Takip Edin

Güncel

Kocasının vasiyetini okuma-yazma öğrenerek yerine getirdi

Yayınlanma tarihi

-

Behçet DALMAZ/VAN,(DHA)- VAN’da, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Kadın ve Aile Destek Merkezi ile Kültür Merkezinde açılan kurslar yoğun ilgi görürken, en çok okuma-yazma kursu tercih ediliyor. Farklı hayat hikayelerine sahip kadınlar arasındaki, 8 çocuğu ve 7 torunu olan Ayşe Şerefoğlu (75), okuma- yazma öğrenerek vefat eden kocasının vasiyetini yerine getirdiğini belirtti. 
Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki  Kadın ve Aile Destek Merkezi ile Kültür Merkezi, okuma yazma bilmeyen  ve meslek edinmek isteyen kadınların umudu oldu. Açılan kurslarda 24 usta öğretici görev yaparken, haftanın 5 günü gruplar halinde verilen dikiş-nakış, el sanatları, fitness, kreş, hat sanatı, ahşap sanatı, halk oyunları, müzik ve diyetisyenlik hizmetleri gibi kurslardan yaklaşık 2 bin kadın faydalanıyor. Kadınlar, okuma-yazma kursuna da büyük ilgi gösteriyor. Okuma-yazma kursuna gelen kadınların her birinin ayrı bir hikayesi var. Bu kadınlardan biri olan Ayşe Şerefoğlu, vefat eden kocasının vasiyetini yerine getirmek için okuma-yazma öğreniyor. 
KOCAMIN VASİYETİNİ YERİNE GETİRDİM
Şerefoğlu, 1 yıl önce kocasının ölmeden önce kendisine okuma yazma öğren dediğini anlatarak, “Bu yıl okuma-yazma-kursuna geldim. 8 çocuğum ve 7 torunum var. 75 yaşında olmama rağmen, kocamın vasiyetini yerine getirmek için geldim. Okuma-yazmayı öğrendiğim için de çok mutluyum” dedi.
‘MEKTUPLARI OKUYAMADIĞIM İÇİN OKUMA-YAZMA KURSUNA GELDİM’
Kahramanmaraş’ta 1 yıldır Cezaevinde bulunan eşinden gelen mektupları okuyamadığı için kursa geldiğini anlatan Ayten Görür ise, “Buraya okuma-yazmayı öğrenmeye geldim. Eşim cezaevinden mektup gönderiyordu. Gelen mektupları okuyamadığım için kursa geldim. Kısa sürede okuma-yazma öğrendim. Şu an eşimden gelen mektupları rahatlıkla okuyabiliyorum” diye konuştu.
8 kardeşten 6’ıncısı olan Sabriye Çakırtaş (27) da, kardeşlerinin hepsinin okula gittiğini, ancak kendisinin hiç okula gitmediğini ifade ederek, “Okuma-yazma hayatımızın en önemli parçası. Okula hiç gitmedim. 7 kardeşim var. Hepsi okula gitti. Hatta kardeşlerimden mühendis ve öğretmen olan var. Şu an okuma yazmam çok iyi. Çok mutluyum” dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Motosiklet kazasında ölen Afgan gencin cenazesi Adli Tıp’tan alındı

Yayınlanma tarihi

-

Cemil ÖZDEMİR-Murat SOLAK/İSTANBUL,(DHA)-BAĞCILAR TEM Otoyolu’nda motosiklet kazasında hayatını kaybeden Afganistan Kuzey Balkh Eyaleti Halk Sağlığı Müdürü Mirwais Rabi’nin oğlu Mir Shahzad Rabi’nin cenazesi Adli Tıp Kurumu’ndan alındı.
Bağcılar TEM otoyolu İstoç Mevkii’nde motosiklet kazasında hayatını kaybeden Kuzey Balkh Eyaleti Halk Sağlığı Müdürü Mirwais Rabi’nin oğlu 18 yaşındaki Mir Shahzad Rabi’nin cenazesi otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumuna getirilmişti. Buradaki işlemlerin ardından cenaze yakınlarına teslim edildi. Cenazeyi almak için Adli Tıp Kurumu önüne gelen Mir Shahzad Rabi’nin okul arkadaşları gözyaşı döktü.
Yakınları tarafından teslim alınan cenaze Arnavutköy Mezarlıklar Müdürlüğü Gasilhanesine götürüldü. Cenazenin konsolosluktaki işlemlerin ardından Afganistan’a götürüleceği öğrenildi.

(FOTOĞRAF)

Devamını oku

Güncel

Ek fotoğraflar // Beşiktaş’ta kadınlardan danslı protesto

Yayınlanma tarihi

-

Devamını oku

Güncel

Beşiktaş’ta kadınlardan danslı protesto

Yayınlanma tarihi

-

Elif YAVUZ-Cemal YURTTAŞ-Mertcan ÖZTÜRK/İSTANBUL, (DHA) KADINA Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ nedeniyle Şilili kadınların düzenlediği ve pek çok ülkede düzenlenen danslı protesto Las Tesis’in benzeri,  Beşiktaş’ta yapıldı.

Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı’nda  ‘Las Tesis’ için toplanan kadınlar, performanslarının ardından şarkılarını söyleyerek dans ettiler.  Gösteriye katılan Tuğçe Özçelik, “Bu yaşamak istiyoruz demenin bir biçimiydi. Eğlencesine dans etmiyoruz biz. Bunu ifade etme biçimimiz buydu. Şili, Fransa, İspanya’daki kadınlar gibi biz de Türkiye’den erkeklerin kadınlara yönelik şiddetine karşı, devletin sistematik bir şekilde yukarıdan aşağı uyguladığı şiddete karşı, ‘biz yaşamak istiyoruz, hayatta kalmak istiyoruz ve birbirimizi de savunuyoruz’ demenin bir şekliydi. Bir arada olmak çok güzeldi. Bunu yapabilmek, kendini ifade edebilmek çok güzeldi. Bir arada olmaya, ‘yaşamak istiyoruz’ demeye daha yüksek sesle devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

Nöber Özyürekoğlu da “Şili’deymiş gibi hissettim. Tarihsel bir olay olduğunu düşünüyorum. Bir arada olduğumuzu göstermek için de mor eldivenler taktık. Kadına yönelik şiddetle mücadele ediyoruz. ‘Dur’ demek istiyoruz. Ataerkil cinayetleri durdurana kadar mücadelemiz devem edecek” dedi.

Kadınlar dans performansını sergiledikten sonra dağıldı.

(FOTOĞRAF)

Devamını oku

Popüler Başlıklar