Takip Edin

Ekonomi

Konya ve Kayseri iş dünyası BTSO’nun marka projelerini inceledi

Yayınlanma tarihi

-

Cansel ORUÇ/BURSA,(DHA) – BURSA Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) iş dünyasına yönelik DOSAB’ta hayata geçirdiği örnek projeler Türkiye’ye model olmaya devam ediyor. Kayseri ve Konya iş dünyası temsilcileri Bursa’ya gelerek, mega projeleri yerinde inceledi.
BTSO, yüksek teknoloji, Ar-Ge ve mesleki eğitime yönelik projeleriyle birçok kurum ve kuruluşa da ilham olmaya devam ediyor. Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Sanayi Odası ve Konya Ticaret Odası heyetleri, BTSO’nun DOSAB yerleşkesini ziyaret ederek projeler hakkında bilgi aldı. Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Köksal, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sarıalp, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Fahrettin Özkul ve Fahrettin Doğrul ile beraberlerindeki heyete BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ve BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan eşlik etti.
‘İŞ DÜNYAMIZA YÖNELİK PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, BTSO olarak Türkiye’nin üretim üssü Bursa’nın ileri teknoloji, Ar-Ge ve mesleki eğitimde lider bir kent olması için projeler ürettiklerini söyledi.
“Bursa Büyürse Türkiye Büyür” vizyonuyla şimdiye kadar 50’ye yakın projenin hayata geçirildiğini kaydeden Şener, “Bursa’nın her alanda daha güçlü konuma ulaşmasını sağlamak. İş dünyamızın talepleri doğrultusunda hazırladığımız marka niteliği yüksek projelerin ülkemizde daha fazla yaygınlaşmasını istiyoruz. Bu noktada ülkemizin nitelikli kalkınmasına yüksek katkı sağlamak için hayata geçirdiğimiz projelerimizin farklı şehirlerde de hayata geçmesi için elimizden gelen desteği vermeye hazırız. BTSO olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da iş dünyamıza yönelik projeler üretmeye hız kesmeden devam edeceğiz.”
‘YERLİLEŞME HEDEFİNE BİR ADIM DAHA’
İş dünyasının taleplerine yönelik ürettikleri projelerin artarak devam edeceğini vurgulayan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan da, geliştirip faaliyete geçirdikleri nitelikli projelerin Türkiye’ye yayılması için de çalıştıklarını belirtti. Farklı kurum ve kuruluşların BTSO’nun DOSAB’ta hayata getirdiği projelere yoğun ilgi göstermesinin ve model olarak alınmasının ülkeye fayda sağlayacağını aktaran Koçaslan, “BTSO olarak DOSAB’ta hayata geçirdiğimiz projelerimizle, ülkemizin ve iş dünyamızın nitelikli kalkınmasına destek olmak için çalışıyoruz. AR-GE ve İnovasyondan, mesleki eğitim ve belgelendirmeye, enerji verimliğinden endüstri 4.0’a kadar bir çok alanda ilkleri de bünyesinde bulunduran projelerimize ilgi gösterilmesi ve model olarak alınması ülkemizin bir çok alanda fayda göreceği bir gelişmedir” diye konuştu.
Toplantıların ardından heyetler BTSO’nun katma değerli projeleri, Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (MESYEB), Bursa Teknoloji Koordinasyon ve ARGE Merkezi (BUTEKOM), BTSO Eğitim Vakfı (BUTGEM), Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi-Bursa Model Fabrika (BMF), Enerji Verimliliği Merkezi (EVM) ve Mutfak Akademi projelerinde incelemelerde bulunarak kurum yetkililerinden bilgi aldı.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Yapı Kredi’den biyolojik çeşitliliği korumak için destek

Yayınlanma tarihi

-

Efecan Kalafatoğlu / İstanbul, 16 Aralık (DHA) – Yapı Kredi, Türkiye’de biyolojik çeşitlilik konusunda farkındalık yaratmak ve ülkemizin sahip olduğu biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla, 2014 yılından bu yana Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF-Türkiye) Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı’nı destekliyor.
Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğini korumak için verdiği desteği artıran Yapı Kredi, bu yıl programda ana sponsor olarak yer alıyor. 
Bu yılki Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı’nda Yapı Kredi ana sponsorluğu ile Rize Hemşin’deki karakovan arıcılığı, Muğla Fethiye’deki su samurları ile Trakya ve Bolu’daki şah kartallarını korumaya yönelik projeler desteklenecek.
Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı ile bölgelerinde kaybolmaya yüz tutmuş canlı türlerinin korunması için çalışan yerel sivil toplum kuruluşlarının projelerine hem maddi hem de bilimsel destek sağlanıyor. WWF-Türkiye’nin 2011’de başlattığı program ile bugüne dek 13 proje hayata geçirildi. (Fotoğraflı)

Devamını oku

Ekonomi

Gelecek nesil gazetecilerine Londra’da uluslararası konferans

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 16 Aralık (DHA) – British Council, dünyanın birçok ülkesinden gazeteciler, haber yapımcıları ve önde gelen medya kuruluşlarının bir araya geldiği “Future News Worldwide” konferansına Türkiye’den de öğrencileri götürecek.
British Council tarafından 14-15 Temmuz 2020’de Londra’da gerçekleştirilecek ve katılımcıların tüm masraflarının karşılanacağı iki günlük uluslararası konferans, medya ve gazetecilik konusunda tutkulu olan 18-25 yaş arasındaki tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerin başvurularına açıldı.
British Council ve BBC, Reuters, Facebook ve Google News Initiative gibi dünyanın önde gelen medya kuruluşlarının ortak geliştirdiği prestijli bir uluslararası konferans olan Future News Worldwide, dünyanın dört bir yanından yeni nesil küresel gazetecileri bulmayı, eğitmeyi ve desteklemeyi amaçlıyor.
Londra’da Sky Group’un küresel merkezi olan Sky Central’da gerçekleştirilecek konferans, dünya çapında 18-25 yaş arasındaki 100 genç gazeteci, muhabir, blogger veya vlogger olma yolunda ilerleyen medya öğrencisinin seçileceği konferans için başvurular https://www.britishcouncil.org/future-news-worldwi… web sitesinden yapılabiliyor.
Programa seçilen katılımcılar, iki gün boyunca dünya çapında tanınan üst düzey editörlerden, yayıncılardan, yazarlardan ve gazetecilerden koçluk alacak ve diğer genç küresel gazetecilerle bağlantı kurma fırsatı yakalayacaklar.
Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarının ortaklığıyla hayata geçecek bu konferans, dünya çapında bağlantılar kurmak için eşsiz bir fırsat olacak. Aynı zamanda, Türkiye’den seçilen katılımcıların konferans katılımı, gidiş-dönüş ulaşım ve konaklama dahil olmak üzere tüm masrafları British Council tarafından karşılanacak.
Konferansta; gazetecilik, içerik geliştirme ve haber yapımcılığına yönelik zengin bir içerik programı sunuluyor. Programa katılacak adayların, iyi derece İngilizce konuşabilmesi, gazetecilik konusunda tutkulu olduklarını göstermeleri ve tercihen bu alanda bir kariyer hedefleri olması bekleniyor. Bölüm gözetmeksizin, 18-25 yaş aralığındaki tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerin katılabileceği konferans için son başvuru tarihi 14 Şubat 2020 olarak belirlendi.
Geçen yıl 3 binden fazla başvurunun olduğu etkinlikte, 50 ülkeden en deneyimli ve saygın uluslararası editörler, yayıncılar ve muhabirler konuşmacı olarak yer aldı ve bilgilerini genç öğrencilerle paylaştı. (Fotoğraflı)

Devamını oku

Ekonomi

Sektörlerde toplam cirolar Ekim’de yıllık yüzde 9.0 arttı

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 16 Aralık (DHA) – Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam cirolar, hizmet ve ticaret sektörlerindeki artışların etkisiyle, Ekim’de yıllık bazda yüzde 9.0 yükseldi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sektörlerin mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi aylık bazda ise yüzde 0.5 arttı.
TÜİK’in açıkladığı “Ciro Endeksleri, Ekim 2019” verilerine göre, yıllık bazda;
– İnşaat sektöründe ciro yüzde 19 azalırken,
– Sanayi sektöründe ciro yüzde 2.9,
– Ticaret sektöründe ciro yüzde 17.7 ve
– Hizmet sektöründe ciro yüzde 12.2 arttı.
TÜİK’ten yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:
“Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2019 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0.2 azaldı.
“Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, 2019 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.9 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0.5 arttı.
“Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, 2019 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.7 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0.2 azaldı.
“Takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, 2019 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.2 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2.9 arttı. (Grafik & Tablo)

Devamını oku

Popüler Başlıklar