Takip Edin

Güncel

Konya’da 2 katlı kerpiç ev çöktü: Babaanne ve 2 torunu öldü (6)

Yayınlanma tarihi

-

BİNANIN ÇÖKTÜĞÜ MAHALLEDE 36 BİNANIN RİSKLİ OLDUĞU TESPİT EDİLDİ
Konya’da 2 katlı kerpiç binanın çökmesi sonucu enkaz altında kalan 3 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü uzmanları, Akçeşme Mahallesi’nde binaları inceledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, yapılan çalışma sonucu 36 binanın riskli olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Gürgen, şöyle konuştu:
”Burası yaklaşık 100 dönümlük bir alan içerisindeyiz, 347 bina var. Bu 347 binadan, bu olaylar olmadan önce Karatay Belediyesi 12 binanın tespitini yapıp, 10 tanesi yıkmış. 2 tanesi de daha sonra binalarını sağlamlaştırıp, güçlendirmişler. Sabahtan itibaren yapılan çalışmalarda 12 tane daha yıkılması gereken binanın tespitini yaptık. Bu alan içinde 24 tescilli bina var.  Dolayısıyla bu tescilli binaların güçlendirilmesi için arkadaşlarımıza gereken talimatı verdik. Sayın Bakanımızda bize talimatlarını verdiler.  36 binanın bugün itibariyle risk yapı tespitlerini gerçekleştiriyoruz. Burada 36 bina riskli olarak belirlenmiş durumda. 12 tanesi koruma amaçlı imar planına uymadığı için yıkılacak. Geriye kalan 24 tanesinin hem güçlendirmesini hem de restorasyonunu biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak gerçekleştireceğiz.”
Vatandaşlardan oturdukları binanın sağlamlığını kontrol etmeleri konusunda çağrıda bulunan Gürgen, “Konya’yı deprem bölgesini olarak hep güvenli yer olarak biliyoruz. Ama biz Konya’da bundan daha kötülerini yaşadık. Bizim Konya’da ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan vatandaşlardan ricamız; herkes kendi evinin tespitini bir kez daha gözden geçirsin. Herkes kendi evinin içinde hasar, zarar ziyan var mı, onlara bir daha baksın. Çatlamalar, patlamalar var mı, bir daha gözden geçirsin. Bizim burada deprem olmaz deyip, bunları da çok geri planda bırakmasınlar.  Bu konularda gerek belediyelerimiz gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız vatandaşın emrinde zaten. Bu konularda her türlü desteği de veriyoruz” diye konuştu. 
Gürgen, bir basın mensubunun binanın yıkılma nedenini sorması üzerine, ”Bu bina biliyorsunuz tescilli bina. Tescilli bina için birtakım kriterleri var. Binanın savcılık tarafından birtakım incelemeleri yapıldı, adli işlemleri devam ettiği için benim o konuda bir şey söylemem doğru olmaz; ama sizde buradaki çevrenize baktığınız da illa teknik eleman olmazına gerek yok, buradaki binaların bir takımlarını gördünüz. Bizim gördüğümüz sizde görüyorsunuz. Ne yazık ki, kerpiç binalar zamanla çok yıpranıyor. Acı olayın üzerine çok fazla yorum yapmak istemiyorum; ama gözle görülen de bir şey var. Bina gerçekten yıpranmış. Çevredeki binalarda bunlar gibi” diye konuştu.  
Gürgen, çöken binanın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından mahallede tescil edilen 24 binadan biri olduğunu ve yıkılıp, yıkılmayacağı yönündeki kararın kurul tarafından verileceğini kaydetti. Gürgen, yıkılmaması yönünde karar çıkarsa, güçlendirilip restore edileceğini, yıkılması halinde ise aslına uygun yeniden yapılacağını söyledi. 
Gürgen, mahallede risk tespit edilen 36 binanın mülk sahiplerine 18 ay boyunca bin 80 lira kira yardımı, yapılacağını kiracı olması durumunda da 2 ay kira yardımı yapılacağını, restorasyonu düşünülen binalarında 18 ay içinde restore edilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.  

​FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Afganistanlı yolcunun montundan 3 kilo esrar çıktı

Yayınlanma tarihi

-

Behçet DALMAZ/VAN, (DHA)-VAN’ın Gevaş ilçesinde yol kontrolü sırasında durdurulan otobüste bulunan Afganistan uyruklu yolcunun üzerinde 3 kilogram esrar bulundu.
İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Gevaş ilçesinin Balaban mevkisinde yaptıkları yol kontrolü sırasında durdurulan yolcu otobüsünde arama yapıldı. Arama sırasında şüpheli hareketler sergileyen Afganistan uyruklu 1 yolcunun üst araması yapıldı. Yolcunun üzerindeki montun astarı ile başındaki berenin içine gizlenmiş 3 kilogram esrar bulundu. Adı açıklanmayan şüpheli gözaltına alındı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Başakşehir Living Lab projelerini, Avrupa yakın takibe aldı

Yayınlanma tarihi

-

Doğan GÜNDOĞDU/İSTANBUL, (DHA) – BAŞAKŞEHİR Belediyesi ilk teknoloji ve inovasyon merkezi olan Başakşehir Living Lab bünyesinde ortaya çıkardığı yeni projelerle Avrupa’nın dikkatini çekti. Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, ‘Yer altı çöp konteynırı’ projesi için Avrupa’dan yetkililerin geldiğini ifade ederek, “Avrupa ortalamasında 5 dakika olan çöp toplama süresi, bizim çocuklarımızın geliştirdiği proje ile 45 saniyeye düşürülmüş. Biz artık Avrupa’ya teknoloji satar hale gelmişiz. İki hafta önce Avrupa’dan bir heyet geldi ve ‘Yer altı çöp konteynır sistemini anlattım.’ Çok gururlandım bunu anlatırken” dedi.

Başakşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk teknoloji ve inovasyon merkezi Başakşehir Living Lab bünyesinde bir projeyi daha hayata geçirdi. Başakşehir Teknoloji Koridoru Projesi (BATEK) ile okullardan sanayi kuruluşlarına, KOBİ’lerden üniversitelere kadar şehrin tamamında teknoloji koridorlarını oluşturuyor. Bu oluşumla alakalı gerçekleşen toplantıya Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz da katıldı. 

“ROBOTİK ÇALIŞMALARLA İLGİLİ ATÖLYEMİZ VAR”  

Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, düzenlenen bu organizasyon için Başakşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Günümüzde teknolojinin ne kadar önemli olduğunu, çocuklarımızın teknolojiye ne kadar meraklı ve yetenekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizim hemen hemen bütün okullarımızda kodlama ile ilgili, robotik çalışmalarla ilgili atölyemiz var. Başakşehir’in de çok kapsamlı bir inovasyon merkezi var” açıklamalarında bulundu.

“ÇOCUKLARIMIZI FAYDALI ÜRÜNLER KONUSUNDA EĞİTMELİYİZ”

İlçenin gelişmesi ve teknolojiye ayak uydurması için herkesin bir görevi ve ödevi olacağının altını çizen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Çocuklarımızla o ortak fikri oluşturacak merkezlerde koridorlar oluşturarak, sanayicilerle işin yetişmiş personelinin onlara aktarılması veya sanayinin ihtiyacı olduğu çeşitlemenin farkında olarak çocuklarımızı bu fikirlere alıştırarak bu bilinçle onları yetiştirmeliyiz. Gerçekten faydalı ürünler konusunda eğitmeliyiz. Girişimcilerle çocuklarımızın okullarda ürettiği fikirleri ve inovasyon fikirlerini yatırımcılarla destekleyip onları marka haline getirmeliyiz. Özetle çıkacak ürünle de Başakşehir halkının bundan sebeplenmesini sağlamak. Herkesin kazandığı ve herkesin faydalandığı çok güzel bir sistem. Biz eğer bunu sizlerle başarırsak özellikle de okullarda yaptığımız faaliyetleri bir üst seviyeye çıkarırsak ki orada da ciddi lojistik desteklerimiz de oluyor. O zaman biz gerçekten ciddi imkanlara da sahip olmuş olacağız” dedi.

“ÜRETEN BİR NESLİN ÜRETTİĞİ ŞEYİN ANLATIMINI YAPTIK”

Başakşehir Living Lab’den çıkan örnek bir projeyi aktaran Başkan Kartoğlu, “Yer altı çöp konteynır sistemi’ Üreten bir belediyecilik ve üreten bir mantık. Bu sistemle Avrupa ortalamasında 5 dakika olan çöp toplama süresi, bizim çocuklarımızın geliştirdiği proje ile 45 saniyeye düşürülmüş. Biz artık Avrupa’ya teknoloji satar hale gelmişiz. İki hafta önce Avrupa’dan bir heyet geldi ve ‘Yer altı çöp konteynır sisteminin anlattım.’ Çok gururlandım bunu anlatırken. Çünkü üreten bir belediyecilik ve üreten bir neslin ürettiği şeyin anlatımını yaptık biz. Neden yenileri olmasın? 5 dakika olan çöp toplama sistemi 45 saniyeye düşürülmüş. Üretilmiş ve uygulanıyor şu an. Belki basit gibi gözükse de Taksim’de oturan bir adamın 5 dakika bir çöp kamyonunun arkasında sıra beklediğini düşünün. ‘Çıldırır’ değil mi? 45 saniyeye düştüğünde o pratikleştiğindeki hayat kolaylığı yani ‘Mutluluk’ dediğimiz şey yani” diye konuştu.  

Başkan Kartoğlu, Başakşehir Living Lab ile gerçekleşen ve hayat geçen bu projelerle asıl amaçlarının insanların hayatını kolaylaştırmak olduğunu sözlerine ekleyerek, ilçeden, bilim adamlarına varana kadar öğrencilere, genç girişimcilere destek verilmesi gerektiğini bu yolla hem ilçe halkının hem de Türkiye’nin gelişiminde önemli katkılar sunabileceklerini vurguladı.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Güncel

D-100 Karayolu’nda engel tanımayan bisikletli

Yayınlanma tarihi

-

Ramazan EĞRİ- Gamze ŞİMŞEK/ İstanbul DHA- KARTAL D-100 Karayolu’nda tek bacağı olmayan bir bisikletlinin yolculuğu kameralara yansıdı. Gebze’den İstanbul’a bisikletle gelen amatör paralimpik sporcu Ahmet Dönmez, “Hedefim milli sporcu olmak.” dedi. 
Kartal D-100 Karayolu’nda dün tek bacağı olmayan bir bisikletlinin yolculuğu kameralara yansıdı. 17 yıl önce geçirdiği kaza sonucu sol bacağını kaybeden ama azimle hayata tutunan amatör paralimpik sporcu Ahmet Dönmez, hedefinin milli sporcu olmak olduğunu söyledi. Antrenmanlarını Gebze’den İstanbul’a bisikletle gelerek yapan engelli sporcu, hayallerini gerçekleştirebilmek için yardım bekliyor.

“KAZA GEÇİRDİĞİM DE OLDU”
Ahmet Dönmez, “Gebze’de oturuyorum. 30 yaşındayım. Paralimpik sporcuyum amatör. Hedefim milli sporcu olmak. Gebze’den İstanbul’a gidiyordum. Antrenmanlarımı Gebze İstanbul arası yapıyorum. Aynı zamanda yüzücüyüm. Profesyonel yüzüyorum. Ama hedefim milli sporcu olmak. Korku yok. Yüce rabbim yürek vermiş kullanıyoruz. Herkes kalbinin ekmeğini yer. Zaten kaza geçirdiğim de oldu. Araba çarptı bana. Ailem tek bacak sürdüğüm için korku yaşıyor. 2003 yılında bundan 17 sene evvel, 13 yaşındayken çocuk yaşlarda babamın kullanmış olduğu kamyonun ben dışarıdaydım ön tekerinin altında kaldım. Görünmez kaza, babamın da suçu yok.” dedi.

“HEDEFİM MİLLİ SPORCU OLMAK”
Dönmez, “Engelli olsun normal sağlıklı insanlar olsun, şimdi soruyorlar ‘Tek bacak nasıl sürüyorsun?’ Herkes yapabilir bu sporu önemli olan bir işe başlamak. Başladığın zaman devamı geliyor. Bir şeyi yeterince istemek önemli. Aşkla yapmak, aşkla yaptığınız zaman zaten karşınıza zorluk çıksa da o zorlukları aşarak yolunuza devam ediyorsunuz. Siz zaten istedikçe Allah da yardım ediyor. Ben bu sporu, bisikleti, yüzmeyi amatör olarak yapıyorum ama zaten hedefim milli sporcu olmak. Ben antrenmanlarımı yapıyorum.” diye konuştu.

“YARIŞLARA GİTMEK İSTİYORUM, GİDEMİYORUM”
İş bulamadığını söyleyen sporcu Dönmez, “İŞKUR’a da müracaat ettim. Birkaç kere gitmeme rağmen iş bulamadım. Ben değerli büyüklerimden zaten bir bacağım yok benim. İş istiyorum masa başı yapabileceğim bir iş, herhangi bir iş. İlla kadrolu olmasına gerek yok. Fabrika işi de olur, ben yapabileceğim iş istiyorum. Spor yaptığım için bazı temel ihtiyaçlarım oluyor. Yarışlara gitmek istiyorum gidemiyorum. Bisikletle ilgili yüzmeyle ilgili spor malzemesi almak istiyorum alamıyorum.” şeklinde konuştu. 
(FOTOĞRAF)
 

Devamını oku

Popüler Başlıklar