dilsiz’ filmi aldı. ‘Kemal Sunal Halk Ödülü’ne, ‘Omar ve Biz’ layık görülürken, ‘Ulvi Saran Özel Ödülü’ ise ‘Kimsesizler Oteli’ filmine verildi. ‘En İyi Yönetmen Ödülü’, ‘Kapan’ filminin yönetmeni Seyid Çolak’a takdim edildi. 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Film Ödülü’, ‘Küçük Şeyler’ filmine gitti.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar